Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Имало ли е фашизъм в България?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Господа, след като прочетох много от вашите мнения, се реших да изкажа още една моя еретична теза.
    Тя се състои в следното :
    Съгласно, цялата пропаганда, комунизмът - е крайна лява идеология, а фашизмът е крайна дясна идеология.
    За съжаление аз не сподялям тази теза.
    За мен комунизмът и фашизмът са крайно леви идиологии.
    Всъщност между двете има малка разлика.
    Комунизъмът е краен държавен капитализъм. ( цялата собственост и власт е в държавата, управлявана чрез партия )
    Фащизъмът е умерен държавен капитализъм ( основната власт е в държавата, но е оставена и частна собственост която да води до конкуренция. Държавата отново се управлява единствено и чрез партия. Конкуренцията от своя страна води до развитие във всички областти. Но въпреки всичко държавната собственост е над всичко ) Прилагам няколко примера за тази теза : в германия - фирмите Херман Гьоринг и Фолкваген. По това време те са едни от най-големите конгломерати. за тези се сещам, но знам, че и Круп и Ман са под силен ( тотален ) държавен контрол.


    Според мен фашизъм в България е имало.
    Фащизмът е явен в периода 09.09.1944-1947 г.
    След което се е преминало в Комунизма 1948-1995 г.

    Поздрави

    Comment


      Според мен фашизъм в България е имало.
      Фащизмът е явен в периода 09.09.1944-1947 г.
      След което се е преминало в Комунизма 1948-1995 г.
      това ми хареса :lol: :lol: :lol: :lol:
      No job
      No money
      No girl
      No problem

      Comment


        Чета, Galahad-е. Въпросът е, че нищо не си успял да постигнеш в посока определение. И както отбелязах, за момента нищо не доказваш (освен друго, което не е по темата и е лично). Дори формално погледнато в България са забранени всякакви партии, което определено се отличава от положението в Герамния или Италия. А едва ли думичката "фюрер", при това изказана от един политик (а не използвана от всички като официално обръщение към царя) доказва нещо. Все едно да взема черевният цвят на флага на СССР и на Третия Райх и въз основа на това да ги обявя за еднакви държави.

        Comment


          А според мен заченки на фашизъм също е имало, но не точно в този период, а малко по-рано(1919-1923).
          Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

          Comment


            С това бих се съгласил, в известен смисъл Стамболийски с времето би могъл да се превърне в лидер от типа на Мусолини и да създаде сходна държавна организация. Но какво би могло да се случи е все пак въпрос на интерпретация и предположение - факт е, че не се случва.

            Comment


              gollum написа
              С това бих се съгласил, в известен смисъл Стамболийски с времето би могъл да се превърне в лидер от типа на Мусолини и да създаде сходна държавна организация. Но какво би могло да се случи е все пак въпрос на интерпретация и предположение - факт е, че не се случва.
              Ами има и неща, които се случват, вярно в наш собствен вариант, но не толкова различен принципно - "оранжева гвардия", различни трудови повинности, реформиране на собствеността, планираната забрана на партии и строеж на концлагери и т.н.
              Въпросът е авторитарният вариант, който той изгражда от какъв тип е. Със сигурност не е комунистически(класите се запазват) или военен.
              Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

              Comment


                малка добавка.

                Ако погледнем СССР и Третия райх в целия период 1935-1945 г. ще видим незначителни разлики.
                Затова първо изброявам приликите.

                1.Огромни управляващи партии, които контролират :
                1.1. Целия обществен живот ( партийни секретари - навсякъде е в германия се казват гаулайтери ( гау-област) и други лайтери, в СССР председатели на обкоми и пр.))
                1.2. функцията на съда, като независима власт - не съществува ( там има само партийни назначения )
                1.3. няма никой в опозиция. за партии да не споменаваме.

                2. Управлява определена клика, начело с едно лице.
                В германия ( фюрер - превод вожд ) в русия само вожд.
                Малка разлика е, че в Германия няма Политбюро ( това в русия определя ерархията на кликата - Молотов,Маленков, Каганович, Жданов, Ворошилов ), но пък в германия кликата е визуална : Гьоринг, Хес, Рибентроп, Гьобелс

                3. Държавите са под военна нога.
                Лагери, лагери, телени заграждения в изобилие и в Германия и в Русия.
                Е. малка подробност е, че в Русия са много повече, в крайна сметка те прилагат тази теза от 1917 г. и имам значително предимство по време.

                4. Масово използване на робски труд. самите руснаци признават, че след 1917 г. имат в своите трудови лагери непрекъснато над 1 000 000 роби. Верно е, че робите мрът, но непрекъснато се добавя. за стимулиране на икономическия растеж.
                в Германия е подобно. малка разлика е, че това започва да се прилага масово след 1940 г. ( по причини следствие от войната )

                5. Идеологията е на първо място. Фюрера и вожда са винаги прави.

                6. Изключително силни репресивни апарати.
                в русия от 1934 г. НКВД е супер месомелачка.
                в германия от 1941 г. RSHA поема същите функции.
                Преди това са дребнавите органи като ЧК,ГПУ,ОГПУ- в Русия и GESTAPO- в Германия.
                В германия има 4 SS Reichfuerer-а т.е. 4 генерал-фелдмаршала от тяхната държавна сигурност.
                в Русия има 3 маршали на СССР от държавна сигурност ( водят се генерални комисари от ГБ )

                7. И двете държави са с антисемиткса насоченост.
                Но има и изключения.
                в СССР е Каганович, в Германия е генерал-фелдмаршал Ерхард Милх.

                8. Икономиката е под тотален държавен контрол.
                За СССР не е нужно да споменаваме.
                За Германия - само един малък пример - Ялмарт Шахт е член да надзорния съвет на 35 конгломерата ( фирми, банки и застохователни дружества). Който знае какво е надзорен съвет по Търговско право - ясно му е каква е властта.

                Има ли разлика между фашизма и комунизма ?
                Едната разлика всички я знаем - отношение към собствеността.
                Моля посочете ми, моля посочете ми други съществени разлики между комунизма и фашизма ?

                поздрави

                Comment


                  Да, съгласен съм с теб, Ханс, именно затова написах, че "на там е бил тръгнал". Но все пак още е бил далеч. Колкото до варианта... труден въпрос, защото някак пропускаме да забележим, че има твърде много различни вариации на тема "авторитарен режим" (да не говорим за объркавнията покарй пропагандното понятие "тоталитарен"), а не само два основни варианта (крайно ляв и крайно десен, то по тая тема навремето имаше едни спорове, къде бяха... а, май тук:
                  За дискусии по всякакви общо-културни, философски, исторически и др. теми, които не се вписват във специализираните форуми

                  ).
                  Може би ще е добре да се отвори една самостоятелна тема, в която да се опитаме да съставим една калсификация на авторитарните режими от първата половина на ХХ век. Ще е интересно.

                  Comment


                    gollum написа
                    С това бих се съгласил, в известен смисъл Стамболийски с времето би могъл да се превърне в лидер от типа на Мусолини и да създаде сходна държавна организация. Но какво би могло да се случи е все пак въпрос на интерпретация и предположение - факт е, че не се случва.
                    Много му е била тясна и дребнособственическа социалната база за това.
                    Стъпките му са по-скоро полуреволюционни и разрушаващи държавата, докато при фашагите като цяло се наблюдава укрепване и засилване на държавния механизъм.

                    Comment


                      Не съм съгласен с теб, КГ125, никак не му е била "тясна базата". Потенциално той се опитва да създаде нещо като "аграрен фашизъм". А точно аграрната социална база тогава в България е най-широка. При това, всяка една от тези идеологии и създаваните от тях режими започват "революционно" (това важи и точно за фашизма и Мусолини). Но така май се отклоняваме от темата.

                      Comment


                        Е, тя темата получи своя отговор.

                        Само в скобки - много на брой са били селяните, да, но само дребните и средни собственици не могат да подкрепят сами фашистка държава. Макар че, да, в известен смисъл мога да се съглася....

                        Comment

                        Working...
                        X