Можете ли да помогнете с каквато и да била информация по въпроса за 7ма рилска пехотна дивизия? Има ли и къде мога да намеря списъци с имената, заслугите, повишенията и пр. на бойците от дивизията?
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
7ма рилска пехотна дивизия
Collapse
X
-
Подпоручик Христосков написаИма ли и къде мога да намеря списъци с имената, заслугите, повишенията и пр. на бойците от дивизията?We don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
Начална информация
Формирана през 1904г. с указ 88 от 30 декември 1903 с щаб в Дупница. В състава и влизат:
1-ва пехотна бригада с щаб в Кюстендил:
13-ти пехотен рилски полк с щаб в Кюстендил;
26-ти пехотен пернишки полк с щаб в Радомир;
2-ра пехотна бригада с щаб в Самоков:
14-ти пехотен македонски полк с щаб в Дупница;
22-ри пехотен тракийски полк с щаб в Самоков;
7-ми артилерийски полк с щаб в Самоков;
7-ма пионерна дружина
7-мо дивизионно интендантствоWe don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
Хмм...имам купища откъслечна информация по темата, но не е систематизирана. Ще взема да започна една нова серия "Организационна история на българската армия", подобно на тази за генералите, и ще систематизирам всичко тамWe don't see things as they are, we see them as we are
---Anais Nin----
Comment
-
Подпоручик Христосков написаМожете ли да помогнете с каквато и да била информация по въпроса за 7ма рилска пехотна дивизия? Има ли и къде мога да намеря списъци с имената, заслугите, повишенията и пр. на бойците от дивизията?
Можеш да потърсиш в Народната библиотека полковите истории на някои от полковете на 7 дивизия. Полкови истории са имали 13 Рилски, 14 Македонски, 22 Тракийски полкове. В края на всяка от тези книги има списък на убитити във войните, а също така и на офицерите, които са служили в тях.
Ако дадеш някаква по-конкретна информация какво точно те интересува, ще е по-лесно да ти отговоря. :tup:
Comment
-
Лол.. първо благодаря ви за отзивчивостта. Засега нямам конкретен въпрос, защото не знам почти нищо по въпроса... Информацията не ми трябва по спешност, и все пак ще съм благодарен за всяка предоставена информация. Манщайн, по въпроса за пътуването до Търново надявам се ще поговорим в най- скоро време по АйСиКю.
П.С. Само да си кажа, че много ме е яд, че са изтърбушили паметника на дивизията в Дупница.. Пожелавам всичко най- лошо на дебилчетата, които са го сторили!!"На рилеца герой
титан калимански,
герой от Булаир
с гърди от желязо
и воля от гранит."
Comment
-
Подобни простотии за жалост стават навсякъде по света. Преди пет години тълпа от вилнеещи анархисти оскверни с графити паметника на загиналите войници в Световните войни (т.н. Cenotaph) насред Лондон посред бял ден... Просто там, в по-развитите страни, веднага след подобни вандалщини, паметниците се чистят и възстановяват. При нас, за жалост, поне засега не е така.
Що се отнася до 7 дивизия, както Дибо отбеляза, тя е създадена през 1904 г. с приетия тогава нов закон за устройството на въоръжените сили. През Балканската война е действала в състава на Втора съюзна армия заедно със сръбската Тимошка дивизия I призив. Командващ дивизията в двете Балкански войни е бил генерал-майор Георги Тодоров (брат на големия български учен-филолог Александър Теодоров-Балан). Във войната срещу турците е била в състав от три пехотни бригади:
1/7 бригада: 13 Рилски и 26 Пернишки полк
2/7 бригада: 14 Македонски и 22 Тракийски полкове
3/7 бригада: 49 и 50 пехотни полкове
Всеки от 6-те полка е имал по 4 дружини от по 4 роти.
Артилерията на дивизията е била: 7 скорострелен арт.полк (9 скорострелни батареи от по 4 75-мм Шнайдер-Крьозо оръдия), 7 нескорострелен арт.полк (6 батареи по 6 оръдия). Имало и придадени планински скорострелни и нескорострелни батареи от 2 планински арт.полк, 7 пионерна дружина, както и многобройни тилови части.
При настъплението си 7 дивизия нанася тежки поражения на турския Струмски корпус, превзема Горна Джумая, Петрич, Струмица, Кочани, Щип, Демирхисар, Серес, Дойран, Радовиш, Лъгадина и на 26 октомври части от нея навлизат в Солун. Още през ноември започва прехвърлянето на дивизията на Тракийския театър, като тя влиза в състава на създадената на 15 декември 1912 г. Четвърта армия на генерал Ковачев. До началото на 1913 цялата дивизия е прехвърлена на Галиполския полустров с цел париране на евентуален турски контраудар. В Македония остават само 14 полк и 7 нескорострелен арт.полк., разположени в разпръснати гарнизони (Солун, Лъгадина, Серес, Драма).
Comment
-
За 7 Рилска дивизия знам само най-общи неща. В състава си тя разполага с 3 бригади. Те са разпределени на 6 пехотни и два артилерийски полка, една пионерна дружина и разни по-малки части.
Въоръжението й е главно 72 оръдия (18 батареи), 24 картечници и 24 560 пушки. Личния състав е 37 834 души. Командир на дивизията е ген.Тодоров. По предварителния замисъл, тя е включена в състава на 2 Съюзна армия, командвана от сръбския генерал Степан Степанович.Truth will save the world
Comment
-
Ще си позволя да напиша думите от плочата на дупнишкия паметник на дивизията:
"На рилеца герой
титан калимански,
герой от Булаир
с гърди от желязо
и воля от гранит."
Доколкото разбрах дивизията също така е водила битки и в района на Булаир, може ли малко информация за това. Защото това ще да е била славна битка.."На рилеца герой
титан калимански,
герой от Булаир
с гърди от желязо
и воля от гранит."
Comment
-
Гост
Едно време са били издавани книги с историята на всеки полк. Ако се потърсят по библиотеките или при антикварите, може да излезе нещо интересно. Но аз лично нямам време. Само давам следа....
Comment
Comment