Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Бомбардировките 1943-1944

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Ще се радвам ако наистина стане. :tup:

    За "Спомени на летеца" сега разбрах от теб, а "Орли на България" ми казаха, че май я имало във Варненската библиотека и мисля да я посетя в най-скоро време.
    Dulce et decorum est pro patria mori

    ОТТУКА ЗАПОЧВА РОДИНАТА -
    СЪС ГРОБ НА НЕЗНАЕН ЮНАК,
    НАД КОЙТО СМЪРТТА Е ПРЕМИНАЛА,
    СМЪРТТА НЕ И ВРАЖИЯ КРАК.

    Comment


      #32
      Искам тук да кажа кога най-после нашата държава ще помисли за своите военни инвалиди.Това го казвам, защото четох във весник "24 часа" изявлението на о.з. подполк. от 10-и конен полк на Царица Йоана Ангел Вълчев, който е герой от Отечествената война и е получил 17 рани в Косово по време на разузнавателна операция в тила на германците. Застига го българска авиобомба, докато събирал данни за разположението на противника.От бойното поле е изнесен от войнишки ръце.Това е последното уважение, което му е оказано като български офицер, ако не се броят няколко ордена за храброст.Повече от 50 год. Ангел Вълчев се бори с бюрокрацията в държавата, за да докаже, че ветераните имат място в обществото.В разгара на демокрацията пише няколко писма до министрите на отбраната и лидера на БСП тогава Г. Първанов. Прикован за леглото си следи гласуването на Закона за военноинвалидите на 1 четене по време на управлението на Иван Костов. 2 гласа не стигат в пленарната зала, за да мине законът.Така е и до днес. Той казва още: "Дойде време да посрещаме нови убити и ранени, а държавата още не се е погрижила да се реши въпросът. От ветераните останахме около 500 човека, нито ще натежим толкова на бюджета с безплатни лекарства, нито погребението ни ще струва кой знае колко. Престъпление е да се чака влизането на България в ЕС, тъй като до тогава нас няма да ни има."

      И за това задавам въпроса кога най-после нашата държава ще се погрижи за своите бих ги нарекъл "герои"?

      Другото, което искам да кажа е че вчера по случайност гледах Шоуто на Слави аз по принцип не го гледам, ама вчера се случи ей тъй случайно.Та в края на предаването той спомена нашия елит през 40-те години с имената на кап. Димитър Списаревски и поручик Недялко Бончев така наречените живи торпили.За Списаревски знам че се е блъскал дирекно във вражеските самолети (летящите крепости) след свършване на мунициите или май както му викат те "жив таран".Но обаче нищо не знам за поручик Недялко Бончев е в предаването Слави спомена че и той имал един "жив таран".Кажете ми малко и за него явно и той е един от многото ни герои. Само не се сещам дали беше поручик или подпоручик.
      Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

      Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

      Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

      Comment


        #33
        Неделчо Бончев- втората жива торпила. На 17 априлий 1944 година той повтаря подвига на капитан Димитър Списаревски. Само че оцелява. Оцеляването му е много драматично, защото кабината на месера е била деформирана, в последният момент се взривява бензиновият резорвоар и той като катапулт изстрелва нашият герой във въздуха. Отварянето на парашута и приземяването са нормални, като единственото странно нещо е, че Неделчо Бончев без ботуши се приземява в преспа сняг. Пристигналите селяни мислейки, че е американец са били готови на да го намушкат с вилите си, но той със сетни сили е промълвил " Помогни ми чичо аз съм българин" и изпада в безсъзнание. След този инцидент той заболява от бронхпневмония и не лети до есента на 44-та. След 9 септември се включва активно в бойните действие, докато при поредният полет не бива свален от германците и пленен. Предложено му е да сътрудничи на правителството зад граница ръководено от Ал. Цанков, но той категорично отказва. Тогава той е изпратен към Германия в някой от концалегерите, по пътя старата болест го връхлита и той е разстрелян от есесовка и оставен в канавката край пътя.
        Поклон пред Паметта му!


        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #34
          Ако ми позволите, малка корекция.
          "Етажерките", Авиа Б-534 Доган, не участват в края на бомбардировките! По това време дори Девоатините са изтеглени на задна линия, врагът е толкова многоброен, небето е такава касапница, че само модерните Месери имат някакъв шанс да оцелеят, та и да свършат някаква работа във въздуха...
          Авиа 534 ньистина участва - на 1 август 1943, първото съприкосновение с американските бомбардировачи /без изтребителен ескорт!!!!/. Нашите успяват дори да атакуват!! Но с картечниците си не могат да направят нищо, а скоростта им е толкова малка, че не успяват да настигнат американците за втора атака!

          Наистина, през 1944 година самолети Авиа, водени от К. Атанасов, участват в бой. Но това е Авиа Б-135! Модерен изтребител-моноплан.
          На 30 март 1944 американците прииждат вълна след вълна. Изтребителите ни се бият до последно, но накрая изчерпват ресурса си. Тогава, като последна преграда, от Долна Митрополия, от Изтребителната школа, излитат 4 инструктори, с учебните Авиа Б-135. Много добри, но за съжаление въоръжени само с 2 картечници, предвиденото моторно оръдие така и не е било доставено. Твърди се, че дори са свалили един Б-24 Либерейтър, макар че по-вероятно е само да са го повредили.
          На нож!

          Comment


            #35
            Един от 4та инструктори, провели боя на 30 март, е още жив! Нещо повече, с Месершмит 109 той сваля "Летяща крепост".
            Името му е Петър Манолев, полковник от запаса.
            Може би някои от вас го познават.
            Но аз ще ви призова - елате и се запознайте с него!!! Сега е момента, тези хора си отиват един по един... А това е жива история, просто уникален шанс, който не бива да пропуснете!!!

            Асен Ковачев - един от големите изтребители, командир. Минал щколата във Вернойхен, летял на Ме-109 и Девоатин. Има победи, раняван няколко пъти в най-тежките боеве. Няма как да ви запозная - умря миналата година... Както и Богдан Илиев, както и Стоянов, както и Розев ако говорим за по-отдавна.

            Но все още имате шанс да се запознаете с командир на изтребително ято, инструктор и изтребител с призната победа Петър Манолев. С механика на Списаревски! С Лазаров, последният жив от групите обучавани във Вернойхен и участвал в Черноморската въздушна отбрана... И Маринополски и други... Но не много, вече не останаха много от тези хора...

            Може и да звучи патетично, но ви казвам, като хора интересуващи се от история, от НАШАТА история, елате и вижте тези хора, докоснете се до все още жвата история. Който се интересува, ще го заведа и запозная, тук в София. Аз предлагам нещо, което смятам за уникален шанс, вие вече всеки за себе си решете струва ли си да "загубите" един час. Сигурно някои са чували за Клуба "Списаревски", но колко знаят, че членовете му, връстници и бойни другари на Списаревски, се срещат редовно и са винаги готови да поговорят за "онова" време... Жива история, която малко по малко изчезва... Ако някой проявява интерес, нека ми пише, тук или с лично съобщение.
            На нож!

            Comment


              #36
              кога се събират? Може да организираме посещение само че лятото като съм в Б-я
              albireo написа
              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

              Comment


                #37
                Аз по принцип с най-голямо удоволствие бих искал да се запозная с тези герой, но проблема е че нямам възможност да дойда до София.Едно че съм в сесия и второ най-важното е, че нямам финансови възможности.Но уви такъв е живота.Но ще гледам да спестя пари (щото си събирам пари и за някои си мои работи) до лятото и да можем направо да им направим групово посещение както казва Imperial.

                Но ти все пак като ги познаваш разкажи някоя тяхна интересна история.Предполагам, че такива има много.
                Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                Comment


                  #38
                  Разбира се, групово посещение ще направим. Първо Импереца ще поведе четата, а през септември и аз . Тогава си идвам в БГ. Ще си нося дигиталният фотоапарат и ще направим снимки на последните живи герои и ИСТИНСКИ БЪЛГАРИ
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #39
                    Blitzkrieg II

                    Събират се всеки вторник, а освен това има и събиране в по-голям мащаб всеки първи понеделник от месеца. Така че те са тук, събират се най-редовно, когато имате възможност ще се уговорим и с удоволствие ще ви заведа.
                    Истории... те са безброй Ще помисля коя е по-интересна, макар и да не е толкова добре от втора ръка.
                    Фототехниката не е проблем, имам тук 1-2 цифрови, макар и не НАСА-качество :lol:
                    Наистина, правилно казваш "последни"... От изтребителите, които са взели участие в битките за София и срещу транзитно прелитащите съединения /обикновено към Плоещ/, има живи точно 10 души! За щукари... ми не се сещам, може и да няма вече...

                    Още нещо, за умрелите герои този път. Сисъкът на защитниците на Сфия и България, на загиналите изтребители, вкбючва 16 или 22 души /16 загенали пряко в бой, а 22 ако включим и другите, загинали по време на боевете, но примелно при грешка при кацане или тейническа неизправност - но и те заслужават почит, защото обстановката е била такава, че грешки не са били изключени/... Както и да е, към който и списък да се придържаме, нека винаги добавяме към него и името н германският летец-изтребител, капитан Герхард Венгел, командир на I/JG 5 "Eismeer". На 10 януари 1944г. той излита от Българското летище Враждебна, за да защити Българите в Българската столица - и загива край Радомир в бой с изтребители Р-38. Затова трябва да му отреждаме достойно място сред нашите герои!
                    Стоянов пише гупости по този въпрос, за съжаление твърде често в иначе хубавата си книга предава непотвъдени слухове като факти. Не е вярно, че в този бой са убити 5-6 германци. Загива само и единствено Венгел. Още 4-5 души само са ранени или машините им са повредени. И пак като цяло резултатът е в полза на изтребителите, успяват да съборят някоя и друга "Крепост".
                    На нож!

                    Comment


                      #40
                      Българската азбука

                      Така за боя на германците с летящите крепости знам малко. Имам в предвид тези изтребителни части които се дислоцират на Балканите!
                      Дай малко повече инфо за това колко крепости са "засадили" те в нашият двор!
                      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                      Comment


                        #41
                        оф да му се не види и кочината!!! прерових наоколо, ама е такъв хаос, не можах да си намеря една папка. А в нея имам копие от официалната история на частта, специално за този ден. Там си пише всичко с имена и факти... Обещавам, като я намеря, ще се върна към този въпрос!
                        На нож!

                        Comment


                          #42
                          Няма как ще трябва да се поразровиш! Наистина това ме интересува!:tup:
                          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                          Comment


                            #43
                            Аз май се сетих къде са листовете :tup: Ама вторник ще мога да ги взема. Нищо, скоро е
                            На нож!

                            Comment


                              #44
                              Parabellum написа
                              На 20 Декември се навършиха 60 години от подвига на Списаревски.Нека още веднъж си спомним за "Българската Жива Торпила"
                              Това определение не е ли по подходящо за Поручик Неделчо Бончев,който е уживял след таран в Летяща Крепост?
                              Може ли някои да ми предостави информация за френския самолет "Дивоатин" използван от Българските ВВС?
                              "На рилеца герой
                              титан калимански,
                              герой от Булаир
                              с гърди от желязо
                              и воля от гранит."

                              Comment


                                #45
                                Ами предполагам, че става въпрос за Dewoitine D.520 - това е най-съвременнят изтребител на френските ВВС (макар реално да е в малки количества в тях по време на конфликта (постъпва на въоръжение малко преди май 1940-та).
                                Приличен изтребител, сходен с "Харикейн" в някои отношения. Има 950 к.с. двигател, който му позволява да развива скорост до 540 км/ч, има сравнително добра за времето си вертикална маневреност (но остъпва на Ме-109) и много добра хоризонтална. За сметка на това оперативният му обсег е много по-голям от този на Ме-109 и е от около 1500 км. Въоръжението му е прилично - 1 х 20 мм оръдие в носа и 4 х 7.5 мм картечници. Естествено, към времето на използването му от българските ВВС в реална обстановка е напълно остарял.

                                Comment

                                Working...
                                X