Тази тема я пускам, първо защото до този момент не сме обсъждали българските ордени и медали и второ защото наближава един от най-светлите български празници 6 май-Денят на Храбростта!
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
За Храбрость
Collapse
X
-
Отличие за юнашка гръд
Търновската конституция забранява създаването на ордени в България, но съгласно чл. 59 за проявено мъжество, храброст и героизъм по време на война “на княза се предоставя да отреди един знак за действително отличие”. Княз Александър I се възползва от това си право и със специален указ от 1/13 януари 1880 г. учредява първия български орден “За храброст”. Според указа отличието се създава, за да се възнаградят “заслугите на лицата, които са се отличили във войната” (Руско-турска война 1877-1878 година) и за поощрение “за в бъдеще на онези, които ще извършат подвизи на пойното поле”.
До освобождението в България почти не са познати ордените и медалите. Поради това в новоучреденото отличие се използват елементи, характерни за другите европейски държави. Измежду разработените няколко проекта на бъдещия орден, българският княз одобрява образеца на съществувалия до 1866 г. в неговата родина (Великото херцогство Хесен) орден “За военна заслуга”. Князът решава да използва и статута на известния у нас руски военен орден “Св. Георги”, познат повече като “Георгиевски кръст”.
По това време княз Батенберг се подготвя за официално посещение при руския император Александър II по случай втората годишнина от подписването на Санстефанския мирен договор По протокол той трябва да се яви пред външния свят със знаците на най-високия български орден. Ето защо князът ускорява изработването на отличието и при посещението си в Санкт Петербург вече официално го носи. По този повод в телеграма от столицата на Русия секретарят на княза д-р Константин Стоилов пише, че по време на приема в Зимния дворец, “Негово Височество княз Батенберг е в българска униформа, украшен със знаците на българския военен орден”.
Съгласно първоначалния статут, офицерският орден “За храброст” има четири степени. През 1886 г. първата степен, а в 1915 г. третата и четвъртата степен са разделени и на по два класа. С това степените и класовете на ордена нарастват общо на седем Велик кръст, I степен 2 клас, II степен, III степен I клас, III степен 2 клас, IV степен 1 клас и IV степен 2 клас.
Този брой на степените и класовете на отличието остава непроменен до края на 1950 г. Тогава е създаден новият орден, който единствен от старите военни отличия запазва съществуването си в наградната система на България, но вече с променен статут, форма и лента.
В този вид орденът продължава да съществува до 21 март 1991 г., когато със Закон е окончателно отменен. Надяваме се, че в изграждащата се нова наградна система на Република България орденът “За храброст” ще заеме своето достойно място.
Статут
Великият кръст на ордена е привилегия на владетеля, който е и негов Велик магистър. С I степен 2-ри клас се награждават български и чужди генерали, а също и чужди владетели. Втора, трета и четвърта степен на ордена се дават на генерали и офицери в зависимост от заеманата от тях длъжност.
Отличените
Първа степен на офицерския орден “За храброст” е дадена само на трима българи Стефан Стамболов, Георги Живков и Сава Муткуров.
Сред наградените с втора степен са Радко Димитриев, Данаил Николаев, Владимир Вазов, Никола Иванов, Стефан Тошев и Владимир Стойчев.То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.
-
Бих добавил, че това е единственият орден, който се присъжда за конкретна проявена храброст в бой, т.е. не може да бъде даден "за цялостен принос" или с връзки. Кавалерите на ордена имат известни привилегии, сред които е правото да носят ордена на ревера си и когато минат в запаса (има специален нагръден знак за цивилен костюм), военните са длъжни да им отдават чест, а след смъртта си имат право на военно погребение с гвардейска част (висшите офицери и на оръдеен лафет под кофчега) С тези и още няколко подробности ордена за храброст наподобява рицарски орден - общност от хора. Не случайно този е единствения орден, чиито носители се наричат кавалери. Имат и организация, и празник (6 май). Днес приемник на съюза на кавалерите на ордена е Съюзът на възпитаниците на ВНВУ.
За съжаление в публичното пространство няма регистър с всички кавалери на ордена от създаването му до 1947 (когато са последните награждавания на участници във Втората война)Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!
Comment
-
Бих добавил, че това е единственият орден, който се присъжда за конкретна проявена храброст в бой, т.е. не може да бъде даден "за цялостен принос" или с връзки
Comment
-
Е, все пак той е престолонаследник и сигурен бъдещ Велик магистър на ордена. 3 и 4 степен едновременно е форма, която прави прехода към първа степен възможен, офицерския чин прави възможно церемониалното отдаване на чест по време на паради. Все пак смятам, че специално за Борис III ще допуснем това "изключение"Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!
Comment
Comment