Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мотивите за "пребоядисването" на Никола Генадиев 1915

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Мотивите за "пребоядисването" на Никола Генадиев 1915

    Става въпрос за превратът в позицията на Никола Генадиев, след обиколката му из Европа да търси кредит за България 1915г.

    Намесата на България в ПСВ е един от решаващите моменти в най-новата българска история, последиците от който се чувстват и до днес.
    По това време Централните сили са имали надмощие и това допълнително е подклаждало реваншистките мераци на царя. Обаче България се е нуждаела от пари за въоръжаването си. Ясно е било, че който финансира България, той ще я привлече да воюва на него страна. Как завършва история знаем всички. Днес в Кобург и Гота можете да видите замъците, купени от Фердинанд след абдикацията му(днес държавни музеи).

    Генадиев тръгва да уреди кредита като германофил, но се връща като франкофон. Той е можел да си позволи да има собствено мнение, защото е бил коалиционен партньор и е бил в силна позиция. Днес, 100 години по-късно все още не са ясни мотивите му. Подкупен ли е бил или по някакъв начин е предусетил бъдещия разгром?

    #2
    И едното и другото е възможно. Във всеки случай той макар и депутат е бил доброволец на фронта в Балканската война, демек знаел е що е то война. Освен това в спомените му от началото на 90те години на 19 век, като млад стамболовист, той пише нещо, което му е казал Стамболов. То е, че за Македония от Великите сили трябва да се търси подкрепата на руско-френския съюз (сключен горе-долу по това време), защото австрийците са враг поради мераците си към Солун. Между другото едно от опасенията дори на прогермански настроените ни политици за включване на страната на ЦС е точно този добре известен факт, документиран с подписаното от правителството на Стоилов през 1898 споразумение, че при война, в която Османската империя губи почит всичките си европейски владения, за България остава Източна Македония до Вардар, а за Австро-Унгария Западна Македония със Солун и Халкидики.
    Има и нещо друго относно позицията на Генадиев - Италия тъкмо се е включила във войната по време на посещението му в Рим, като правителството им одобрява всички български претенции, предлагайки България или да спазва благосклонен неутралитет към Антантата, или да се включи на нейна страна, като в замяна на сръбския пай от австро-унгарското наследство, да бъде компенсирана с Вардарска Македония. В това отношение единствено Италия от вече 4те велики сили в Антантата ни подкрепя напълно, защото Русия е твърдо против, а Англия и Франция се колебаят и без да изключват този сценарий, отказват да го гарантират. Французите все пак след провала на деклозиеровата афера склоняват на този вариант, но вече е късно.
    Вероятно има и други фактори за променената позиция на Генадиев освен тези, които посочих, но най-вероятно става въпрос и за предусещане на краха, и за финансови стимули. Все пак второто леко ме съмнява, защото ако имаше достатъчно пари в онзи момент, може би би успял да си откупи свободата и дори да избяга във Франция или Италия. Със сигурност като опитен политик добре е знаел на кого да плати за да се измъкне, добре е знаел също, че Фердинанд би се опитал да го очисти заради тази променена позиция и въпреки това е арестуван и остава в затвора чак до 1918 година.
    Освен това като битолчанин въпросът с присъединяването на Вардарска Македония към България си го е засягал лично, така че не може да не е обмислил всички възможни варианти и дори да е бил подкупен от французи и италианци, това не изключва възможността да си е давал сметка, че ЦС нямат ресурсите на Антантата за вече очерталата се дълга война, а на място със сигурност се е запознал и по-конкретно.
    Така че и двете опции са възможни без да се изключват една друга.

    Comment

    Working...
    X