Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Неизвестен български офицер

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Неизвестен български офицер

    Интересувам се, кой е този български офицер.
    Снимката е от гръцки източник, става ясно че е български офицер в Гюмюрджина. Вероятно полковник, от Втори окупационен корпус, по време на ВСВ.
    Някой да има някакви предположения, кой може да е това?
    Click image for larger version

Name:	11130283_783023715144048_6629352074021224432_n.jpg
Views:	1
Size:	100.2 КБ
ID:	558241

    #2
    Ето снимка от същото събитие според мен. Дано съм успял да я кача. Това е Гюмурджина 1941г. парад по случай влизането на българската армия. Вашата снимка е едър план на човекът в центъра, ако увеличите снимката ми ще видите същите знамена и зеленината по парапета на трибуната, оформена по същият начин. Сега нека специалистите по периода да кажат - кой е комаднващият българските части влезли в Гюмурджина и ще имаме името на офицера.
    Attached Files

    Comment


      #3
      Иване, много Ви благодаря за включването по темата.
      Мисля, че го открих!
      Според мен, след петдневно ровене, вече мога да направя обосновано предположение, че това е полковник Георги Хр. Ковачев - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%...D0%B5%D1%80%29

      Comment


        #4
        Кащяло да е "гръцки източник" ...
        Чисто наши снимки са - дело на фотографа Христо Ханев от Хасково(роден в Севлиево), по това време запас в БА с която преминава Маказа и е от първите влезнали в Гюмюрджина, където прави множество снимки.
        Конкретните снимки са сканове от негови негативи и са запечатали нашия Гергьовденски парад в Гюмюрджина през 1941 г. Бях ги пускал "Традиция", за опознаване на града, заради кулата и джамията.
        Полковника не е Георги Ковачев, друг е, но не ми е под ръка записката.

        Comment


          #5
          Отче Първане, аз повече скланям да мяза на полковник Константин /Кочо/ Стоянов. По това време той е командир на 10 - та пехотна Беломорска дивизия, а именно нейният 10 пехотен Родопски полк влиза в Гюмурджина. Другият вариант е полковник Георги Шкодрев - по него време командир на 10 ти пехотен Родопски полк.

          Comment


            #6
            Ето още снимки на този полковник, от същия парад в Гюмюрджина:

            Click image for larger version

Name:	CNV000019.JPG
Views:	1
Size:	155.2 КБ
ID:	547584

            Click image for larger version

Name:	CNV000022.JPG
Views:	1
Size:	165.5 КБ
ID:	547585

            В тогавашната преса е отразено събитието и снимките са на фотографа Ханев. Статии по повод парада пише Мара Михайлова. Виждал съм снимки и текстове със сигурност в списание "Завет". Мисля, че и във вестниците на Мара Михайлова имаше нещо - или в "Тракия", или в "Беломорец", не помня точно ...
            Имам някъде в къщи от тези броеве - ще погледна точно как беше и ще го пусна.
            Да има какво да ползват гърците за страницата на сегашно Комотини във Фейсбук

            п.п. Между другото: Търся хубави снимки на Костадин Гунчев - момчиловец, гюмюрджински фотограф(1910-1924), доживял си живота снимайки в Кърджали след 1924 г, заедно със Сивко Радичев. Фотоателието му е с лого "К. Гунчев", "Гунчев и Радичев", "Фото Тракия", "Гунчев и Гунчев", „Фото К. Гунчевъ - Гюмюрджина”, „Фото Тракия – Гунчев” или „Фото К. Гунчевъ & Радичевъ, Кърджали”.
            Много интересен фотограф, паднаха ми стотина разкошни негови снимки - Влизането и парадите на МОО в Гюмюрджина, щабовете и дружините, молебените, граждани, после малко междусъюзническа Тракия, комити, чети, войводи.
            Стават за един "Принос към историята на българската фотография - в частта история на Западна Тракия"
            Та ако някой иска да помогне да е по изчерпателен материала

            Comment


              #7
              На последните две снимки категорично е полковник Константин /Кочо/ Стоянов.За горните две не съм сигурен.

              Comment


                #8
                И на горните две е същия.

                Comment

                Working...
                X