Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Цветни снимки от 1913

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Цветни снимки от 1913



    Турски бежанци от Одрин


    Македонски българки



    Къща в Македония

    Ещё в конце 19 века Балканы получили недобрую славу порохового погреба Европы. Медленно отступавшая к берегам Босфора Османская империя оставляла после себя лоскутное одеяло из этно-культурных и религиозных общин, которым предстояла как-то сформироваться в европейские…


    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    много добри! някои от тези аутохром-ове бяха изложени през 2011 г. в художествената галерия в изложба посветена на А. Кан, чок мерси за линка.

    Comment


      #3
      Много хубави снимки. А белите конусовидни шапки ,не се ли носят само от Албанци?
      На първата снимка има двама и един между македонските мъже. Или просто заглавията са условни?

      Comment


        #4
        Мисля, че не са задълбавали толкова, чак с такива подробности.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          Thorn написа Виж мнение
          Поразително!

          Ако не се брои някой друг газов фенер и може би някакто по-модерно земеделско сечиво, тези все едно живеят в 1513 г.
          Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

          Comment


            #6
            Двуетажно каменно строителство, керемиди!, широчка е. Не си я представям в някое македонско село през 16 век. Че даже и комин!


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #7
              Thorn написа Виж мнение
              Двуетажно каменно строителство, керемиди!, широчка е. Не си я представям в някое македонско село през 16 век. Че даже и комин!
              Камък е първият етаж, където са животните. Останалото е кирпич. Керемидите са модерна работа, но покрива е лошо направен. Стълбите са пълна мърлявщина. Като цяло е строено без да се задълбава в довършителни работи.

              Много сходна бе къщата на прадядо ми на село. Строена бе в самото начало на 20 век. Правеше ми страхотно впечатление с недодялаността си. Беше здрава, но грубовата. Жалко, че едни хлапета я изгориха преди бая години.
              Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

              Comment


                #8
                Керемидите не са някакъв лукс. Много от по-богатите къщи в Априлци бяха с обработени речни плочи. Доста по-подходящо от керемиди, но предполагам и доста по скъпо. Къщата на прадядо(събориха я когато Ново Село го превърнаха в град Априлци, за да разширят центъра и да построят чешмичка) изглеждаше като палат в сравнение с това на снимката. Това е някакъв обор, с измазан с кал плет, без стъклени прозорци, без отделна плевня и баня. Животните са в същата сграда както и хората(както е било през 13-ти век). Няма истински каруци, а някакви двуколки с колела без обръчи, за ресори да не говорим. Изглежда са пригодени да се дърпат повече от хора отколкото от животинска тяга. Вероятно позират за снимката с най-хубавите си (и единствени) дрехи. Дворът не е постлан с плочник, което поне в Априлци е било стандарт. Иначе мръсотията никога не може да се изчисти и дворът представлява кална локва през по-голямата част от годината. Няма помощни постройки за сечива, селскостопанско оборудване и т.н. Външната стълба предизвиква само съжаление.
                Мизерията е изключително фрапираща за Европа и това е привлякло окото на фотографа.
                И това в период когато съседните България и Гърция са били що-годе читави по европейските стандарти(нищо че са ходели с гимнастьорки под саката). Сърбия дори повече. А в Англия има електрически крушки от 30 години а към дата на снимката вече навлизат масово. В Шотландия много къщи имат централизирано газово отопление, течаща топла вода и осветление (с полюлеи и малки тръбички с газ стигащи до полюлеите и включващи се с ключ!) 100 години преди тази снимка.
                Така че това е снимано там - мизерията. За това е и фокусирано на къщата и обитателите. Не е някаква пасторална картинка.
                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  #9
                  Не сам съгласен ,че керемидите на са лукс.Виж от едната страна се виждат две сгради със сламен покрив. За изпичането им трябват кубици дърва ,а дървата са били лукс, е има и изключения в планинските райони. А липсата на възможност за набавянето на подходящи дървета за големи прави греди, допринася и за облика на къщата. Горите са били частни и повечето хора са се отоплявали със съчки.Материалите за градежа са зависили от даденостите на района.Покривите от каменни тикли са почти само в планинските райони. В полендашките и полупланинските села ,кирпича е бил предпочитан заради по добрата си изолация. А за качеството на дрехите и дървените сечива и инвентар зависи от майсторлъка на стопаните. Тогава много рядко са си позволявали да купят нещо и са си го изработвали сами.Както казва Дядо ми:" Ако жена ти не може да шие и тъче ,ходиш скъсан.Ако си калпав в ръцете ,къщата ти е крива и качето ти тече."
                  Last edited by mokria; 23-07-2013, 14:52.

                  Comment


                    #10
                    Ако жена ти не може да шие и тъче ,ходиш скъсан.Ако си калпав в ръцете ,къщата ти е крива и качето ти тече."
                    Това да. Но по това време вече никой не си прави сам каруците, седлата и мунициите, сечивата, дори къщите.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      #11
                      Всичко идва от това ,че в селата много рядко ,Селянина е докосвал пари. И затова покупката е била крайна мярка ,ако може да мине с покупката само на сол и газ ще е щастлив.Практикувала се е и разменна търговия.Пример от Дядо- слиза от планината Троянския грънчар или търговец с каруца със стока.Харесваш си паница на която цената е да бъде напълнена 10 пъти с жито.Даваш житото и взимаш паницата.
                      Събираш орехи и ги носиш на маслобойна ,дават ти олио за част от продукцията.
                      Нашите къщи на село са строени с помощта на роднини ,дори и скоро го практикувахме до някаква степен .Подготвят се материалите ,събира се родата и работи за без пари, като домакина само ги храни по време на работа.
                      А седлата са лукс, един обикновен селянин никога няма да си вземе купешко седло.По скоро би си сложил дървен самар на добичето.
                      Картинката си я представям горе-долу така.Обикновения селянин е бил беден, но не си е лягал гладен.

                      Comment


                        #12
                        Ако гледаме развитието на занаятите, все някой ги е купувал тези стоки. В къщата на прадядо имаше страшно много купешки неща. Печки, бойлер на дърва, мифки, посуда включая декоративна, муниции и т.н. и т.н. А и не е съвсем да не са работили с пари. Изучил е двама сина, един за архитект във Виена, другият в Търговската Академия във Варна. За това си трябват доста пари.

                        Говоря за човек с 100-тина декара замя, повечето сливови насаждения и малионви масиви а не за някой богаташ.

                        А парична маса е имало. Първият книжен лев е емитиран 1885 година а ние обсъждаме период от трийсет години по-късно. Не всичко е било пендари и жълтици. Работили са с пари хората и заплати са получавали. Десетина години по-късно България е с БВП на калпак близък до този на Белгия и изнася повече селскостопанска и промишлена продукция от Гърция.
                        Това не се постига със сламени колиби и дъвени двуколки - самоделки теглени от хора.
                        Според мен си с погрешно впечатление за положението в повечето български села през началото на 20-ти век.
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment


                          #13
                          Кога е този период с БВП близо до Белгия?

                          Колкото до паричната маса - от 1912 натам няма период със стабилни финанси.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #14
                            Бъркаш, като обобщаваш твоите знания за балканския район. Тъй като там няма как да се отглежда необходимото за прехрана жито, стопанството е много по-пазарно, отколкото в равнината.

                            Някакви значително по-добри къщи в България се строят в периода между двете световни войни до към 50-60-те години. Плевня никой няма да направи до къщата си, защото ако се скара с някой има опасност плевнята да се запали.

                            Comment


                              #15
                              Кога е този период с БВП близо до Белгия?
                              Към краят на 30-те е около два пъти разликата. Използвах Белгия защото е най-богатата държава с население близко до това на България. Иначе дори в сравнение с скандинавия не стоим толкова зле и сме общо-взето малко по-добре от южна европа. Вярно че това е 20 години след разглежданият период, но не е станало мигновено.
                              Гледах 38-ма и Белгия има на калпак 1,015 в долари от 1960-та. България - 420, Балтийските държави - 501, Испания - 337, Румъния - 343, Португалия - 351 и т.н.
                              В дъното на линка.

                              1913 сме на равнището на Гърция и на Южна Западна Европа.

                              Колкото до паричната маса - от 1912 натам няма период със стабилни финанси.
                              Това значи че не се използват пари ли? И какво имаш в предвид под "стабилни финанси"? При Андрей Ляпчев страната си върви стабилно нагоре без някакви особени сътресения. Поне така ме учеха в университета.

                              Ето и малко снимки доста от които са от периода, или преди това. Вижда се облеклото, някой къщи, каруци и земеделски сечива. Не изглежда трагично положението. Единствената която намерих със сламени колиби е на село евакуирано от държавата след като е било разрушено от земетресение.
                              http://www.lostbulgaria.com/index.php?page_id=3899
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment

                              Working...
                              X