Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Самураи в Руско-Турската война 1877-78г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Самураи в Руско-Турската война 1877-78г.

    Срещнах преди време,че четирима или петима японски доброволци - от самурайско потекло са взели участие в Руско-Турската война 1877-78г. на страната на Русия.Доколкото си спомням имаше литография двама от тях.Идеята им била да натрупат опит в европейското водене на сражения.Най-малко има един загинал от тях.
    Много моля ако някой има повече информация нека да осветли въпроса.

    #2
    Но как ще пристигнат? Това може да са само хора от японска мисия в Санкт Петербург, евентуално. Иначе пътуването е по-дълго от самата война. Железница през Азия още не съществува. През 1875 г. в руската столица е подписан договор между Горчаков и Еномото Такеаки, в които Русия се отказва от Курилите. Може би тези "дипломати" са тръгнали с руската гвардия?

    Comment


      #3
      Интересно би било да кажеш откъде си почерпил информацията.
      Historia vitae magistra

      Comment


        #4
        През 1978 година участвах в едно сериозно телевизионно състезание за което достигнаха участници след една година пресяване през междуучилищни и градски нива.Имам спомен че момчето което отговаряше за румънци,финладци и др. ни показа литографията и тогава ни стана смешно че не са 7,а 4 или 5.Чак сега е замислих сериозно,защото Япония винаги е провеждала една по особена политика към нас.
        Нямам източник само спомен,затова се осмелих да попитам.

        Comment


          #5
          Ахам.Интересно.Доста даже.Добре ще е някой да изнамери нещо.Лично аз ще се заема утре,че нямам време сега.
          Historia vitae magistra

          Comment


            #6
            "Яма-Зава - японец, подполковник японской армии ... По личному предписанию микадо сопровождал русскую армию в ее походе против турок в Болгарию ..."
            Само това намерих - и то - в генеалогически сайт. :-/
            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

            Comment


              #7
              Мислех ,че се шегувате за японците-но поне един японец се е сражавал за наща свобода!!!!Ето малко инфо и от мен:По време на руско-турската война от 1877 година, Сейго Ямазава, майор от армията, участва като военен наблюдател при отбраната на Плевен от руските войски. Когато вижда все по-ожесточаващите се сражения на руската армия на отбранителната линия, без да се замисля се включва в битката редом с руските войници. По-късно за своите заслуги той е удостоен с орден от Руския император. Случаят е документиран. Източник: Официалния сайт на Посолство на Япония в Република България Деиствия на истински самурай! Интересно с какво оръжие е участвал в сражението?

              Comment


                #8
                Интересно с какво оръжие е участвал в сражението?
                Най - вероятно е участвал с оръжие, съответстващо на общите практики в периода. Може би е носел сабята си, но най - вероятно я е използвал до толкова, до колкото руски офицер би използвал своята сабя в боя. Предполагам на първо място е използвал огнестрелното си оръжие, което сигурно му е било предоставено от руските войски. След като е придружавал руските войски, вероятно е бил снабден с оръжие от тях.

                Comment


                  #9


                  Първият японец, стъпил на българска земя, е майор Сейго Ямадзава (1877 г.)

                  Любопитна информация за първия японец, стъпил на българска земя, изпрати читател на Агенция “Фокус” от Япония. Според Енциклопедия на японските благородници със съставител Джурен Цуцуи, издадена 1911 година, първият японец, стъпил на българска земя, е майор Сейго Ямадзава.
                  Исторически сведения за Барон Сейго Ямадзава
                  Сейго Ямадзава е родом от префектура Кагошима. От млад е известен с откровения си характер и рицарска храброст, с което е вдъхвал голям респект. Известен е бил и като любител на алкохола.
                  На 18-годишна възраст отива в Киото и участва в битката срещу войската на феодалния владетел Чошу (района на сегашната префектура Ямагучи) през 1864 г. За храброст и заслуги в битката е приет в императорската армия. Участва непрекъснато в бойни действия. След поредица успехи на военното поприще, през 1871 г. е удостоен с чин майор и заминава да учи военни науки в САЩ, а след това през 1874 г. във Франция.
                  През 1877 г. заминава като пратеник на Японската императорска армия в Руската императорска армия. Участва като наблюдател на бойните действия в Руско-турската война. Въпреки превъзходството на турската армия, руската армия успява да запази своя боен дух благодарение на бойци като Ямадзава. По негово желание става командир на взвод и участва в тежка битка, в резултат, от която е превзета турска крепост. Името му на храбър пълководец се откроява и руският император го удостоява с почетен орден.
                  През 1880 г. се завръща в Япония и е издигнат в чин полковник, а по-късно генерал-лейтенант. След това дълго време служи в Китай. След завръщането си в Япония е удостоен с благородническа титла Барон.
                  Умира на 30 март 1897 г. след тежко заболяване на белите дробове.

                  Енциклопедия на японските благородници
                  Съставител Джурен Цуцуи, издадена 1911 г.
                  Първият японец, стъпил на българска земя, е майор Сейго Ямадзава. По решение на японското правителство през 1877 г. той е бил изпратен като военен наблюдател на Руско-турската война и съгласно това решение пристига в Щаба на руската армия на 30 юни същата година. Преминава река Дунав и участва в битката край Плевен. За подвига си е удостоен с ордени от Русия и Румъния. През декември 1878 г. е приет от император Мейджи, на когото докладва за Руско-турската война.
                  Ямадзава е първият японец, посетил България, но интересът му е бил насочен към бойните действия и затова той няма отношение към културните връзки между двете страни.
                  Горните сведения са от справка с японския Дипломатически архив раздел ¹5.2.11.1.
                  От "История и сегашно състояние на японо-българските културни отношения", автор доц. Кенджи Тераджима, българист – историк


                  Information about Seigo Yamazawa in the Bulgarian National Archives
                  There is very limited information about Seigo Yamazawa in the Bulgarian Archives.
                  According to the Archives, he has been accredited to St. Peterburg as Military Attache of Japan. During the Russian-Turkish war he has been dispatched to the Headquarters of the Russian army. He was known for his friendly attitude to Russia.
                  For his merits as a military and his personal contribution Lieutenant Colonel Yamazawa has been awarded by the Russian Emperor Alexander II the "St.Vladimir" 4th Grade Medal with an Imperial order No 147 / 05.09.1877.

                  Embassy of the Republic of Bulgaria
                  Tokyo

                  Актуални и обективни новини от ✓ България и света ✓ Бизнес ✓ Спорт ✓ Технологии ✓ Интервюта, анализи и коментари ➤ Да извадим фактите наяве ➤ ФАКТИ.БГ.
                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    #10
                    Малии!Вече и японци ли са се били за нас!То накрая ще излезе,че и южноамериканци са се били за нас .Иначе това е много интересно и благодаря на дибо за инфото.

                    Comment


                      #11
                      Аз си мислех, че само Маса на Фандорин...

                      Comment


                        #12
                        Изключително съм благодарен за супер изчерпателната информация.Направо съм сразен.

                        Comment


                          #13
                          Цончо Родев обаче споменава 6-7 самураи по време на Руско-Турската война 1828-1829.Той никога не споменава нещо за което няма сигурен източник.

                          Comment


                            #14
                            В снощната Панорама даваха за същия самурай. Намерили са и потомъка му, който се занимава с бойни изкуства.

                            Comment


                              #15
                              Predi godii,4etoh nqkade,sa qposki delegazia ata6irana po vreme na tasi voina s zel rasusavane na taktikata na vodene na boi na ruskata armiq,koeto qvno e bilo uspe6no i e dalo resultat20 tina godini po kasno po vreme na rusko qponskata voina,ni6to 4udno da e imako i nqkoi potomstven samurai,koito da e bil ofizer po tova vreme.

                              Comment

                              Working...
                              X