Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Характеристика и извори на правото по време на османския период

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Amateur написа Виж мнение
    Заинтересувахте ме.
    Неможах да разбера с какво Токушев е влязъл във вашите уста ?
    Учебникът му според мен беше много добър.
    Написан на разбираем език.
    Някой неща от писаното от него не споделям, но всеки има свой възгледи. Особенно в следосвобожденска българия.
    При нас се държа изключително добре..... и на лекциите и на изпита.
    Беше изключително коректен.
    Няма заяждане, няма провокиране.... много беше търпелив.
    Вярно е - беше сухар, бих казал без никакви емоции, особенно на лекциите, но много бавно и спокойно говорише, така, че част от колегите записваха буквално всичко.
    Аз минах с особенна лекота. И колегите преди мен, доколкото си спомням вече, бяха останала с добри впечатления.
    Всички бяха чували, че е бил прокурор. Но поне аз не съм се интересувал, къде, какъв и не съм чувал тези легенди за смъртни присъди.
    Смятам, че е редно да му пожелая само успехи.
    Поздрави
    През осемдесетте години на миналия век Токушев ми беше асистент и беше много коректен със студентите но покойната доц.Фани Милкова се държеше строго с него.
    Last edited by v12345s; 18-11-2008, 19:57.

    Comment


      #17
      Темата нали не е за Токушев, при който между другото и аз съм държал изпит?
      Дано съм полезен с информацията си по-долу!
      Виж: Хр. С. Арнаудов, "Пълно събрание на държавните закони, устави, наставления и високи заповеди на Османската империя", т. ²V, С. 1886 г. (Арнаудов превежда турските закони на бълг. език и ги издава както следва: през 1871 г. - т. ², през 1872 г. - т. ²², а останалите два тома - по-късно).
      Виж още: "Отомански закон за наказанията", в превод от Стоян Д. Попов, ²² издание, Русе, 1881 г., НБКМ - сигн. 93 228.
      На 23. ²V. 1869 г. в Осм. империя излиза Закон за устройството на редовните съдилища (махкемеи-низамие) и с него се дооформя съдоустройството в държавата през втората половина на Х²Х в. Редовните съдилища се делят на две степени: първоначални и апелативни. Първите имат седалището си в казите (околийските градове) и се наричат казалийски съдилища (меджлиси даави). Вторите от своя страна се делят на две степени: санджакски (меджлиси темиз) и вилаетски (дивани темиз). Съществували са и отделни търговски съдилища, а със закон от 1870 г. се създават и специални столични съдилища със седалище - Цариград. Към всичко това следва да се прибавят и шериатските съдилища, както и църковните общински съдилища за християните. На казалийските съдилища по-горе са били подсъдни дела за престъпления и нарушения, наказуеми със затвор до 3 месеца и глоба до 500 гроша. Санджакските съдилища са се занимавали с дела за престъпления, наказуеми с по-тежки наказания, а на вилаетските подсъдни са т. нар. "злодеяния", за които се налага смъртно наказание, вечно или временно заточение. Това е най-общо за съдоустройството и правосъдието в Осм. империя за този период. Ще се опитам да изровя по-нататък още нещо.
      Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

      Comment


        #18
        HELLCAT написа Виж мнение
        изрева: "Стани !!!".
        .... че от този ден до края на юридическата ни кариера трябва да стоим прави пред нашите преподаватели и пред съда.
        ОТ: Дълбокото познаване на материята далеч не е нужно да се свързва с такова поведение. Я прави, я седнали, никой не знае къде и как ще стои. В практиката рядко ства дума за османското право... ОТ.

        Османско право има и отпреди реформите през 19 век, когато империята се опитва да се модернизира, да се отвори пред света и въвежда европейски тип законодателство. Дотогава източниците му са си "османско - средновековен" тип, препис от Византия (и от други) - "кануннаме"-та и пр.
        Законите са били доста на ниво, друг е въпросът как са прилагани..... Наказателния закон на Османската империя например е използван в България до края на 19 век, до приемането на първия наш Наказателен закон и е вършел доста добра работа. Въз основа на него има съвсем модерна практика на ВКС.

        БТВ, един от най-големите юристи на Османската империя е бил незаслужено известният с прозвището "треперко паша" Гаврил Кръстевич. Друг, също на турска служба, е Илия Цанов, спасил десетки въстаници от смъртна присъда и заточение и платил за това със службата си.
        Last edited by ; 19-11-2008, 19:24.

        Comment


          #19
          "Османски извори за историята на правото в българските земи", т. ², 1961 г.
          Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

          Comment


            #20
            Видях, че тук обсъждате изворите (общо казано). Днес ми попадна това .... (годината ми е ясна, написаното на старобългарски също, но останалата част не мога да я видя). Ако случайно, някои може да помогне, ще го черпя
            Attached Files

            Comment


              #21
              Е тука една камара акълии са се изказали

              Comment


                #22
                Кажете аджеба за простосмъртните да какво иде реч. Казано с две думи, ако някой може да преразкаже на кратко документа и какъв го търси там този славянски кирилски текст?

                Comment


                  #23
                  Идея си нямам, обикаля из FB Първата ми мисъл беше за документ от някой Атонски манастир, но ако Арслан да каже кво чете от Кирилския текст може и по-ясно да стане.

                  Comment


                    #24
                    Това е берат ( но като не чата, така е ). Сори за занимавката .

                    П.П Иначе, бързо ме хвана от къде съм "взаимствала". Лични поздравления за което !!!
                    Last edited by Арслан; 27-09-2012, 08:58.

                    Comment

                    Working...
                    X