Някой знае ли какъв е произхода на девиза " С нами бог" върху българските саби . Имало ли е такъв надпис върху руските саби през 1877- 1878 г. Знам,че саби такъв образец са правени в Русия за нуждите на българската армия след освобождението . Сабите са били руски образец 1841г.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
С нами бог
Collapse
X
-
Sturmpionier написаВсъщност само българските парадни саби са били гравирани, но не и бойните.
Става въпрос за доставките преди Войните.По време на ПСВ сме внесли немски и австрийски саби, но без надписи.То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.
Comment
-
"С нами Богъ! Разумейте язицьи и покоряйтеся, яко с Нами Бог!" (тържествена песен на Исаийа)
В превод от старобългарски: Бог е с нас, разберете го друговерци (езичници) и се покорете, защото Бог е с нас.
Изписването на този стих върху бойни знамена и оръжие в православния свят изразява византийската идея за проекция на Небесното царство на земята. Византийската войска е влизала в бой с молитвената песен "Спаси Господи люди твоя и благослови..." След падането на Константинопол руската национална доктрина се формулира като Москва-третият Рим и пазителка на православието. Оттам стихът се налага в руската военна символика. Изобразяването му върху българските саби и кортици следва тази традиция.Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!
Comment
-
andreev,
Без да искам да се заяждам, струва ми се че си допуснал малка грешка и се налага корекция в името на темата. Навсякъде по света, от атеистичния Съветския съюз, през либерално-безбожна Франция до Ватикана и Иран Бог се пише с главна буква...Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!
Comment
-
Parabellum написаТцъ.Грешиш. Кавалерийските ни саби са били гравирани то едната страна с девиза "Напредъ", а от другата "С нами Богъ".
Става въпрос за доставките преди Войните.По време на ПСВ сме внесли немски и австрийски саби, но без надписи.
Comment
-
fingolfin написаАко не ти е проблем, би ли показал малко снимки на такива саби ако имаш ? (на тези дето пише "С нами Богъ")
andreev написаМай откривам ,че " С НАМИ БОГ " е имало само върху българските саби. Изобщо някой знае ли дали е имало бойни чужди саби гравирани по клина , освен наградни , призови и лично гравирани.То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.
Comment
-
Съжалявам за грешката и Станимер чарки е абсолютно прав в "С нами бог " бог се пише с главна буква , действително надписа го е имало и върху немските токи на колани , също съм виждал такава даже преди три месеца в гр. В.Търново ми предлагаха за 80 лв . на сбирката на антикварите . Не знам връзката на немците с православната идея. Във филма " Спасяването на редник Райън " също има малъка сцена за този надпис .Изобщо идеята е била популярна . Не знам връзката на западният свят с православието . Колкото до руските саби които споменва Парабелум Те са наградни саби и не са само с надписа " С нами Бог " а има и допълнение. Така че мисля , че единствените бойни саби които са били гравирани са българските и те не са били обезателно с "Напред", просо е гравирано " С нами Богь " а от другата страна е бил вензела на Фердинанд. Това е българската сабя образец 1905 г., дори се откриват повече такива саби , който на офицерите предполагам е било разрешено да задържат след воините. Първите саби с надпис " С нами Бог " са български но по руски образец - 1841г.
Иначе съм съгласен със Станимер за идеята на православието и Москва - трети Рим .
Comment
-
andreev написаТака че мисля , че единствените бойни саби които са били гравирани са българските и те не са били обезателно с "Напред", просо е гравирано " С нами Богь " а от другата страна е бил вензела на Фердинанд. Това е българската сабя образец 1905 г., дори се откриват повече такива саби , който на офицерите предполагам е било разрешено да задържат след воините. .
Има и още един модел бойни саби с надпис "С Нами Богъ"-те също са с голяма степен на рядкост-това са сабите Батембергова емисия, които са раздадени само на един випуск офицери и кавалеристи-випуск 86.Тези саби от едната страна имат този надпис, а от другата вензелът на Александър Батемберг.
Други въпроси?То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.
Comment
-
andreev написаНе знам връзката на немците с православната идея. Във филма " Спасяването на редник Райън " също има малъка сцена за този надпис .Изобщо идеята е била популярна . Не знам връзката на западният свят с православието .XV mile the sea brode is
From Turkey to the Ile of Rodez...
Comment
-
Немският Райх още от Бисмарк има претенцията да е наследник на Свещената Римска империя от времето след превземането на Константинопол и Йерусалим от латинските рицари, когато се обединяват "източния" и "западния" Рим. (не съм вещ по точно тези събития) Така че идеята е същата.Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!
Comment
Comment