Съобщение

Collapse
No announcement yet.

129 години от боевете и кланетата при Стара Загора

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    hindenburg написа
    Преди няколко месеца беше поставена паметна плоча в памет на избитите старозагорци, държаха се речи от политици имаше и представители на църквата.
    дни, дни... а ние я почистваме поне от 7-8 г.
    Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

    Comment


      #17
      Кланетата в Стара Загора

      Тъй като в друга тема май се оказа, че не се знае много по въпроса, ето няколко линка:



      Със срам си признавам, че моят отговор е отрицателен. Прочетох за него днес и споделям наученото с вас. Някои неща просто трябва да се знаят. Не, за да мразим комшиите, днешният Хасан няма нищо общ…


      Не знам какво би трябвало да се разбира под "неподходящ" език, в който бях обвинена, по отношение на тази тематика. Примерно... да избягвам името "клане" и да я заменя с... "омиротворяване"?

      Ние не знаем дали лорд Биконсфилд е получил кожата на живоодрания българин от Стара Загора. Едно е сигурно, че цветущ град като Стара Загора, известен със занаятите си и богатите български търговци, бил унищожен, изгорен, сринат до основи; изклани и избити по най-варварски и мъчителен начин били над 14 000 българи; повече от 1 200 умрели от глад, болести и епидемии /тифус/, а 10 000 били отведени в робство в Турция и много от тях никога не се върнали.

      Вечна памет на всички онези, намерили смъртта си в руините на града!

      Мислех си, че това е форум за история.

      П.П. Без да искам съм включила темата в подфорум "Световна История". Грешка по невнимание, извинявам се.
      Last edited by Баба Яга; 20-06-2010, 17:40.
      „Der Vorteil der Klugheit besteht darin, dass man sich dumm stellen kann. Das Gegenteil ist schon schwieriger.“

      Kurt Tucholsky

      Comment


        #18
        Разликата между държави като Турция и Германия, съответно разликата между Анадола и Централна Европа се състои в това, че Германия е в състояние да признае и поеме отговорност за историята си, в която присъстват такива крайно нечовешки прояви на насилие над мирно население, такава гавра с човешката чест и достойнство, с човешкия живот. Досега обаче не съм чула (нека бъда поправена, ако не е така) дори една официална политическа позиция на Турция по отношение на това нейно османско минало във връзка с отношенията й със съседите. Не съм видяла и една турска сълза да е пролята за съдбата на хората, изклани в Стара Загора или на други места - поправете ме, ако греша. За сметка на това ще прочетете тонове литература, публикувана от немци, за зверствата в концлагерите и изобщо по време на нацисткия режим. Литература, която цели да образова населението за реални събития. В колко турски учебници се разказва за кланетата в България, когато се учи османска история? Вместо това се учи за величието на османската империя.

        Според мен едно признание и поемане на отговорност за историята на официално политическо ниво и промяна на образователната политика биха били нужни преди Турция да може да стане изобщо част от Европа. Наскоро чух свои колеги немци в института, които съвсем встрани от българската и османската тематика, коментираха присъединяването на Турция към ЕС. Те казаха, цитирам, че "освен всичко това е съюз на ценности, които държавата Турция не споделя". Впрочем и аз съм против Турция в ЕС - докато цари това отношение към историята и се поддържа невежеството на населението за нея за сметка на възвеличаването на "империята" и на нейното "културно наследство". Истинските националистически "изцепки" се раждат точно от такова невежество, подплатено с гордост и надменност.

        П.П. Темата не засяга изобщо само България. Наскоро гледах един австрийски филм за обсадата на Виена. Подобна картина на насилие над населението от околностите на града се рисува, с тази разлика, че това все пак не е била османска територия и поради това като че ли не се е стигнало чак до такива издевателства. Но принципът е същият - убийства, кланета, палежи, грабежи на всяка цена. Ако бях туркиня, не бих се гордяла изобщо с това. Ама изобщо.
        „Der Vorteil der Klugheit besteht darin, dass man sich dumm stellen kann. Das Gegenteil ist schon schwieriger.“

        Kurt Tucholsky

        Comment


          #19
          Драга Яго, с напредването на стажа ти на този форум, ще се убедиш, че повечето теми, които ти хрумват, вече са хрумвали на някого преди теб. Темата я има вече тук, така че, ако имаш желание, просто може да я продължиш.
          Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

          Comment


            #20
            Обикновен лаик написа Виж мнение
            Драга Яго, с напредването на стажа ти на този форум, ще се убедиш, че повечето теми, които ти хрумват, вече са хрумвали на някого преди теб. Темата я има вече тук, така че, ако имаш желание, просто може да я продължиш.
            Нямам нищо против постовете да се изместят.

            Идеалната картинка за това как темите на форумите не трябва да се дублират рядко става факт. Така функционира светът.
            „Der Vorteil der Klugheit besteht darin, dass man sich dumm stellen kann. Das Gegenteil ist schon schwieriger.“

            Kurt Tucholsky

            Comment


              #21
              Настоятелно съветвам да пишете по темата
              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                #22
                Преди време четох една книжка "Принос към историята на гр.Стара Загора",която е интересна с това,че е писана непосредствено след Освобождението и ползва и свидетелски показания.С голяма изненада установих,че някой е качил книжката в интернет и реших да се опитам да кача няколко страници от нея - мисля по темата.
                Ако ви е интересно книгата може да се чете тук



                Edit - модератор: Линк към различните варианти за четене в archive.org тук: http://www.archive.org/details/prino...orii00ilkogoog
                Attached Files
                Last edited by dibo; 23-06-2010, 13:28.
                Нартиада

                Comment


                  #23
                  Много благодаря!
                  „Der Vorteil der Klugheit besteht darin, dass man sich dumm stellen kann. Das Gegenteil ist schon schwieriger.“

                  Kurt Tucholsky

                  Comment


                    #24
                    Малко снимки.

                    Църквата Света троица в Стара Загора, както изглежда през април 2011.


                    Двора на Света Троица.


                    Плочата в памет на безмилостно избитите в църквата.
                    „Der Vorteil der Klugheit besteht darin, dass man sich dumm stellen kann. Das Gegenteil ist schon schwieriger.“

                    Kurt Tucholsky

                    Comment

                    Working...
                    X