Интересува ме едно. Някой от вас знае ли дали българите са правили опити да си отмъстят на помаците и турците след 1878г./по-точно на тези които са останали в България? И ако е имало подобни дейстивя как са завършили? Искам да помоля Istorik да ми разкаже малко повече за Ахмед ага Барутанлията и съратниците му. Ако има желание и възможност разбира се. Според мен не само Тъмраш трябваше да бъде изпепелено.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
130 години от Априлското въстание. Турските зверства в Батак.
Collapse
This topic is closed.
X
X
-
Да, и българите са колели. Примерно въстанието на Симо Соколов през 1878 е изиграло ролята на "етническо прочистване" в кюстендилско.Last edited by Thorn; 17-07-2006, 14:24.
Comment
-
С удоволствие бих дал повече, ако можех. Но темата не ми е интересна и научих за това от един познат-историк. Като имам време мога да питам, разбира се, но доколкото знам няма изследвания (по съвсем обясними причини) точно на тази тема, макар че със сигурност има различни документални данни.
Comment
-
След въстанието Ахмед ага е заточен за малко в Мала Азия и после се връща в Барутин. В онези години той е един от най-богатите хора в Доспатско. Има много стока - стада, пари. Най-хубавата къща в селото е неговата. През 1881 г. обаче се разболява от проказа. Постепенно го изоставят и най-близките му хора. Остава сам. Никой от селото не иска да му помогне. През 1885 г. някаква вътрешна мъка и вина го кара та праща човек до Батак да потърси и повика да дойде при него войводата Ангел Керелов /сина на Трендафил Керелов изгорен на клада/ спасил се по чудо през 1876 г.
Било месец май, когато Ангел възсяда коня и отива в Барутин. Когато влиза в къщата на Ахмед ага, вижда мрак, пустош и един призрак, стопен от болестта човек, който го гледа с горещи като факли очи. На поздрава му агата тихо отронил “Евалла, чорбаджи”. Така оценил постъпката на Ангел и му сторил евет. Макар и трудно, разговорът тръгнал. Говорел повече Ахмедаа, а Ангел слушал. Разкайвал се агата за това, че на доброто, сторено от Трендафил Керелов за него лично, отговорил с лошо и за него, и за Батак. Жалвал се, че никой не го поглеждал.
“Удари му един чакмак на този дом, Ангел чорбаджи, видело да стане на всички, та да се свърши...” Излязъл Ангел навънка, намерил в селото ламба някаква, купил газ, върнал се, запалил ламбата. Дошли с Ахмедаа до същината, причината за повикването му - прошка за прегрешенията си поискал от него Барутанлията. Сгъстило се времето и пространството в собата, огън сякаш ударил по Ангел Керелов - не била лесна тази работа. Претеглил и преценил пак всичко коравият и прозорлив батачанин, виждал какво е сега дереджето на агата, сълзите в очите му. Като че ли Господ му връщал за стореното зло. Казват, че изрекъл: “От мен и от Батак да ти е просто! Дано и Аллах ти прости...” Разридал се агата и после разговорът тръгнал по-леко. Поканил Ангел да преспи в къщата. На другия ден чрез ходжата Ангел Керелов изнамерил и близките на Ахмед ага, почистили къщата, измили и преоблекли агата. На раздяла Ахмед пак го помолил ихтибар да му стори - като умре, хабер ще пратят да възседне коня и да дойде, искал като го заровят, Ангел Керелов да присъства. През лятото дошъл човек от Барутин, потропал на вратата и съобщил за смъртта на Ахмед ага. Оседлал коня Ангел и заедно с пратеника стигнал в Барутин по обед. Погребали агата подир обяд. Когато го свлекли в гроба, мъртвият се обърнал по очи. Значи Аллах не му е простил... Ангел Керелов им рекъл да влязат да го обърнат, ходжата не давал. Тогава той влиза и го обръща...
тази история е описана от Илия Стефанов ... и от Трендафил Керелов от Батак - потомък на изгорения през 1876 г. Трендафил Керелов.
Comment
-
Много интересна статия! Много пъти съм търсил информация за Ахмед ага Барутанлията, но все не намирах достатъчно. Благодаря ти много Archangel!
Иска ми се да напиша и някой ред за турските зверства и в Стара Загора, понеже съм от този град и разполагам с инетерсни сведения за събитията през юли 1877г. По брой на жертви Батак наистина стои след Стара Загора, но е глупаво да се сравняват кланета!They march in full battle dress
With faces grim and pale
Tattered banners and bloody flags
Rusty spears and blades...
Comment
-
Вижте на какво се натъкнах в едно списание изровено от скрина на село...тъй като съм наполовина родопчанин някога бабата и дядото са го получавали и добре че са за да мога да ви запозная с материала...от него произтичат повече въпроси отколкото отговори но е първи опит за един по - друг поглед върху събитията в Батак.
Списание Родопи бр 4 1988год.
Георги Методиев
Толкова силно и дълбоко в съзнанието на поколенията е залегнало убеждението, че демонът на “най долното и най – черно насилие в нашия век, ако не и в историята на човечеството” /според Гладстоун/ е Ахмед ага Барутинеца ,или както турците го наричат – Барутанлията ,че ще бъде истинска дързост всеки опит да се хвърли дори сянка на съмнение върху тази “истина”.
Но нека все пак да видим първо кой е Ахмед ага Барутинеца.....
По неизвестни причини семейството на Ахмед ага от с. Касалицик, Одринско се преселва в с Барутина ,поради което и Ахмед ага е носил прякора Касалицки.По-късно по време и след Въстанието получава името/прякора Барутинеца /както това се е изписвало тогава във весниците/ .
Ахмед ага прекарал на младини доста години като коруджия /пъдарин/ в Батак.Там той свързал добро приятелство с батачани и след време баташките първенци го препоръчали пред пазарджишките власти, за полицейски чиновник – началник на няколко пъдари в Доспатската нахия.Като такъв, Ахмед ага успял бързо да забогатее.Имал собствен дюкян много овце и имущество.
Няма данни Ахмед ага да е служил във войската ,но служил или не войнско звание не е притежавал т.е не е бил нито офицер нито чауш .По време на въстанието той е на 65 годишна възраст и както го описва Ангел Горанов /Бойчо/, бил до вероломство коварен човек.Данни за Ахмед ага намираме и в първото писмо на Макгахан писано в Пловдив: “...Друг случай е този на Ахмед ага....това е един долен и брутален невежа който не може нито да чете нито да пише ...”
А Петър Димитров преводач на анкетната комисия начело със Скайлер, нарича Ахмед ага “кър агасъ Барутунлу помак от съседните на Батак помашки села” ...
Полицейската власт на Ахмед ага се простира само в доспатската нахия и затова при избухването на въстанието той получава правителствена задачада, да събира запасните от своята нахия ,и да ги препраща към Пазарджик./Д.Гаджанов “Турски източници за новата ни история”/.Заедно с това той събира около 200 мъже от нахията военно необучени и невикани във войската ,между които и доброволци “нефелни хора” както ги нарича Бубале Кираджията /109 годишен човек от Срница помнещ Ахмед ага / ,жадни за грабеж с които да учавства в потушаването на въстанието.
Априлското въстание избухва на 20 април.Още същия ден правителството обявява бойна готовност мобилизация на голяма част от своите запасни войници и офицери а всички срочнослужещи са задържани в казармите.
Заповед за мобилизация обявява и Акиф паша валията на Одрински вилает.За потушаване на въстанието в южна България и главно в пазарджишкия окръг ,имперското командване настанява в Пазарджик /от 23 до 30 април/ екип от висшия военен съвет /Дари шура/ ,около 15 генерали и паши офицери от генералния щаб и стотици младши командири а по железницата стоварва около 30 000 войници ,и много башибозук доведени дори от Анадола.В екипа са командващият имперските въоръжени сили Абдул Керим паша ,главнокомандващия Първа гвардейска армия Адил паша ,а на 30 април пристига и министърт на войната Хюсеин Авни паша.
За да предотврати разрастване на въстанието от Батак към Разлог и Неврокоп, към този център командването праща две войскови колони придружавани от башибозук.Първата сформирана от Серския санджак ,преминава през Неврокоп – Разлог - Доспат и се съсредоточава на 30 април южно от въстанал Батак.
Втората колона с башибозук тръгва от Пазарджик на 24 април, води бой с въстаници за входа на дефилето за Чепино и Батак и също на 30 април се съсредоточава северно от Батак.
Сега да видим доспатския кър - агасъ какво прави ....
Коато войсковата колона от Серски санджак преминава през Доспат Ахмед ага със събраната от него пасмина се присъединява към нея.
На него като на местен се възлага за води колоната и да изпълнява разузнавателни задачи.Към полунощ на 29 април Ахмед ага открива баташката стража в м.Биглата на 3-4 км от Батак.След като долага за стражата ,получава задача да заобиколи по горски път и да продължи къъм Батак.
На 30 април сутринта Ахмед ага с башибозуците си се изкачва на Петрово Бърдо над Батак.В същото време части на главните сили преодоляват съпротивата на стражата с двучасов бой ,преминал и в ръкопашен и колоната продължава към Батак по пътя.
Като представител на властта и пристигнал пръв в Батак Ахмед ага изпраща заповед ,незабавно първенците на селото да се явят при него ,като предадат всичкото оръжие и организаторите на въстанието.
Като знаят с какви сили може да разполага полицейския началник батачани заявяват ,че са готови да се бият.
Ахмед ага атакува, но отблъснат решително повече не рискува и чака войсковата колона, която не закъснява и пред очите на въстаниците сключва обръча от всички страни.
Щаба се установява на Петрово Бърдо с характерните армейски чадъри.Нещо с което башибозук не разполага.
Турското правителство не крие от света кои началници в кои селища са потушавали въстанието ... само за Батак то премълчава .... отрича и участието на каквитои да е редовни войски в събитията там.
/Коствен извор е ако се проследи в кои краища на империята са отвлечени стотици девойки жени и деца от Батак и ще видим че от тези краища се е попълвала Първа гвардейска цариградска армия под командването на Адил паша – потушителят на въстанието в 4 революционен окръг-Пловдивския. Ето защо е трудно да приемем че на един 65 годишен неграмотен пъдар от една нахия може да събере от тези краища на османската империя войската а и да му бъде поверено командването на обсадителите/
Впреки главозамайващото неравенство в силите, два дни баташките въстанници не допускат врага да влезе във вече горящотосело.Жертвите които дават нападателите са 96 души.Ето защо командването на обсадителите прибягва до Ахмед ага като “троянски кон”, защото той е човека който толкова години е “ял хляба и солта ” на батачани “,те са го направили човек” и чиито добрини “той никога не ще забрави” ,чието “сърце плаче за съдбата на селото” и с т.н. клетви и обещания, че ще запази селото и живота на хората, и че събраната “ОТ НЕГО” войска е “НЕМУ” подчинена част от въстаниците предават оръжието.
Осъзнали какво са направили, след като врага навлиза в селото барикадирани в църквата, училището и няколко по – здрави къщи ,другата част продължава да се съпротивлява още три денонощия.През тях обсадителите дават 1/3 от всички загуби претърпяни при потушаване на въстанието в целия Четвърти пловдивски окръг.
Сега да проследим тактиката на обсадителите :
Според “Въстанието и клането” на Бойчо /Ангел Господинов/ 1892год. ,нападателите настъпват около селото в “разпръснати колони” или “по отделения”, “пръска се във верига” ,“заляга по очи”, “оттегля се по единично” т.е. воюва по чисто военен начин .... нещо което “нефелните хора” на Ахмедаа ,сбрани за грабеж едва ли са умеели, а автора говори за “все хора на оръжието” и “опитни във военното дело” обсадители.
Задача на османското правителство след погрома е света да не узнае за кървавите изстъпления.Два месеца правителството не позволява даже поглед да проникне към Батак.Изпраща комисия след комисия от свои чиновници да “изяснят истината”, които съставят няколко рапорта, които разпространяват в Европа.
В първия рапорт /виж Източно Време бр 7 1876г/ ,когато още не са известни зверствата в Батак името на Ахмед ага не се споменава дори.В него се говори че както във всички въстаннически центрове , въстанието в Батак е потушено от редовни войски.
Във втория документ също не се споменава Ахмед ага.В него също се потвърждава ,че въстанието във “всички бунтовни села в театъра на бунта” е птушено от “имперски войски”
След репортажите на Макгахан правителството обнародва трети доклад в който името на Ахмед ага заема централно място ....всичко извършено според рапорта е лично дело на предводителя на родопските правоверни дошли да накажат батачани.
Още при първата среща на Скайлер и Макгахан с одринския валия Акиф паша ,последният уверява, че като не разполагал с войска свикал башибозука да потуши въстанието.В пловдив след като не могъл да отклони комисията от посещението в Батак ,чиновника по осведомяването на кореспондентите “изяснява” пред членовете ,че онова което ще видят в Батак е дело не на правителството, ами на Ахмед ага Барутанлията.
Условията са такива че донесенията на Макгахан и Скайлер произхождат пак само от турски източници.И в първото си писмо от Пловдив, още преди крака му да е стъпил в Батак Макгахан пише пръв за Ахмед ага Барутинеца...... оттук нататък мита расте по страниците на вестниците ту като юзбашия, ту като губернатор на окръг, дори като паша .
Идеята да скрият зверствата и да ги припишат на гърба на родопските помаци вероятно идва от външно министерство на правителството на Дизраели в лицето на министъра лорд Дерби.
С изпълнението на мисията е натоварен секретарят на посолството в Цариград Беринг.С особена страст в доклада си за жестокостите в Батак Беринг митологизира Барутанлията с неговите “неизброими пълчища от Родопите” ,за които до смърт изплашените пазарджишки бейове му писали да ги събере и да ги поведе към Пазарджик да ги “спаси от бунтовниците” ....
През септември 1876 Ахмед ага е съден и осъден като главен потушител на въстанието, но правителството го освобождава като го награждава с орден Меджидие и чин юзбашия а Васса ефенди произнася репликата си “ Ние съсипахме Батак но и той нас ще да съсипе” ...
Накрая ето какво казва 109 годишния Бубале Кираджията от с. Сърница :
“На саа работа Баташката война от нащо село ходиха някой нефелни ора”....на въпроса “Тогава кой потуши въстанието в Батак” отговаря “ Царство са чува /пази/ от аскер а не от пъдар” ....
Източници
1.У Гладстоун – Епопея славна 1976год.
2.Т.Балкански – личен архив
3.Д.Гаджанов – Турски източници за новата ни история БАН 1914 год.
4.Бойчо-Ангел Горанов – Въстанието и клането 1892г
5.Д. Страшимиров ист. На априлското въстание 1876 год т.2
Comment
-
Аз да си призная поразпитах живущи и живяли в Батак за тая история с кланетата и знаете и какво споделиха всички попитани:
.. Кланетата са били извършвани не толкова от помаци, колкото от цигани. самите актове на клане имам предвид. Поради тази причина циганите и досега са нежелани посетители в Батак. Към момента нито едно циганско семейство не живее в Батак, а и нито един циганин не си позволява да замръкне там, ако не иска да почувства "топлите чувства" на батакчани към тях.
За мен беше странно да науча, че именно циганите са обвинявани за кланетата. може би историографията е поставила пд един знаменател всички мюсулмани, независимо от техния етнос?Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
Неизвестен руски адмирал
Comment
-
Odzava написа.. Кланетата са били извършвани не толкова от помаци, колкото от цигани. самите актове на клане имам предвид. Поради тази причина циганите и досега са нежелани посетители в Батак....
За мен беше странно да науча, че именно циганите са обвинявани за кланетата. може би историографията е поставила пд един знаменател всички мюсулмани, независимо от техния етнос?
поп Минчо Кънчев в неговата ВИДРИЦА пише че в Перущица и Станимашко гърците са правили повече поразии от турците при потушаване на въстанието ... и те с башибозука ... и те колят и то с кеф ...
За помаците на Ахмедаа цитирам Никола Владикин от Бельово /Бельовското въстание изд.1887год/
..."пищовите им бяха стари ръждясали строшени и ножовете - счупени.Само пушките им по - добри ама и те стари турски пушки"...
Бельовци очакват да ги сполети участта на Батак но всеки от тези"гости" отина в дома на стар свой познат където го гощават а той успокоява домакините че "стар приятел зломисленик не бива па и да стане не му прилича" .В селото не гръмва ни една пушка а после когата нахълтват низамите на Хафъз паша селяните се откупват с 40 000 гроша поискани от пашата .
Сега ... кое е с. Бельово и дали башибозука за който пише Владикин е на този Ахмед ага е Барутанлията или е на другия пич - Тамръшлията в списанието Родопи от където е цитата не пише ....пише че "след разсипването на Батак те слезли в неговото сели - Бельово ... вероятно сега селото е с друго име .... просто не ми е позната хронологията на встанито което си признавам ... ще потърся още днес.
Comment
-
За потушаване на въстанието в южна България
с две думи - статията е интересна, но най-малкото заради езика, използван в нея, трябва да се прости с каквито и да е претенции за историчност
Comment
-
Гост
Макгахан:
Някой може ли да ми даде връзка към статиите на Макгахан в оригинал, ако ги има в мрежата?
Comment
-
Клането е извършено основно от помаци!!! Това всеки батачинин ще ви каже. Няма кой друг. Ахмед ага води след себе си помаци /какъвто е и той самия/ от Неврокопско, Барутин, змеица, Късак, Кестен /селото е унищожено през 1912г. от българската армия, след което отново е презаселено/, Дорково, Костандово, Чепино, Фотиново, Нова махала/само там са главно турци/ и т.н. Населението на тези области е в основната си част е помашко. Идентичен е случая и с Ахмед ага Тъмрашлията. Всички знаете за участта на селото след 1878г. А и през 1895г. до колкото си спомням чети на ВМРО отмъщават с нападение в Доспат за помашките зверства в Батак и Перущица.They march in full battle dress
With faces grim and pale
Tattered banners and bloody flags
Rusty spears and blades...
Comment
Comment