Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Хайдутите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Не ми е ясно за какво беше цялата дандания. Още като ти посочих Балчо Нейков като източник за рода на Карджата и Бимбелите можеше просто да копираш името му в търсачката (очевидно имаш интернет) ида видиш какви книги е издал този автор. Спирам, защото ще излезе, че се заяждам на дребно.
    Liberte, egalite, fraternite
    Viva la revolution
    Zalmoxis написа
    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
    http://hristoen4ev.blogspot.com/
    dibo написа
    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

    Comment


      boilad написа Виж мнение
      Не ми е ясно за какво беше цялата дандания. Още като ти посочих Балчо Нейков като източник за рода на Карджата и Бимбелите можеше просто да копираш името му в търсачката (очевидно имаш интернет) ида видиш какви книги е издал този автор. Спирам, защото ще излезе, че се заяждам на дребно.
      Извинявам се за данданията........................................ ......
      "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

      Comment


        Обръщението ми беше към колегата повдигнал въпроса. Все пак приемайте думите с чувство за хумор, ама пусти навик - рядко ползвам емотикони.
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment


          Около нещата свързани с хайдутството на мене ми мирише на странна конспирация. След освобождението това би трябвало да е тема номер едно, но не е така, сякаш има забрана за тези неща.
          Дори много хайдути са били преследвани и изтезавани - интересно защо ?

          Comment


            Siromahof написа Виж мнение
            Около нещата свързани с хайдутството на мене ми мирише на странна конспирация. След освобождението това би трябвало да е тема номер едно, но не е така, сякаш има забрана за тези неща.
            Дори много хайдути са били преследвани и изтезавани - интересно защо ?
            Защото вече има нова държава. И тя по дефиниция не си пада по хайдутите, които в нашата и останалите балкански национални митологии може и да се броят за борци за освобождение срещу бившата държава - Османската империя, но от гледна точка на администрацията на новосформираните държавни администрации са си били потенциални и/или реални смутители на реда и разбойници. Впрочем и в самия език, хайдутин може да означава както бунтовник, така и разбойник.

            Виж например:
            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              dibo написа Виж мнение
              Защото вече има нова държава. И тя по дефиниция не си пада по хайдутите, които в нашата и останалите балкански национални митологии може и да се броят за борци за освобождение срещу бившата държава - Османската империя, но от гледна точка на администрацията на новосформираните държавни администрации са си били потенциални и/или реални смутители на реда и разбойници. Впрочем и в самия език, хайдутин може да означава както бунтовник, така и разбойник.

              Виж например:
              http://www.promacedonia.org/dv/dv_32.html#1*
              И капитан Петко и Ф. Тотю и П. Хитов са били вече далеко от разбойници и на възраст и са се държали лошо с тях. Да не говорим че е имало нещо , като цензура свързано с въпросите около хайдутството. Даже ми е направило впечатление че например голяма част от ботевите четници след освобождението се реализират доста добре, докато други съратници на Левски например и друго много по-заслужили не са в завидно положение. Дори някак си официалната държава се дърпа от тези неща, а се е създала благодарение на тези хайдути. Народа обаче искрено тогава отдава почитта си към своите герои. Може би понеже повечето правителства са били доминирани от масони , за това да е било така.

              Comment


                Siromahof написа Виж мнение
                Може би понеже повечето правителства са били доминирани от масони , за това да е било така.
                !!! Quod erat demonstrandum !!!
                Liberte, egalite, fraternite
                Viva la revolution
                Zalmoxis написа
                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                dibo написа
                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                Comment


                  Siromahof написа Виж мнение
                  Може би понеже повечето правителства са били доминирани от масони , за това да е било така.
                  Всички тука сме масони, така че не ни обяснявай - знаем си.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    Не е ли по - добре да отговорите на човека и да му обясните как стоят нещата, че е в грешка и пр.?
                    "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                    Comment


                      pehotinec написа Виж мнение
                      Не е ли по - добре да отговорите на човека и да му обясните как стоят нещата, че е в грешка и пр.?
                      И ти си прав - нека знаещите да отговорят ако искат. Но пък и постоянните обяснения на всичко с масони, конспирации и т.н. вероятно не само на мен ми е нелепо и смешно
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        Siromahof написа Виж мнение
                        И капитан Петко и Ф. Тотю и П. Хитов са били вече далеко от разбойници и на възраст и са се държали лошо с тях. Да не говорим че е имало нещо , като цензура свързано с въпросите около хайдутството. Даже ми е направило впечатление че например голяма част от ботевите четници след освобождението се реализират доста добре, докато други съратници на Левски например и друго много по-заслужили не са в завидно положение. Дори някак си официалната държава се дърпа от тези неща, а се е създала благодарение на тези хайдути. Народа обаче искрено тогава отдава почитта си към своите герои. Може би понеже повечето правителства са били доминирани от масони , за това да е било така.
                        Сега, има сериозна разлика между хайдути и четници. Четниците вече се предполага, че имат някакви политически цели. Съратниците на Левски пък са вече съвсем друга история, но това е тема на друг разговор. Естествено няма пречка някой "осъзнал се идейно" хайдутин да "премине на следващото ниво", както става през 19 век с цитираните трима, но това далеч не е правило. Не знам откъде черпиш впечатленията си за отношението към хайдутите, но ако отидеш в библиотеката и почетеш вестници от онова време, особено до Съединението, може би ще ти направи впечатление, че една от основните теми в тях е борбата с разбойничеството, което на места придобива такива размери, че е нужно да се праща войска срещу тях. В тази връзка няма как временната руска администрация и новосформираната българска такава да не се отнасят поне с известно подозрение към бившите хайдути и революционери, част от които поне през част от живота си са си били разбойници, а други - носители на всякакви крайнолеви и анархистични идеи. От друга страна обаче, възможност за реализация на всеки, който е имал нужното образование, способности и желание да се приспособи към новите реалности е имало, както и ти сам отбеляза.
                        А иначе по отношение на цензурата - аз по-скоро бих казал, че по онова време темата за хайдутите не е интересувала толкова обществото, едно защото то е било вече свидетел на техните деяния и е могло да прецени само за себе си тяхната роля, второ - националната митология около тях като борци за свободна България още не е изградена и трето - самото общество е било твърде заето да изгражда и отстоява своята държавност, за да се вглежда в близкото минало. Доколкото обществото е отдавало някаква формална и материална почит на някого - това са поборниците и опълченците от Българското опълчение. И тази тема е много интересна, но е тема на друг разговор.
                        Last edited by dibo; 02-06-2015, 22:01.
                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          Не мисля че между хайдути и четници има сериозна разлика. Даже преди освобождението са били едно и също нещо. Чак при ВМРО нещата се разграничават. Хайдутите нямат нищо общо с разбойничеството - това е някаква грешка.
                          Напротив темата за хайдутите по онова време силно е итересувала народа, а обществата на масоните са се дразнели от тези неща.

                          Comment


                            Един пример за преминаване от стадия на хайдутството към революционното четничество от по - ново време имаме в лицето на Иванчо Карасулията. Става хайдутин заедно с Кади Хюсеин и Молла Идриз. След престоя си с Солунския затвор влиза във ВМОРО, и изпълнява няколко политически убийства на шпиони заедно с Апостол Петков - Ениджевардарското слънце. После стават нелегални и организират чета, която всява страх сред гъркоманите и турците. 1898г. пленява Туран бей и взема 2000 лири откуп. През Илинденско - преображенското въстание неговата и други чети - 103 души водят бой с 1200 души войска. Загива с цялата си чета през 1905 г. Бил на път да бъде наказан със смърт от революционната организация неведнъж. Но какви шансове би имал ако си беше останал обикновен хайдутин в Турско или България? Почти никакви. И какво общо имат с това масоните?
                            "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                            Comment


                              А Филип Тотю, какви притеснения търпи? След като се връща от румънския затвор в 1884 г. получава от Народното събрание пенсия от 200 лева тогавашни пари. Обвинен е тук за съучастие в един обир и убийство в. Базън, но е оправдан и освободен . "Прокурорът, человек разумен и разбран, повика обвиняемите и ги попита. Те отговориха, че ме познават, но че за убийства или за онова в Базън не съм говорил с тях. Прокурорът ме освободи и аз си отидох у дома. " Доживява старините си спокойно в Две Могили и в Русе.
                              Last edited by pehotinec; 02-06-2015, 21:49.
                              "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                              Comment


                                Siromahof написа Виж мнение
                                И капитан Петко и Ф. Тотю и П. Хитов са били вече далеко от разбойници и на възраст и са се държали лошо с тях.
                                Филип Тотю, специално, не беше ли забъркан в някакви криминални истории след Освобождението, или спомените ме подвеждат? Той именно май по такъв повод попада в затвора...
                                Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                                Comment

                                Working...
                                X