Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Поклон пред падналите борци за свобода

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    :nworthy: Ето още нещо от Ботев. То е послужило да се обяви 2 юни за чисто комунистически празник. А всъщност това трябва де е празник или по-скоро дата на която Всички българи да честват Всички загинали за свободата на народа ни!



    Символ-верую на българската комуна!


    Вярвам в единната обща сила на человеческий род на земното кълбо, за да твори добро.

    И в единний комунистически ред на обществото, спасител на сички народи от вековни тегла и мъки чрез братски труд, свобода и равенство.

    И в светия животворящ дух на разума, укрепляющ сърцата и душите на сички хора за сполуката и тържеството на комунизма чрез революция.

    И в единното и неделимо отечество на сички хора и обща собственост върху сички имоти.

    Изповядвам единний светъл комунизъм, поправител недъзите на обществото.

    Чакам събужданието на народите и бъдащий комунистически строй на целия свят.





    Галац, 20 април 1871 г.





    Хр. Ботйов
    От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

    Comment


      #17
      Само дето на това писание не е намерен оригиналът и се смята че е фалшификат, направен от Георги Бакалов, впоследствие разпространен от Г. Кирков!!!
      Rolling, turning, diving
      Rolling, turning, diving, going in again
      Run, live to fly, fly to live, do or die
      Run, live to fly, fly to live, Aces high.

      Comment


        #18
        Хм, съмняваме да е фалшификат. Най-много да има внесени някои редакционни "подобрения", напр. тук-там някоя думичка да е заменена с комунистически (сещам се, че май някой беше "поработил" и върху републиканските възглади на Левски).
        Иначе като цяло стилът си е на Ботев - той често е ползвал за творбите си мотиви от християнството - напр. "Моята молитва". Също и идеите са си на Ботев - напр. "Смешен плач".

        Но думата ми беше за датата - че има по-съществени дати, напр. "Първата пушка" в Копривщица (началото на Априлското въстание). Без да се захващам да изброявам всички евентуални "дати-кандидатки" (особенно пък според нечии политически пристрастия) все пак дори от самото Априлско въстание може да се опредили друго, по-общозначима дата. Иначе на 2 юни е разпръсната (в случая разбита е силно казано) една от четите. Но е имало и други на Филип Тотю и Панайот Хитов, на Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Дори по време на Априлското въстание. Напр. четата на поп Харитон е водила доста по-ожесточени сражения, а дори не е удостоена с някое третостепенно честване. Иначе и в нея е имало поет - Бачо Киро, ако нещата опират до поезия.
        Аз един Бачо Киро съм (Бен бир Бачо Киро им)
        без страх от турците комита съм (тюркен коркмаз комита им)
        пушка на рамо турих (шишкане умузума тактъм)
        в Дряновския манастир се скрих (Дренова монастира булдум)
        правдата си да диря излязох (хакъм арамаа бен чиктъм)
        въжето на врата си сам метнах (ипи де бойнума тактъм)
        Това го е изрецитирал на турски (в скобите) когато турците са го съдили.
        Иначе стихотворението има и по-поетичен превод на български в една по-нова книжка за Бачо Киро:
        Бачо Киро ви говори сам:
        що е страх от турците - не знам,
        за родината хайдутин бях,
        златно знаме гордо аз развях,
        и на рамо с пушка се явих,
        в Дряновския манастир се бих,
        за едната правда на света...
        Но да се надяваме, че различията идат само от преводите, за които се кзва, че били като жените: хубавите не били верни, а верните не били хубави.

        Comment


          #19
          Що се отнася до Символ-верую на българската комуна....това няма нищо общо с известната на всички ни столетница Комунистическата партия. Ботев говори за френската комуна, чиито идеи- свобода, равенство, братство, разтърсват обществеността в цяла Европа. Това съвсем не е комунизъм, нито може да се говори за такова. Комуната и комунизмът по това време са две различни неща и тези спекулации от страна на режима до 89-а година са просто смешни...
          Но разкажи със думи прости на тях, на бъдещите хора, които ще поемат поста ни, че ние храбро сме се борили!

          Comment


            #20
            Ботев говори за френската комуна, чиито идеи- свобода, равенство, братство, разтърсват обществеността в цяла Европа.
            Другото как да е, ама това не. Идеите са на великата френска БУРЖУАЗНА революция. Парижката (не френската) комуна е по-сетне. Това е обаче лозунг от великата френска БУРЖУАЗНА революция. Иначе в декларацията приета от Конвента на 24 юни 1793 в чл. 2 пише:
            Тези права са:равенство, свобода, сигурност, собственост.
            Последните 2 обаче явно не са се понравили на другарите. Иначе са нещо доста по-определено и смислено от твърде гуменото "братство".

            Comment


              #21
              Абе може ли да ви запитам как точно стоят нещата с последните два куплета от "Обесването на Левски" - въпроса ми е много неясен. Чувал съм, че Захари Стоянов направил някаква редакция на оригинала на Ботев, а пък по-късно комунистите просто решили да отрежат последните два куплета защото били "неподходящи". Наскоро ми попадна пълната версия от стихотворението и много се учудих като я прочетох. За разлика от другите куплети последните два бяха не от по четири реда, а от по три, като дори римата се губеше. Въобще те стояха едва ли не като кръпка към стихотворението. Възможно е това, което съм прочел да не е оригинала, едва ли поет като Ботев би го написал по подобен начин, то по-скоро говореше за наподобяване на стила му от някой друг. За съжаление не ми е под ръка за да го цитирам точно. Ако някой тук може нека го направи.
              (\_/)
              (°_°)
              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

              Comment


                #22
                ...е явно няма много светнати по въпроса
                (\_/)
                (°_°)
                (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                Comment


                  #23
                  Мисля че това е темата за този пост:През 2003 в Стара Загора направиха красив (може би най-красивия) войнишки паметник.Представлява пирамидална основа от мрамор,с висок обелиск,на чийто връх има огромна бронзова статуя на СВ.Георги Победоносец,как обива змея.На четирите страните на пирамидата са изписани броя на загиналите старозагорци в съответната война,както и стихове от маршове.И всичко ще е много хубаво,ако разни там баби и мами не водиха децата си ежедневно да се катерят по паметника... Просто нямам думи!
                  И как искате децата да се възпитават в уважение към падналите герои?!

                  Comment


                    #24
                    1. И аз съм против датата, защото за мен тя е символ на потъпкването на българската история. През социализЪма се говореше за "Левски и Ботев". Няма никаква база за сравнение. Да, Ботев е велик поет, да, революционер е, но е един от многото и в никакъв случай не е най-заслужил. Повел е две чети, но беше изведен на преден план заради комунизма.
                    2. Да стоиш прав на сирените не е най-важното. Социализма се стремеше да ликвидира родолюбието по всевъзможни начини и в сърцата на почти всички хора, прекарали по-голямата част от съзнателния си живот по негово време, се е загнездил такъв националнихилизъм, свят да ти се завие. Говориш му за история - дреме му, гледа с презрение на предците си... и т.н., мога много да напиша. После ходи да носи цветя на втори юни, понеже така е прието. Важното е какво чувстваш вътре в себе си, а не какво демонстрираш. Не че второто не е важно, но у нас нещата много са се размили.

                    Comment


                      #25
                      Warlord написа
                      Абе може ли да ви запитам как точно стоят нещата с последните два куплета от "Обесването на Левски" - въпроса ми е много неясен. Чувал съм, че Захари Стоянов направил някаква редакция на оригинала на Ботев, а пък по-късно комунистите просто решили да отрежат последните два куплета защото били "неподходящи". Наскоро ми попадна пълната версия от стихотворението и много се учудих като я прочетох. За разлика от другите куплети последните два бяха не от по четири реда, а от по три, като дори римата се губеше. Въобще те стояха едва ли не като кръпка към стихотворението. Възможно е това, което съм прочел да не е оригинала, едва ли поет като Ботев би го написал по подобен начин, то по-скоро говореше за наподобяване на стила му от някой друг. За съжаление не ми е под ръка за да го цитирам точно. Ако някой тук може нека го направи.
                      Хм, това звучи интересно. Само че за пръв път го чувам. Аз лично не мисля, че има допълнителни куплети, писани от Ботев. В сегашния си вид стихотворението звучи достатъчно завършено и едва ли е имало нещо друго...
                      Но разкажи със думи прости на тях, на бъдещите хора, които ще поемат поста ни, че ние храбро сме се борили!

                      Comment


                        #26
                        20 -ти април

                        Да си спомним за датата,да поменем героите! От тази дата на сетне започва новата история на България и нейната нова бойна слава!

                        Comment


                          #27
                          Поклон пред героите... и героините!
                          Между другото и тогава (1876) Великден се е падал на 4 април, и пролетта е била толкова топла, после пък дъждовна... остава само сняг да падне през май, но дано поне не скове окончателно душите ни!
                          Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                          Comment


                            #28
                            Поклон пред тези хора,изправили се срещу скапаната османска империя,загинали,но доказали силата си!

                            Comment

                            Working...
                            X