Съобщение

Collapse
No announcement yet.

В.Левски-1846

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Ботев в "Примери от турското правосъдие" сам сочи,че е роден в с.Осен Врачанско.Нека му се доверим.

    Comment


      #32
      resavsky написа
      Ботев в "Примери от турското правосъдие" сам сочи,че е роден в с.Осен Врачанско.Нека му се доверим.
      Не е точно така. Не Христо Ботьов Петков, а героят от чието име се води разказа, нарича Осен родното си село. Това е художествено произведение, а не автобиография. Ако да кажем в "Робинзон Крузо" разказа се води от първо лице, единствено число това автоматично ли значи, че Даниел Дефо е моряк, роден в Йорк, прекарал 27 години на необитаем остров и т.н. Или примерно разказа в "Спасителят в ръжта", който се води също от първо лице значи ли, че самият Селинджър е хлапе от Ню Йорк, избягало от интернат и т.н.
      Тезата за Осен се основава изцяло и единствено на въпросния цитат от, повтарям, художествено произведение. Врачанските краеведи приведоха в подкрепа на тази хипотеза приблизително същите доказателства, каквите приведе навремето Раковски в подкрепа на тезата си за българския произход на Наполеон, а и небезизвестния Иван Димитров в подкрепа на тезата си за подобен произход на Алонсо де Охеда. Това са художествени измислици, не история. И иронията е напълно оправдана по отношение на тях.
      А и иронията ми беше по-скоро към "доказателството" за възрастта на апостола - а именно, че още нямал мъх по бузите, та затова не можел да е на повече от 12-13 години. Между другото аз например също изпитвам съмнения дали точно 1837 г. е рождената му, но за мен поне далеч по- убедителна алтернатива е 1840 г. да кажем. Когато се изграждят подобни хипотези сериозните учени търсят доказателства поне в две-три посоки, сравняват всяка хипотеза и стигат до извод, а не обратното - на основата на извода, с който искат да направят сензация, да тръгнат да дирят и натаманяват доказателства. Аз поне си представям нещата другояче.
      Last edited by Николай; 17-11-2006, 16:18.

      Comment


        #33
        Мисля,че има и други доказателства че с.Осен е родното място на Ботев - например твърдеше се че има доказателства,че към 1848 г.Ботьо Петков е бил учител именно в това село.В средата на Х²Х век мисля,че е било обичайно едва ли не всяка година учителите да сменят населените места в които преподават.Всъщност този спор едва ли ще бъде решен тъй като и в с.Осен и в Калофер честват с еднаква тържественост годишнините от раждането на Ботев и никой не смята да отстъпва.
        За рождената година на Левски вече взех становище - трябва да се кредитира казаното от самия Апостол пред турския съд ,че към януари 1873 г. е бил на 26-27 години.

        Comment


          #34
          "виж подробно разсъжденията ми за цифровите еквиваленти на числата в арабското писмо и ще разбереш откъде тръгва грешката. "
          За арабските числа и цифри иди в НБКМ-София и потърси доц.Евгени Радушев-10 минути му трябват, за да те светне по въпроса.И нали знаеш,че пишем с...арабски,не с римски числа...
          А за Левски-иди пак в НБКМ-София(може и в някоя окръжна библиотека),вземи "Васил Левски.Документално наследство",и чети...
          И не на последно място:чел ли си описанието на Левски с което е разполагала турската полиция,и вижцал ли си снимката,разпространена от полицията,по която е издирван Левски?
          Помни ,че Апостолът не е "дъвка за уста''!
          Last edited by ; 17-11-2006, 18:11.

          Comment


            #35
            Убеждавам се от Вашите препирни, че историята не е дъвка за всяка, още повече за Вашата уста. Най-малко за тебе "барабанчик" защото "историята като идеология" - това звучи хем наивно, хем конюнктурно. Истината и историята не са нито моята, нито твоята, а самата ТЯ - и няма нищо общо с ничия идеология. Всичко останало е лафология и празнословие, което аз нямам намерение да подкрепям. Ако си готов да поставиш историята в нечия услуга - това си е твой проблем. Аз съм пас. Ако си подготвен за дискусия - не за спор, заповядай и нека дискутираме, но да е от полза за всички ни и да е градивно. Що се отнася до това, че "захапахте" за Ботев - съжалявам, че някои от Вас все още се придържат към отдавна остарели постановки. А за снимките на Левски - както казваш "ЧЕТИ", но ти "барабанчик" и ще разбереш, че са ретуширани още навремето и образът на Апостола е доста по-състарен (особено на последната "полицейска" снимка).
            Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

            Comment


              #36
              ''Боже,колко мъка има на този свят''- би казал Моканина
              Last edited by ; 20-11-2006, 20:01.

              Comment


                #37
                ТурТур имаш ли сведения кога Васил Ив. Кунчев се записва в килийното у-ще в Карлово?
                Last edited by rainmak9r; 07-02-2007, 03:37.

                Comment


                  #38
                  Повечето автори споменават, че Левски започва да посещава частно килийно у-ще в Карлово, когато е на ок. 7-годишна възраст. Тогава умира и баща му. Проблемът е, че смъртта на Иван Кунчев е датирана в различните изследвания в един много голям диапазон - от 1844 г., та чак до 1866 г. За меродавна се приема годината 1851. Но в зависимост от предпочитанията на отделните автори идват и противоречията в техните трудове относно възрастта на Апостола по време на неговите ранни ученически години.
                  Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                  Comment


                    #39
                    Вечна памет на твоят един син Българийо !
                    Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                    Comment


                      #40
                      TypTyp написа
                      Повечето автори споменават, че Левски започва да посещава частно килийно у-ще в Карлово, когато е на ок. 7-годишна възраст. Тогава умира и баща му. Проблемът е, че смъртта на Иван Кунчев е датирана в различните изследвания в един много голям диапазон - от 1844 г., та чак до 1866 г. За меродавна се приема годината 1851. Но в зависимост от предпочитанията на отделните автори идват и противоречията в техните трудове относно възрастта на Апостола по време на неговите ранни ученически години.
                      Ммм дааа,ако позволите господа,искам да попитам:
                      господин Туртуриков,в предаването по телевизия ''СКАТ'' с доц.Пл.Павлов се наложи да водите един малък спор по телефона...вие твърдяхте,че Левски е с няколко години по-млад,а той,че е с толкова (но не помня колко) години по-стар.В края на краткия спор вие казахте в слушалката нещо като''извинете грешката е моя''...Интересувам се дали 1.не ви се спореше или 2.усетихте тънката ирония в думите на доц.Павлов или 3.осъзнахте,че въпреки вече двете издания на вашата книга научната общнаст в страната не приема вашите хипотези,най-малкото защото отказаха да я коментират?

                      Comment


                        #41
                        1. Не ми приписвай думи, които не съм изрекъл!
                        2. Не прави от мухата слон, когато се касае за обикновен lapsus linguae!
                        3. Спорове с доц. Павлов нямам - ти си този, който се опитва да спори с мен и затова те питам без грам ирония: пак ли?
                        4. Догматичните стожери на конюнктурната историческа наука у нас не приемат хипотезата ми, защото не им изнася. А може би не са и подготвени за коментар. Всяка научна истина обаче "...минава три етапа в човешкото съзнание: това не може да бъде; тук може би има нещо; я, как не сме го знаели досега!"(Ал. Хумболт) Аз имам търпение да изчакам и трите етапа да минат, дори за това да са необходими още толкова години.
                        Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                        Comment


                          #42
                          TypTyp написа
                          4. Догматичните стожери на конюнктурната историческа наука у нас не приемат хипотезата ми, защото не им изнася. А може би не са и подготвени за коментар. Всяка научна истина обаче "...минава три етапа в човешкото съзнание: това не може да бъде; тук може би има нещо; я, как не сме го знаели досега!"(Ал. Хумболт) Аз имам търпение да изчакам и трите етапа да минат, дори за това да са необходими още толкова години.
                          Струва ми се, че тези стожери поне са завършили история и историята винаги си е била наука за спорове, ако накой си инженер или астроном каже, че индианците са българи щото имали еднакви си шарки на дрехите като по родопските одеяла всички историци трябва да кимат с глава и да се съгласят ли? :sheep:
                          Ми то ако беше така изобщо защо ще я има историята?
                          "... Проговаря сам цар Иван Шишман:
                          - Боже силни, боже създателю,
                          помогни ни с сила и юнашество!
                          Бой ще да ся бием на Софийско поле,
                          кръв ще леем за Христово име,
                          ще прославим християнска вяра."

                          Comment


                            #43
                            А аз какво мислиш, че съм завършил...? Между другото: "Historia est magistra vitae"
                            Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                            Comment


                              #44
                              TypTyp написа
                              А аз какво мислиш, че съм завършил...? Между другото: "Historia est magistra vitae"
                              Аз да съм казвал, че имам предвид тебе? Просто казвам напоследък какви се появиха.
                              "... Проговаря сам цар Иван Шишман:
                              - Боже силни, боже създателю,
                              помогни ни с сила и юнашество!
                              Бой ще да ся бием на Софийско поле,
                              кръв ще леем за Христово име,
                              ще прославим християнска вяра."

                              Comment


                                #45
                                Тъй или иначе утре България чества рождението на Апостола ! В 18.30 тръгваме от Пловдив за Карлово. Поне за датата и месеца няма спор , което до известна степен ни успокоява .

                                Comment

                                Working...
                                X