Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Георги Раковски

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Тончо Жечев не съм чел,но Михаил Арнаудов има прекрасна студия по въпроса за бекташлъка на Раковски.За изясняване на случая основни са спомените на Драган Цанков разказани по различен повод пред Данаил Юруков и Иван Шишманов,а също и спомени на близки роднини на Раковски.В най-общи линии историята е следната:за да избяга от кредиторите си непосредствено преди Кримската война Раковски става бекташ (април-май 1853г.),а след това използвайки връзките си постъпва като преводач с чин юзбашия (стотник-длъжността отговаря на съвременната капитан,ротен командир) в армията,като намерението му е да организира отделна българска войскова част в състава на турската армия,но висшестоящите не му позволяват (малко по-късно командването на християнска войскова част в състава на турската армия,т.н. казак алай е поверено на Садък паша-приелия исляма поляк Михаил Чайковски).При обиколките си като преводач и писар към щаба (може би длъжността включва и разузнавателни функции.Някой знае ли нещо за армейското разузнаване в турската войска през разглеждания период?) Раковски заплита нишките на заговор за въстание в който основни действащи лица са участници във въстанието от 1850г. избягали във Влашко или останали в пределите на Османската империя.Заговора е разкрит,а Раковски арестуван и отведен в Шумен,където квартирува казак алая и познатия му Садък паша.Може би заради назначението получено от Цариград,вместо да бъде обесен българина под конвой е изпратен натам (отнасям ареста към началото на 1854г.,а изпращането към столицата към март-април същата година).Някъде в балканските проходи Раковски е освободен от съмишленици.Сам отива в Цариград и обещава на кредитора си,че ще приеме исляма и дъщеря му за съпруга.Целта му е отново за известно време да се укрие,докато подготви чета.Останалото както се казва е история.
    Сега малко за ордена на бекташите:М.Арнаудов пише,че не е било задължително да си мюсюлманин,за да членуваш в него,а може и просто Раковски да е бил достатъчно убедителен в познанията си на мюсюлманските практики.Действително сектата е формално разпусната от 1826г.,но нейни клонове просъществуват и до по-ново време,през 1864г. със султанско ираде е поставена извън закона,но последното й теке някъде в Анадола е разорено чак в началото на 20-ти век от Мустафа Кемал.
    Накрая ще вмъкна няколко любопитни и малко известни факти за Раковски:от лявата му ръка липсват два пръста-безименния и кутрето загубени в битката при влашкото село Четатя с руснаците на Коледа 1853г.;към този период полиглота Раковски знае следните езици,освен българския:турски,арабски,персийски,гръцки,френски .Вече споменах,че в турската армия има чин юзбашия,а десет години по-късно от сърбите му е присвоено званието полковник.
    Liberte, egalite, fraternite
    Viva la revolution
    Zalmoxis написа
    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
    http://hristoen4ev.blogspot.com/
    dibo написа
    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

    Comment


      #32
      Мисля,че Васил Стоянов (¹28 от горния списък) също изброява участници в легията,но трябва да проверя (май го имаше в "Левски в спомените на съвременници" от Ст. Каракостов).Освен това и сред документите на Раковски има списък,обаче в момента и него не мога да цитирам.
      Liberte, egalite, fraternite
      Viva la revolution
      Zalmoxis написа
      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
      http://hristoen4ev.blogspot.com/
      dibo написа
      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

      Comment


        #33
        Warlord написа Виж мнение
        Не, че са индийци, а че са от индоевропейското езиково семейство. При това Раковски е успял да определи съвсем точно къде е прародината на българите - в района на Северен Афганистан и Памир. Казват, че си бил погубил здравето във Виенската библиотека докато проучи и установи тези неща.
        Раковски е ненадминат идеолог на българското революционно движение, но историческите му тези са много далеч от истината.
        Малихери пукая!

        Comment


          #34
          Наистина Раковски е романтик в историческите и езиковедските си работи.Но такова е била епохата-той е слагал основите в едно голо поле,а това е много трудно... .Като литератор той пише на един доста странен и тромав език...но делото му на революционер е огромно.Неговата сабя с гравираното му име се пази в музея на Баба Тонка,заедно с черепа на Стефан Караджа и други светини.
          "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

          Comment


            #35
            Здравей,pehotinec,за Караджата можеш да видиш http://forum.boinaslava.net/showthre...Караджа
            Liberte, egalite, fraternite
            Viva la revolution
            Zalmoxis написа
            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
            http://hristoen4ev.blogspot.com/
            dibo написа
            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

            Comment


              #36
              И Г.Раковски е бил дервиш, но това използвали се като довод за "османско присъствие", не !

              Comment


                #37
                Мисля, че темата спокойно може да се прехвърли в майтапи и без друго от 10 стр. е само шегички

                Comment


                  #38
                  Надявам се, нямате предвид, че представям невярна информация. Темата е необходима, ако има нормален диалог базиран на факти.

                  Comment


                    #39
                    вярвам тогава, че ще разясниш бекташийството на Раковски на база исторически извори

                    Comment


                      #40
                      Раковски се присъединява към бекташкия орден през април-май 1853 г, причината коя се изтъква е "неуредени дела с кредиторите си ". По спомени на Драган Цанков, а аз "това го знам" от една обширна статия на Михаил Арнаудов. ( по спомени, той се подвизава 3 месеца с мистичното братство)

                      Comment


                        #41
                        KIZIL DELI написа Виж мнение
                        вярвам тогава, че ще разясниш бекташийството на Раковски на база исторически извори
                        Това от мен по въпроса с бекташлъка на Раковски: http://forum.boinaslava.net/showthre...l=1#post284100
                        Liberte, egalite, fraternite
                        Viva la revolution
                        Zalmoxis написа
                        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                        http://hristoen4ev.blogspot.com/
                        dibo написа
                        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                        Comment


                          #42
                          Добре де, вярвам и сам разбираш, че така представени нещата приличат на много противоречащи си стари клюки. Това, че са стари не ги прави верни. Не съм чел М. Арнаудов, ако я имаш на ръка ще съм ти благодарен да я прегледам, но ...

                          boilad написа Виж мнение
                          за да избяга от кредиторите си непосредствено преди Кримската война Раковски става бекташ (април-май 1853г.),а след това използвайки връзките си постъпва като преводач с чин юзбашия
                          Сам отива в Цариград и обещава на кредитора си,че ще приеме исляма и дъщеря му за съпруга.Целта му е отново за известно време да се укрие
                          виж първо -хронологическото несъответствие - първо станал бекташ (т.е. приел исляма), после пак обещал да стане мюсюлманин. Второ - приемането на исляма не те освобождава от дългове, нищо подобно, виж брак с грозната щерка на кредитора може и да те освободи. Трето кво значи, за да се укрие от кредиторите станал бекташ. То самият орден по това време е много ъндърграунд и освен, че не може да ти помогне с влияние, най-много да те вкара в беля. Във всеки случай никой няма да те вземе на работа в армията, ако декларираш, че си се обърнал в исляма и си станал бекташи. И т.н. въобще струва ми има някакво превратно разбиране на цялата история, много клюки и никаква информация от първа ръка. Вероятно това са камъни в градината на Арнаудов, защото:

                          Сега малко за ордена на бекташите:М.Арнаудов пише,че не е било задължително да си мюсюлманин,за да членуваш в него,а може и просто Раковски да е бил достатъчно убедителен в познанията си на мюсюлманските практики.
                          Е глупости сега, то значи тогава и аз съм бекташ, спокойно можете да пуснете слуха, хем и ника ми съотвества, значи след 100 г. ще е факт. Ако искаш да си член на ордена си мюсюлманин, ако искаш просто да ядеш и пиеш с членовете и да въртиш мохабет може и дзен будист да си, но вярвам ще се съгласим, че това са различни неща.

                          Действително сектата е формално разпусната от 1826г.,но нейни клонове просъществуват и до по-ново време,през 1864г. със султанско ираде е поставена извън закона,но последното й теке някъде в Анадола е разорено чак в началото на 20-ти век от Мустафа Кемал.
                          Не знам от къде е тая информация, но напротив Ататюрк е бил много благосклонен към бекташийте. Затова и по текета и тюрбета (дори и в България) чат-пат виждаш сам Ататюрк да ти се хили от стената.

                          С думи информацията за бекташийството на Раковски е точно по схемата "една жена каза" и се иска бая мерак, за да я повярваш. Липсва един много сериозен факт - кога Раковски приема исляма? Да започнем с това, ако намерим тъкъв акт дискусията ще дръпне качествено, ако не оставаме в зоната на клюкините. Освен това сам Раковски може и да разправял какво ли не за себе си, което също не го прави задължително вярно нали?

                          Comment


                            #43
                            Сам Раковски по разбираеми политически причини премълчава за бектъшлъка си. Сведенията за това идват по две линии - от роднини и от негов политически противник (при това този политически противник разказва спомените си от периода по различно време и пред различни хора, което позволява лесно да бъде хванат в лъжа), затова съм склонен да видя някаква истина в този слух, ако не акт на приемане на исляма, то най-малкото Раковски е живял сред бекташи.

                            Аз затова и изрично се позовах на автор иначе тези камъни щяха да са по моята глава. Книгата се казва "Дела и завети на бележити българи"; С. 1969г.; Издателство на националния съвет на Отечествения фронт. Ще се опитам да снимам две-три страници по интересуващия ни проблем и да ги прикача.
                            Liberte, egalite, fraternite
                            Viva la revolution
                            Zalmoxis написа
                            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                            http://hristoen4ev.blogspot.com/
                            dibo написа
                            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                            Comment


                              #44
                              boilad написа Виж мнение
                              ако не акт на приемане на исляма, то най-малкото Раковски е живял сред бекташи.
                              Живял сред бекташи - ок, няма проблем! Самият той бекташ обаче (лафът тръгна от едно категорично изявление на Арслан - Раковски е бил дервиш) е или партенка или който знае да каже кога Раковски е станал мюсюлманин. Не казвам нито, че е абсолютно невъзможно, нито, че не е станало действително, но за да хване дикиш (поне за мен) е нужно малко контретика, базирана на достоверни извори. За капак онзи, който седне и направи изявлението Раковски е бил конвертит/обръщенец в исляма/помак е хубаво да се подготви добре с аргументацията, щото населението по нас вади нож и за по безобидни твърдения, свързани с иконите на националния пантеон .

                              П.П. В началото на темата, което сега зачитам има подмятания, че се уж гласял да приема исляма (покрай сватбата), което е разбираемо, но така и не станал накрая ...

                              Comment


                                #45
                                KIZIL DELI написа Виж мнение
                                Живял сред бекташи - ок, няма проблем!

                                П.П. В началото на темата, което сега зачитам има подмятания, че се уж гласял да приема исляма (покрай сватбата), което е разбираемо, но така и не станал накрая ...
                                Само колко кофи с мастило са изписани, за да се докаже, че Раковски няма нищо общо с исляма, а ти така безапелационно наля вода в мелницата на националистите (знам, важна е идеята - историческа истина, бла-бла, дъра-бъра)! Бирата е от мене, пък дано съ спогодим . Наздраве. (тежки празници брей)
                                Liberte, egalite, fraternite
                                Viva la revolution
                                Zalmoxis написа
                                Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                                http://hristoen4ev.blogspot.com/
                                dibo написа
                                Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                                - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                                Comment

                                Working...
                                X