Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Апостолът на свободата-архивите говорят

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    von Danitz написа
    Абсолютно вярно, на тавана е, виждал съм го, даже го мъкнахме от ОО- то /това не е кенефа, за непросветените/ до горе, не вярвах, че е популярен, значи, много готина легенда, той е от Самоков, майсторът му бил направил микроскопичен коран, като пръстен, изписал го, калиграфски с пухче от вратлето на новородено коте, привързано за дръжка с копринена нишка, никой не му обърнал внимание и той направил най-големия коран... до Софияь са го докарали с каруца. обемен е, не е много тежък...
    бе то ние имаме най-голямата сбирка от Османски документи след Анкара и Кайро изобщо, това не е за подценяване ще знаете, обаче малко хора са обучени и описа куца, така че, дори да пише нещо за пра-дядо ви, а то по кадийските и вакъфски дефтери пише, няма как да се разбере. Иначе сме си като добрата стара Англия, кеф ти 1546, кеф ти 1752, тоя и тоя бай Танко от Харковско се съдил с хаджи Голъмка баба, за два чифта потури... има си ги тия работи, всичките ни семейства ще излязат, кой от чепинци, кой от Трън, кой от Куртово Конаре...съвсем сериозно, подредена държава.
    после сега кърджалиите, за тогава друга песен е била!

    Т.е, това всичкото го имаме у нас?!
    ...Не е като да няма работа за историци....

    Comment


      #17
      Така е, но явно някой отгоре недава да се пишат тези работи-официално
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #18
        Е па нали имаме свобода на словото?! Как пък ще спрат, освен ако не заключат архива?

        Comment


          #19
          танкиста от Харков написа
          ....В края на 70-те г. знам, че в манастира Зограф, един американски професор от сръбски произход е успял да заснеме няколко хиляди кадъра. Тогава стана ясно, че там се намира оригинала на Паисиевата история. Която след това изчезна, за да се появи у нас. Случайно! И Чудодейно! Да Ви напомня това, на една подобна история станала през 1185 г. С една икона, изчезнала от Солун и появила се внезапно в Търновград!
          :rock: :1087: За да се върне после Историята в Зограф от един много по-праведен от господа светец! Дали така е станало и в края на 12 в!? :sm186:
          За Паисиевата история чух нещо от съученичка, която се занимава в момента с археология (нанася откритите находки с размер над 2 милиметра върху карта с мащаб 1:20). Според думите и, студенти от същия факултет в който била домъкнали за изненада на всички споменатата история, след посещение в Зографския монастир. Сигурно доста са се поизпотили и преподаватели и държавници. Преди това бях чул, че разузнаването имало пръст в тази работа но наборката се засмя и каза "Да бе, как не." Дано поне са направили качествено копие, че и за нея се водят спорове. Особено за заглавието.
          А за споменатите от Вас архиви, дано историците си свършат съвестно и навреме работата. Иначе, колкото повече време минава все по-трудно се променят вече изградените възгледи (пък били те и погрешни).
          Доно се появят повече подробности.
          ................
          P.S.
          Дали Божидар Димитров би споменал подробности в предаването си?
          ??? ИСТИНАТА ???

          Comment


            #20
            има една книга за Левски , една англичанка я е писала но и забравих името.Явно е имала достъп до архиви защото в книгата беше описан целия процес срещу Левски.

            Comment


              #21
              Англичанката се казваше мисля- Клер Стърлинг

              Comment


                #22
                xr100 написа
                Англичанката се казваше мисля- Клер Стърлинг
                май обърка Левски с Али Агджа :lol:
                Англичанката е Мерсия Магдермот.Около 30 години работи в Б-я.Под мотото "живите затварят очите на мъртвите, а мъртвите отварят очите на живите" написа няколко биографии -на Левски, Гоце Делчев и Яне Сандански.
                Тази за Левски е много стойностна, защото Левски може да бъде разбран по-лесно от чужденец. Ние неизбежно залитаме в категории като "святост", “непорочност” “ саможертва пред олтара на отечството” и пр.
                Не знам дали другаде сте го коментирали, но ми е интересно да чуя мнението ви за книгата на Румен Василев “Масонската ложа и братството на Левски”.Лично аз смятам, че след прочита и, много неща си идват на мястото, а и Иванчо хаджи Пенчович, тоже масон, не ще да е бил толкова черен…

                и нещо друго: все съм си мислел- какъв смисъл е имало Левски да коли онова бедно беззащитно чираче в Ловеч, което после доказано на съда, му е изяло главата...
                Last edited by anastas7147; 01-03-2006, 13:03.

                Comment


                  #23
                  Вярно е! УУУ , как можах? То М. Магдермот да ми прости, за нея си мислех а името обърках!
                  Бе Анастасе - "ПУ-у, макя му и трън!"- "плъзна ме яко по ушички" -
                  Левски с Агджа да объркам!
                  Жив и Здрав!
                  С уважение: xr100

                  Comment


                    #24
                    anastas7147 написа
                    Не знам дали другаде сте го коментирали, но ми е интересно да чуя мнението ви за книгата на Румен Василев “Масонската ложа и братството на Левски”.Лично аз смятам, че след прочита и, много неща си идват на мястото, а и Иванчо хаджи Пенчович, тоже масон, не ще да е бил толкова черен…
                    “Масонската ложа и братството на Левски” е интересна книга според мен . Най-малкото защото разкрива делото на доста от хората около и преди Левски . Данаил Попов , Иван Касабов ... не по-малко важни от самия Левски . Говори се и за глобалното влияние на хора като Масини и Гарибалди върху революционните движения не само по нашите земи . Абе нищо ново под слънцето - Левски е бил просто един от многото, които са следвали матрицата на т.н. тайни революциони общества и не е откривал топлата вода. На мен лично ми направи впачатление безкомпромистността която е проявявал в делото си . Никак не е бил светец както се казва , но пък точно това е изисквала ситуацията. Някой случки с Любен Каравелов бяха доста смешни

                    хубава книга , която си струва човек да прочете ...

                    Comment


                      #25
                      gollum написа Виж мнение
                      А имаш ли информация по какви обвинения ги осъждат на смърт? Т.е., какво в общи линии (е, конкретно също може) гласят съответните документи?
                      За тези,които ще се подразнят предварително се извинявам за възкресяването на тая тема,но ми се стори важно да дам някакъв отговор на повдигнатия въпрос.
                      Обвиненията по които е осъден Левски са:подбуждане към въоръжен бунт срещу държавата;участие в престъпна дейност като главатар на група;разпространяване на подстрекателска литература;убийство при извършване на друго престъпление.Според наказателния (тогавашен) закон това са:чл.55,ал.1;чл.56;чл.66 и чл.174,ал.2.
                      Liberte, egalite, fraternite
                      Viva la revolution
                      Zalmoxis написа
                      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                      http://hristoen4ev.blogspot.com/
                      dibo написа
                      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                      Comment


                        #26
                        Относно момчето заклано от Левски. До последно не е искал да го убива, но понеже са били облечени в турски дрехи то не е разбрало кои са и е крещяло много силно. Левски забива от немай къде камата в момчето, но то започва да крещи още повече и тогава Левски го довършва. Според едни е завъртял ламата в тялото, а според други го е наръгал още веднъж. Но тази случка не му е изяла главата на процеса. Самото момче в последствие е разпознало Левски, понеже го е познавало, ама не го е издало на турците. Знаете ли че Димитър Общи не е българин а е сърбин ?
                        Левски и масонство: момчета това не е възможно. Всеки друг може и да се излъже да стане такъв, ама не и Апостола - къде го търсят някои.
                        Някой да знае по нета интересни книги за Левски ?

                        Comment


                          #27
                          Mishok написа Виж мнение
                          Относно момчето заклано от Левски. До последно не е искал да го убива, но понеже са били облечени в турски дрехи то не е разбрало кои са и е крещяло много силно. Левски забива от немай къде камата в момчето, но то започва да крещи още повече и тогава Левски го довършва. Според едни е завъртял ламата в тялото, а според други го е наръгал още веднъж. Но тази случка не му е изяла главата на процеса.
                          Така е,но в случая се явява като утежняващо вината обстоятелство.Иначе за това престъпление са били предвидени до 15 години затвор.
                          Liberte, egalite, fraternite
                          Viva la revolution
                          Zalmoxis написа
                          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                          http://hristoen4ev.blogspot.com/
                          dibo написа
                          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                          Comment


                            #28
                            boilad написа Виж мнение
                            Така е,но в случая се явява като утежняващо вината обстоятелство.Иначе за това престъпление са били предвидени до 15 години затвор.
                            Абе гледам че темата те интересува. Знаеш ли книги в нета за Левски, ако може да ми препоръчаш и някоя по-добра.

                            Comment


                              #29




                              Само на тези съм попадал.Иначе за препоръки виж темата "Васил Левски - детайли"
                              Liberte, egalite, fraternite
                              Viva la revolution
                              Zalmoxis написа
                              Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                              http://hristoen4ev.blogspot.com/
                              dibo написа
                              Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                              - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                              Comment


                                #30
                                boilad написа Виж мнение
                                http://www.kroraina.com/knigi/zs/index.html



                                Само на тези съм попадал.Иначе за препоръки виж темата "Васил Левски - детайли"
                                Благодаря още утре я започвам тази едната книга.

                                Comment

                                Working...
                                X