Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Турска национална доктрина...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    От национална доктрина или стратегия за развитие на нацията забихме във временни тактически политически ходове. Първият постинг на Голъм по темата даде интересна насока на дискусията, но после нещата се разводниха.

    Учебникарското определение за национална доктрина:

    1. Националната доктрина е система от официално възприети възгледи и принципи за:
    а) историческите стремежи на дадена нация и държава;
    б) перспективите и целите на дадена нация и държава;
    в) пътищата и средствата, чрез които се осъществяват определените национален идеал и национални интереси.

    2. Тя отразява опита, зрелостта и целенасочеността на нацията. Тя осмисля заветите на поколенията, анализира настоящето, прогнозира и планира бъдещето на своето развитие. (звучи малко патетично, но им зрав разум)

    3. Утвърждаването и осъществяването на всяка национална доктрина изисква национално съгласие.

    4. Националната доктрина определя националния идеал и произтичащите от него национални интереси.

    5. За осъществяването на националните интереси се разработват и приемат национални стратегически програми (съпътстващи доктрини), които определят поведението на държавата и нейните институции във вътрешната и външната политика за дълъг период от време. Това създава условия за приемственост и стабилност в провеждането на национално отговорна политика.


    Моите добавки към написаното от него са, че националната доктрина включва официалната (винаги явна) политика на нацията по най-важните за нейното развитие въпроси. Тя винаги е ясно формулирана и задължително е обща за всички правителства съставени легално представени партии и институции, които са участвали в разработването и приемането й, като задължително условие е тази доктрина да се приема с консенсус от целия национален политически елит.

    За Турция най-важните елементи на доктрината й (или съпътстващи доктрини) са (редът не е по приоритети):

    1. Отношението на държавата към турските общности (малцинства+държави (Северен Кипър)) зад граница.

    2. Увеличаване на ролята на Турция в НАТО като регионален фактор на Балканите, Кавказ, Централна Азия и Близкия Изток (ето тук е отговорът с дистанцирането от Щатите, игрите с Израел, Сирия, Иран и Русия, както и еженето с гърчетата за островите и Кипър).

    3. Запазването на териториалната цялост и хомогенността на нацията (политиката по отношение на кюрди и съседи в региона около тях).

    4. Превръщането на Турция в главен разпределител на енергоносителите, което ще й обезпечи относителна независимост от производителите им, които са извън граница. (тук флиртовете с русначетата и иранчетата и проблемите около договарянето с ЕС за НАБУКО където Турция иска да купува газта от Иран и да я препродава на ЕС, а ние искаме от нея да е само скомен транзитьор).

    5. Запазването на светския характер на турската държава (боричкания военни и правителство).

    Може да има и още, но това са въпросите, за които се сещам на primа vista и по които всяко турско правителство следва ясна и добре структурирана политика.

    Именно заради това всеки политически ход, който всяко турско правителство предприема е субект на преследваните от тази доктрина интереси. Ще дам няколко конкретни примери, които се надявам да илюстрират написаното от мен в по-различен тон от този, в който прозвучаха в малко по хаотична форма в размяната на мнения по-горе.

    1. Илюзия е да се мисли, че влизането в ЕС е част от националната доктрина на Турция.

    -Тя няма да влезне там на всяка цена както направихме ние, а ще го стори само на основание на това, че интересите на нейните малцинства в чужбина са решени (чети България, където е считаме, че са и Кипър където се решава, но още не е).

    -Турция няма да влезне, ако това ще й наложи промени в териториално отношение (Кипър и Кюрдистан) или ще даде автономия на малцинставата й.

    -Турция няма да влезне, ако трябва да направи компромис с енергийната си независимост.

    2. НАТО. Турция ще продължи да е активен член на съюза, защото той й гарантира инвестиции и пазари (тя произвежда американски истребители и всякакви други оръжейни системи, с които се въоръжава сама и които продава на трети страни). НАТО й помага да е фактор в Кавказ и в Централна Азия. В Кавказ стратегическия й съюзник е турскоезичния Азърбайджан и каквото и да прави тя с Армения, то в далечен план е продиктувано от целите й в политиката с държавата на азерите. Вече и за децата е ясно, че без Турция проблемът между двете кавказки държави не може да бъде решен. Това го знаят и американчетата, и европейчетата, и русначетата, защото опитваха и нищо не направиха.

    -Турция няма да прави компромиси в рамките на НАТО ако те засягат териториалната й цялост и сигурност ( независим Кюрдистан около границите й и/или автономия за кюрдите в рамките на Турция, препирните с гърчетата за скалички в Егейско море).

    Мога да дам и още примери, но се надявам написаното от мен да илюстрира ясно как съвременната турска външна и вътрешна политика се върти около определена ос, която е ясно дефинирана и осъзната от турския политически елит. Тя е добре позната на външнополитическите партньори на Турция и това е целта на всяка национална доктрина: знаейки я, другите играчи да са наясно какво могат да очакват от автора й и колко могат да опъват косъмът, на който се крепят отношенията им с него (ако мога да перефразирам поетичната визия по въпроса на халифа Муавия).

    Примери за други подобни доктрини от миналото на други нации:

    1. "Монро" за Щатите преди световните войни;
    2. "Брежнев" за СССР през 60-70 те години;
    3. "Необвързаността" на Тито за Югославия;
    4. "Домино" на Щатите през Студената война;

    Доктрини според мен са имали и кайзер Вилхем, Хитлер и Сталин, и има съвременен Китай, защото в политиката и реакциите им по важни за тях проблеми, те винаги са последователни и еднозначни.

    Това е моят принос по дискусията, ако ви е интересен заповядайте да разгледаме съвременната турска политика в рамките на направленията, които ви изложих, а не да се замерваме с факти и да си показваме кой колко знае.
    Last edited by Sula; 27-01-2010, 18:22.
    Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

    Гюстав Льо Бон

    Comment


      #17
      ьая

      Отговор на Сула

      1. Отношението на държавата към турските общности (малцинства+държави (Северен Кипър)) зад граница.
      Това мисля, че не търпи особени изменения в последните години - отношението им е същото.

      2. Увеличаване на ролята на Турция в НАТО като регионален фактор на Балканите, Кавказ, Централна Азия и Близкия Изток (ето тук е отговорът с дистанцирането от Щатите, игрите с Израел, Сирия, Иран и Русия, както и еженето с гърчетата за островите и Кипър).
      Ролята на Турция в НАТО ако не друго пада. Имат миротворци в Афганистан, но отношението им към последната война с Ирак е показателно. Изключвам рейдовете на северен Ирак, това вече си е вътрешен проблем за Турция, нищо че излиза от границите й. Турция очевидно търси военни отношения с държави, които можем да класифицираме като противници на НАТО. Освен това се отдръпва пък от съюзиници на НАТО.

      4. Превръщането на Турция в главен разпределител на енергоносителите, което ще й обезпечи относителна независимост от производителите им, които са извън граница. (тук флиртовете с русначетата и иранчетата и проблемите около договарянето с ЕС за НАБУКО където Турция иска да купува газта от Иран и да я препродава на ЕС, а ние искаме от нея да е само скомен транзитьор).
      Това си е важен проблем, има сколоност към изместване от баланса.


      За ЕС - точно това е, от нея се искат неща, които тя не е съгласна да изпълни. 30 години не е намерен компромис. Това е най-малкото обезнадеждително.

      5. Запазването на светския характер на турската държава (боричкания военни и правителство).
      Боричканията между военни и правителство намаляват, което теоретично би нарушило светския х-тер на държавата. Но това е само една от възможностите, според мен турската политика в момента е на кръстопът, тепърва остава да видим какво ще стане. Но не мисля, че ще е нещо колосално и грандиозно като при други държави, по-скоро постепенно и хитро.
      http://rayofhalifaxproductions.com/26662

      Comment


        #18
        Отговор на Сула:

        Поздравявам Ви за обобщението, даване на някаква насоченост в темата, и то по какъв начин!

        Приемам обвинението за хаотичност, но все пак налучкваме насочеността, като авторът й не ни е дал точна посока за това!

        Всяка една от 5-те точки, които сте посочили изисква самостоятелно разглеждане, всяка една от тях е с тежеста на самостоятелна тема.
        Развиването на която и да е от тях ще ощети останалите четири, а неминуемото разводняване очевидно е предварително на лице.

        Само не разбрах, как се оформя дискусия без излагане на факти, а незнанието едва ли се котира във форума?

        Кое е правилното продължение според Вас?
        Last edited by Kaplan; 27-01-2010, 21:00.

        Comment


          #19
          Членството на Турция в НАТО до голяма степен е било продиктувано от стремежите на СССР на юг. В момента с угасването на тази заплаха Турция се чувства свободна да води по-самостоятелна външна политика, продиктувана от интересите и да бъде регионална сила.

          Comment


            #20
            Е на 16 януари откриха "Истанбул - културна столица на Европа"; На откриването бяха и Ердоган и Гюл; Явно стремежът е към Европа - в Азия няма нищо.

            Comment


              #21
              asd

              SRH - като цяло съм съгласен с теб. Но не и с ислямизирането - от държава, в която това е почти забаранено, Турция върве все повече към ислямизиране. Най-малкото - виж кой е на власт. И явно болшенството от хората ще гласуват за мюсюлмански партии.
              http://rayofhalifaxproductions.com/26662

              Comment


                #22
                Понеже пак се върнахме в зоната на предположенията, нека кажа и аз моите.

                1. Имаше някакви съмнения затова меняла ли се ролята на Турция в НАТО по нейно желание и че след като няма СССР ролята й била намаляла и пр..

                Байовци, излишно си губите времето в звездобройство. Турция продължава да бъде един от най-значимите фактори в Атлантическия съюз. Това е и приоритет в нейната национална доктрина. САЩ може да не са доволни от турската позиция за Ирак, но поне се съобразяват с нея и за всяко по-важно свое движение искат мнанието й. За тях беше достатъчно, че тя не оспори действията им. На същите тези САЩ Турция им е толкова нужна в противопоставянето с Иран, колкото им трябваше в това със СССР, защото САЩ, Британия, Франция и Германия не си правят илюзии относно това, че следващият им голям противник не е Бен Ладен от пещерата, а най-силната мюсюлманска държава. Ако тя стане Иран, който е с фундаменталистки уклон, играта ще загрубее, защото иранчетата си избират лидерите горе-долу демократично и не са толкова подкупни колкото саудитчетата, така че номера със съюзничеството, който минава със Саудитска Арабия, при тях не е опция.

                Кой ще ги окротява, мислите, като стане патакламата? Американците, дето един 23 милионен Иран им приседна? Или германчетата дето за срам на дедите им след всяка престрелка в Афганистан войничетата им бягат за консултация при психолог? Турция ще има главната роля в разправата с Иран и това си е част от играта.

                Хайде да се пренесем върху Централна Азия (защото нали обичаме да говорим на едро)! Там влияние върху местните ООД-страни имат три държави: Русия, Турция и Иран. Китай и Щатите се опитват да се впишат, но още им е рано. НАТО на кого да остави този регион? На русначетата или на иранчетата?

                2. Израел никъде не е упоменат в националната доктрина на Турция, така че за нея той е разменна фигура на близкоизточната шахматна дъска. Тя играе с тази фигура в зависимос от това, как движи своите Сирия. От независимостта си Сирия има териториални претенции към Турция за Латакия и за да й създава напрежение поддържа кюрдите. Сега с автономен Кюрдистан на път в Ирак, на сирийчетата започна да им пари под краката, защото и те имат много кюрди при тях, както и куп други малцинства. Тръгнат ли си кюрдите ще драснат и останалите, така, че в момента Сирия вижда в Турция другарче по интереси. За да преследва своята национална доктрина за отричане на малцинства, никакви автономии за тях и за териториалната си цялост, Турция застана на про-сирийска позиция. Отнасят го израелчетата, но Турция си гони своето.

                3. Европейска общност. Вече писах по този въпрос пространно и пак ще повторя само, че за Турция ЕС не е самоцел и тя няма да се натиска затам на всяка цена.

                4. Ислямизиране на Турция. Такова има, но елитът на страната (не само военните) няма да го допусне до степен, до която да повлияе на политическия ред в страната. Когато/ако нещата загрубеят, той ще задейства системата си и ще видим как нещата ще се урегулират. Каквото и правителстов обаче да дойде на власт, то пак няма да промени политиката си по отношение на основните направления, които Турция следва.

                Та това според мен са примерите на това как действа напрактика една национална доктрина, която позволява един куп тактически ходове, но не дава възможност за промяна в основните стретегически направления.

                За нас остава да се замислим къде сме ние по този път.
                Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                Гюстав Льо Бон

                Comment


                  #23
                  asd

                  следващият им голям противник не е Бен Ладен от пещерата, а най-силната мюсюлманска държава. Ако тя стане Иран, който е с фундаменталистки уклон, играта ще загрубее, защото иранчетата си избират лидерите горе-долу демократично и не са толкова подкупни колкото саудитчетата, така че номера със съюзничеството, който минава със Саудитска Арабия, при тях не е опция.
                  Иран има претенции да стане най-силната мюсюлманска държава, но какво разбираш под това? Икономиката им наистина е най-голямата мюсюлманска такава(или конкурираща се с Турция), но все пак Иран е изолирана държава. Тя няма приятели около себе си. Нито един. А и във военно отношение има мюсюлмански държави, които слагат Иран в малкия си джоб(след като правим такъв тип обобщения ). Иран далеч не е предизвикателство за САЩ - не е въпроса дали може да се събори режима, а дали могат да понесат по нататъшните загуби от партизанска война(ако това е сценария, който чертаеш). А това за демократичните иззбори в Иран ще го приема наистина на шега. Това е държава, в която нямаш право да си против върховния лидер(аятолаха) - за какъв избор тогава говорим? Малкото незначителни разлики между Мусауи и Ахмединаджад?

                  Турция ще има главната роля в разправата с Иран и това си е част от играта.
                  Така и не разбрах това на базата на какво го казваш. Турция е единствената държава от НАТО, която днес търси по-добри отношения с Иран. И нямам предвид само преговори, ами сътрудничество в икономическата, че и ядрената сфера. И да не би при подобен сценарий целият НАТО да следва армията на Турция(която безспорно е боеспособна)?!

                  Израел никъде не е упоменат в националната доктрина на Турция, така че за нея той е разменна фигура на близкоизточната шахматна дъска. Тя играе с тази фигура в зависимос от това, как движи своите Сирия.
                  Израза разменна фигура не е на място. Отношенията между Турция и Израел последните 50 години не са зигзагообразни, хич даже. Отношенията допреди 10 години са били много добри, фантастични даже. Такова сътрудничество с мюсюлманска държава в икономиката и сферата на военната индустрия Израел не познава от падането на шаха в Иран. Отношенията им не са като фурнаджийса лопата. Претърпяли са само един обрат(който тече в момента).

                  От независимостта си Сирия има териториални претенции към Турция за Латакия и за да й създава напрежение поддържа кюрдите.
                  Има ги, да, но бързо ги забравя като че ли.

                  Сега с автономен Кюрдистан на път в Ирак, на сирийчетата започна да им пари под краката, защото и те имат много кюрди при тях, както и куп други малцинства.
                  Иракски Кюрдистан не е на път, той е факт от 20 години, може би не де юре, но де факто. 21-милионна Сирия има наистина 1-2 милиона кюрди, но те не създават такива проблеми, както кюрдите в Турция, които са 15 милиона. Не мисля, че това е причината за сближаването на двете страни, все пак дълга време Сирия е приютявала един главатарите на кюрдските сепаратисти в Турция. Впрочем, други съществени етнически малцинства в Сирия няма, това е една от най-стабилните арабски диктатури.

                  Тръгнат ли си кюрдите ще драснат и останалите, така, че в момента Сирия вижда в Турция другарче по интереси. За да преследва своята национална доктрина за отричане на малцинства, никакви автономии за тях и за териториалната си цялост, Турция застана на про-сирийска позиция. Отнасят го израелчетата, но Турция си гони своето.
                  Всички неща са фактор, но пак казвам, че според мен кюрдския проблем не е движещият в случая, а е второстепенен. Про-сирийската политика и про-иранските наченки(да ги наречем така) са причината, а анти-израелската политика на Турция в близките 10 години е резултат от това.

                  3. Европейска общност. Вече писах по този въпрос пространно и пак ще повторя само, че за Турция ЕС не е самоцел и тя няма да се натиска затам на всяка цена.
                  Съгласен съм, някой по-горе каза, че за тях това не е райът, към който ние си мислехме, че се стремим и дадохме всичко. Въпреки това Турция даде много усилия, които все още не са овенчани с успех.

                  Ислямизиране на Турция. Такова има, но елитът на страната (не само военните) няма да го допусне до степен, до която да повлияе на политическия ред в страната. Когато/ако нещата загрубеят, той ще задейства системата си и ще видим как нещата ще се урегулират. Каквото и правителстов обаче да дойде на власт, то пак няма да промени политиката си по отношение на основните направления, които Турция следва.
                  Турция е един пример за светска диктатура, очевидно ислямизирането е позволено от върха. Все пак нещата се променят, това не са 70-те години на 20-ти век. В момента управляващият елит(не военните) е про-ислямски настроен, а пък сред самите военни се забелязва обръщане към Мека, но не заради религиозни причини естествено. Ислямизирането на военния елит(не е много правилно определение, не е чак толокова яростно това явление) е и вътрешнотурски дебат и много от дясно-мислещите, нерелигиозни турци предупреждават за този феномен. По всичко си личи, че военните в Турция се отклоняват от пътя на Ататюрк, досега иначе да са направили още един преврат, както се вика С едно съм съгласен - трябва да изчакаме за да видим какъв ще е резултата. Дали това е просто временен ефект или просто признак за понататъшно изкривяване.
                  http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                  Comment


                    #24
                    Sula:
                    ...Турция ще има главната роля в разправата с Иран и това си е част от играта.

                    Хайде да се пренесем върху Централна Азия (защото нали обичаме да говорим на едро)! Там влияние върху местните ООД-страни имат три държави: Русия, Турция и Иран. Китай и Щатите се опитват да се впишат, но още им е рано. НАТО на кого да остави този регион? На русначетата или на иранчетата?
                    Не, Турция няма да участва в разправата с Иран ( въобще ако ще има такава ), така както нямаше пръст в експанзията срещу и раздробяването на Ирак.
                    Турците няма да си вкарат такъв автогол, основно поради две причини:

                    1. За да разреши напълно кюрдския проблем, Турция има нужда от съседите си за да пресече подръжка на организацията ПКК в тези страни. Мобилизирането и подържането на една армейска част, съпътствано с периодични акции коства много сериозни финанси на страната. Военни и политици се намират под огромен обществен натиск в тази насока.

                    2. Турция няма да хвърли на вятъра икономическите взаимоотношения с Иран, които са много сериозни.
                    Плюс това, Те, Американците ще дойдат и заминат, но Тя ще продължава да е съсед с тях. И ако не иска един организиран нож в гърба, трябва да придържа неутралитет.

                    Към beri_cd и Sula

                    Виждам сте убедени в последователно ислямизиране на Турция, заключениеята в тази насока до колкото разбирам се дължат на управляващите-ислямисти и позволяващите такова управление, придружено със сближаване към страни, като Сирия, Иран - военни!

                    Грешите!

                    Първо : Гледайки турски тв-предавания ( новини, политически анализи, забавни, шоута, образователни...) никъде го няма това явно/скрито загатване за така наречено ислямизиране в страната.
                    Свободата на словото в медиите не виждам да е ограничена, когато трябва правят на пух и прах действията на политиците и военните.
                    Разгърдени и оскъдно облечени туркини в тоукшоутата купища. Къде е това ислямизиране, на какво ниво, или аз ли нещо не разбирам?

                    Второ: По-религиозните общности в страната искат да се премахне забраната наложена от Ататюрк за навлизане в държавни учреждения с тюрбан, оповавайки се на свободата на избор предопределена от демократичното общество, в което живеят. Погледнато триизмерно, в това няма нищо лошо...

                    Като цяло, турското общество е достатъчно грамотно за да не плъзне по мрачните улеи на исляма, това се вижда и от военните-кемалисти в страната.
                    Инак вярата си я има, кемалистите също са мюсюлмани...
                    Турция е пример за равновесие между светска държава и религия, няма друга като Нея в мюсюлманския свят.

                    Comment


                      #25
                      asd

                      Гледайки турски тв-предавания ( новини, политически анализи, забавни, шоута, образователни...) никъде го няма това явно/скрито загатване за така наречено ислямизиране в страната.
                      Мисля, че никой тук не бърка Ердоган с Хомейни. Не става въпрос за радикални промени, аз поне(за други не мога да говоря) спомевах за бавни и постепенни промени.
                      Ето сега малко не шега ти пращам група във фейсбук

                      Спрете ислямизирането на Турция! По принцип сме свикнали подобни неща да гледаме в Дания, Англия и Белгия. Наистина е странно в държава с 99% мюсюлмани да се виждат такива неща!

                      Сега вече по-сериозно. Ще дам няколко примера.
                      Премахването на забраната за носене на традиционната, но задължителна(!) според каноните на Исляма женска носия в университетите и други публични места. Това предизвика голям дебат сред турското общество.

                      Turkey's top court has upheld a ban on wearing Muslim headscarves at the country's universities.
                      The Constitutional Court ruled that the Turkish Parliament overstepped its bounds earlier this year when it passed constitutional amendments that would have led to allowing universities granting women the right to wear headscarves.
                      Източник

                      Също, дори в светски Истанбул има забрани за публично показване на голота, както и опит(не съвсем несполучлив) за частично забраняване на алкохола.

                      В конституционния съд са се водили дела, с цел да се забрани на маса виссшестоящи политиц, членове на мюсюлманската партия, да участват в политиката в срок от 5 години. Делото е като цяло неуспешно за кемалистите(както ги наричаш).

                      Following days of deliberation in the four-and-a-half-month case, the constitutional court's 11 judges voted by just six to five against an indictment accusing Erdogan's Justice and Development Party (AKP) of pursuing an Islamist agenda and seeking to undermine Turkey's staunchly secular constitution. The court did impose a financial penalty stripping the party of half its public funding next year.
                      Източник Извинявам се, че е на английски.

                      Примерите са много, традиционно конституционният съд е бил кемалистки, про-военния елит и т.н. Наблюдава се изместване, според мен стараната в момента е разделена на две, важи за властта, съда и военните. Все още може би кемалистите имат повече влияние. Ортодоксалните кемалисти, де.


                      Свободата на словото в медиите не виждам да е ограничена, когато трябва правят на пух и прах действията на политиците и военните.
                      Долу - Хрант Динк, човек, който е писал не каквото трябва

                      Това обаче няма общо с ислямизирането на Турция.

                      Разгърдени и оскъдно облечени туркини в тоукшоутата купища. Къде е това ислямизиране, на какво ниво, или аз ли нещо не разбирам?
                      Моето мнение е, че ако това стане(ислямизирането), ще бъде еволюция, не революция(горе - сравнението с Хомейни). Надали някой очаква да 2011 да бъде обявена Ислямска Джамахирия Отоманоглу.

                      Второ: По-религиозните общности в страната искат да се премахне забраната наложена от Ататюрк за навлизане в държавни учреждения с тюрбан, оповавайки се на свободата на избор предопределена от демократичното общество, в което живеят. Погледнато триизмерно, в това няма нищо лошо...
                      Въпрос на мнение. Според мен е хубаво, ако ще и с диктатура, да се поддържа светския характер. Но това е личното ми мнение, дай да говорим за това какво става, а не дали е правилно или не.

                      Като цяло, турското общество е достатъчно грамотно за да не плъзне по мрачните улеи на исляма, това се вижда и от военните-кемалисти в страната.
                      Тук ще дам сравнение с Иран, не заради състоянието на Персия през 70-те и Турция днес(които нямат общо), ами заради факта, че и иранския народ е считан за интелигентен, буден и т.н., но въпреки това подкрепи(в болшенството си) една революция, тотално разбиваща светските реформи и наченки на шаха. Интересен факт - практически всеки турски гражданин учи ПОНЕ до 14 годишна възраст, нещо, с което ние за съжаление не можем да се похвалим.

                      Турция е пример за равновесие между светска държава и религия, няма друга като Нея в мюсюлманския свят.
                      Турция беше пример за тотално анти-ислямска държава, каквато може да бъде само някоя от бившите съветски републики в Средна Азия или Албания(коята ако не се лъжа е единствена държава в историята забранявала със закон религията). Анти-ислямската позиция на Турция наистина е била една идея под комунистическия атеизъм. Днес това не е значително променено, но има нова тенденция, която тепърва ще се прояви в явен вид. Но заразлика отпреди 20 години да речем, днес наистина съществува реална възможност Турция да смени драстично, но постепенно курса си. Засега имаме малко неща, от които да вадим изводи, в едни неща някои хора(като мен) могат да виждат едно, а други(като теб) да виждат друго. Наистина все още няма ярки, крещящи примери, черно на бяло. Но все пак проблемът съществува. Но наистина - Белгия се ислямизира далеч по-бързо от Турция!
                      http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                      Comment


                        #26
                        Турция беше пример за тотално анти-ислямска държава, каквато може да бъде само някоя от бившите съветски републики в Средна Азия или Албания(коята ако не се лъжа е единствена държава в историята забранявала със закон религията).
                        Мисля, че Каплан има право да говори за липса на тотална ислямизация. Както писах по-горе, ако има такъв процес, той е предизвикан от външни фактори. Ще дам един пример, който може и да съм го давал вече, но ми направи силно впечатление и надълго и нашироко си риказвахме с моя домакин по тоя повод. Значи пътувах от Бурса за Истанбул. Хванахме ферибот и на него се беше качила част от агитката на някакъв истанбулски клуб, който гостуваше предната вечер на Бурсаспор. И сред тия гледам, че немалък процент са жени, доста от тях със забрадки. По едно време гледам, че ги махат и на тяхно место стоят шалове на клуба. Снимат се, че морето беше бурно и облаците пропускаха слабо светлината, като се получаваше някакъв по-приглушен фон. Сигурно хубави снимки са станали. Питам аз обаче, що са си свалили забрадките първо, и второ що изобщо са си ги сложили. Човекът с мен каза по втория въпрос, че - да, има такива неща и преди 5-10 години трудно е можело да се видят. Но откакто Ирак са го закъсали, много местни хора изпитват чувство на солидарност към други мюсюлмани и без изобщо да са религиозни. Което обяснява и първия въпрос.

                        За Ердоган и правителството. Един от традиционните градове, които гласуват за партии с ислямски уклон е Коня. Това е и градът с най-много изпит твърд алкохол на глава от населението за година. Не е рядкост да видиш някоя кака с поличка до пъпа. Имаше един хотел там, който е строен и поддържан от някаква група ислямистки бизнесмени. Доста лъскав, а е 4 звезди, щото вътре не се продава алкохол. Е, може човек да си внесе, че дори и чаши носят хората. По стаите има коран, килимче и стрелка да се знае къде е Мека, когато трябва. Един нашенец викаше, че това е натрапване на исляма. Пък аз се сетих, че в 90% от хотелите из Европа има библии. А там имало един хотел-екзотика.

                        В Коня се намира и гробницата на Мевляна. В същата джамия има и косъм от брадата на пророка. Стълпотворение - страшно! А аз си ходя с кръст. Пък в гробницата на Идрис в Мароко спуснаха бариера още щом видяха чужденци...

                        Относно атеизма в бившите съветски републики - да ти кажа, че там всъщност исляма е наложен много по-страстно в сравнение с много арабски държави. Например Туркменистан. В Азербайджан, въпреки че нещата не са толкова крайни и може да се каже, че е една от най-светските държави в Централна Азия, има сериозна тенденция за връщане към патриархални отношения и налагане на обществено мнение върху индивида и то базирани на исляма. Говоря си с една азерка какви са обичайните практики преди брака. Демек, допустимо ли е воденето на полов живот. Ами не, вика, щото ставам никоя. Иначе учеше медицина. Е, добре де, казвам, ама ти знаеш, че не е така. Може, отвръща, ама малко хора го знаят и по-скоро знаят друго.

                        Comment


                          #27
                          asd

                          Мисля, че Каплан има право да говори за липса на тотална ислямизация.
                          Еми, никой не твърди такова неща. Аз изрично казах и подчертах, че говоря да малки, дребни промени, които обаче могат да станат радикална тенденция.

                          В Азербайджан, въпреки че нещата не са толкова крайни и може да се каже, че е една от най-светските държави в Централна Азия
                          Азербайджан не е в Централна Азия. Води се към Кавказ.

                          Относно атеизма в бившите съветски републики - да ти кажа, че там всъщност исляма е наложен много по-страстно в сравнение с много арабски държави. Например Туркменистан.
                          Мисля, че се бъркаш. Туркменистан си почти същата комунистическа държава каквато е била преди 30 години. Религията там е почти забранена, не се поощрява. Даже е забранено да имаш брада.

                          А историята с момичето - това не е само свързано с Исляма, повечето хора, живеещи в традиционалистки общности, мислят така. И все пак, дай да се ограничим с личните примери, все пак една птичка Турция не прави...тоест пролет.
                          http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                          Comment


                            #28
                            beri_cd написа Виж мнение
                            Мисля, че се бъркаш. Туркменистан си почти същата комунистическа държава каквато е била преди 30 години. Религията там е почти забранена, не се поощрява. Даже е забранено да имаш брада.
                            Може би не съм съвсем прав - имам някои впечатления от личен опит и няма как да ги игнорирам. Виж това интервю: http://suzercatel.blogspot.com/2008/...g-post_27.html

                            Аз бих спорил за някои неща вътре, като например за висшите религиозни училища в Турция. И все пак има засилващ се ислям в Туркменистан.

                            Comment


                              #29
                              ьяа

                              SRH написа Виж мнение
                              Може би не съм съвсем прав - имам някои впечатления от личен опит и няма как да ги игнорирам. Виж това интервю: http://suzercatel.blogspot.com/2008/...g-post_27.html

                              Аз бих спорил за някои неща вътре, като например за висшите религиозни училища в Турция. И все пак има засилващ се ислям в Туркменистан.
                              Не бих казал засилващ се Ислям в политическия смисъл на думата. Тоест - религията не си проправя път в политиката, както си е проправила в редица арабски, ирански и други държави. Относно вметките за религията в статията ще ти дам един пример. България е била комунистическа държава 45 години. На религията не се е гледало добре. Въпреки това някои хора в градовете и в по-голяма степен селата са спазвали обичаите и са ходили на църква, нали? Но Християнството не е имало НИКАКВА политическа стойност в България. Естествено става дума за различни религии, които имат различни особености, възраждането на Християнството в европейските страни не е като възраждането на Исляма в азиатските страни все пак. Но идеята ми е, че тези ислямски организации не са толерирани от правителството, което и без това затваря повечето от тях. И в САЩ има крайно-десни християнски организации, някои от тях са и расистки, сепаратистки и т.н. Но това не е движеща сила в страната.

                              И все пак - Туркменистан си е комунистическа диктатура.
                              http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                              Comment


                                #30
                                beri_cd:

                                Мисля, че никой тук не бърка Ердоган с Хомейни. Не става въпрос за радикални промени, аз поне(за други не мога да говоря) спомевах за бавни и постепенни промени.
                                Ето сега малко не шега ти пращам група във фейсбук

                                Спрете ислямизирането на Турция! По принцип сме свикнали подобни неща да гледаме в Дания, Англия и Белгия. Наистина е странно в държава с 99% мюсюлмани да се виждат такива неща!


                                ...Също, дори в светски Истанбул има забрани за публично показване на голота, както и опит(не съвсем несполучлив) за частично забраняване на алкохола.
                                Аз живях 6 години в Истанбул, ожених се там, може би дори подозираш турското ми потекло...

                                Това с публичното демонстриране на голотата не го разбрах...

                                Истанбул е контрастен град, привличащ като магнит към себе си разнородно население от всички части на страната ( икономически причини ).
                                Съществуват квартали, където можеш да се почувстваш в Либия, също както квартали изпреварили и най-либерално настроените държави в ЕС, а ние по средата, можехме спокойно да гушнем приятно облечена и изглеждаща дама, и да разпуснем в предвидените за това места, които са множко.

                                Това с алкохола е една от периодичните медийни спекулации без почва, нали и журналистите трябва да преживяват от нещо. Докато бях в Турция по едно време се чу нещо такова, но преди да се получи какъвто и да е дебат се потули и повече ни вест ни кост .
                                Медийно напопване, а западните медии хиперболизират всичко до което се докопат - тема Ислям гарантира продаваемост.
                                Даже един парадокс! В Турция можеш да купиш всякакъв алкохол буквално от кварталното магазинче, като в Бг, което не важи за скандинавската държава, в която се намирам в момента...


                                Tv'de izleyemediğiniz ve Mynet Video'ya özel Dizi, Haber, Magazin, Futbol ve daha binlerce içeriği izlemek için yüksek görüntü kalitesi ile Mynet Video sizleri bekliyor.


                                Изгледай горното клипче.

                                Повярвай много туркини наподобяват дамата в началото - ценностна система, светоглед, себеуважение.
                                Тези будни дами, вкусили, израстнали с тези разбирания - няма как да заприличат на дамата в края.

                                Долу - Хрант Динк, човек, който е писал не каквото трябва
                                Това обаче няма общо с ислямизирането на Турция.
                                Според мен не е удачен пример за свобода на слово в медиите! Такива покушения има и в западния свят, мисля наскоро в Бг имахме пресен случай за журналист говорил пикантерийки за мафията...
                                Пак го казвам, не е добър пример.

                                Моето мнение е, че ако това стане(ислямизирането), ще бъде еволюция, не революция(горе - сравнението с Хомейни). Надали някой очаква да 2011 да бъде обявена Ислямска Джамахирия Отоманоглу.
                                Това ме обърка, не мисля, че съм те разбрал точно.
                                За конвергенция или дивергенция в турското общество става дума?

                                Тук ще дам сравнение с Иран, не заради състоянието на Персия през 70-те и Турция днес(които нямат общо), ами заради факта, че и иранския народ е считан за интелигентен, буден и т.н., но въпреки това подкрепи(в болшенството си) една революция, тотално разбиваща светските реформи и наченки на шаха. Интересен факт - практически всеки турски гражданин учи ПОНЕ до 14 годишна възраст, нещо, с което ние за съжаление не можем да се похвалим.
                                Грешно е да сравняваш будното иранско общество през 70-те, със същото на Турция през 2010г.
                                В Турция нещата са дръпнали прекалено напред за да е възможен пълен, обратен завой!

                                Можеш да следиш положението в Турция от самия извор, не вярвай толкова на западните манипулатори, които винаги прогнозират крайности...

                                Открийте новини и статии в TRT Global на 45 езика. Предлагаме ви глобални теми, политика, бизнес, спорт и повече


                                Hürriyet Daily News is the leading news source for Turkey and the region.


                                Latest news on politics, business, lifestyle, sports and more from Turkey and the world at DailySabah.com


                                ще опитам да намеря предавания на английски, с турски политически анализатори, които ценя и разсъждения заслужаващи да бъдат изгледани.

                                Comment

                                Working...
                                X