If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Добре, радвам се че поне уточнихме, че артилерийските обстрели не са СТРОГО срещу ИД. Колкото до чужди офицери, то и американците например отричаха/не обявявахе свое участие със спецчасти в Ирак, докато халифатците не убиха няколко от тях, пък кюрдите изпонапускаха снимки на тюлени.
Под флага на войната с тероризма САЩ стъпват стабилно в Сирия
Изтласкани от Ракка, бойците на ИД ще изгубят ред предимства - излаза към турската граница, откъдето получават подкрепа с жива сила и оръжия, също така възможността за контрабанден износ на петрол и контрола над бента на Ефратската ВЕЦ (Сад ал Фурат).
Всъщност, Динаин по-подробно го е описал
За Азаз предположението ми е, че ИД всячески искат да запазят излаз на турската граница, а разбраха, че докато бунтовниците имат анклав там, ще получават постоянен приток на оръжие и подкрепления и ще се постоянна заплаха - затова са се заели да го унищожат. Излазът на границата и въобще граничните пунктове са златна мина за всички играчи - който ги контролира, контролира преминаването на стоки, хора, гориво, оръжие, всичко. Мога да си представя само какви кинти прави турски граничар на сирийската граница.
Не мисля, че ИД възприемат кюрдите като сериозна заплаха, те са с локален характер и както се вижда, е малко вероятно да предприемат нещо сериозно отвъд териториите, които считат за свои.
Още от анализа
Хронологията на събитията сочи, че тласък за активизиране на американските операции в Сирия е било освобождаването на района около Палмира от сирийските правителствени войски, подкрепяни от руските Въздушнокосмически сили. Намерили опора в покровителстваните от тях въоръжени формирования, САЩ поеха контрола върху ключови стратегически пунктове в Северна Сирия и фактически създадоха там буферна зона. Барак Обама явно разчита превземането на Ракка и Мосул с активното участие на американски военни да затвърди представата за "историческото значение" на предприетата от Белия дом "демократизация" на Близкия изток.
Ако до края на 2016 г. разгромът на Даеш стане свършен факт (което е вече напълно възможно), кюрдският фактор в района неизбежно ще се засили, а това се приема крайно негативно не само в Турция, но и сред арабите сунити. Героизмът на сирийските кюрди, година и половина издържали сам-сами натиска на терористите от ИД, не подлежи на съмнение. Кобане стана "сирийският Сталинград", успял четири месеца да отблъсква бандитите - "воини на джихада".
Повечето кюрди, живеещи в Рожава, Хасака и Камишли, са преселници от Турция - дошли са в началото на 70-те заради репресиите на Анкара срещу кюрдското националноосвободително движение. Местните араби сунити обаче имат опасения, свързани с тази част от сирийското население. Създаването на силна кюрдска автономна област ги плаши.
Сред арабите сунити се ширят страхове, че ако кюрдите получат контрол над Северна Сирия, там може да започнат етнически чистки. Ето и първата последица от тези опасения: щом лидерите на СДС заявиха, че след освобождението Ракка може да бъде включена във федерацията от кюрдски самоуправляващи се кантони, част от местните арабски бедуински племена, дотогава неутрални, положиха клетва за вярност пред "Ислямска държава".
На фона на тези събития се откроиха още по-релефно американско-турските противоречия. С оглед тесните връзки на сирийската кюрдска партия "Демократичен съюз" с Кюрдската работническа партия (ПКК) Анкара се тревожи не на шега, че кюрдският сепаратизъм в Югоизточна Турция може да получи в Северна Сирия нов плацдарм. Основната грижа на турските власти днес е да не допуснат кюрдски контрол върху 98-километровата ивица между сирийските градове Азаз на запад и Джараблус на изток. В противен случай районите, контролирани от сирийските кюрди, ще образуват непрекъсната зона.
В опит да предотврати подобно развитие Анкара предвиждаше да хвърли срещу сирийските кюрди подкрепяните от нея въоръжени формирования от тюркмени, като ги прати да се бият с ИД край Мареа и Азаз. Повечето от тези съюзници на Турция обаче се разпръснаха. Журналисти от ливанския в. "Ас Сафир" предполагат, че американците въоръжават и сирийските кюрди, и салафитските групировки, въпреки че те враждуват помежду си. Тук проличава традиционното съперничество между американските ведомства: ЦРУ работи със салафитите, а Пентагонът - с кюрдските Сирийски демократични сили.
В сегашната военнополитическа обстановка е съвсем реално през второто шестмесечие от годината инфраструктурата на ИД в Ирак и Сирия да бъде унищожена. Но нека отбележим, че военният разгром на тази терористична групировка с участието на САЩ не само че няма да ликвидира противоречията между сунитите и шиитите в Ирак, между арабите и кюрдите в Сирия, а напротив, ще ги изостри още повече. Изключено е да направи "управляем" хаоса, породен от близкоизточната политика на САЩ.
Обаче мисля, че това е доста спорна теза
Тук проличава традиционното съперничество между американските ведомства: ЦРУ работи със салафитите, а Пентагонът - с кюрдските Сирийски демократични сили.
Пентагона възобнови програмата си за обучение и въоръжаване на внимателно подбрани бунтовници (след печалния неуспех мимналото лято) и не само на кюрдите помагат. За салафитите не знам какво точно има предвид.
piston ме е изпреварил с този покъртителен клип на фатализъм, безхаберие и тотална липса на дисциплина или командна структура. БМП-то дори не се опита да прикрива по някакъв начин пехотата, която си крачи стоически, докато наоколо се сипят куршуми. По средата на клипа един ранен или убит го изоставиха, без дори да се опитат да го отнесат.
Кадрите са от южните подстъпи на Деир ез-Зор, халифатците обстрелват бягащите асадисти от превзетия хълм Таим.
Взривен/пленен е бил и поне един танк на този хълм.
"Горящ Су-24, след като беше свален над с. Халса, южно от Алепо"
Източници на ДжФ твърдят, че са свалили руски Су-24 над Халса с ПЗРК, двамата пилоти са пленени. Но няма нищо официално още.
Междувременно в трети ден на контраатаки, асадистите са били отблъснати навсякъде, освен във въпросната Халса, която за момента са успели да превземат обратно.
Аз доста си говоря за мини, но реално страната, която ги използва е ИД. При превземането на Палмира имаха проблеми с минни полета, сега и кюрдите са се натъкнали на такива около Манбидж.
Официальный представитель Минобороны России генерал-майор Игорь Конашенков опроверг слухи о якобы сбитом террористами самолете российских ВКС на юге Алеппо.
Все самолеты ВКС России находятся на аэродроме авиабазы Хмеймим», — сказал Конашенков.
http://vk.com/away.php?to=https%3A%2...2450421_591328 - Частите на САА,по-специално 4 механизирана дивизия ,подразделения на морската пехота и частите "Ястребите на Пустинята" водят бой в района на Абу Алладж в западната част на провинция Ракка.Армията е на 30 км. западно от авиобаза Табка.
Да напредват бързо, но ми се струва, че армията ще е доста уязвима за атаки и от двата фланга. Разстоянието между Итрия и Табка е около 90 км по въздух (100км по основния път), а между Итрия и Рака е 130 км. Отделно за Рака трябва да прекосят Ефрат.
Асадовите сили ще са изложени и от север и от юг на техния пробив към Табка на атаки от страна на части на ИД. Самите бойци на ИД могат да се опитат да ударят и другаде за да отвлекат вниманието и силите на армията от тази офанзива. Например пак да пробват да отрежат Алепо и да пресекат пътя Саламия-Итрия или Итрия-Канасир или Канасир-Алепо. Същ така и пробива до Палмира в източен Хомс, който и от север и от юг е уязвим за внезапни нападения. Воините на ИД могат да пробват да застрашат и ал-Кариатейн или да ударят пак към Думаир, който е близо до Дамаск. Също да опитат с цената на всичко да превземат целия Деир ез-Зор. Не знам дали поради тежките задачи пред армията няма да се окажат истина слуховете за изпращане на руски специални части, които да участват в бойни операции на фронта.
Действително, и тъкмо поради това се чудя защо мнозина активисти се бяха превъзбудили преди десетина дни, когато кюрдите завзеха с помощта на САЩ няколко селца на юг от Айн Иса в посока Рака сякаш столицата на ИД всеки момент ще падне. Те просто се бяха подсигурили малко (завземайки тези земи) за да могат по-сигурно да пресекат река Ефрат в посока на истинската им цел. Кюрдите са доста независими и си знаят интересите (а и сега им е паднало, едва ли ще имат друг период,по-подходящ, в който да могат да се опитат да ги постигнат). Те владеят 400км от границата с Турция, но едно е да владееш 300км и после 100км на ИД и чак след това още 100км, а друго е да е непрекъсната зона, както би станало, ако завладеят участъка Джарабулус-Азаз. Тогава биха добавили още 100км, колкото е разстоянието между тези два града, и общо ще държат 500км по цялото протежение на северната турско-сирийска граница. И което е по-важно цялата тази територия ще е непрекъсната и удобен плацдарм или база за помощ на ПКК в Турция. Освен това няма логика кюрдите да тръгнат към Рака преди да постигнат тази своя цел. Да те са крайно необходими на американците за да завладеят Рака преди това да го стгорят армията и руснаците, но би включвало много рискове една такава офанзива към Рака, защото там населението си е арабско и съвсем ще намразят кюрдите (ако повече от това е възможно) и ще ги считат за окупатори. Щом много от арабите сунити предпочитат ИД пред кюрдите. Та Рака не е бил и преди кюрдски град (макар да е имал някакъв кюрдски квартал) , не е и сега (когато мисля не е останал и един кюрд в града).
Comment