Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Партите и Рим

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    извънаредно любопитно описание! благодарско
    Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

    Comment


      #17
      Забрави само за мервския оазис и за битката на римляните с китайците. Те са мит.
      Last edited by Thorn; 27-11-2007, 10:31.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #18
        Last roman написа
        Один из лучших помощников Красса, его сын Публий, со всею конницею произвел энергичный натиск на врага. Парфяне бросились бежать, завлекли римскую конницу далеко от лагеря, затем внезапно ее окружили — и после геройского сопротивления весь отряд был истреблен.
        Някъде съм чел, че тази работа я свършили персийските катафракти. Персите са разполагали с около 2000 от тях и са ги хвърлили срещу 6000-ната конница на Публий. В началото гадовете се престорили, че бягат и завлекли римляните, после се обърнали и ги изклали.

        П.П. Дали пък не беше описана в цезаровите "Коментари" тая битка? :sm186:

        Comment


          #19
          Guy de Mont Ferrand написа
          Много добър материал 10Х Last roman.
          Rock on!!! :rock: :rock: :rock:
          Аве Цезар,чест и почитания!!!

          Comment


            #20
            Като говорим, за партите и Рим, знае ли се нещо за флота, който Траян построил на Персийския залив. Чел съм, че предприел експедиция в Индийския океан. И само толкова.

            Comment


              #21
              В тази тема, прочетох, как по времето на Калигула, партският цар Артабан III нападнал римската провинция Сирия, но бил разбит, от нейния управител Вителий. Поразрових се никъде не пише нищо по въпроса. Знае ли се нещо повече?

              Comment


                #22
                В nauka.bg, прочетох, че римляните били превзели Ктезифон след битката при Рейзана по времето на Гордиан III. Това вярно ли е? Понеже никога не съм чел, на друго място такова нещо.
                Last edited by Mitko Popov 8; 17-02-2016, 17:30.

                Comment


                  #23
                  Между другото изниква един въпрос. Римляните пет пъти са превзели Ктезифон. При Траян, Марк Аврелий и Луций Вер, Септимий Север, Кар и Галерий. Ктезифон имал ли е добри укрепления или щом римляните победят партските или сасанидските армии е ставал лесна плячка за тях?

                  Comment


                    #24
                    Нищо не намерих за укрепленията, освен, че въобще ги е имало. Имам усещането, че е бил прекалено голям за ефективна отбрана. Константинопол например реално имал фронт на по малко от една четвърт от обиколката си.


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #25
                      При положение, че император Юлиан не успял да превземе Ктезифон /тъй като трибуните му не последвали укрилия се зад стените противник/, а и не останал да го обсажда, фортификации определено е имало. Сасанидите, за разлика от партите могли да строят крепости и да използват обсадна техника.
                      sigpic

                      Comment


                        #26
                        Сасанидите са били много опасни за Рим, защото са можели да обсаждат крепости, а и са се повлияли от римляните създавайки своя пехота. Това проличава най-много от походите на Шапур първи Велики, който разгромява римляните повече от всеки партски или сасанидски цар. Но като каза това друго ми направи впчатление. Струва ми се, че партите са наблагали на конницата от катафракти и конни стрелци повече от сасанидите. Все пак техните армии са били изцяло конни и може да се каже, че при тях конницата е била малко по-силна, отколкото при сасанидите. Но аз не знам, дали е имало големи различия между партската и сасанидската конница. Какво е вашето мнение?

                        Comment


                          #27
                          Mitko Popov 8 написа Виж мнение
                          Между другото изниква един въпрос. Римляните пет пъти са превзели Ктезифон. При Траян, Марк Аврелий и Луций Вер, Септимий Север, Кар и Галерий. Ктезифон имал ли е добри укрепления или щом римляните победят партските или сасанидските армии е ставал лесна плячка за тях?
                          Римляните са превземали Ктесифон само при Траян (116 г.), при Марк Аврелий и Луций Вер (165 г.) и при Септимий Север (198 г.). Превземат го лесно заради големия брой гръцко и елинизирано население, което гледало на партите като на "варвари-потисници" и отваряло портите на града на римляните, на които гледало като освободители. Само че през 198 г. Септимий Север съсипал жестоко Ктесифон и го обезлюдил, като откарал в плен 100 000 души от жителите му. Така партската столица била деелинизирана и римляните престанали да имат в нея своя пета колона, която да отваря портите на града при приближаването на римските войски. Затова например през 363 г. Юлиян само гледа стените на Ктесифон, но няма кой да му отвори портите отвътре.

                          Comment


                            #28
                            При Траян това население устройваше голямо въстание срещу римляните.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #29
                              Thorn написа Виж мнение
                              При Траян това население устройваше голямо въстание срещу римляните.
                              Въстанието избухва в Северна Месопотамия с център силно укрепената Хатра, а не в Ктесифон. Основна движеща сила в хатренското въстание е голямата еврейска диаспора там, която е набрала много на римляните заради съсипването на Йерусалим през 70 г.

                              Иначе гърците и македонците в Месопотамия са пета колона на Запада още по времето на Селевкидите. Юстин например твърди, че “народите на Изтока... били възмутени от жестокостта на партския цар Арсакид, и тъй като били от отдавна привикнали към господството на македонците, с негодувание понасяли високомерието на новия народ.” Йосиф Флавий пък съобщава, че гръцките и македонските колонисти постоянно отправяли пратеничества до селевкидския цар Деметрий ²² (145–138 и 129–126 пр.Хр.) с обещания да му окажат военна помощ срещу партите стига той да навлезе със своя войска в Месопотамия.

                              Comment


                                #30
                                Нещо ми се върти в главата някакво въстание в Селевкия.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X