Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Към коя група принадлежи съвременният български език?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Към коя група принадлежи съвременният български език?

    Здравйте Казвам се Лъчезар П. Томов и съм докторант в Технически Университет - София, ф-т Автоматика, кат. Системи и Управление, специалност "Теория на автоматичното Управление". В историята съм любител, но страстен и от много отдавна си задавам някои въпроси, на които все още нямам отговор (не съм доволен и от съществуващите отговори). Един от тях е "В коя езикова група или подгрупа трябва да бъде класифициран българския език". Отговорът според мен не е еднозначен. Причините са най - общо две:

    1. Специфичната граматика на българския език.

    2. Големият брой индоирански (най-общо казано) думи в нашия език.

    По - нататък ще разгледам темата с граматиката специално, след като поговоря с някой който е специалист по това, но тук мога да изтъкна някои аргументи "а прима виста":

    Характерни качества на българския език несвойствени за славянските езици

    1. Българският език е аналитичен.
    2. Българският език е (с малки изключения) без падежи.
    3. В българския език времевата конструкция е значително по - сложна от тази в славянските езици (спомнете си например за онова "бил съм се бил напил и са ме били били били").
    4. В българския език няма инфинитив.
    5. В българския език има задпоставен определителен член.
    6. В българския език има някои индоирански езикови конструкции (изразявам се любителски) добавката -ав, суфиксат -ба и др.
    7. Като цяло (колко fuzzy казано ) българското произношение е твърдо.
    8. Звукът Ъ, характерен само за българския език.

    П.С. Сравнения с езиците на бивши български владения, колонии и протекторати не са уместни (сръбски, хърватски). Трябва да се има впредвид и влиянието на старобългарския език върху някои славянски езици и влиянието на руския език върху българския.

    Независимо как са се получили тези разлики със славянските езици, те съществуват и трябва да се запитаме как трябва да се класифицира българския език и дали е редно той да е в групата на южнославянските езици.
    Според мен той би трябвало или да е в собствен клон на славянските езици , или да е изобщо извън тях, като се посочи разбира се родствената му връзка със славянските езици.

    Очаквам вашите мнения, цитати на източници и въобще една полезна и отворена за нови идеи дискусия
    Last edited by ; 16-03-2007, 04:26. Причина: Тавтологично повторение

    #2
    и дали е редно той да е в групата на южнославянските езици.
    Според мен да.

    А индоиранските елементи (думи) идват точно по линията на славянските езици, които все пак са част от по-голямата група на индо-европейските езици. А като се има предвид, че преди няколко стотин години езикът, който се говори тук е бил почти идентичен с повечето славянски езици не знам дали изобщо може да се говори за отделна категория език.

    Comment


      #3
      Лъчезар написа
      Според мен той би трябвало или да е в собствен клон на славянските езици , или да е изобщо извън тях, като се посочи разбира се родствената му връзка със славянските езици.
      Ами пусни си сръбска или хърватска телевизия и си отговори сам.
      Аз също съм на мнение, че българският език няма нищо общо, ама абсолютно нищо общо с останалите славянски езици. Чудя се как ли руснаци, сърби и хървати преди 1000 г. са разбирали драсканиците на Кирил и Методий.:sm186:
      Имам предложение българският език да се причисли към групата на папуаските езици.

      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

      Comment


        #4
        Здравейте, Лъчезар и добре дошъл на форума.
        Темата, която повдигате вече нееднократно е обсъждана на този форум (не съм сигурен дали в нарочна тема, но може и това да се е случвало). Може би щеше да е добре да се запознаете с обсъжданото дотук, защото иначе рискуваме да повторим поредната обиколка от една общо взето безсмислена дискусия, която по същество се превръща в няколко несвързани монолога.

        Comment


          #5
          Темата наистина е дискутирана многократно.
          Форумен Правилник

          Comment


            #6
            Въпреки 7те дни без право на писане, новите потребители продължават да отказват да се ориентират в съдържанието на форумите.
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment

            Working...
            X