Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Списък на българските владетели?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Списък на българските владетели?

    Преди време попаднах на един списък и реших да го пусна тук. Виждам, че потребителите в този форум са начетени хора и ще ми е интересно да видя техните коментари не само за самия списък, но и за личностите в него и връзките помежду им. Интересува ме най-вече тази част преди Аспарух, защото изглежда най-внушителна и фантастична.
    Ето го и списъкът:

    "списък на българските владетели

    1. Неизвестни легендарни владетели V-I хил. пр. Хр. ...........

    2. Хан То Бан [Туман] от рода Дуло III век пр. Хр.

    3. Хан Мо Тун [Моде или Модзук] от рода Дуло 209-174 пр. Хр.

    4. Хан Ки Окъ[Ки Йог или Лао Чан; Лао Шан] от рода Дуло 174-161 пр. Хр.

    5. Хан Кун Син от рода Дуло 161-126 пр. Хр.

    6. Хан И Ти Ша [Ичейе] от рода Дуло 126-114 пр. Хр.

    7. Хан О Уй от рода Дуло 114-105 пр. Хр.

    8. Хан О Су Ли от рода Дуло 105-101 пр. Хр.

    9. Хан Ху Ли Хо от рода дуло 102-101 пр. Хр.

    10. Хан Цу Те Хо от рода Дуло 101-96 пр. Хр.

    11. Хан Хо Лог Ко от рода Дуло 96-85 пр. Хр.

    12. Хан О Йен Те от рода Дуло 85-60 пр. Хр.

    13. Хан Хи Ли Куан Ку от рода Дуло 60-58 пр. Хр.

    14. Хан Хо Шан Ша от рода Дуло 58-54 пр. Хр.

    15. Хан Цит Ки от рода Дуло 54-? г. пр. Хр.

    16. Неизвестни владетели.......................

    17. Хан Крумбат от рода Дуло 359-368

    18. Хан Баламир от рода Дуло 368-412

    19. Хан Мундзук от рода Дуло 412- ?

    20. Хан Руа от рода Дуло ?-430

    21. Хан Бледа от рода Дуло 430- ок. 443

    22. Хан Атила от рода Дуло ок. 443-453

    23. Хан Ирник от рода Дуло 453-503

    24. Хан Болах от рода Дуло 503-528

    25. Царица Боаркис от рода Дуло 528-539

    26. Хан Крумбат II от рода Дуло 539-562

    27.Хан Аскал от рода Дуло 563-603

    28. Хан Гостун от рода Дуло 603-605

    29. Хан Кубрат от рода Дуло 605-665

    30. Хан Бат Баян от рода Дуло 665-668

    31. Хан Аспарух 681-695

    32. Хан Тервел 701-714

    33. Наезвестен I 714-715

    34. Неизвестен II 715-721

    35. Хан Севар от рода Дуло 721-737

    36. Хан Кормисош от рода Вокил 737-754

    37. Хан Винех от рода Укил 754-760

    38. Хан Телец от рода Угаин 760-763

    39. Хан Сабин от рода Вокил 763-766

    40. Хан Умор от рода Укил 766-?

    41. Хан Токту 766-767

    42. Хан Паган 767-768

    43. Хан Телериг 768-777

    44. Хан Кардам от рода Дуло 777-803

    Хан Крум Страшни от рода Дуло 803-814

    46. Хановете Докум, Цок и Диценг от рода Дуло 814-815

    47.Хан Омуртаг от рода Дуло 814-831

    48. Хан Маламир от рода Дуло 831-836

    49. Хан Пресиян от рода Дуло 836-852

    50. Княз Борис I Михаил от рода Дуло 852-889

    51. Цар Владимир Расате от рода Дуло 889-893

    52. Цар Симеон I от рода Дуло 893-927

    53. Цар Петър I от рода Дуло 927-970

    54. управление от Самуил от рода Дуло 970-977

    55. Цар Борис II от рода Дуло 977-?

    56. Цар Роман от рода Дуло 977

    57. Цар Самуил от рода Дуло 977-1014

    58. Цар Гавраил Радомир от рода Дуло 1014-1015

    59. Цар Иван Владислав от рода Дуло 1015-1018

    60. Цар Петър II Делян от рода Дуло 1040-1041

    Византийско владичество....................................... ..

    61. Цар Асен I от рода Асен 1187-1196

    62. Цар Петър II от рода Асен 1196-1197

    63. Цар Калоян от рода Асен 1197-1207

    64. Цар Борил от рода Асен 1207-1218

    65. Цар Иван Асен II 1218-1241

    66. Цар Каломан I от рода Асен 1241-1246

    67. Цар Михаил II Асен 1246-1256

    68. Цар Каломан II от рода Асен 1256-1257

    69. Цар Константин Асен 1257-1277

    70. Цар Ивайло 12178-1279

    71. Цар Иван Асен III 1279-1280

    72. Цар Георги I Тертер 1280-1292

    73. Цар Смилец 1292-1298

    74. Чака 1300

    75. Цар Тодор Светослав 1300-1321

    76. Цар Георги II Тертер 1321-1322

    77. Цар Михаил Шишман 1323-1330

    78. Цар Иван Стефан 1330-1331

    79. Цар Иван Александър 1331-1371

    80. Цар Иван Шишман 1371-1393

    Турско владичество.............................

    81. Княз Александър Батенберг 1879-1886

    82. Цар Фердинанд Сакскобурготски, потомък на рода Дуло 1887-1918

    83. Цар Борис III Сакскобурготски 1918-1943

    84. Цар Симеон II Сакскобурготски 1943-"

    #2
    Добре де, въпросния велик списък до номер 30 на каква база е изведен? Щото на мене ми се струва, че в голямата си част е изсмукан от пръстите...

    THE LABARUM


    sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
    ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
    ,sevogorob eht erew ysmim llA
    .ebargtuo shtar emom eht dnA

    Бе сгладне и честлинните комбурси
    тарляха се и сврецваха във плите;
    съвсем окласни бяха тук щурпите
    и отма равапсатваха прасурси.

    Comment


      #3
      byzantiner написа
      Добре де, въпросния велик списък до номер 30 на каква база е изведен? Щото на мене ми се струва, че в голямата си част е изсмукан от пръстите...
      И на мен така ми се струва, затова го пуснах тук. Намерих го в Уикипедия, но не знам въз основа на какви данни е съставен.

      Comment


        #4
        byzantiner написа:
        Добре де, въпросния велик списък до номер 30 на каква база е изведен?
        Това е едно на ръка, виж само колко Дуловци има :o
        _______________________________________________
        И българин съм не заради твойта слава
        и твойте подвизи и твойта бранна сила,
        а зарад туй, че съм безсилен да забравя
        за ослепелите бойци на Самуила.

        Атанас Далчев

        Comment


          #5
          suvorov написа
          33. Наезвестен I 714-715
          34. Неизвестен II 715-721
          84. Цар Симеон II Сакскобурготски 1943-"
          :shocking::stupid::kill_myse :1087: Абе тия двамата - Наезвестен ² и Неизвестен ²² не бях ги чувал. А пък Симеон ²² мисля, че е царувал до 1946 г., макар че има хора, които продължават да си мислят, че в Република България още е в сила Търновската Конституция.
          А съставителя на този списък известен ли е? Да не е Йоло Денев? :mhehe: Във всеки случай е разбулил една голяма загадка. Неизвестният род на Крум Страшни :aaa: се оказва рода Дуло. Гледам, че и Самуил произхожда от него. :wo-oh: А пък историците толкова си блъскат главите с произхода на Крум... :wall:
          А пък тези преди Крумбат ²² не мога да ги коментирам. :sm186:
          "От Усури до Мисури всички са кутригури!" :mhehe:

          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

          Comment


            #6
            Според тоя списък Дуло са управлявали над 900 години :o това ги прави най-дълго управлявалата династия в световната история :x . За мене този списък си е напълно ъпсурден.

            Comment


              #7
              suvorov написа
              1. Неизвестни легендарни владетели V-I хил. пр. Хр. ...........
              2. Хан То Бан [Туман] от рода Дуло III век пр. Хр.
              ...............................................
              27.Хан Аскал от рода Дуло 563-603
              28. Хан Гостун от рода Дуло 603-605
              ...............................................
              50. Княз Борис I Михаил от рода Дуло 852-889
              51. Цар Владимир Расате от рода Дуло 889-893
              52. Цар Симеон I от рода Дуло 893-927
              53. Цар Петър I от рода Дуло 927-970
              54. управление от Самуил от рода Дуло 970-977
              55. Цар Борис II от рода Дуло 977-?
              56. Цар Роман от рода Дуло 977
              ...............................................
              82. Цар Фердинанд Сакскобурготски, потомък на рода Дуло 1887-1918
              Този списък не заслужава и 1% от времето, което му посветих. Но тъй като е много забавен ще добавя още нещо:
              За владетелите от ¹1 до ¹28 (всичките от рода Дуло ) авторът явно е получил информация директно от Тангра или от космическите лъчения. Контактът, очевидно е осъществен по таен канал след някое алкохолно опиянение или след употребата на наркотични вещества. Възможно е също така съставителят на списъка да страда от някакво сериозно увреждане на мозъчната кора, вероятно като следствие от удар по главата с твърд предмет. Може да е бил малтретиран в детството си. :mhehe:
              Прави ми впечатление, че като първи цар е посочен Владимир Расате :sm186: (също от рода Дуло ).
              А годината, посочена като начална за управлението на Борис ²², всъщност е годината на смъртта му.
              За цар Фердинанд (разбира се, че също е от рода Дуло ) авторът явно е имал предвид, че в рода на Кобургите тече около една капка българска кръв. Чрез сложни родословни връзки едно от разклоненията на Кобургите назад във времето стига до рода на Комитопулите (от който произхожда и Самуил (също от рода Дуло :mhehe: )). Някъде из форума (изобщо не се сещам къде точно) Йончев беше публикувал пълни подробности за роднинските връзки между Комитопули и Кобурги. По тази логика почти всички европейски владетели май водят началото си от рода Дуло и легендарния... Момент да видя как се казваше... 2. Хан То Бан [Туман] от рода Дуло III век пр. Хр.
              Ако принц Чарлз Сакскобурготски (Уиндзор) разбере, че е от рода Дуло сигурно много би се възгордял.
              Абе аз ви казвам, че българи и англичани сме роднини, ама вие не ме вземате май на сериозно. :mhehe:

              P. S. Това за връзката между Комитопули и Кобурги беше абсолютно сериозно.

              "От Усури до Мисури всички са кутригури!" :mhehe:

              "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
              It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

              Comment


                #8
                7. Хан О Уй от рода Дуло 114-105 пр. Хр.
                тук има поне една печатна грешка. но тя не е по вина на постващия мнението. вероятно е от надгробния камък, а?
                Хан Мо Тун [Моде или Модзук а може би Мотаун какво ще кажеш, суворов?] от рода Дуло 209-174 пр. Хр.
                16. Неизвестни владетели....................... съвсем съвсем неизвестни, но със сигурност от рода дуло, така ли? щото следващите са...
                18. Хан Баламир от рода Дуло 368-412
                ех отново неточности, отново неточности, колега. това е хан Баламур, известен и като баламурник и още като хан Шаран.
                28. Хан Гостун от рода Дуло 603-605... бастун
                владетелите между 2 и 15 са ми малко съмнителни. като внос от изтока... да не си ги намерил на илиянци?

                Comment


                  #9
                  2. Хан То Бан [Туман] от рода Дуло III век пр. Хр. - Тоя не е Туман, или Тобан, а си е цял ТУПАН


                  5. Хан Кун Син от рода Дуло 161-126 пр. Хр. - синът на великата ханка Куна

                  6. Хан И Ти Ша [Ичейе] от рода Дуло 126-114 пр. Хр. - Това не е истинското име на хана, а негов прякор, тъй като любимата му фраза била "И ти ша съ ибаваш с мени ли?"

                  7. Хан О Уй от рода Дуло 114-105 пр. Хр. - тук коментарите са безмълвни.

                  8. Хан О Су Ли от рода Дуло 105-101 пр. Хр. - ето едно напомняне за старото българско име Сульо

                  9. Хан Ху Ли Хо от рода дуло 102-101 пр. Хр.- Подобно на някои други ханове от списъка и този е останал с прякора си- "Хулигано", предадено според особеностите на китайската фонетична транскрипция.


                  17. Хан Крумбат от рода Дуло 359-368- "Ето го и батко бе!", казал малкия Крумчо и батко му получил това прозвище при встъпването си на ханския трон като тайно сакрално име, дадено му от шамана на извънземния бог Тангра.

                  18. Хан Баламир от рода Дуло 368-412- Този бил голям балама и се оставил хуните да го пратят за зелен хайвер на дъното на Понтос Евксинос.

                  19. Хан Мундзук от рода Дуло 412- ? - Ханът никога не се разделял с любимата си лула за пушене на коноп, която сам изобретил. По неговото име е наречен мундщукът на лулата- едно от най-великите открития, дадени на признателното човечество от великия български народ.

                  21. Хан Бледа от рода Дуло 430- ок. 443 - Наричан още "Бледния" или "Призракът" този хан бил първият трансилвански вампир, прародител на Дракула.

                  25. Царица Боаркис от рода Дуло 528-539- тази царица според един древен обичай трябвало да целуне шопар по зурлата преди да се възкачи на престола (защото била жена). Името й се превежда много лесно на езика на близките сродници на прабългарите- англо-саксите: от BOAR- шопар и кис- целувка.


                  26. Хан Крумбат II от рода Дуло 539-562 - Това бил другият батко на Крум.

                  27.Хан Аскал от рода Дуло 563-603 - Според една от хипотезите този хан обичал да изтъква преходността и нищожността на човешкия живот, като казвал "Аз съм Кал", за да илюстрира древното схващане, че хората били направени от боговете от кал.
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    #10
                    добро, добро
                    адмирирам
                    по-късно ще спретнем един по-подробен списък, когато ме пуснат да поровя в архивите в Исенгард.

                    Comment


                      #11
                      Док Холидей написа
                      добро, добро
                      адмирирам
                      по-късно ще спретнем един по-подробен списък, когато ме пуснат да поровя в архивите в Исенгард.
                      Едва ли тези архиви са оцелели след нападението на ентите. :mhehe: По-вероятно е да откриеш нещо в Минас Тирит.

                      Както виждам, голям майтап пада покрай тоя списък. Биха могли да се съчинят и вицове. Но сега сериозно. Очевидно е, че съставителя на списъка не прави разлика между българи и хуни.

                      2. Хан То Бан [Туман] от рода Дуло III хил. пр. Хр. - този изобщо не съм го чувал и не знам какъв е. А това, че е от рода Дуло, според мен е измислица на автора.

                      3. Хан Мо Тун [Моде или Модзук] от рода Дуло 209-174 пр. Хр. - това е основателя на държавното обединение Хунну на север от Китай. Хунну се счита за първата държава на хуните.

                      4. Хан Ки Окъ[Ки Йог или Лао Чан; Лао Шан] от рода Дуло 174-161 пр. Хр.
                      5. Хан Кун Син от рода Дуло 161-126 пр. Хр.
                      6. Хан И Ти Ша [Ичейе] от рода Дуло 126-114 пр. Хр.
                      7. Хан О Уй от рода Дуло 114-105 пр. Хр.
                      8. Хан О Су Ли от рода Дуло 105-101 пр. Хр.
                      9. Хан Ху Ли Хо от рода дуло 102-101 пр. Хр.
                      10. Хан Цу Те Хо от рода Дуло 101-96 пр. Хр.
                      11. Хан Хо Лог Ко от рода Дуло 96-85 пр. Хр.
                      12. Хан О Йен Те от рода Дуло 85-60 пр. Хр.
                      13. Хан Хи Ли Куан Ку от рода Дуло 60-58 пр. Хр.
                      14. Хан Хо Шан Ша от рода Дуло 58-54 пр. Хр.
                      15. Хан Цит Ки от рода Дуло 54-? г. пр. Хр.
                      "Хановете" (тази титла явно също е лепната от съставителя) от 4 до 15 са наследници на Мо Тун. След това Хунну е разгромен от Китай и се предполага, че тогава хуните започват своето придвижване на запад. Както се вижда имената на всичките са китайски, защото информацията за тях е дадена от китайски хронисти. Домашните им имена едва ли са такива.

                      17. Хан Крумбат от рода Дуло 359-368 - Крумбат е владетел на някакво племе в Бактрия (Централна Азия). Само това знам за него.

                      18. Хан Баламир от рода Дуло 368-412 - този аз го знам като Баламер. Единственото, което знам за него е, че през 375 г. под негово ръководство хуните разгромяват готския племенен съюз и с това се поставя началото на Великото преселение на народите.

                      19. Хан Мундзук от рода Дуло 412- ?
                      20. Хан Руа от рода Дуло ?-430
                      21. Хан Бледа от рода Дуло 430- ок. 443
                      22. Хан Атила от рода Дуло ок. 443-453
                      Мундзук е бащата на Бледа и Атила. След неговата смърт властта над хуните поема брат му Руа, а негов наследник става Бледа. Той обаче не управлява дълго. След смъртта му владетел на хуните става Атила. Предполага се, че той и Авитохол от Именника на българските ханове са едно и също лице.

                      23. Хан Ирник от рода Дуло 453-503 - Ирник е вторият хан от Именника на българските ханове. Някои го отъждествяват с третия син на Атила - Ернах.

                      24. Хан Болах от рода Дуло 503-528
                      25. Царица Боаркис от рода Дуло 528-539
                      26. Хан Крумбат II от рода Дуло 539-562
                      27.Хан Аскал от рода Дуло 563-603
                      Тези имена за пръв път ги виждам.

                      28. Хан Гостун от рода Дуло 603-605 - Гостун също е от Именника, но там родът му не е Дуло, а Ерми.

                      29. Хан Кубрат от рода Дуло 605-665 - Известният на всички основател на Стара Велика България.

                      30. Хан Бат Баян от рода Дуло 665-668 - след смъртта на Кубрат той управлява Стара Велика България до нейното подчинение от хазарите.

                      31. Хан Аспарух 681-695
                      32. Хан Тервел 701-714
                      33. Наезвестен I 714-715
                      34. Неизвестен II 715-721
                      35. Хан Севар от рода Дуло 721-737
                      Не знам какъв е случаят на ¹ 33 и ¹ 34, но вероятно авторът е имал предвид Кормесий. А годините на управление (въпреки че за точни и сигурни дати в този период не може да се говори) са тотално объркани.

                      На следващите владетели няма да се спирам поотделно, освен на ¹ 46. Има някаква теза, че между Крум и Омуртаг са управлявали няколко ханове, но за много кратък период от време. Като изключим манията на автора по рода Дуло и това, че Владимир-Расате е обявен за цар, нататък списъкът е що годе правдоподобен. А като цяло е очевидно, че този списък се доближава повече до научната фантастика, отколкото до действителността. Основната ми цел беше да разбера нещо повече най-вече за имената от 1 до 28 и може ли изобщо да се прави връзка между тях.

                      Comment


                        #12
                        След цар Иван Шишман има и други царе управлявали части от Българската държава преди тя да падне окончателно по турска власт.Синът на Иван Срацимир , Константин управлява Видинското царство до 1422г. Имаме достатъчно основания да мислим че той управлява макар и васал на султана , както почти всички тогавашни балкански владетели.

                        Comment


                          #13
                          Guy de Mont Ferrand написа
                          .................................................. ...........................................
                          25. Царица Боаркис от рода Дуло 528-539- тази царица според един древен обичай трябвало да целуне шопар по зурлата преди да се възкачи на престола (защото била жена). Името й се превежда много лесно на езика на близките сродници на прабългарите- англо-саксите: от BOAR- шопар и кис- целувка.
                          .................................................. .................................................. .....
                          Страхотен коментар! Едвам се сдържах да не наръпам клавиатурата си от смях.
                          Ех, колко е хубаво да има подобни "исторически съчинения" като този списък. Голям смях пада.
                          А в твое лице, братко Ги срещам и първия поддръжник на англо-саксонската теория.:tup:
                          suvorov написа
                          Както виждам, голям майтап пада покрай тоя списък. Биха могли да се съчинят и вицове. Но сега сериозно. Очевидно е, че съставителя на списъка не прави разлика между българи и хуни....
                          Вицовете вече са съчинени. А пък да се говори сериозно за този списък е направо още по-смешно.

                          "От Усури до Мисури всички са кутригури!" :mhehe:

                          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                          Comment


                            #14
                            Да не би да сътворен от някой велик гении като Елтимир Грънчаров или Йоло Денев ? :sm113:
                            Quae fuerant vitia, mores sunt.

                            Comment


                              #15
                              Малко разведряване никога не е излишно

                              Но, Ги, целувката трябва да отпадне, защото дамата всъщност не е Боаркис, а Боарикс (спомената е у Тефан - за началото на царуването на Юстиниан Велики) - явно става въпрос за лапсус.
                              Двамата "неизвестни" са си всъщност реални владетели - единият от тях наистина трябва да е Кормесий. За годините обаче може доста да се спори.

                              От Кубрат нататък (до края на VIII век) владетелите са по Москов - "Именник на българските ханове (ново тълкуване).

                              Но първата част и "рода Дуло" - :tongue5: :clown:

                              Comment

                              Working...
                              X