Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Що е фаланга, легион и др.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Що е фаланга, легион и др.

    Често пъти във форума възникват въпроси от рода "кое е по-силно македонската фаланга или римският легион?". Почти винаги коментираме некоректността на подобни сравнения, но обикновенно не обръщаме внимание на погрешността на техническата употреба на термините, породена от погрешна представа. В тази тема ми се иска да се опитаме да изясним какво стои зад термини като фаланга, легион, манипула, клин и т.н.
    Фаланга - това може би е най-добре познатата ни от всички думи. Описва построение на тежката пехота, при това едно от най-простите и най-разпространени. Фалангата представлява правоъгълно построение(разбира се става дума за идеалният вариант), при което ширина на фронта превъзхожда многократно дълбочнината. Като минимум на дълбочината на фалангата можем да посочим 4 човека, но това е абсолютният минимум, далеч по вероятно е да се сблсъкаме с дълбочина от 8 или повече редици. Не може да се определи със същата точност максимална граница за дълбочината, там критерият ни е сравнението с ширината. Максимална е границата, при която дълбочината започва да се доближава до ширината, това построение вече се превъща в колона.
    Като максимална ширина може да посочим около 9000-1000 човека, което е предопределено от техническите възможности едновременно да се придвижва маса на толкова широк фронт(а често пъти и с намирането на място способно да побере толкова широк фронт). Минималната граница на ширината зависи от броя на хората и дълбочината, но тук правилото е подобно на това за максималата дълбочина. Та ако вземем за пример фаланга от 10 000 човека, то за нея би била нормална дълбочина от най-малко 12 човека, по-вероятно 14-16. При подобна фаланга фронта би бил от между 560м и 750м, а дълбочината между 11м и15м.
    И все пак ако се вгледаме в принципа на фалангата, то тя разчита на употребата на много малка част от от оръжието, напълно възможно това да са по-малко от 10% от общото количество. Кое определя подобно поведение? Идеята на фалангата е да противопостави на противника тесно построен и непрекъснат фронт, ползата от това е, че всеки член на фалангата ще има срещу себе си едновременно само един противник, а фланговете и тила са прикрити от другите членове на фалангата. За това прикриете обаче е достатъчно наличието на втора, в краен случай трета редица, а при фалангата има още поне 5-6. Защо са били необходими тези допълнителни редици? На първо място при движението на толков широко построение като фалангата неминуемо би настъпило разкъсване на строя, дори най-малките препятствия и неравности по терена биха накарали хората да се разделят, заобикалят и т.н. Ранените и убитите също биха се явявали подобни препятствия. Допълнителната дълбочина позволява тези дупки не само да се случват "по-трудно", но и да бъдат запълнени с хора от задните редици. Отделно допълнителната дълбочина дава значително физическо и морално преимущество на първите редици. В добавка дълбочината се явява естествена защита на фланга - не само той е по труден за охват, но има и способност да се "удължава".
    Всички тези фактори правят фалангата изключително ефективна срещу по-свободните строеве.
    Много от хората свързват фалангата с въоражението(копие, щит), но това определено не е основната черта на въпросният стрй. Несъмнено за фалангата е задължително наличието на оръжие за близък бой, но това не е задължително копие. Подобно е положението и с щита - за фалангата щита е подобрение, както и всяко друго увеличение на защитното снаражение.

    Легион. Римският легион е причината поради която пускам тази тема. Често пъти легиона се противопоставя на фалангата. Подобно нещо звучи абсурдно. Легиона винаги е представлявал административна единица. Подобно на корпусите, легиона е просто образуванието служещо за подобряване на административната и логистичната дейности, но не и за бойната такава. Легиона не е представлявал определено построение, а още по-малко се е явявал тактическа единица. Легиона не е, и не би могъл да маневрира самостоятелно на бойното поле, а още по-малко би могъл да изпълнява самостоятелни задачи по време на бой.
    При подобна формулировка възниква въроса какъв строй са използвали римляните? Отговора е прост - същият какъвто и повечето им противници. Става дума за добрата стара фаланга. Вярно в по-късни времена последната е била усъвършенствана, но основният принцип - плътният, широк строй се запазва.
    Нека погледнем римската репунбликанска армия от времето на ранните пунически войни - в легиона тежката пехота е разделена на три - хастати, принципи, триари. Това разделение е на социален принцип - групите са възрастови, а целта е основната тежест да се поеме от младите, а с напредване на възрастта бремето да спада(а така и най-годните ще са на най-отговорното място). Отделните легиони се строяват един до друг, а не един зад друг. идеята на това строяване един до друг е очевидна - в първите редици винаги ще са хастатите, недопустимо е "младежа"(хастат) да е зад "бащата"(принцип или триар). Ако легиона бе самостоятелна тактическа единица то тогава той съвсем спокойно би могъл да се построй зад другият легион и да маневрира самостоятелно, но това никъде не се среща. Друг съществен въпрос при римската тактика е т. нар. quincunx ред. Въпросният ред предполага сериозни дупки в римската линия. Това създава един куп проблеми. Ако тези дупки седят в бой то това би означавало, че манипулите, между които има огромни интервали ще бъдат обходени незабавно след контакт, а това не вещае нищо хубаво за тях. Според мен оставянето на подобни дупки в строя е напълно неоправдано и невероятно.
    От друга страна изключително сложно изглежда запълването на въпросните дупки. Ако центуриите са една зад друга то може да се предположи, че с Г образно движение те биха могли да запълнят тези дупки. Това запълване обаче изглежда твърде невероятно като се отчете милиционният състав на армията. Не само това, запълването на дупката прави самото и съществуване толкова по безсмислено - защо да се оставя дупка в линията, която после с искусно движение да се запълва. Същото важи и за принципите - няма смисъл да се оставя дупка, която веднага да се запълва, далеч по разумно изглежда просто да не се оставя дупка. от друга страна може да възникне идеята за отваряне на дупката по време на боя. Подобна идея изглежда обаче твърде невероятно - как би могъл да се прекъсне боя за да се извърши сложното отстъпателно движение, което ще отвори дупката. Нима противника би изчакал подобно нещо? Не, виждайки римляните да отстъпват той би удвоил усилията си и би се устремил в отвореният пробив, а по този начин би обходил фланга на държащите се римски части.
    Освен всичко това подобни конструкции силно биха повишили значението на маниппулата в римската тактика - биха я издигнали до тактическа единица. Това би изглеждало нормално ако основните ни данни не влизаха в противоречие с него. Никъде в описанието на сраженията от този период не виждаме подобно нещо. Ако признаем на манипулата статут на тактическа единица то тогава напълно необясними за нас ще останат ешалонната тактика от времето на Сципион и най-вече реформите на Марий. Защо римляните ще се отказват от по-удобната манипула в полза на тромавата кохорта. Отделно манипулата няма силата да оперира самостоятелно.
    Виж ако интервалите между манипулите са съвсем малки(2-3 метра), достатъчни за преминаването през тях на леката пехота, то тогава цялата система придобива смисъл. Подобен интервал може лесно да бъде запълнен дори със силите на съседните манипули. При движение обаче е възможно тези интервали да се разраснат и да стане невъзможно да се запълнят от хората от задните редици. Точно в този случай ще влязат в роля принципите и триариите - центуриона на манипулата на принципите ще я насочи точно в този интервал и ще запълни дупката, а триариите ще допълнят дълбочината на линията или в краен случай дупката ако е твърде голяма.
    Подобна тактика би дала значително по-голяма маневреност на армията, особено върху пресечен терен(нещо, което срещаме в източниците). Също така ще бъде запазена плътността и непрекъснатостта на бойната линия, която в частта за класическата фаланга вече изяснихме като решаваща.
    Всъщност дори в класическата фаланга ние забелязваме разчленяване по вертикала, това което римляните добавят е и деление по хоризонтала, а предпоставка за него се явява социалната организация на армията.
    Last edited by Ханс; 27-01-2006, 00:41.
    Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

    #2
    Смеем да отбележим, че според мен основна характеризираща особност на македонската фаланга би била нейната еднородност. Именно тук според мен би следвало да се корени разликата между "класическата" фаланга, и това, което наричаш фаланга при римляните, Ханс. Защото според моите представи за римският бой е възможно редиците на фронта да са се състояли от шахматно строени бойни единици, различни дори и по функция.

    Аз не мисля, че постовете трябва да се трият, но това си е решение на модераторите. По - скоро мисля, че Ханс ме разбра добре какво имам предвид и допълнението е точно на място, ако и аз да "изповядвам" друго виждане по въпроса.
    Ето как гледам аз на нещата:
    1. Реформата на Марии освен кохортите мисля, че беше въвела и десетниците. Т.е. ако не греша, трудно е да се каже, че тя старателно залага на големите и трудно управляеми бойни единици. По - скоро отговорът трябва да се търси във функционалността и в начинт на водене на бой на римските опоненти от онези години.
    2. Не виждам принципно къде ще да е причината, при условие, че в рим легионът е :
    - обединявал и разделял избирателно войници по различни признаци, вариращи между възраст, бойни и тактически умения, че дори и етнос
    - в някои случаи дори и самостоятелно въоръжаван
    - изпълнявал определени операции по време на бой
    - командван от висш офицер, при това командван по политика, която не позволява на офицерите да се "залежават" на поста
    та не разбирам кое го прави да не е военна и го превръща в чисто административна единица. Той си е бойна единица. Въпросът е, че цялата армия може да се състои от 2-3 такива и че армията по време на бой вече започва да се смесва, притиска и става по - трудно маневрена. Почти абсурд е в това положение да накараш цял легион едновременно да маневрира в определена задача, гонейки при това и време. Без да говорим, че най - често за стратегическа операция, удар на врага в гръб, изненада, военна хитрост, решението е кохорта или даже центурия, а не цял легион.
    Обаче нека бъдем реалисти. Далеч не единствената характеристика на бойната единица е тактическата й подвижност. Легионът си е легион, бойна и не повече административна единица от центурията да речем.
    3. По въпроса за интервалите ми се струва, че връщаме една стара, вече завършена тема. Няма да я повтарям подробно, ще я обобщя от моята гледна точка. Интервалите не са толкова сложно изпълнение, даже напротив, стават от само себе си. Как? Леките единици в сблъсъка с неприятеля биват притиснати и задържани, дори отблъснати. Постройката и е такава обаче, че звената им попадат в готовите интервали във втория ред, разтеглен и поемащ ги в редовете си, а не са можели да стигнат по - назад поради сгъстения отзад трети ред, да кажем на триариите. Просто и логично. И да искат, няма къде другаде да отидат. Искаш да са роботчета, Ханс? Не са роботчета. Не са в идеален ред, може би се омешват, сигурно понякога пречат и на своите. Сигурно обаче омешват и редовете на противника.
    Принципът е прост, след първия удар хастатите и да искат, няма къде да отидат освен в тези интервали.
    А ако принципът е по товето виждане, Ханс, те, леко въоръжени и отблъснати, бързобягащи, ще заобиколят армията(защото зад тях иде плътен ред) и ще отидат в гората. Примерно. Иди ги търси.
    Недай си боже и конницата на противника да ги търси. Защото заобикаляйки твоя ред те ще нашравят невъзможно твоята конница да излезе, ако не е вече излязла, и ще првърнат всичко в лесна плячка на врага.
    Last edited by модератор; 23-01-2006, 11:40.
    Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

    Comment


      #3
      Винаги ми е било странно, когато се говори, че легионът е по-силен от фалангата. На практика на бойното поле, сблъсака е бил фаланга срещу фаланга. Както казва Коноли манипулите преди сблъсака са се попълвали взаимно. Ако шахматното построение съществуваше, трудно би било да се ударжи неприятелят да не влезе в пролуките. Интересно и как е ставало това така често описвано отстъплрение на предните линнии. При условие, че ръкопашният бой се води лице в лице, то противниците биха последвали на ръка растояние отстъпващите и биха се вклинили в задните редове.

      Comment


        #4
        Всъщност Грей е по-близо до истината, поста ми беше незавършен(всъщност и сега не е напълно готов), но това разбира се няма никакво значение. Вярно когато прочетох твоя пост се сетих, че сме говорили по въпроса, но аз винаги съм искал подобна тема, която набляга на проблема в чист вид и от която човек би могъл да почерпи информация. Тоест идеята е да се изясни смисъла зад определени понятия. Ние няма да стигнем до едно мнение, което е естествено, но със сигурност ще изложим няколко варианта, което би помогнало на страничния наблюдател да потърси "своя" сред тях.
        Та след това отклонение ще се върна към въпросите повдигнати от Дзвер.

        Той си е бойна единица(легиона).
        Тик очевидно не си ме разбрал. Не става дума, че легиона е гражданско образувание. Легиона е военно-административно образувание. Но това което не е, е тактическа единица. Тактическа единица е военна част способна да изпълнява самостоятелни задачи на бойното поле, тоест способна самостоятелно и да маневрира. Легиона не го може това, това го могат кохортите, но не и легиона. Ето един много добре познат пример(а тях с лопата да ги ринеш) - при Фарсала Цезар отделя 10 кохорти с идеята да усили конницата си, интересно е числото 10 защото точно толкова очакваме да има в легиона. Та значи Цезар не отделя един легион, а 10 кохорти. Въпроса е, че легиона, а тук и ти си съгласен, е неспособен да изпълнява подобна задача.
        Легионът си е легион, бойна и не повече административна единица от центурията да речем.
        Тук съм напълно съгласен, и двете са административни единици.
        За интервалите. Наистина сме говорили и ще се радвам ако се повториш и то подробно, целта на темата е такава.
        Леките единици в сблъсъка с неприятеля биват притиснати и задържани, дори отблъснати.
        А защо определаш хастатите като леки единици? Основното оръжие на хастата е за близък бой, има защитно въоражение и се сражава в плътен строй(дори между манипулите да има значителни интервали строя в самите тях си остава плътен). Според мен по всички класификации хастата си е тежка пехота.
        На първо място не отговаряш на един много съществен въпрос - каква е ползата от това хастатите да се сражават самостоятелно, срещу силно превъзхождащ противник, при силна опасност от обкръжение и с тенденция веднага да се разбягат(поради вече изброените фактори) и да разстроят остатъка на армията.
        Постройката и е такава обаче, че звената им попадат в готовите интервали във втория ред, разтеглен и поемащ ги в редовете си, а не са можели да стигнат по - назад поради сгъстения отзад трети ред, да кажем на триариите.
        Дори да приемем, че хастатите отстъпват организирано, а врага не ги преследва, а изчаква то остава въпроса за ползата от подобно нещо. Римляните първо оставят интервали, които после се опитват да запълнят, липсва практичност на подобно нещо.
        И да искат, няма къде другаде да отидат.
        Не виждам как триариите ще спрат хастатите от бягство - те или трябва да са запълнили интервалите в линията на принципите, или са построили цяла плътна линия отзад(а за това те нямат достатъчно численост).
        А ако принципът е по товето виждане, Ханс, те, леко въоръжени и отблъснати, бързобягащи, ще заобиколят армията(защото зад тях иде плътен ред) и ще отидат в гората.
        Ако е по моя принцип, те бягайки ще се опитват да изпреварят триариите, което като се отчете младостта им вероятно ще е факт.

        Уточнение. Цялото разделение на римската фаланга, което визирам - малки интервали между манипулите и малка дистанция между линиите(около 30м) съществува до контакт с противника. Малко преди контакта цялата маса се уплътнява в съвсем класическа фаланга.
        Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

        Comment


          #5
          Лично аз мисля, че манипуларнията строй е съществувал непосредствено преди започването битката, а после римляните нападали в единен строй.
          Описаните прегрупировки са малко вероятни, защото трябва голяма координация /не че римляните са я нямали/, но в хаоса на битката не виждам как е стававало. Пък и какъв е тоя противник, който ще наблюдава подобни маневри и ще си седи бездейно докато римляните се прегрупират?
          sigpic

          Comment


            #6
            лично аз не смятам, че бойния ред на легиона може да бъде наречен фаланга - римския боен строй е по-рехав, ако не греша в битките срещу македонците всеки легионер е трябвало да се изправи срещу двама фалангити от първия ред и към десетина копия.
            An attack against a unit of Flying Fortresses was something like controlled suicide...Sometimes 50, Sometimes 80 machine guns were firing at you... You attempted to close you eyes and continue to fire, Frightened to death, Frightened to death."

            Oberst Johannes Steinhoff (176 kills)

            Comment


              #7
              лично аз не смятам, че бойния ред на легиона може да бъде наречен фаланга - римския боен строй е по-рехав
              Не се увличайте в детайли, които ви отнемат общата картина, за която говори Ханс. Всъщност от високата ни гледна точка не е съществено дали е имало пролуки в строя и колко големи са били те, а единствено методът на бой на целия легион.
              Аз бях написал един дъъълъг пост точно заедно с него, ама ме разсеяха и той замина. Почти напълно подкрепям неговото виждане.
              Легиона е военно-административно образувание. Но това което не е, е тактическа единица. Тактическа единица е военна част способна да изпълнява самостоятелни задачи на бойното поле, тоест способна самостоятелно и да маневрира.
              Това, като италика е от мене, горе-доле синтезира всичко, което може да се каже по въпроса. Бих добавил, че тактическата единица не е пряко зависима и нейните действия не влияат пряко другите единици в бойния строй - сиреч дори другите единици да са вклинчени, нашата би трябвало да е способна и по-нататък на самостоятелни действия (спомням си, че това беше въпрос, по който спорихме относно фалангата на Александър ). Римският легион, през цялото си съществуване, никога не е тактическа единица.
              Та относно манипуларния легион би могло да се твърди, че той не притежава никаква вътрешна тактическа разчлененост, строя му е твърд (като възможни вариации, не като чисто построение), методът му на бой е винаги еднакъв и усилието винаги е насочено към фронта му (в смисъл, че е неспособен да направи фронт към фланг или да обърне фронта). От което следва, че по нищо не се различава от фалангата, което е и тезата на Ханс ако правилно съм го разбрал и с което съм напълно съгласен.
              Кохортният легион е вече друга работа. Самото въвеждане на кохортата е ярък знак за липсата на тактическа гъвкавост или разчленение в предишния модел и голяма крачка именно в тази посока. До въвеждането на кохортата легионът или групата легиони са напълно идентични в метода си на бой с фалангата.

              Относно шахматното построение. Първо, основната причина за такова построение не са някакви рокади в строя, още пък по-малко по време на бой, а улесненото построяване и най-вече придвижване на армията по бойното поле. Обособени малки групи бойци се поддържат много по-лесно във формация, отколкото еквивалента им в плътен блок. Несъмнено това е основната функция на цялата история.
              Самият фронт в момента на сблъсъка според мен е логично да се предположи, че е непрекъснат (макар известни интервали от по няколко метра между отделните центурии/манипули да не са немислими). Обратното носи само очевидни негативи, без никаква ясна полза. Да не говорим пък, че при кохортния легион е пълен абсурд да се запазва шахматното построение и по време на контакта - дивите орди на галите ще преминат през строя като през сито при такива големи интервали. Същото важи и за манипуларния, но в по-малка степен. Допълнително пък при последния сродяването на центуриите всъщност би могло да се разтълкува именно като непряк признак, че задните са предвидени да запълни интервала между предните.
              Last edited by Sir Gray; 23-01-2006, 17:47. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
              XV mile the sea brode is
              From Turkey to the Ile of Rodez...

              Comment


                #8
                Ще си позволя да не се съглася с Hans Delbruck относно легиона-това ,че той е само административна еденица.Естествено не твърдя ,и че той е тактическа еденица-това е манипулата а по-късно кохортата.Легионът е основното тактическо формирование което е автономно административно и логистически. Уважаеми Hans Delbruck мисля, че по-изчистено е твърдението ,че: Фаланга -построение на тежката пехота ; а Легион -воинско формирование включвщо лека пехота, тежка пехота и конница . На следните 2 link-a: http://xlegio.ru/armies/index.htm и http://ancientrome.ru/ интересуващите се ще намерят много материали за легионите ,фалангите ,Рим и античният свят като цяло. А поради природната си вредност :twisted: и за разгаряне на дискусията препоръчвам статията http://xlegio.ru/armies/roman_infantry/tactics.htm .

                Comment


                  #9
                  Общо взето точно това имах и аз предвид. Че легионът е тактическа единица(какво означава иначе бойна единица); че не е била масово използвана за обход по време на бой е твърде ясно.

                  Нямам време, но тези дни ще отговоря логически на въпросите за шахматния строй и за редовете в римската армия.
                  Исторически техни съвременници са отговорили преди мен.
                  И да, естествено, че по време на бой шахматният строй не се е запазвал.
                  Пък даже и да се пазеше, аз лично не мога да си представя практически как една тълпа се притиска в другата под формата на квадратче.... Обкръжаваници, чудеса. Първата цел на хастатите е била лек сблъсък, дори само с метателни копия. След това бягат. Не е толкова лесно да ги обкръжиш, те не са един или двама, и даже е тъпо, защото малко зад тях иде цяла отлично съоръжена войска, построена така, че повечето от тях сами да влезат в редовете й.
                  Dic, hospes, Spartae, nos te hic vidisse iacentes dum sanctis patriae legibus obsequimur !

                  Comment


                    #10
                    ...какво означава иначе бойна единица...
                    Под бойна единица обиокновенно се има предвид единичен войник или машина.

                    Ще си позволя да не се съглася с Hans Delbruck относно легиона-това ,че той е само административна еденица.
                    Естествено не твърдя ,и че той е тактическа еденица...
                    Че то и аз твърдя същото, за какво несъгласие става дума?
                    Легионът е основното тактическо формирование което е автономно административно и логистически.
                    Това изобщо не го разбрах, какво означава "тактическо формирование"? Също не съм наясно какво имаш предвид под това, че легиона има административна автономия, от кого? А и логистическата автономия е интересна. Изобщо не е зле да развиеш по-подробно тезата си.
                    Също не е зле да подкрепиш с нещо твърдението, че манипулата е тактическа единица.

                    Дзвер, ще изчакам по-подробният ти пост.
                    Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                    Comment


                      #11
                      Присъединявам се към въпросите на Ханс
                      Особено ми е интересно какво точно разбирате под "тактическа единица", защото ми се струва, че там говорим за съвсем различни неща (мисля, че достатъчно добре разбирам какво Ханс има предвид под тоя термин)
                      XV mile the sea brode is
                      From Turkey to the Ile of Rodez...

                      Comment


                        #12
                        Тъй като не разбирам много от цялата дискусия, ще задам само един простоват въпрос. Помня преди много години прочетох няколко книги за Александър на един дъх и там все се говореше за неговата фаланга. Тия книги бяха повечето исторически романи мисля, но ставаше въпрос, че особеността на фалангата е в това, че войниците носят дълги копия на раменете си и така атакуват вражеските редици. Вторите, посрещнати от гора от копия насоени в лицата им не удържали много на тази атака и често се разбягвали. Както виждам никой от вас не дискутира подобни похвати, та се чудя това излислица ли е или какво.
                        Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

                        Злобата крепи човека, а мързела го грози!
                        (собствен патент)

                        Comment


                          #13
                          Не е измислица. Гърците измислят фалангата, ако не греша, и в класическия и гръцки вариант е плътно построение на воините един до друг, с припокриващи се като люспи/керемиди щитове, които създават непрекъсната защита за цялата формация. Основното въоръжение на фалангата са дългите копия. Македонската фаланга на Филип и Александър е развитие на гръцката фаланга. Отличава се с по-дългите копия - около 2 пъти по-дълги от тези на гърците, по-малки щитове и по-леко брониране. също така нараства и дълбочината на формацията - до 16 души в дълбочина(синтагмата е македонско подразделение състоящо се от 16 лоха, всеки от 16 фалангити, общо 256 бойци разположени в каре 16х16). Малката македонска фаланга се състои от 16 синтагми - 4096 редови бойци.
                          Така като гледам от програмистите ще излязат превъзходни фалангити :lol:

                          Македонската фаланга за разлика от гръцката е по-мудна и начинът и на воюване е по-различен. Докато гръцката е доста по-агресивна, македонската е "по-неспираема" Като цяло Александър а и Баща му преди него(ако не греша) използват Македонската си фаланга за удържане на противника, а атаката се осъществява с елитната конница.

                          Ако не греша, македонците са държали копията си в долен захват с две ръце, на нивото на пъпа(приблизително), докато гърците са използвали горен захват - над рамото с една ръка.

                          "Бойна Единица" не е ли всяка част от войската, способна да получава и изпълнява заповеди? Най-малката бойна единица е отделният войник/бойна машина, а най-голямата - армия(тук имам предвид армия като в 162-а армия, не в смисъла на "БА")

                          Сега, за това какво е легион - това си е подразделение на армията на Рим, ни повече, ни по-малко. Най-голямото подразделение на Римската Армия. Докато Фалангата, въпреки, че е била и подразделение(по-горе, мак. малка/голяма фаланга) е вид формация(построение) на тежката пехота(по дефолт въоръжена с копия).
                          Също така, би било добре, когато говорите за римския легион да разгледате имперския легион от времето на Цезар и Клавдий. Защото републиканския легион от времето на пуническите войни се състои от три различни линии, различни по въоръжението, тактическите задачи, изпълнявани от тях и възрастта на бойците.
                          Last edited by Torongill; 26-01-2006, 19:17.
                          An attack against a unit of Flying Fortresses was something like controlled suicide...Sometimes 50, Sometimes 80 machine guns were firing at you... You attempted to close you eyes and continue to fire, Frightened to death, Frightened to death."

                          Oberst Johannes Steinhoff (176 kills)

                          Comment


                            #14
                            Господа (и евентуално дами), наистина Ви съветвам да прегледате линковете ,които дадох в предишният си пост. Там легионите са подробно описани- доста по-добре отколкото аз бих го направил
                            Тактическа еденица (ТЕ)-най-малкото подразделение решаващо самостоятелно тактически задачи (Ей, Тит вземи 3-та манипула и заеми ей оня хълм! ) .Всъвременната армия това е отделението. Впрочем това е в сила само за т.н. манипуларен легион- след реформите на Камиллус( познатото ни разделение на hastati, principes, triarii ).
                            Основно тактическо формирование=легион=полк( в съвременните армии) -написах го така ,защото не мога да го формулирам точно, но се надявам ,че изясних гледната си точка.
                            Административна автономия-ами легионите са напълно независими от гражданските власти, и обикновено в една провинция се разполага само един легион ,но дори и да са няколко "деловодствата" им не се обединяват. Т.е. ако сената/императора поиска някакъв документ те/той се обръща непосредствено към канцеларията на легиона.>
                            Логистична автономия-моя грешка-неподходящ термин, макар в легиона да е имало достатъчно занаятчии и инструменти ако не за производство на нови оръжие и снаряжение то със сигурност достатъчно поддръжка на съществуващите + хранителни продукти за сметка на местното население.

                            Comment


                              #15
                              ivo7001 написа
                              Господа (и евентуално дами), наистина Ви съветвам да прегледате линковете ,които дадох в предишният си пост. Там легионите са подробно описани- доста по-добре отколкото аз бих го направил
                              А дали не е възможно да сме ги прегледали още преди да ги дадеш? :sm186:

                              ivo7001 написа
                              Тактическа еденица (ТЕ)-най-малкото подразделение решаващо самостоятелно тактически задачи (Ей, Тит вземи 3-та манипула и заеми ей оня хълм! ) .
                              Тук струва ми се е най-подходящият момент да ни помогнеш с конкретен пример на манипула решаваща самостоятелно тактическа задача(Ей, Тит вземи 3-та манипула и заеми ей оня хълм! ).

                              П.С.
                              Сори, че темата се првеърна в кръчмария ама очевидно друг начин нема, не беше планирано така.
                              Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

                              Comment

                              Working...
                              X