Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Най-добрата пушка

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Най-добрата пушка

    Сравнявал ли си Трилинейка и Спрингфийлд 1903?
    Руската отстъпва по всички показатели.
    Аз смея да заявя, че и Маузер М1898 е на светлинни години пред нея. Ти поне имаш Трилинейки доста-сам си направи изводите.Погледни само предпазителят на тази пушка-човек със слаби пръсти трудно ще го постави.Друго си е Маузеровият три позиционен предпазител.
    Ако беше много добра тази пушка, казаците през ПСВ нямаше да ги хвърлят и да вземат Манлихерите нали?
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    #2
    Parabellum написа
    Сравнявал ли си Трилинейка и Спрингфийлд 1903?
    Make a wild guess...Аз и Маузери имам

    За това, коя е по-добра може малко да се поспори. Технически Gew.98 е много по-добър от Мосин, тази част е безспорна. Е и какво? Това не е състезание по спортна стрелба, това е мръсна война - мръсна в прекия смисъл. Поради това, че Мосин (както и SMLE) ползува патрон с фланец (венец), пушката е много по-непретенциозна към боеприпаса и замърсявания. Патроните, произведени във военно време са с влошено качество по отношение на размерите. Оръжията с безфланцеви патрони са особено чувствителни към патрони с големи толеранси. Затова и Енфийлд, който е още по-грубо изработен от Мосин, е считан от много военни за най-добрата бойна пушка. Аз лично също споделям това мнение. Надеждността е най-важното качество при оръжието; Енфийлд и Мосин са по-безотказни от Маузер в критичните военни условия.

    Как мислиш, англичаните будали ли са? Те ползуват за известно време през ПСВ т. нар. Р-14, което е пушка, призведена в САЩ с големи заемки от Маузер. И какво - след края на войната англичаните казват "Не щем ви Маузерите и Р-14, сакаме си я нашата". И така до след края на ВСВ. Мк.4 е само малко по-различен от Мк.1 - мерникът е диоптричен и закрепването на щика е друго.

    Ами Финландия? След ПСВ е имало купища от излишни пушки, най-вече Маузери. А те какво правят? Купуват Мосин - от България, от Сърбия, от всички, които са ги имали. По време на войната от 1939-1940 са им изпращани като безплатна помощ и шведски Маузери, и Каркано, и Енфийлд, и Бертие. Всички те са били изхвърляни при първа възможност за замяна с Мосин. Вземи, че прочети нещо за тази малка, но изключително храбра и борбена нация. В най-суровите условия на зимата на 1939-40 Мосин се проявява като най-безотказното оръжие. Същото важи и за ДП-27, въпеки всичките му недостатъци, но това вече е друга тема...Аз лично предпочитам финландската М39 пред всеки Маузер, дори пред чилийския Modelo 1912, който стреля като лазер.
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      #3
      Така да си продължим дискусята тук. Та въпросът ми е, според Вас, коя е най-добрата класическа пушка.Става въпрос за периода 1886- с въвеждането на френският Лебел с малък калибър на въоръжение-1945 година.Самозарядните пушки не влизат в класацията.Тук ще обсъждаме само т.нар. Болт екшъни и отчасти Левър екшъните.

      Nick написа
      Make a wild guess...Аз и Маузери имам

      За това, коя е по-добра може малко да се поспори. Технически Gew.98 е много по-добър от Мосин, тази част е безспорна. Е и какво? Това не е състезание по спортна стрелба, това е мръсна война - мръсна в прекия смисъл. Поради това, че Мосин (както и SMLE) ползува патрон с фланец (венец), пушката е много по-непретенциозна към боеприпаса и замърсявания. Патроните, произведени във военно време са с влошено качество по отношение на размерите.
      Напротив самият Фьодоров споменава, че рядката окопна кал е най-големият враг на войника-тя влиза навсякъде и буквално запушва магазина на пушката.В това отношение самият Фьодоров споменава, че Манлихер М95 със своят прозорец отдолу на магазина позволява да изтече рядката окопна кал и оружието не дава отсечки
      Nick написа
      Оръжията с безфланцеви патрони са особено чувствителни към патрони с големи толеранси. Затова и Енфийлд, който е още по-грубо изработен от Мосин, е считан от много военни за най-добрата бойна пушка. Аз лично също споделям това мнение. Надеждността е най-важното качество при оръжието; Енфийлд и Мосин са по-безотказни от Маузер в критичните военни условия.
      Самите немци доказват през ВСВ, че техните безфланцеви патрони не се различават от тези произведени в мирно време-даже по средата на войната поради недостиг на месинг те започват да произвеждат стоманени.Аз не съм чул до този момент някоя военновременна гилза да не е влязла в патронника на на Маузера

      Nick написа
      Как мислиш, англичаните будали ли са? Те ползуват за известно време през ПСВ т. нар. Р-14, което е пушка, призведена в САЩ с големи заемки от Маузер. И какво - след края на войната англичаните казват "Не щем ви Маузерите и Р-14, сакаме си я нашата". И така до след края на ВСВ. Мк.4 е само малко по-различен от Мк.1 - мерникът е диоптричен и закрепването на щика е друго.

      Ами Финландия? След ПСВ е имало купища от излишни пушки, най-вече Маузери. А те какво правят? Купуват Мосин - от България, от Сърбия, от всички, които са ги имали. По време на войната от 1939-1940 са им изпращани като безплатна помощ и шведски Маузери, и Каркано, и Енфийлд, и Бертие. Всички те са били изхвърляни при първа възможност за замяна с Мосин. Вземи, че прочети нещо за тази малка, но изключително храбра и борбена нация. В най-суровите условия на зимата на 1939-40 Мосин се проявява като най-безотказното оръжие. Същото важи и за ДП-27, въпеки всичките му недостатъци, но това вече е друга тема...Аз лично предпочитам финландската М39 пред всеки Маузер, дори пред чилийския Modelo 1912, който стреля като лазер.
      Ник, забравяш елементарни правила, а именно унификацията на заводите за цеви и боеприпаси. Финландия с Освобождаването си приема на въоръжение Мосин-а с кал.7.62-добра или лоша тази пушка е вече Финландска-заводите започват да бълват патрони за нея, матричарите правят дълги заготовки за цеви и промишленността тръгва.По същият начин са и Англичаните и Американците.При положение, че към края на ПСВ ти имаш една изградена Промишленост, която през тези години е бълвала само патрони с калибър 7.71, ква ти е далаверата да сменяш поточната линия и то в момент когато си победил и започваш да съкращаваш армията и военният бюджет.Същото е и с Германия.
      Вземи Югославия например-след ПСВ тя приема на въоръжение нов калибър 7.92х57-тя може да си го позволи, защото всичката и инфраструктура е разрушена.Тя приема този калибър и започва да произвежда Маузер обр.1924 г, в Крагуевац.Трофейните Манлихери от Австрия тя също ги преоборудва с този калибър и честно да ти кажа получила се е една наистина страхотна пушка-личен опит .
      Погледни Италия-до 1938 година тя произвежда Манлихер с кал.6.5мм-според мои лични наблюдения тази пушка е произвеждана в 38 варианта-толкова съм намерил по каталози и наживо, може и още да има незнам.
      Та жабарите чак към края на 30-те години вдигат калибъра на 7.35мм и пак 6.5мм си остава стандартен.Трудно е, ужасно е трудно на преустроиш военната си икономика.Само ако смениш калибъра-веднага се оказва, че основното ти оружие няма какво да го правиш.
      Погледни и днес-България е член на НАТО, но си перкаме с руският калибър.Произвеждаме и НАТО АК-47, но все още не сме го приели на въоръжение.Примери много!
      Та затова не казвай, че Мосин е най-добрата пушка! Всичко зависи от стрелеца
      За мен най-доброто оружие си остава М95/34. :tup:

      Да доплъня само. Лий-Енфийлд-а за мен е една бутафория.Ингилизите го харесват само заради 10-зарядният пълнител.Обаче погледни, че самият пълнител е от тънка ламарина, която много лесно се деформира и това довежда до спиране подаването на патроните-адски нежно място.Също така затворът е наистина малко зло-за да го махна от пушката, аз трябва с отверка да освободя главата му , която се движи по страничният улей-това в окопа трудно би станало-войникът не носи отверка в себе си или ако е имал -загубил я е.После разглобяването на самият затвор също е пипкаво.А иначе тази пушка има неповторим силует и за съм влюбен в нея!
      Last edited by Parabellum; 18-06-2005, 06:10. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

      Comment


        #4
        Тази дискусия удивително наподобява неразрешимия спор за най-добра сабя/меч, или пък онзи също толкова неразрешим спор за това кой е най-добрия самолет през ВСВ...

        Comment


          #5
          Унификацията и съобразяването със съществуващите стандарти е много сериозен фактор, наистина.

          Недостатъците на Мосин са ми известни много добре. Отсечката-отражател, например. Защо е необходима тази тъпотия въобще? Манлихер и Енфийлд нямат такова устройство, въпреки че патроните им също са с фланец. Само е бил нужен един наклонен магазин, така че фланците да не закачат и край! Още в Манлихер обр. 1886 се използува това решение; защо Сергей Мосин не го използува е непонятно. Отсечката-отражател не работи както трябва на нито един от моите Мосини, с изключение на един. Фьодоров пише същото - по време на ПСВ половината Мосини са работили в еднозаряден режим заради неизправна отсечка-отражател.

          Въпросът с Маузерите не е дали патрона "става". Големият проблем е увеличената хлабина чело на затвора-задна стена на патронника при отклонения в дименсиите - БУМ! и скъсано дъно на гилзата, изтичане на газове под налягане с всичките им последствия. Виждал съм документирани много такива случаи.

          За Енфийлдовия затвор ще имаш много здраве, никаква отвертка не ти трябва. Има два вида на ограничители на главата - единият е подпружинен и се натиска надолу за да го подмине главата; другият е просто релсичка, с която трябва да бъде изравнен процеп в главата. Ако искаш, ще покажа разликите, имам малко Енфийлди като за цяр. Аз класирам Еnfield No.4 на първо място; защо - по-нататък ще пиша.

          Техническото съвършенство не може да бъде самоцел и не е основен критерий. Технически най-съвършена (от магазинните пушки) е швейцарската К.31 - праволинейно движение на затвора като при Манлихер М95, сменяем магазин за 6 патрона, точност на спортна пушка. И такава имам, така че не приказвам на принципа "една жена на опашката вчера каза..."

          Тъй като се заформи прилична (и нескончаема!) тема, ще взема да сложа някоя и друга снимка на моите Маузери, Енфийлди, Каркано... Хайде да спра, че то е бездънна тема. До съгласие също няма да стигнем за това коя е по-, най- и т.н. Ако беше толкова просто, всички страни евентуално шяха да се въоръжат с една и съща пушка.
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment


            #6
            TVV написа
            Тази дискусия удивително наподобява неразрешимия спор за най-добра сабя/меч, или пък онзи също толкова неразрешим спор за това кой е най-добрия самолет през ВСВ...
            не не. Дискусията-майка на всички такива е "кои танкове са по-хубави, немските или руските"
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              #7
              Nick написа
              За Енфийлдовия затвор ще имаш много здраве, никаква отвертка не ти трябва. Има два вида на ограничители на главата - единият е подпружинен и се натиска надолу за да го подмине главата; другият е просто релсичка, с която трябва да бъде изравнен процеп в главата. Ако искаш, ще покажа разликите, имам малко Енфийлди като за цяр. Аз класирам Еnfield No.4 на първо място; защо - по-нататък ще пиша.
              На моят Ейнфийлд ми трябва отверка за да натисна ограничителят-а забравих да кажа той е СМЛЕ Мк III произведен е през 1916-та година и е пленен някъде на Солунският фронт :twisted: -та мисълтта ми беше, че ми трябва отверка.Опа-трябва да си лягам жента се мръщи.До утре!
              То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

              Comment


                #8
                Imperial написа
                не не. Дискусията-майка на всички такива е "кои танкове са по-хубави, немските или руските"
                Е, има малка разлика. Участниците в горните теми едва ли притежават по няколко танка или самолета от всяка воюваща страна за да изразят лично мнение, основано на личен опит. Едва ли са ги карали или пилотирали също така.

                Абе, разлика има, ама е много голема, казва шопът.
                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                Comment


                  #9
                  Да ти кажа случва се и да имат

                  Но наспамихме дискусията ви неприятно, утре-вдругиден ще изчистя спама.
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    #10
                    Parabellum написа
                    Така да си продължим дискусята тук. Та въпросът ми е, според Вас, коя е най-добрата класическа пушка.Става въпрос за периода 1886- с въвеждането на френският Лебел с малък калибър на въоръжение-1945 година.Самозарядните пушки не влизат в класацията.Тук ще обсъждаме само т.нар. Болт екшъни и отчасти Левър екшъните.
                    Хмм :sm186:
                    Аз бих казал Mauser K98к.
                    А защо ли?Ми немците като правят нещо го правят веднъж.Няма недообмислени неща при тях.А и технологично са по-напред от другите дуржави.Така че К98к е една много добра пушка.Ако ще ходя на война и трябва да си избера пушка от периода 1886-1945 то това ще е Маузер

                    Comment


                      #11
                      .
                      Last edited by ; 21-03-2006, 13:21.

                      Comment


                        #12
                        Всъщност, аз предлагам въпросът да бъде следният:

                        Ако очаквате въоръжен конфликт, коя от всички магазинни пушки, произведени в периода 1886-1945 г. бихте грабнали?

                        От всичките, които имам, аз бих избрал Enfield No.4. Следващата седмица ще сложа малко картинки и обосновки защо точно Енфийлд.
                        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                        Comment


                          #13
                          Nick написа
                          Всъщност, аз предлагам въпросът да бъде следният:

                          Ако очаквате въоръжен конфликт, коя от всички магазинни пушки, произведени в периода 1886-1945 г. бихте грабнали?

                          От всичките, които имам, аз бих избрал Enfield No.4. Следващата седмица ще сложа малко картинки и обосновки защо точно Енфийлд.
                          Точно това е правилният въпрос за тази тема :rock: :fire:
                          Та нека малко да раздърпаме пушкалата.Отсега ви казвам,че който не се съгалси, че Манлихер М95 е най-доброто пушкало-вечен бан го очаква
                          Та да започваме! Приканвам всички разбиращи от оружие да си дадат вота-пардон мненията.
                          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                          Comment


                            #14
                            Parabellum написа
                            Отсега ви казвам,че който не се съгалси, че Манлихер М95 е най-доброто пушкало-вечен бан го очаква
                            Хммм... Този Манлихер М95 ли имаш предвид? Защото това е Манлихер, при това Модел 95... ама трябва да познаеш коя страна го е ползувала, като си такъв радетел за славата на М95 :twisted: Падна ли ми сега :twisted:
                            Attached Files
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              #15
                              .
                              Last edited by ; 21-03-2006, 13:21.

                              Comment

                              Working...
                              X