Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Бомбардировките 1943-1944

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    На 10-и януари 1944 година загива един-единствен германски летец - командирът на I/JG 5, капитан Герхард Венгел. Свален е при Радомир в бой с изтребители П-38. Немците имат още 5-6 свалени - някои кацат по корем, някои скачат с парашут, 1-2 пилоти са ранени. Но пък и те нанасят загуби на амриканците, свалят... май бяха 3 крепости и 2-3 изтребителя, не мога да си намеря цифрите сега :sm186:

    Всъщност немците са в разгара на боя, те затова и губят отлкова машини, защото се завират където... им е работата Срещат се твърдения, че повечето победи, за които претендират нашите на този ден, всъщност са свалени от немците. Така ли е не знам, не съм бил там, но има много вероятност да е истина.
    Last edited by kapitan; 10-01-2005, 10:01.
    На нож!

    Comment


      Е, това би означавало, че свалят малко повече от поливината от общите загуби на сащианската група (3 от 6 бомбардировача и трите изтребителя). Но ако загубите им са даже по-големи (аз ги смятах като два изтребителя от немска и два от българска страна) това показва, че изтребителното прикритие не е могло да действа що-годе ефективно, т.е., с цената на големи загуби (8 от 70 изтребителя (40 български и 30 немски) са си 11,4%) успяват да нанесат малки вреди на нападателите (6 от 180 бомбардировача са си едва 3,4%, уви 3-те свалени ескортни изтребителя не подобряват достатъчно положението).
      Въобще, въздушната мощ на съюзниците тогава е била твърде голяма .

      Comment


        gollum написа
        Въобще, въздушната мощ на съюзниците тогава е била твърде голяма .
        Да, но пък само след 9 месеца тази въздушна мощ е предизвиквала у нашите не , а :tup: , колко е относително всичко........
        "If elections changed anything, they would be forbidden" ~ Kurt Tucholsky

        Comment


          Я ми кажете какви са загубите за гр. София след бомбардировките тоест загуби на населението и разрушени сгради? Тази информация я искам защото скоро ще слагам тази операция в нашата енциклопедия, а нямам достатъчно информация. Иначе пък ако има други желаещи с повече информация нека те да я сложат.
          Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

          Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

          Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

          Comment


            Възможно ли е било да се избегнат бомбардировките?

            Преди няколко дни проф. Б.Димитров спомена, че англо-американските бомбардировки на София можело да бъдат избегнати, защото ние сме започнали да обстрелваме и нападаме почти беззащитните самолети, връщащи от Плоещките нефтени заводи. Това го чувам за пръв път и ми се струва много съмнително цар Борис да разреши подобно нещо. А едва ли военните са дейтвали по собствено решение. Известно е, че царят много се е надявал на благосклонно отношение от страна на САЩ, както след ПСВ. Дали нападенията са били по заповед на Хитлер или са били извършени от немски пилоти?
            Парада ще командвам аз! (О.И.Бендер - велик руски комбинатор)

            Comment


              И на мен това ми се струва много съмнително. Инак може би е могло да бъдат избегнати ако не бяхме обявявали война на СЩА и Великобритания (то и да не им бяхме обявили война може би щяха да ни бомбардират, де).

              Comment


                Това е самата истина, независимо от обстоятелството, че я споделя лицето БД - който обича себе си в историята и дивидентите от нея. Нещо повече, и то звучи особено гадно - обстрелвани са самолети, които са получили някакви повреди от огъня на ПВО около Плоещките рафинерии, и по тази причина са се придвижвали със затруднения, изоставайки от основната група и превръщайки се в лесна плячка. Е, номерът със свалянето на практически беззащитни самолети е минал няколко пъти, докато веднъж основното ядро е направило завой, върнало се да окаже подкрепа на атакуваните свои, и пътьом изстреляло част от боеприпасите си върху Марино поле...
                Това за емоционално обоснованите бомбардировки върху чисто военни цели; за политически мотивираните върху населени места - следващия път...
                Si vis pacem - para bellum!

                Comment


                  В едно списание четох, че на връщане от Плоещ Б-24 са пуснали няколко бомби по български села, обаче не съм сигурен.
                  „Аз, Драгомир, писах.
                  Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                  Модератор на раздел "Военна Авиация"

                  Comment


                    Бомбардировките на цели в България са последица от обявяването на т.н. "символична война" на Съюзниците. Въздушните удари над София са част от стратегическата въздушна кампания на Съюзниците срещу Райха и неговите съюзници. Бомбардировките над София целят предимно постигането на военно-политически цели.
                    Имал съм възможност да разговарям с един от ветераните на Въздушни войски - Стефан Маринополски ( една изключителна личност !!! ) - който смята, че ударът срещу летище Карлово е акция за неутрализиране на една от най-големите въздушни база по маршрута на 15 въздушна армия на САЩ към Плоещ, а не възмездие за свалянето на "летящата крепост" с командир лейтенант Кингсли в района на Карлово. Маринополски е провел много изследвания в американските архиви и според него, на преговорите в Кайро е постигната договорка България да не препятства американската авиация прелитаща над България към целите си в Плоещ. Независимо от това, въздушните боеве продължават до края на август - седмица преди преврата на 09.09.1944г.

                    Comment


                      Абе я стига врели-некипели бре.Нямаше как да избегнем бомбардировките. Още през април 41-ва година Вермахтът , когато нахлува в Гърчко и Сръбско, английски и сръбски бомбери бомбардират столицата ни и Дупница.
                      Ако не сте чели книгите на Стоян Стоянов, Мишо Григоров и Тодор Розев направете го-там ясно си пишат чиляците, че на 1 август 43-та нахлуват бомберите за да пуснат бомби върху Плоещ-нашето правителството толкова е уплашено, че заповядва да се вдигнат всичките годни изтребители-немците не излитат.Точно тогава нашите юнаци откриват сметката.Бомбардировачите летят без ескорт и затова стават лесна плячка на нашите.Следващите налети са съпроводени с ескортиращи изтребители, първо П-38, а от февруари и П-51 Мустанг, така че не виждам къде видяхте -визирам Хауптман-, че Съюзническите бомбардировачи са без ескорт.
                      Колкото до Краловската бомбардировка, то тя е извършена края на юни 44-та и изобщо не е било изстрелване на боеприпаси, ами точно подготвена операция за ликвидиране на летището, макар че по това време основните изтребителни сили са били на Божурище.
                      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                      Comment


                        Парабелум, я, като си почнал ни в началото на темата: "Кой е да заповедта за нападението над "беззащитните" крепости и либерейтър-и"?
                        "Мисля, това което казвам, но неказвам, това което мисля"

                        И други затворници
                        нека четат пред вратите
                        нашата памет остъклена
                        с надпис:"Всички отидоха на Фронта!"


                        Comment


                          Hauptmann написа
                          Това е самата истина, независимо от обстоятелството, че я споделя лицето БД - който обича себе си в историята и дивидентите от нея. Нещо повече, и то звучи особено гадно - обстрелвани са самолети, които са получили някакви повреди от огъня на ПВО около Плоещките рафинерии, и по тази причина са се придвижвали със затруднения, изоставайки от основната група и превръщайки се в лесна плячка. Е, номерът със свалянето на практически беззащитни самолети е минал няколко пъти, докато веднъж основното ядро е направило завой, върнало се да окаже подкрепа на атакуваните свои, и пътьом изстреляло част от боеприпасите си върху Марино поле...
                          Това за емоционално обоснованите бомбардировки върху чисто военни цели; за политически мотивираните върху населени места - следващия път...
                          Дядо ми е бил в софийското ПВО, а брат му е бил в един от орляците при Божурище. Нямам нищо против теб, но това което си написал би накарало и двамата да се обърнат в гроба!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                          :tdown

                          Comment


                            От очевидци съм слушал и за летящите крепости. СТРА-А-А-А-Х. Ето това ми разказваха, а какво съм чел по въпроса е тема на друг разговор. Не ме интересуват политическите доктрини, но да се опикават по такъв начин победите на нашите летци си е малко безочливо... Извинявай...

                            Comment


                              Heinz W. Guderian написа
                              Парабелум, я, като си почнал ни в началото на темата: "Кой е да заповедта за нападението над "беззащитните" крепости и либерейтър-и"?
                              Абе, не че искам да оправдавам бомбардировъчнат кампания, която си е жив тероризъм, но освен обявяването на войната, в спомените на ген.Стоян Стоянов май се споменаваше някакво сваляне на връщащи се от Плоещ. Та, поводи сме дали, но ония са се ос.али и са прекалили.
                              Не помня точно, обаче.

                              Comment


                                Heinz W. Guderian написа
                                Парабелум, я, като си почнал ни в началото на темата: "Кой е да заповедта за нападението над "беззащитните" крепости и либерейтър-и"?
                                Уважавам те много, но това което тук си написал и по-горе ме натъжава .Сякаш някой ти е промил мозъкът с нещо
                                Кажи ми какво знаеш за Операция "Поинт Бленк"?
                                А колкото до въздушният бой на 1 август 1943 година, летящи крепости нарушават нашето въздушно пространство, стрелят по нашите изтребители и съвсем логично е да бъдат свалени.Заповедта което е дошла в 3/6 Изтребителен орляк е била, че множество летящи крепости-двумоторни са влетели в нашето въздушно пространство насочвайки се към София, имайки се в предвид, че от 7 декември сме във война със САЩ и Англия, логично е тези навлеци да бъдат свалени.
                                Вечна слава на нашите орли!
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X