Съобщение

Collapse
No announcement yet.

един проект, който бях правил

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    един проект, който бях правил



    Какво ще кажете
    Статистиката сигурно не е много точна

    И една схема, дето правих по някаква статия от интернета за българските войски от средновековието (главно ПБЦ)

    Имам една печатна грешка на обикновено

    #2
    Ами с хубаво нещо си се захванал.
    На мен лично този проект ми е интересен.

    Comment


      #3
      О, да, не е лошо. Правих нещо подобно (някъде тук из темите го има), но разделителната линия беше не победа / поражение, а коя от страните започва войната.
      От подобни статистики се правят много интересни изводи.

      Comment


        #4
        Да, и аз подкрепям подобни начинания (макар и сам най-често да нямам сили и време за събирането и анализа на данни - част по-трудоемка и неприятна от обработката им, която дава и интересните резултати).

        За показаната тактическа схема - въз основа на какви данни е създадена? Питам от чист интерес (не от критически ).

        Comment


          #5
          gollum написа Виж мнение
          Да, и аз подкрепям подобни начинания (макар и сам най-често да нямам сили и време за събирането и анализа на данни - част по-трудоемка и неприятна от обработката им, която дава и интересните резултати).

          За показаната тактическа схема - въз основа на какви данни е създадена? Питам от чист интерес (не от критически ).
          Ами, не помня точно сайта, но май беше този http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=389
          а може просто части от двете да се препокриват

          иначе за каква е достоверността на тези неща дет съм правил- нз, все пак съм 17 години възможно е да има доста грешки

          Comment


            #6
            Малко ми прилича на статистиката на някой футболен клуб Виж какво излиза например:
            - С Византия сме играли общо 63 мача, от които печелим 44 и губим 21. Тия са ни абонати
            - С маджарите имаме 10 срещи, губим 8 от тях.
            - Със сърбите имаме 5 срещи, загубени 3.
            - Срещу хърватите нямаме победа от 2 срещи.
            - Срещу русо-варягите 3 срещи и 3 загуби.
            - Срещу Великоморавия - 1 загуба.
            - С латинците имаме 5 срещи чисто - губим 3. Срещу помощни отбори от Никея 5 (4 загуби и 1 победа); с Епир имаме 1 загуба
            - С татари се срещаме 7 пъти и губим 6.

            Дотук става ясно, че общо взето ядем пердах и баланса малко се оправя заради византийците. По векове се получава, че 13 век е с най-много срещи (31). В тоя век печелим 19 пъти. През 14 век имаме 9 победи на 9 загуби, ама пък какви загуби...

            Comment


              #7
              SRH написа Виж мнение
              Виж какво излиза например:
              - С Византия сме играли общо 63 мача, от които печелим 44 и губим 21. Тия са ни абонати
              "- Летят сто бомбардировача и двеста изтребителя. Общо 400 самолета.
              - Г-н Полковник, не излиза сметката...
              - Аз така приблизително"

              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                #8
                Хъмм между другото може да пробвам ад пресметна и византийските кампании

                стана ми интересно какъв е балансът им

                Comment


                  #9
                  Има една руска книжка "Орел и лев", намира се по руските торенти, за българо-византийските войни. Не е кой знае какво, но има хубави илюстрации. Свалих от там някои схеми на битки от ПБЦ.
                  Last edited by Хана; 02-07-2008, 19:08. Причина: хм, не ги виждам като прикачени картинки

                  Comment


                    #10
                    Ама и руснаците си ги бива: всичките тези схеми са всъщност български (не че са най-прецизни, но пък са си наши) - взели са ги от "Българското военно изкуство през феодализма" от 1958г.

                    Comment


                      #11
                      А някой може ли да направи статистика за участвалите във войните войници и за загубите на България и противниците?
                      В нея би трябвало да имаме малко повече превес
                      IN VINO VERITAS !!!

                      Comment


                        #12
                        kiosev написа Виж мнение
                        А някой може ли да направи статистика за участвалите във войните войници и за загубите на България и противниците?
                        В нея би трябвало да имаме малко повече превес

                        Поименно колега, поименно!


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          #13
                          Съмнявам се, че и за 10% от водените войни може да се намерят някакви дори приблизителни данни. Което обезсмисля цялото начинание.

                          Comment


                            #14
                            A при Симеон не би трябвало ли да има няколко победи срещу сърбите, освен 924.Аз се сещам за 921 и преди тва е имало 2-3
                            IN VINO VERITAS !!!

                            Comment


                              #15
                              SRH,
                              тези данни които си дал броя на битките ли са или на войните?
                              Стува ми се че трябва да са на битките, че някак не ги вмесвам 64 войни с Визнатия!
                              Имам някои въпроси:
                              1. Как са сметнати 7 битки срещу татарите?
                              2. Кои са 3 битки срещу русо-варягите? Аз знам за една, при Преславец, на Дунава.
                              Не можете да искате от мен да съм обективен, а не субективен, защото аз съм субект, а не обект!

                              Comment

                              Working...
                              X