Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Български паравоенни формирования в Босна

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Български паравоенни формирования в Босна

    Преди известно време един човек, служил като военен полицай в Босна, ми разправяше, че имало доста българи-доброволци, които се биели на тяхна страна. Разправяше ми даже, че били известни с ефикасността си: "Когато българите минат през някое село, за нас нямаше повече работа." Според него, а и други сърби са казвали това, основният мотив бил първо общият ни славянски произход и второ, че сме православни (Дигни три свОбодни пръста! ). В Хърватия обаче чух, че имало българи, които са се били и на тяхна страна. Там изтъкваха като основна причина традиционната ни омраза към сърбите /както и обратното/. Във всички случаи е имало българи, които /май/ дори са се били в собствени паравоенни формирования.

    В нета намерих, че 430 българи са се записали като доброволци през 1999 г. /когато "бомбиха" заради Косово - информация на радио "Свободна Европа"/. За Босна обаче нищо. И значи ме интересува дали някой знае някаква приблизителна бройка за участието ни там и евентуално нещо повече?

    #2
    Чувал съм слухове за наши наемници (но не и за доброволци) и от трите страни на фронта. Но нищо конкретно....
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #3
      Имаше статия за загинал българин на сръбска страна и как там сърбите посрещнали родителите му и им отпуснали военна пенсия и пр. Колко е вряно и дали не беше измислено, не знам.
      Единици може би и да имаше, логично е, но 430 души ....

      Comment


        #4
        Определени кръгове знаят доста за българското "участие" във войните в бивша Югославия, но... Но поради определени причини пълната информация няма да излезе скоро на яве, ако въобще излезе.
        Това, което може да се каже е, че е имало и доброволци биещи се за идеи, както е имало и чисти наемници. Трудно е да се каже точно колко хора са се сражавали там, но са били доста.

        Иначе ако на човек му се рови има как да се получи информация - просто трябва да се поразрови печата и най-вече жълтия от онова време. Имаше доста "изтичания" на информация.
        Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

        Comment


          #5
          1951 написа
          Определени кръгове знаят доста за българското "участие" във войните в бивша Югославия, но... Но поради определени причини пълната информация няма да излезе скоро на яве, ако въобще излезе.
          А кои са точно тези кръгове и какъв интерес са имали такава информация да не излезе на бял свят?

          Comment


            #6
            Мисля че и сега могат да се намерят някакви сведения в сръбскоговорящи източници. В един сръбски сайт попаднах на цитати от книга "Rat protiv terorizma". Та, там се споменава за млади българи мюсюлмани, които са участвали на бошняшка страна. Споменава се също, че въпреки усилията на българските власти, на наша територия имало доста ислямски фундаменталистки групировки.

            Впрочем и аз си мисля, че има страни, които нямат интерес да се знае много за нашето участие в Босна - от политически до чисто криминални далавери.

            Ето тук има малко информация за наши хора, били се за сърбите.
            Last edited by SRH; 01-03-2007, 13:16. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              #7
              Аз лично имам приятел който се е бил в Босна на страната на сърбите. Странно беше как изчезна за 6 месеца и после се върна от някъде и нищо не каза. Спомена че е ходел в Босна да сваля електромери. По принцип има несериозен вид и никой не му се върза. Чак след време се напи и взе да ни разправя разни неща за там, но никой не му повярва. Един път направо донесе идни снимки и всички изстинахме. Оказа се че нашия човек наистина е бил там и с какви хора се беше събрал-приличаха на маймуни. Бил е в някаква славянска част. Предимно руснаци и украинци. Имало даже и ветерани от войната от Афганистан и такива участвали в първата война в Чечня. От България с влак в Сърбия. На гарата попитал полицай къде може да се запише като доброволец. Никой не го е наемал. полицая веднага го откарал до военното окръжие и на другия ден бил зачислен към славянското съединение в Тузла. Карал 2 седмица обучение на някакво оставено военно летище и след една огнева подготовка му дали военна книжка. Каза че това е най-ценния документ който имал. С него се пътува безплатно, веднъж някакви пияни сръбски войници щели да го гръмнат в Сараево и ако не е била книжката да си е заминал. По принцип войната е била като някакъв охранителен принцип или така просто ми го обясни.Всяка част е охранявала някаква област и се дава наряд. По това време по тях се стреля и те стрелят по нещо си там което стреля.най-гадно е бил когато ги обстрелвали с артилерия. Имало минохвъргачка чийто снаряд паднал на съседния пост от един македонец и един украинец. Двамата били все още живи но ударната вълна ги съблякла чисто голи-само по кубинки. Първият наряд бил някакъв ужас за нашия човек. Искал е да се закопае в някаква скала, приятелят му-руснак се смеел и даже легнал да спи или нещо такова. Това е било пролетта на 1994г. През лятото е вече в Сараево. Тогава бихме на световното Германия и всичко живо гледало мача. Когато българите вкарвали гол сръбската артилерия от хълмовете стреляла , а нашето момче издумкал една лента от ЗУтката по някакъв блок и контейнери за смет. Снимките са му типично войнишки-пияници , цигари и калашници, държащи се само за дръжката, стил бат Рамбо.На една от снимките имаше маса с шишета и цигара и една отрязана глава. И той не знае кой я довлякъл-просто за снимката или за спомен. Това ни ужаси, но той каза че главата е на чаршаф-така викали на наемници от Саудитска Арабия. Каза също ,че не знае дали е убил някого въобще. Вика че на една улица е стрелял по един и го нацелил в гушата и се видяло кръв, но той човека избягал. Винаги казва дано да е жив.На снимките казва кои къде са убити, кой кога е ранен или къде е из-чезнал или кога си е тръгнал.
              Абе ако го видя скоро ще го разпитам по-обстойно и ще докладвам.
              здз

              Comment


                #8
                Уау, рядко може да се попадне на такъв източник, първа ръка Информацията е потресаваща и изключително вълнуваща за мен, всяко допълнение ще представлява интерес.
                (\_/)
                (°_°)
                (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                Comment


                  #9
                  pop69, доста интересна информация
                  Това, което не разбрах е защо е отишъл?
                  Канцлер на хазната

                  Comment


                    #10
                    Ами и аз не зная по какви причини е заминал в Босна. Не е някакъв фанатик-просто може да се каже авантюрист. Даже и аз още не вярвам че бил доброволец, но взех да му вярвам. Като се разрових в историята на конфликта и неговия разказ , нещата са много свързани, а той не чак някакъв капацитет в историята. Даже сега си спомних и частта му как се казваше-Бели вълци или Славянски вълци или нещо такова. Но не е май славянско щото говори и за много румънци. Разказва ни как са превзели Баня Лука или друг град беше-абе като си дойде от Сф. ще го питам. Та за този град се напили нашите като маймуни и станало като в някакъв транс. Така те поема битката , че не мислиш дали има задгробен живот или те чака някаква роднина някъде-просто превключваш на друга фаза. Той каза че прилича на някакво течение от което няма измъкване и сметки. Единствено се смятат патроните от пълнителя и цигарите.Каза че много приличало на играта на фунийки, само че винаги се играе за последно.
                    Заплата е получавал, която е била символична около 120 марки на месец.
                    Продал си е ножа и си е взел колело в Сараево но някакви цигани го откраднали.
                    Много як момент е точно по пътя за Сърбия. Във влака се запознал с момче от южна България-мюсюлманин от някакво село. Напили се и се харесали. Фукали се кой каква ракия вари и кой повече пие и такива простотии. Като се напили яко мюсюлманина казал че отива в Босна да се бие за пари , че му трябвали за сватба.Нашият мислил че оня се майтапи и му казал че и той отива в Босна като доброволец на страната на християните. Тогава и двамата изтрезнели. Дълго време мълчали и не знаели какво да си кажат. Нашият човек казал на другия да си слязат на Видин и да се донапият и да се върнат обратно, но другият казал, че е избягал и няма къде да се връща. Когато минали в сръбско вече дружбата си заминала. През цялото време мълчели и даже пушели по отделно в коридора. В Белград на гарата се прегърнали и си обещали никога повече да не се срещнат. И така-нашият отишъл при полицая на гарата, а другия се качил на едно такси и край.
                    Тъжно!
                    здз

                    Comment


                      #11
                      Това направо на сценарий за филм мяза

                      Comment


                        #12
                        Знаех си че ми е познато името от някъде: http://en.wikipedia.org/wiki/White_Eagles_(paramilitary)
                        Тези не са голяма групировка даже, наброявали са 500-1000 души. Водещи са четниците на Войслав Шешел и "Тигрите" на Аркан.

                        ПП Съжалявам за лошото качество, ако може някой да ме светне как да избегна тази черта по средата при сканиране от книга...?
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #13
                          От такъв формат книга - трудно. Можеш да пробваш да я натиснеш по средата надолу, но рискуваш да я разпаднеш.
                          We don't see things as they are, we see them as we are
                          ---Anais Nin----

                          Comment


                            #14
                            Наистина интересно! Питай твоя човек дали има някаква идея за български групи, т.е. преди всичко от българи. Занимавам се с неща, покрай които често се влача из републиките на бивша Югославия. Чувал съм /особено от един в Сараево, който си пада малко хашлак /, че мародерствал из покрайнините на града. Та покрай неговите разкази, това с рязаните глави ми се струва съвсем достоверно. Например убитите сърби ги различават по това, че им е отрязан десния палец.

                            Честно казано в Босна много не се радват като чуят "бугарин", докато в Сърбия и особено Черна гора не е така. Това, което аз знам е, че са се записвали хора като истински доброволци... А тия "бели вълци" са едно от първите паравоенни формирования.

                            Comment


                              #15
                              Във тази формация която е бил не е имало други българи. Били са нещо като взвод- 30 до 50 човека. Може и да е имало и други българи но някъде на друго направление.Униформата му е била от склада на летището-май на ЮНА. Каза че приличал повече на кантонер отколкото на войник, а някой руснаци били с черни руски униформи. А за мародерство не е участвал-прибра се много съсипан. Каза че до България не имал какво да яде. Някакъв сръбски хомосексуалист го нахранил и го напил и му дал пари да се прибере в Бг......е срещу някаква услуга??? То между другото от тук започна разказа му за приключенията му там. В началото много се сеехме и подигравахме, ама като донесе снимките нямахме думата. Абе това неговото си е жива драма.Забравих да кажа. В неговата част е имало гърци и един датчанин. Датчанина се е бил първо в Хърватска на страната на хърватите, но нещо са се скарали за пари и преминал на страната на сърбите. През лятото отишъл на море и така не се върнал.Абе много странна война. Тия като се напивали си вадели ножове и се заканвали един на друг. Той нашия човек бил много навит да гръмне някакъв нагъл сърбин , който му се е подигравал, за глупости. Чушката-така му е прякора искал да го зачисти но все отлагал. Нещата се оправили когато разбрал че го е сгазил трактор с ремарке с бежанци и оня са го откарали на някъде.
                              здз

                              Comment

                              Working...
                              X