Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво четеш в момента

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Skinheads. Exploring and Rethinking Subcultural Lives. Routledge, Russia and Eastern Europe Series, 2010.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      Току що довърших "Последното изкушение" на Казандзакис. Чудя се какъв ли е бил конкретния повод да го отлъчат от църквата (предполагам от православаната) заради тази книга? Според мен като литература е доста добра...
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        Току що довърших "Последното изкушение" на Казандзакис.
        Е, как, "подиграва" се с канона, "посяга на най-святото" и прочее... Пак хубаво, че вече времената са други (е, Рушди за сходно нещо знаем с какво го заплашиха). А книгата е страхотна и като език (което не е чудно -каквото негово съм чел - много образно е), и като идея. И не мисля, че с нещо наврежда на вярата, но това си е моя интерпретация, ясно е, че е много далеч от каноните.

        Comment


          gollum написа Виж мнение
          Е, как, "подиграва" се с канона, "посяга на най-святото" и прочее... Пак хубаво, че вече времената са други (е, Рушди за сходно нещо знаем с какво го заплашиха). А книгата е страхотна и като език (което не е чудно -каквото негово съм чел - много образно е), и като идея. И не мисля, че с нещо наврежда на вярата, но това си е моя интерпретация, ясно е, че е много далеч от каноните.
          Мненията ни съвпадат. И аз не разумявам с какво "Последното изкушение" наврежда на вярата при положение, че и краят е съвсем ортодоксален . Може би цялостното представяне на Исус като обикновен човек, да не кажа "юродив". Навремето май и филмът на Скорсезе предизвика скандал, а той е по-скорошен от излизането на книгата и малко по-нов от "Сатанински строфи".
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            Е, просто е далеч от канона и твърде свободен - "образа" имам предвид. А и книгата е достатъчно отворена за интерпретации. Филмът на Скорсезе не ми хареса особено, видя ми се много по-малък от книгата. Но то сигурно няма и как да е иначе в този случай.

            Comment


              gollum написа Виж мнение
              Е, просто е далеч от канона и твърде свободен - "образа" имам предвид. А и книгата е достатъчно отворена за интерпретации. Филмът на Скорсезе не ми хареса особено, видя ми се много по-малък от книгата. Но то сигурно няма и как да е иначе в този случай.
              Аз пък първо гледах филма, много ми хареса и чааак сега прочетох книгата Добра е, спор няма, езикът на Казандзакис без съмнение е изключително богат, макар че не го чета в оригинал. Идеите му са много добри, изобщо - литература на ниво. Но, вместо да си представям Палестина от времето на Исус, аз си представях Гърция от края на 19-ти в. Беше като онези ренесансови картини, на които библейски персонажи са изобразени с дрехи от времето на художника.
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                "Врагове. История на ФБР."
                Тим Уайнър, 2011
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  "Kланица 5" на Вонегът.

                  Comment


                    Е, Последното изкушение и на мен много ми хареса, много.
                    Но да е далеч от канона не е точно.
                    Няма общо с канона - чиста ерес е, при това не нова а достатъчно извстни стари - арианство, манихейство.
                    Но книгата е много хубава, много.

                    Comment


                      Е, може би съм се изразил меко . Но въпросът бе защо църквата се отнася така към книгата - а иначе тя си е литература, така че това няма (не би трябвало да има) каквото и да е значение. Би трябвало да няма проблем която и да е митология - независимо дали е действаща или не, - да може да бъде обект на литературен интерес, поне в "днешните" времена.

                      Comment


                        Даже и отпреди арианството и манихейството има, но това е нормално - гносеология, йест ?

                        ПП: Най ме беше яд, че като бях в Гърция си я забравих книжката иначе много повече щях да се вживея. Хем и до Леванта е по-близо.
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          Препоръчвам "От пакта Молотов-Рибентроп до договора за базите. Документи и материали". Книгата е съставена и издадена от 4 естонци (Кюло Арякас, Тийт Арумяе, Хейно Арумяе, Рейн Хелме) през 1990г. в Талин (1990 е годината на издаване). https://sites.google.com/site/estoni...mrp/dokumendid

                          Comment


                            Келин Николай - Казачья исповедь, скачать бесплатно книгу в формате fb2, doc, rtf, html, txt, скачать книги, бесплатная электронная библиотека, royallib.com, royallib.ru, рояллиб, скачать без регистрации, бесплатно, fb2, doc, rtf, html, txt

                            Comment


                              Сборник материалов по Русско-Турецкой войне 1877-78 гг. на Балканском полуострове
                              1900 г.

                              http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

                              Comment


                                Must read Добър трилър-фикшън, много философия, по някои точки - като за 1979 г. - е жупел направо.

                                Впрочем, като не знам де какви Читанки се виждат, да я уточня и така: Шибуми - от Треванян.
                                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                                Comment

                                Working...
                                X