Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Най-подходящ старт за запознаване с Втората световна война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Най-подходящ старт за запознаване с Втората световна война

    Здравейте!

    Наскоро попаднах във форума и Ви поздравявам за активността Ви в него. Българското интернет пространство определено има нужда от такъв тип форуми.

    Аз чета предимно историческа литература, но досега винаги ме е привличала древната история и 90% от книгите, които съм чел, обхващат именно периоди от преди две и повече хилядолетия. Сега, обаче, имам желание да се запозная подробно с историята и фактите около Втората световна война и се надявам тук да намеря добри съвети относно това с коя книга именно да започна, защото смятам, че това е много важно. Бих се радвал да ми препоръчате някой обстоен труд от уважаван източник. Предполагам, че, както и в много други области от историческата наука, така и в тази има автори, които са известни като най-добрите познавачи на историографията на Втората световна война. Аз търся именно това - "библията" на Втората световна война, но за съжаление не мога да се ориентирам в морето от автори и заглавия.

    Надявам се, че сте ме разбрали какво търся. Обемът и цената не са от значение. Може би е важно да отбележа, че книгата трябва да е на български език.

    Благодаря Ви!

    #2
    Добре дошъл!
    Ако търсиш класиката в жанра, то определено ти трябва Базил Лидъл Харт и неговата "История на Втората световна война". В читанката трябва да я има.
    Liberte, egalite, fraternite
    Viva la revolution
    Zalmoxis написа
    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
    http://hristoen4ev.blogspot.com/
    dibo написа
    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

    Comment


      #3
      също и Типелскирх.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #4
        Thorn написа Виж мнение
        също и Типелскирх.
        Определено също е добро начало, но не знам има ли го приведен на български (аз го четох на руски).
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment


          #5
          Цък
          На български на практика няма нищо свястно. Лидъл Харт не струва.
          Recalibrating my lack of faith in humanity...

          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

          Comment


            #6
            М`да, Лидъл Харт е официална, общо взето пропагандна версия на нещата - не струва. Типелскирх е добро като начало (грубо казано, немския поглед към нещата, достатъчно сериозен). Проблемът е, че трудно ще намериш нещо цялостно в една книга и същевременно - сериозно и смислено. По-скоро има такива неща за отделните "линии" на войната (да речем, за СССР трудно ще намериш нещо по-добро от книгите на Гланц, но те май не са превеждани на български език).

            Comment


              #7
              За начално запознаване Лидъл Харт си е съвсем добре. Цък

              Типелскирх също, с германската гледна точка. Цък, но на руски.

              Ширър - американска гледна точка. Цък на руски

              Това са първите обобщаващи книги. Естествено, че след тях са написани още вагони и и вагони литература, които ги доуточняват, спорят с тях, дават други интерпретации, дават подробности, но тук говорим за началното запознаване.

              За съжаление не бих могъл да ти предложа обобщаващ труд с руската гледна точка. Официалните съветски издания са толкова изкривени от пропаганда, че са просто безполезни. От съвременната руска литература бих препоръчал книгите на Алексей Исаев.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #8
                Донякъде и Паул Карел. Цък на руски


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #9
                  Абе и Исаев много започна да залита напоследък. Гланц все още си е най-доброто по темата (за съветските събития). Той има обобщаващи книги, да речем, "When Titans Clashed: How the Red Army Stopped Hitler" е добро обобщение на нещата от съветска гледна точка (ако и да го е писал сащиански военен).
                  За Лидъл Харт - повече вреда ще има, отколкото полза, особено за начално запознаване. Той е с няколко глави под останалите досега споменати в темата и книгата е пълна с митове от началото до края. После повече време ще мине да се "лекуват" тези митове, отколкото нещо друго. Бих казал, че е едва една идея по-горе от книгите на Резун.
                  Ширър, честно казано, не знам дали има смисъл. По-добре да се започне както трябва, т.е. с добре написана качествена литература, а не с евтина пропагандна публицистика, това е моето мнение.

                  Аз бих препоръчал Типелскирх и Гланц като за начало - това за Европа. За Тихия океан (ако има подобен интерес), ще трябва да се подберат други автори, сега не се сещам за нещо цялостно и достатъчно обзорно, а същевременно - да не е пълно с митове.
                  Last edited by gollum; 14-02-2013, 10:27.

                  Comment


                    #10
                    Без да искам да си навлека гнева на вас господа, но като общо запознаване и "любимецът" ви Резун е подходящ. Нищо, че за мен е подходящ като художествена литература. Добре е известно, че "антиреклама" няма и покрай сухото гори и мокрото :-) Мен лично, "дивотиите" на Резун и Харт ме накараха да се поразровя :-)

                    Comment


                      #11
                      Спрете да препоръчвате Лидъл Харт - както добре знаем авторът определено си има своя agenda, която цели да докаже и книгата видимо страда от това. Назидателен тон подплатен с малко аргументация. Сериозните историци не си позволяват това.

                      Поради обема на материала, да се напише една книга за войната е много голямо предизвикателство - всяко такова присъствие на национална 'гледни точка' е ясно, че подчертава несъвършенството на подхода.
                      Може би Кийган? Той като че ли най-малко страда от национално-центрична гледна точка http://www.amazon.com/The-Second-Wor...tt_at_ep_dpt_4
                      Recalibrating my lack of faith in humanity...

                      https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                      Comment


                        #12
                        Ако си ученик, направо почни с англоезичната статия в Уикипедията.
                        Лидъл Харт може да не е добър за страшно задълбочените, но като за начало е съвсем, съвсем приемлив.
                        Луд на шарено се радва - цивилен блог

                        Comment


                          #13
                          gregorianus написа Виж мнение
                          Ако си ученик, направо почни с англоезичната статия в Уикипедията.
                          Лидъл Харт може да не е добър за страшно задълбочените, но като за начало е съвсем, съвсем приемлив.
                          Никак не обичам цитатите, но не мога да не се съглася :-) Монетата, медала ако щете има 2 страни, все от някъде се започва :-) +1 Грегориане :-)

                          Comment


                            #14
                            Аз пък смятам възгледът, че щом си начинаещ значи е ок да четеш глупости, за страшно погрешен. Все отнякъде се започва, но започне ли се с Лидъл Харт после ще е драма. Лидъл Харт не е зле за страшно задълбочените. Той е зле по принцип.
                            Recalibrating my lack of faith in humanity...

                            https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                            Comment


                              #15
                              albireo написа Виж мнение
                              Аз пък смятам възгледът, че щом си начинаещ значи е ок да четеш глупости, за страшно погрешен. Все отнякъде се започва, но започне ли се с Лидъл Харт после ще е драма.
                              Личи си :-) По тази логика никъде нищо няма да е открито и/или изобретено. Едно дете се учи да живее и говори от родителите си били те добри или лоши. Един не харесва Резун, друг Харт и се появява трети, който заявява - грешите. Човек като почне да строи или прави нещо първо си осигурява материал - добър или лош :-)
                              Last edited by ; 14-02-2013, 11:40. Причина: граматическа грешка

                              Comment

                              Working...
                              X