Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История на Великоморавия

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    von Danitz, мислех да си купя книгата за Кирил и Методий във Великоморавия, но изглежда е невярна. Правилно ли съм те разбрал /извинявам се за отклонението/?

    Comment


      #17
      От интернет преди време бях намерила една карта на Моравия и отдавна стои на моя компютър.Не мога да кажа нито колко е достоверна ,нито оригиналния източник понеже тогава не съм си записала такава информация ,за което се извинявам.
      Attached Files
      Нартиада

      Comment


        #18
        Това са другите части на картата
        Attached Files
        Нартиада

        Comment


          #19
          И краят
          Attached Files
          Нартиада

          Comment


            #20
            Пандора, тази карта ми се струва доста объркана, отделно от накъсания й вид, в който е качена...

            von Danitz написа Виж мнение
            По теорията му:Почерпена е от една карта на историкът Петер Пьошпьоки Надь, който на базата на Баварския географ, посочва две Моравии. Според двамата в 9и-10и ти век съществуват две Моравии, то си е така де. Малка Моравия която и днес си е там, край Морава в Чехия и "Мегали" Моравия, която Костантин Багренородни не позиционира точно. В житието на Апри(все стари , неизполдвани у нас хроники, но явно добре познати при унгарците) дори се посочва, че унгарците завладяли столицата на Мегали Моравия и тя била ...Сирмиум, сиреч Белград?!
            Унгарският историк Дьорд Скленар направо казва: "Великоморавия най-напред се е зародила в Мизия?!" И се почва една, просто покъртителна. 1/10 да е вярно, трябва сериозно да си поговорим за история. Книжката не е кой знае къв обем, като ми поостане време мога още да постна, или на пролет да изсканирам.
            Странно...Сирмиум, все пак, не е Белград. Но книжката все още я няма, така че няма и какво да се каже толкова...
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              #21
              Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
              Пандора, тази карта ми се струва доста объркана, отделно от накъсания й вид, в който е качена...
              Съжалявам
              Нартиада

              Comment


                #22
                Да не би картата да се отнася за аварско време или началната фаза на маджарското нашествие? А Моравия като политическа реалност ми се струва, че е това жълтото най-горе вляво. Не се разбира много тези 3 отделни области в Панония коя държава представляват...

                Comment


                  #23
                  Zalmoxis написа Виж мнение
                  Да не би картата да се отнася за аварско време или началната фаза на маджарското нашествие? А Моравия като политическа реалност ми се струва, че е това жълтото най-горе вляво. Не се разбира много тези 3 отделни области в Панония коя държава представляват...
                  Да най-вероятно.Най-горе вляво още пише NITRAVI
                  На тези карти се вижда ,че Nitravi се превръща в Moravia Magna.

                  Online historical atlas showing a map of Europe at the end of each century from year 1 to year 2000: Complete Map of Europe in Year 800


                  Online historical atlas showing a map of Europe at the end of each century from year 1 to year 2000: Complete Map of Europe in Year 900


                  Картата е копирана на парчета,защото така е записана и на моя компютър - май нямаше друг начин.Записвах я заради отбелязаните етноними.
                  Нартиада

                  Comment


                    #24
                    Залепих картата, но последните части ги няма:
                    Attached Files

                    Comment


                      #25
                      jordani_ vt, благодаря

                      Отдолу трябва да пише: Bulgaria
                      Attached Files
                      Нартиада

                      Comment


                        #26
                        Това е последно,но ми се струва,че някаква част липсва
                        Attached Files
                        Нартиада

                        Comment


                          #27
                          plamen_starbov написа Виж мнение
                          Намерих информация за великоморавските владетели:

                          Може и да е полезна.
                          Но имам един въпрос. Някоя държава в днешно време проявява ли претенции да е наследник на Великоморавия?
                          На този въпрос Поляците, Чехите и Словенците обикновенно са доста объркани. Защото и до ден днешен езиковите различия между тях, както и тези в традициите им са незначителни. Може да се каже, че през Средновековието единственото деление помежду им е било феодалното. Ето защо и Чехия и Полша и Словакия могат да се считат за наследници на Великоморавия. Макар, че само Поляците са до толкова националисти, че да твърдят това И все пак след падането ан Великоморавия има такива размествания на човешките маси, че този въпрос е, като "има ли чист балканец?".

                          Comment

                          Working...
                          X