Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Имало ли е демографски и етнографски колапс на българското население през 15 и 16 век

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Аз също все съм си мислил, че Черната смърт не играе кой знае каква роля по нашите земи.Чумата се пренася с керваните от Изтока и до колкото знам (даже май го бях чел тук), че българските царе затварят границите на държавата за чужденици (?)
    Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

    Comment


      Тошев, в четенето е майката, не в словоблудсвата а ла най-големия тарикат на говеждия пазар в Осман пазаръ. Откак е почнала тази дискусия, понеже съм наясно с какво аз не знам, питам хората, които убедено ми твърдят разни неща на какво почива тази убеденост. И теб те питам същото, ама все така и не получавам отговор и излиза, че колкото повече питам, толкова се задълбочава проблемът. Нещо коментарец по текста на прочутия закон за пазара в Карнобат (каквито впрочем с лопата да ги ринеш за Балканите и Анадола) няма ли да направиш? Що се отнася до многотомната история, на мен поне за това ми служи, теб като те влече толкова чети си я. А какво аз съм собствено написал, ако съм изобщо, в твоя конкретен клиничен случай няма никакво значение. Да завърша с един лаф на Мутафчиева (лека й пръст) - всеки се излага както може!

      Comment


        Тука заприлича на средновековието в БГ Наука. Хайде да не се излагаме.

        Comment


          AggressiveRefrain написа Виж мнение
          Аз също все съм си мислил, че Черната смърт не играе кой знае каква роля по нашите земи.Чумата се пренася с керваните от Изтока и до колкото знам (даже май го бях чел тук), че българските царе затварят границите на държавата за чужденици (?)
          Според френския Национален Център за Научни Изследвания "Черната Смърт" поразява Константинопол 11 пъти в периода 1348 - 1466 година. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...m&ordinalpos=3

          Много ми е трудно да си представя, че такава една епидемия която навестява многократно Константинопол няма да засегне земите на северозапад. Това за затварянето на границите от българските царе аз лично приемам с огромна доза съмнение по отношение на възможностите за практическа реализация на такъв проект. Още повече, че основен преносител на заразата е черния плъх, а за плъховете граници няма. При положение, че има данни за драстично намаляване на населението в земите на сегашните Италия, Франция, Англия, Германия,Полша, Русия аз лично бих заложил на варианта да е имало и сериозни последствия на Балканите. Поради някакви причини обаче това не е документирано толкова добре както в западна европа.

          С уважение,
          "Никой народ не е бил победен в собствените си учебници" - Will Durant - американски историк и философ

          Comment


            Иво.Станоев написа Виж мнение
            Според френския Национален Център за Научни Изследвания "Черната Смърт" поразява Константинопол 11 пъти в периода 1348 - 1466 година. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...m&ordinalpos=3

            Много ми е трудно да си представя, че такава една епидемия която навестява многократно Константинопол няма да засегне земите на северозапад. Това за затварянето на границите от българските царе аз лично приемам с огромна доза съмнение по отношение на възможностите за практическа реализация на такъв проект. Още повече, че основен преносител на заразата е черния плъх, а за плъховете граници няма. При положение, че има данни за драстично намаляване на населението в земите на сегашните Италия, Франция, Англия, Германия,Полша, Русия аз лично бих заложил на варианта да е имало и сериозни последствия на Балканите. Поради някакви причини обаче това не е документирано толкова добре както в западна европа.

            С уважение,
            Обаче, интересно е, че някои райони, като напр. Чехия, действително остават незасегнати от чумата, докато съседите им страдат в пълна степен от епидемията.

            Тошев, обосновете мнението си и без обиди, иначе ще последват санкции
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              Иво.Станоев написа Виж мнение
              Според френския Национален Център за Научни Изследвания "Черната Смърт" поразява Константинопол 11 пъти в периода 1348 - 1466 година. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...m&ordinalpos=3

              Много ми е трудно да си представя, че такава една епидемия която навестява многократно Константинопол няма да засегне земите на северозапад. Това за затварянето на границите от българските царе аз лично приемам с огромна доза съмнение по отношение на възможностите за практическа реализация на такъв проект. Още повече, че основен преносител на заразата е черния плъх, а за плъховете граници няма. При положение, че има данни за драстично намаляване на населението в земите на сегашните Италия, Франция, Англия, Германия,Полша, Русия аз лично бих заложил на варианта да е имало и сериозни последствия на Балканите. Поради някакви причини обаче това не е документирано толкова добре както в западна европа.

              С уважение,
              Е добре, ако приемем, че това е така, това би трябвало и да засегне османците, които са навъдили Анатолия, а след 1352г., и Тракия/Македония ?
              Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

              Comment


                Чумата има вълни до 19в. Абсолютно смъртоносни са първите вълни а те са преди османското нашествие. Смърността при останалите е константа в нива до 20% през 20-40г.

                пп. предлагам някой да заключи темата. имаме едни регистри по нея от които могат да се направят 2 абцулютно противоположни извода. и двата вече са направени. ако на някой не му харесва че нечии роднини са изклали нечии други роднини си е негов проблем.
                Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                Comment


                  AggressiveRefrain написа Виж мнение
                  Е добре, ако приемем, че това е така, това би трябвало и да засегне османците, които са навъдили Анатолия, а след 1352г., и Тракия/Македония ?
                  Те имат постоянен механичен прираст от Азия, който компенсира чумните загуби.

                  Comment


                    Ако приемате народните песни за надежден източник, то трябва и да приемете и че според тях "църната чума" е съществен фактор за влияние върху демографските процеси.

                    Comment


                      gollum написа Виж мнение
                      Ханибале, пак се отклоняваме, но не можеш да сравняваш двете явления: сегашната популярна култура и някогашният фолклор. Двете са различни като възникване и като функция. Това е принципно възражение, иначе съм съгласен, че фолклорът не става за нещо повече от общо сведение, защото мотивите, естествено, имат свойството да се "пренасят" и "наслагват" (нещо естествено, за форма на колективна устна памет).
                      Напълно съгласен,няма две мнения по въпроса!
                      Last edited by hanibal; 22-01-2010, 02:29.

                      Comment


                        Ха, забравих да посоча източниците! [цензура]
                        Източници за пост …….
                        За ¹ 1 - Румен Ковачев, Османотурски регистри за казата Ала клисе (Осман пазаръ) от втората половина на ХV – ХV² век, сб. Град Омуртаг и Омуртагския край – история и култура, В. Търново, 2003 г., том 2, с. 310, бел. 54.
                        За ¹ 2 – Извори за историята на град Омуртаг – том ². Османски документи ХV-ХV²²² век. Превод, съставителство, коментар, бележки, показалци Ст. Андреев, М. Калицин, Кр. Мутафова, В. Търново, 2009 г., с. 294.
                        Last edited by gollum; 22-01-2010, 13:31.

                        Comment


                          Относно нееднократните питания за отговорите на зададените ми въпроси.
                          Разбира се, че ще отговоря! Форума се чете от много хора и е недопустимо те да получават само едностранчиви теории за събитията в българските земи през 15-16 век.

                          Comment


                            [лек OT]
                            Хана написа Виж мнение
                            Ако приемате народните песни за надежден източник, то трябва и да приемете и че според тях "църната чума" е съществен фактор за влияние върху демографските процеси.
                            Приемаме, приемаме. Но данните относно територията на днешна България са `размазани` в периода от ²²² век до Освобождението (с концентриране около търговските центрове и маршрути) - и(!) няма подчертан акцент на Х²V век - за разлика от европейските. То затова анализите на периода обикновено се основават само на неаргументирани преки аналогии със сведенията за Европа.[/OT]
                            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                            Comment


                              Slavery
                              от Encyclopedia of Ottoman Empire, 2009 by Gábor Ágoston and Bruce Masters
                              Attached Files

                              Comment


                                Хана написа Виж мнение
                                Slavery
                                от Encyclopedia of Ottoman Empire, 2009 by Gábor Ágoston and Bruce Masters
                                Благодарности, добра обобщаваща статия

                                Comment

                                Working...
                                X