Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Командири на Девети пехотен пловдивски полк

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Командири на Девети пехотен пловдивски полк

    Привет на всички! Имам следното затруднение и разчитам, както в много други случаи на компетентната помощ от страна на колеги съфорумци. Моята слабост далеч не е военната история, макар че познания в тази област не ми липсват съвсем. В последно време обаче се налага да ги задълбоча едва ли не до експертна степен, при това без да имам право на избор, защото изпълнявам служебна задача. Накратко: В нашия музей се подготвя изложба посветена на 125 годишнината от създаването на емблематичното за Пловдив и Пловдивско военно поделение от периода 1885-1945 г. Девети пехотен полк. Няма да навлизам в спецификата на музейната работа, но не трябва да си велик мислител, за да ти е ясно, че изложба по дадена тема се прави лесно, когато във фондовете има достатъчно материали, но когато такива липсват, или са крайно малобройни, тогава грамофон свири, майка плаче. За съжаление в нашия случай положението е точно от втория вид. На всичкото отгоре, не знам точно поради какви причини, но е очевиден факт, че от НВИМ, които уж трябва да са партньори в изложбата и директорката им Соня Пенкова участва в инициативния комитет, нещо много не се натискат да участват, защото не пращат списък с експонатите, с които възнамеряват да участват и си правят оглушки, когато ние пък им поискаме конкретни експонати. А можете да бъдете сигурни, че тази водеща национална музейна институция има експонати поне за три изложби, посветени на полка.Някога поделението е имало музей, но политиката на това, което аз наричам софцентрализация, е довела дотам, че сега в града на неговото над 60-годишно местопребиваване са останали само незначитени във всяко едно отношение свидетелства. Особено веществени. Така аз и колегите ми от РИМ - Пловдив бяхме принудени да направим проект за изложбата изцяло от наши материали, а каквото дойде допълнително берекет вересин, и въпреки трудностите, понеже сме стари музейни кадри, успяхме да се справим, но за мен лично възникна следният проблем: С наличните ресурси, до които имам достъп в Пловдив, не мога да направя дори и приблизителен списък на командирите на полка от началото да края на съществуването му. В публикуваните най-подробни изследвания на С. Недев и Р. Руменин такава информация липсва, а нали сме в криза и шефа дума не дава да се издума за командировка до ЦДВА във Велико Търново, където се намира документалния фонд на 9пп, която вероятно направо би съсипала тънкия и без това музеен бюджет. Изложбата, разбира се, би могла да мине и без такъв списък, постарали сме се да я направим (по-точно казано да я замислим, защото още не е започнато нареждането й) достатъчно атрактивна, но на мен вече мухата ми влезе в главата, а аз обичам да довеждам нещата до край. На всичкото отгоре така и изложбата ще стои някак недовършена. Все пак полкът се прави от хората и въпреки че най-малко аз съм почитател на военната йерархия, нужно е да се отдаде дължимото поне на неговите командири. Ще приветствам всякакви имена, снимки, данни, предложения и идеи. Наясно ми е, че със сигурност съм пропуснал както някое изследване - например днес в библиотеката липсваше точно един брой от сп. "Един завет" със статия за историята на полка, - така и необходимите институционални контакти - не съм търсил никой от института за военна история към ВА, та няма да е зле и за такива хора някой, ако има информация да съобщи и т. н.
    Благодаря предварително и очаквам с интерес отговори. Когато изложбата е готова, всеки ще е добре дошъл на откриването. А ако резултатите наистина са впечатляващи, обещавам музеят да отдаде дължимото на форума за нейната подготовка.

    #2
    Институт за Военна история към ВА отдавна няма. Налице е научна секция „ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ” към Военна академия и ВОЕННОИСТОРИЧЕСКА БИБЛИОТЕКА. Търсете
    полк. ст. н.с. II ст. д-р Станчо Станчев тел. +359 2 92 26 518
    За съжаление в Историята на 9-ти пехотен полк от 1935г. такъв списък няма, пък и написаното в нея не Ви върши работа. Каквото може да се извлече от нея като информация вече е въведено тук:

    Тук има още две засечки към 1892 и 1908:
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #3
      Благодаря много! И това е някакво начало. Уикипедийното списъче го знам, но другото съм го пропуснал. Иначе Мускетарски, както аз го наричам, наистина не е отделил нужното внимание на командирите, а явно и други изследователи. Изобщо бая бяло поле се оказа тази работа, а най-ме е яд, че става въпрос за Х²Х и ХХ век, не, да речем, за времето на Хамурапи.

      Comment


        #4
        Колега в наше село в архива се намират следните материали за 9-ти Пловдивски.
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #5
          Списък на командирите на полка до 1935. Благодарности на полк. Станчо Станчев.

          P.S. Ако ще използвате снимките - имам тези сканове на малко по-голям размер.
          Attached Files
          Last edited by dibo; 23-02-2011, 16:09.
          We don't see things as they are, we see them as we are
          ---Anais Nin----

          Comment


            #6
            Много благодаря и на Parabellm, и на Dibo! Да си призная никак не съм учуден, че работата се свърши и то толкова бързо, защото вече отдавна съм се убедил, че в този форуми има наистина много ерудиран и начетен народ, та затуй и поех риска някои хора да ме помислят за готован, но по-добре така, отколкото да се балтая, защото работата трябва да се свърши както трябва. Ще обсъдя въпроса с колегите как е на-добрия начин да изкажем благодарности на форума и помогналите форумци и ще ви държа в течение как върви изложбата, която засега се очертава да бъде открита на 6 май.

            Comment


              #7
              Да не забравите и Секцията по военна история към ВА - те също четат форума и горния списък ни бе изпратен по инициатива на полк. Станчев, който е видял молбата ти. Успех с изложбата.
              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment


                #8
                Сега огледах по на трезво таблото и гледам, че има какво да се провери и добави, но това не нарушава ентусиазма ми!

                Comment


                  #9
                  dibo написа Виж мнение
                  Да не забравите и Секцията по военна история към ВА - те също четат форума и горния списък ни бе изпратен по инициатива на полк. Станчев, който е видял молбата ти. Успех с изложбата.
                  Никого няма да забравим, само че, понеже музеят не ми е бащиния, не знам точно какво решение ще бъде взето под каква форма ще се отправи благодарността. Такава обаче задължително ще има. Това гарантирам!
                  Сега се сещам, като става дума, че ни четат задълбочено подготвени специалисти, ако може да изясним един въпрос. В доста мътната на места книга на Мустакерски за 9 пп става дума че по време на боевете при Завоя на Черна през ноември 1916 г. Командирът на полка е "тежко ранен и попада в плен". Съвсем отскоро по онова време командир на полка трябва да е подполк. Ив. Аврамов, но не съм сто процента за него ли става въпрос, понеже Мустакерски нищо подобно не сочи. Писанията му са толкова объркващи, че може да се предположи дори, че не става въпрос за командира на 9 пп, а за този на моя любим 27 Чепински пп(понеже съм служил в поделението, негов наследник), тъй като двата полка се сражават рамо до рамо, но това е по-малката вероятност. На всичкото отгоре точно този полк. Аврамов липсва в качения по-горе фотосписък. Та този случай ми стана много любопитен.

                  Comment


                    #10
                    Тези снимки представят командирите до края на 30-те. След тях е полк. Иван Бонев. Ето малко за него:

                     Старият войн посвети стихотворение на Клуб „Един завет“   Капитанът от запаса д-р Боньо Бонев – председател на Клуба на възпитаниците на Военните на Н.В. училища в Пловдив е пото…
                    Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!

                    Comment


                      #11
                      Изложбата Ви би могла да завърши с изложение на някои от последните публикации за полка, както и например с валидираната от Пощенска администрация марка с номинал 65 ст. по повод годишнината от сформирането на полка на княгиня Клементина (тираж 12 000) и листът (пълната серия) на същата тема (тираж 3 000). Предполагам, че музеят ще има средства да ги закупи (не целият тираж де)? Помислете и за направата на една хубава юбилейна значка по случая. Хората се радват на дребните, но важни жестове. Успех!
                      Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                      Comment


                        #12
                        Девети пехотен полк е бил една от емблемите на Пловдив

                        We don't see things as they are, we see them as we are
                        ---Anais Nin----

                        Comment


                          #13
                          d-r V. написа Виж мнение
                          Сега огледах по на трезво таблото и гледам, че има какво да се провери и добави, но това не нарушава ентусиазма ми!
                          Към 01.08.1901 г. командир на полкът е бил полк. Михаил Иванов. Мисля, че го няма на таблото.

                          Comment


                            #14
                            nedro написа Виж мнение
                            Към 01.08.1901 г. командир на полкът е бил полк. Михаил Иванов. Мисля, че го няма на таблото.
                            Благодаря, ще проверим!

                            Comment


                              #15
                              Докторе, имам въпрос - в състава на полка сражавали ли са се някога жени и ако "да", знаят ли се кои са те? Предполагам се досещаш защо питам. Ако не - виж например историята на 24-ти пехотен Черноморски полк - Бургас! Ако изровиш нещо - идвам веднага да почерпя...
                              Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

                              Comment

                              Working...
                              X