Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ботевата чета

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ботевата чета

    Здравейте, нов съм тук и имам много въпроси. Нека започна с този...
    В последно време се интересувам от Ботевата чета и нейните приноси за априлското въстание. Сами се сещате, че по тази част литература има в изобилие, но на мен ми стана много любопитно след като подочух за нейните приноси за "популизиране" на българската кауза из Европа и превръщането й в европийска такава. Може би има нещо свързано със източния въпрос или греша?
    Много ще съм ви благодарен ако успеете да ми изясните в какво точно се състой това "популизиране" макар и на кратко.
    Благодаря ви предварително.

    #2
    Осама дава интервюта. Когато терористи отвлекат самолет - дават и изявление за медиите. "Терористите", които са отвлекли кораб, също са дали изявления за медиите.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Божо е заявявал многократно в предаването си, че повече от половината статии за Априлското въстание са посветени, не на самото въстание, на зверствата, извършени от турците и т.н., а на Ботевата чета.
      Някой смятат Ботев и за първия терорист и вестниците са отделили доста внимание на темата.
      ДАЛЕКУ ОД СЛОБОДАТА
      И НЕРАЗДЕЛЕНИ ОД НЕА
      ОВДЕ ПАДНАА 40 ХЕРОИ
      НА ИЛИНДЕН

      Паметна плоча, Крушево,
      ИЛИНДЕН 1953

      Comment


        #4
        Все пак терорист е пресилено. Аз слагам кавички.

        Ботев не е на нивото на истински терористи като ВМРО.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          Не можах да разбера какво точно искате да ми кажете, може ли по простичко формулирано?

          Comment


            #6
            Ботев нито е взривил кораба, нито е взел заложници. Просто е накарал капитана да спре на нерегламентирано място и да стовари четата. За какъв тероризъм говорят?

            Comment


              #7
              И аз поддържам тезата, че Ботев не е първият български "терорист"
              Само е помолил капитана на Радецки да спре за малко, което той с удоволствие направил! Хем да угоди на комитите, хем да се оттърве от хаирсъзите нападнали кораба му! Щото не се знай нататък, каква ще я свършат! После запазва и предава писмото на Ботев до Венета и така то влиза в историята ни!
              Не съм склонен да лепя съвременни етикети към наши национални герои и не защото така се петни светлата им памет, а защото от разстоянието на времето, ни е много лесно да квалифицираме определена дейност като терористична, разбойническа и каква ли не!
              Така убийството на слугата на Денчо Халача от Левски през 1872 г. не е убийство с грабеж, а опит да се стресне чорбаджията и да послужи за пример на останалите богати българи да си бръкнат в кесиите! Обаче преди него се върнал слугата му и така се изплашил от Левски и Вутьо Ветьов, че започнал да вика като заклан! И което си изпросил, за да се утиши работата! После Левски до края на живота си горчиво съжалява за случилото се!
              Това послужва на турската особенна комисия, елегантно да го осъди на смърт за убийство, а не за революционната му дейност!
              Ако търсим терористични актове в историята на страната ни след Освобождението, като че ли първия атентат е срещу Димитър Мантов в Букурещ на 19 март 1887 г. Мантов е пратеник на министър-председателя В.Радославов и трябва да се срещне с руския пълномощен министър в Букурещ Михаил Хитрово. Мантов оживява, а терористите получават по 7 години затвор, като твърдят, че си отмъщават на жертвата, за понесени от тях изтезатия, докато бил окръжен управител!


              От както е изобретен барута, ангелите не участват в сраженията на хората!

              Comment


                #8
                Ботевата чета

                Тук е описано добре:
                СЪДЪРЖАНИЕ Формиране на Ботевата чета 1 Първите действия на Ботев 2 Съдействениците в Румъния на апостолите в България 2 В Румъния са се подготвяли четири чети 4 Четата на врачанци в Бекет 7 Ботев организира чета в Гюргево 9 Ботев става войвода на голяма сборна чета 12 Идеята за завладяване на па...

                Comment


                  #9
                  Въпроса беше конкретен,а темата се измести към това бил ли е Ботев терорист или не.Отговорът е категорично "да",ако под тероризъм разбираме стремежа за насилствена промяна на съществуващата обществено-политическа система,и не само Ботев,а и всичките ни национал-революционери в този смисъл са терористи,но победителите не ги съдят и не ги кичат с обидни прозвища,какъвто отенък има думата терорист в нашето съвремие.Нека не забравяме,че на тези хора дължим днешната си Свобода и нека не петним паметта им с нещо,което бихме счели за обидно.От друга страна историята е наука и след изясняване на понятията нещата трябва да се наричат с истинските им имена без емоционална окраска,която придава субективизъм и предубеденост.Точно последното е основен аргумент на противниците на историята,твърдящи,че тя не е наука.

                  П.П.Танкисте,писмото до жена си Ботев изпраща по Димитър Горов.
                  Liberte, egalite, fraternite
                  Viva la revolution
                  Zalmoxis написа
                  Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                  http://hristoen4ev.blogspot.com/
                  dibo написа
                  Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                  - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                  Comment

                  Working...
                  X