Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Психологическа война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Психологическа война

    Тези дни си чета ей тази книжка - http://www.amazon.com/books/dp/1616460555
    Авторът между другото е и известен сай-фай писател с псевдонима Cordwainer Smith, ако случайно наоколо има негови фенове http://en.wikipedia.org/wiki/Cordwainer_Smith

    Вкратце - книжката описва психологическата война през ПСВ и ВСВ, най-вече тази водена от САЩ, но има и детайли за Райха, СССР и Япония. Говори се за вътрешното структуриране на службата за информационно обезпечаване и еволюцията през войната, ограниченията и възможностите на психологическата война, правилни и неправилни подходи в нея, стратегически и тактически цели, какъв тон и какви подходи са препоръчителни; всичко това се случва с огромно количество примери от ВСВ. Описанието на различните подходи в пропагандата е особено интересно, най-вече защото това което е писано 40-те години от него до известна степен все още е определящо за психологията на масите и в наши дни. Методите са си напълно разпознаваеми и в медиите ни и в момента.

    Между другото има детайли като например как да се накара японски войник да се предаде - не се използва въобще "предавам се", а "прекратявам съпротивата", как да се предаде без да ви взриви с граната скрита в дрехите... Какви са разликите в позивите за предаване на немски и японски, как се обяснява на неграмотни китайски селяни да помагат на свалени американски авиатори. Всичко това е илюстрирано с около 70 препечатки на позиви и листовки от времето на ВСВ.

    Друг интересен детайл който има общо и с българската митология е как след като американците са изсипали над целта си позиви и подаръци за местното население, немците контрират това като пускат по няколко реплики с отрова или експлозив в тях. Въобще четивото е изключително интересно и дава нова перспектива върху ВСВ от ъгъл не твърде познат за повечето хора.

    Не на последно място, за да има и причина тази тема да съществува - ако на някого му се намират интересни анализи на тема колко и защо японци се предават през ВСВ във всяко стражение, както и книги описващи първите следвоенни години в Япония, би ми било много интересно да сподели тук
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"
Working...
X