Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Империя или царство

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ето още един човек, който не е разбрал какъв е предмета на дискусията:
    Ханс написа
    извинявам се на отегчените за ненавременната и не особено необходима намеса, още повече че сигурно повтарям нещо вече казано.
    Иначе си напълно прав, но прочети внимателно пост ¹1 и отговори кратко, точно и ясно, преди да пристъпваш към задълбочени анализи.

    "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
    It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

    Comment


      Ханс написа
      Аз за съжаление няма пълна представа за употребата "на запад". Забелязал съм че в англоезичната литература има думите "tsardom" и "csardom", които би трябвало да съответстват на българската "царство". Обаче тези думи не са твърде популярни и предполагам това е причина в редица случаи да биват заменени с добрата стара "empire". Когато говорим за неспециализирана литература това е напълно допустимо, поне според мен, но когато иде реч за специализирана, смятам че е желателно подобна употреба да се съпроводи и от аргументация или поне обяснение.
      Това е само мое мнение и е напълно възможно да е дълбоко погрешно.
      Съжалявам че не съм достатъчно кратък и ясен.
      Ами малко е погрешно. Наистина, използва се и думата "Tsardom", но успоредно с империя. А империя се използва не само в художествената литература. Не знам от къде си правиш подобни заключения.
      Sir Gray написа
      Чепкането на митака и Августа, дето се опитват не знам какво си да изкарат с езикови и всякакви еквилибристики, е напълно ненужно и безсмислено. Пък дискусиите какво всъщност трябва да означава терминът "империя" са за друга тема (има такава вече). Както поне 1000 пъти беше казано.
      Та какво сега? Да изтрия всички постове и да оставя само един с "Да"?!
      Отговорът ти е много точен.
      Но струва ми се, някои продължават да не го разбират. А единствено ние с митака и Цар Самуил (ако пропускам някого, моля да ме извини) схванахме същността на проблема от самото начало. А това чепкане беше с цел да се обяснят историческите причини за употребата на тези термини. А колкото до княза, гарантирам ти, че той стигна до този си извод благодарение именно на това чепкане...

      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

      Comment


        IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
        А единствено ние с митака и Цар Самуил (ако пропускам някого, моля да ме извини) схванахме същността на проблема ...
        :nworthy: :nworthy: :nworthy: ...

        Comment


          Само още няколко думи.
          Не съм арбитър и не желая да бъда. Затова ще отговарям само за себе си.
          Смея да твърдя, че всички мои постове са по темата. Смея да твърдя, че я разгледах две гледни точки фактическа и юридическа (легитимна). Смея да твърдя, че т.нар. "езикови и всякакви еквилибристики", които ми се приписват са в отговор на критерии поставени от други потребители.
          И накрая още няколко довода:
          1."При Анастасий ЦАР преминаха българите Дунава при Видин и се заселиха първо в Долната замя Охридска, а след това и в цялата тази земя" - знаете от къде е.
          2. Кой коронясва императорите и царете - патриарха или глава на автокефална църква. Кой коронясва кралете - архиепископ, който по римокатолическата църква е йерархично подчинен на папата, който пък ЕДИНСТВЕН коронясва императорите на Свещенната Римска Империя.
          3. Колко царства и колко кралства познавате (това по повод, че всеки е могъл да нарече държавата си царство, а себе си цар, и че царство е нещо малко или как там беше). Аз познавам четири от които две български (Видинското не го броя самостоятелно): ПБЦ, ВБЦ, Сръбското царство от 1346г. до 1355г. (а е кралство от 1220г!) и Руското царство.

          Comment


            И аз като Митака, макар да не съм чак като Самуил цар. Да де, отговарям само за себе си.

            Не смея да твърдя, че дори един от постовете ми е по темата.
            Не смея да твърдя, че имам каквито и да е познания по темата.
            Не смея да твърдя, че съм изчел и една десета от темата.
            Не смея да твърдя, че съжалявам за пропуснатото.
            Не смея да твърдя, че изпитвам какъвто и да е интерес към темата.

            Смея единствено да си прибера канчето в "кобура".
            Eighteen out of twelve apostles are buried in Spain.

            Comment


              А аз познавам още едно - Персийското царство (именно царство) в което държавен глава е бил титулован tzar (английска транскрипция на персийската дума - именно tzar). Знаех си че съм го виждал някъде това. Ето че хората с по-добра памет и по-широки познания ме подсетиха.

              Странно ми е дали Персийският цар е бил коронован от византийския патриарх и дали някой му е казал колко нелегитимен цар е?!
              Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

              请您死在地狱般的阵痛
              [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
              きさまはしんでくださいませんか
              [kisamawa shinde kudasaimasenka]

              Comment


                княз Крылов написа
                А аз познавам още едно - Персийското царство (именно царство) в което държавен глава е бил титулован tzar (английска транскрипция на персийската дума - именно tzar). Знаех си че съм го виждал някъде това. Ето че хората с по-добра памет и по-широки познания ме подсетиха.

                Странно ми е дали Персийският цар е бил коронован от византийския патриарх и дали някой му е казал колко нелегитимен цар е?!
                Аре стига бе! Персийският владетел е носел титлата "шах" или "шахиншах", това, което си виждал, сигурно е било използвано от някой неграмотен писач, който е ползвал руски трудове по история на Персия .
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  Трябва да призная че самият аз също сям учен че цар произлиза от caesar, но явно има и други хипотези. И този факт който съм посочил е доста интересен и си струва да се потърси повече информация

                  Е въпрос естествено до тогав през кой период и къде се среща - в момента преравям интернет за това - ако намеря нещо , ще го пусна тук.

                  Както казах - преди само съм чувал за подобна хипотеза, но сега след като един историк ми я посочи - ми стана интересно и съм решен да я разчепкам
                  Last edited by княз Крылов; 08-03-2007, 13:26. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                  Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                  请您死在地狱般的阵痛
                  [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                  きさまはしんでくださいませんか
                  [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                  Comment


                    Има много случаи, когато науката използва не съвсем автентични титли. Специално в България на Ал. Македонски му казваме цар, а в Англия king, а до колкото съм запознат той е бил базилевс... Но в случая с Българското, Руското и донякъде Сръбското царство случаят не е точно такъв. А пък в България от край време на императорите им казваме царе. Затова казваме Цариград, а не Импероград.

                    "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                    It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                    Comment


                      По темата - нашата държава винаги се е наричала "царство" - дори когато владетелите й християни са титулувани "князе" от други владетели. Стремежа за получаване на титла "император" /цитирана от западните историци/ е имал съвсем конкретни държавнически и икономически причини - става дума за "владеенето" на територията на България - и събиране на данъци от нея, което Византия се е опитвала да си възвърне при всеки възможен повод. Та - предполагам - точната терминология ще зависи от текста, в който трябва да се използва. Ако трябва да се разберете със западен историк - цар Борис ² е `княз`, а при Петър ² сме `империя`...

                      Сега по разширенията - малко дефиниции:

                      от encarta:
                      empire - em·pire (plural em·pires) - noun

                      Definition:

                      1. lands ruled by single authority: a group of nations, territories, or peoples ruled by a single authority, especially an emperor or empress

                      2. monarchy headed by emperor or empress: a monarchy that has an emperor or empress as its ruler

                      3. period of empire's existence: the period during which an empire exists

                      4. large far-flung business: a very large, powerful, and extensive industrial or commercial organization

                      5. part of organization somebody personally controls: a part of an organization controlled by a single person, especially somebody who is keenly protective of personal power

                      6. absolute power: supreme or absolute power ( formal or literary )
                      --------------
                      от answers.com:
                      im·pe·ri·um (ĭm-pîr'ē-əm) pronunciation
                      n., pl. -pe·ri·a (-pîr'ē-ə).

                      1. Absolute rule; supreme power.
                      2. A sphere of power or dominion; an empire.
                      3. Law. The right or power of a state to enforce the law.

                      Ето линка, понеже в частта Divine and Earthly Imperium е пояснено отде иде "йерархията" на титлите: император/цар - крал/цар(доста по-късно)-княз.
                      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                      Comment


                        pnp5q написа
                        По темата - нашата държава винаги се е наричала "царство" - дори когато владетелите й християни са титулувани "князе" от други владетели. Стремежа за получаване на титла "император" /цитирана от западните историци/ е имал съвсем конкретни държавнически и икономически причини - става дума за "владеенето" на територията на България - и събиране на данъци от нея, което Византия се е опитвала да си възвърне при всеки възможен повод. Та - предполагам - точната терминология ще зависи от текста, в който трябва да се използва. Ако трябва да се разберете със западен историк - цар Борис ² е `княз`, а при Петър ² сме `империя`...
                        Това, което съм го маркирал, ама честно, ми се вижда пълна глупост! Титлата през езическия период е "канасюбиги", а не цар А кога за пръв път се споменава титлата "цар", отнесена към български владетел; не е ли чак през 10 век?
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          Guy de Mont Ferrand написа
                          Това, което съм го маркирал, ама честно, ми се вижда пълна глупост! Титлата през езическия период е "канасюбиги", а не цар А кога за пръв път се споменава титлата "цар", отнесена към български владетел; не е ли чак през 10 век?
                          Затова Рашо Рашев настоява, че до Борис България трябва да се нарича Ханство, а не по някакъв друг начин. При Борис, в неговия ред на мисли, трябва да се нарича Княжество. Първият цар е Симеон, от тогава е и Царство. След Крумовата династия вероятно пак е царство. След Комитопулите е ....
                          Но за по-лесно и за съгласуване английския език през цялото това време всъщност е Империя.

                          Comment


                            ъъъ имам един въпрос ... нямаше ли един български владетел бе титулован крал - по негово време България кралство ли е било? мисля че е Калоян - тоест един вид всъщност запада е искал да го обиди като го е принизил от Цар на Крал?
                            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                            请您死在地狱般的阵痛
                            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                            きさまはしんでくださいませんか
                            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                            Comment


                              княз Крылов написа
                              ъъъ имам един въпрос ... нямаше ли един български владетел бе титулован крал - по негово време България кралство ли е било? мисля че е Калоян - тоест един вид всъщност запада е искал да го обиди като го е принизил от Цар на Крал?
                              Мне, въпросът е много по-сложен...Накратко казано, Калоян си е мислел (или е претендирал), че папата го е провъзгласил за "цар", а Инокентий му дава кралска титла, защото императорската е твърде много, пък и двама "императори" за католическия свят вече са били повече от достатъчно, та да се появи и трети.
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                значи по това време България е empire-kingdom има крало-цар

                                един вид Карл Цезаревич
                                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                                请您死在地狱般的阵痛
                                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                                きさまはしんでくださいませんか
                                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                                Comment

                                Working...
                                X