Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Турските зверства в България

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #91
    Много ми е интересно костите от костницата в Батак откъде са взети.Сигурно от стари труски гробища.
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #92
      von Danitz написа
      Какво е "честта на България"? Сериозно
      Ами честта на България е това нещо за което онези хорица си зарязаха рахатлъка в толерантната,демократична и процъфтяваща Османска империя и тръгнаха да правят бунт.

      Comment


        #93
        von Danitz написа
        Е, Северна България, не включва ли Търново и Севлиево, както и действията на двете чети преминали Дунав?
        Я разкажи как точно протича "въстанието" в Търново? Четите ли са основният признак на въстание? едната - от 20 (ДВАЙСЕТ) души...

        Значи, Априлското въстание е едно от най-масовите организирани надигания на българи, но въпреки това включва МАЛКА част от българите, населяващи Османската империя - и като бройка хора, и като територия.

        Comment


          #94
          resavsky написа
          Ами честта на България е това нещо за което онези хорица си зарязаха рахатлъка в толерантната,демократична и процъфтяваща Османска империя и тръгнаха да правят бунт.
          Е, хъм, това обяснение обяснява много. Явно "честта на България" е била ясна само за "онези хорица" и поради това след изчезването им е съвсем неясна за всички останали.
          Ако ще си говорим сериозно, то Даниц много точно посочи проблема с разговорите около честта на една държава - това, че всеки си я представя различно и поради това няма как да се постигне съгласие, когато се действа от "нейно" име.
          Resavsky, ако смяташ, че ти лично разбираш за какво става въпрос, когато употребяваш това словосъчетание, то изложи ясно разбиранията си. В противен случай ако използваш подобни замествания като това, което съм цитирал по-горе, по-добре е нищо да не пишеш.

          Comment


            #95
            gollum написа
            Е, хъм, това обяснение обяснява много. Явно "честта на България" е била ясна само за "онези хорица" и поради това след изчезването им е съвсем неясна за всички останали.
            Ако ще си говорим сериозно, то Даниц много точно посочи проблема с разговорите около честта на една държава - това, че всеки си я представя различно и поради това няма как да се постигне съгласие, когато се действа от "нейно" име.
            Resavsky, ако смяташ, че ти лично разбираш за какво става въпрос, когато употребяваш това словосъчетание, то изложи ясно разбиранията си. В противен случай ако използваш подобни замествания като това, което съм цитирал по-горе, по-добре е нищо да не пишеш.
            Все си мисля че съм бил достатъчно ясен - макар че понятия като чест имат различни тълкувания.ОК Ам гъл това го приемам като заплаха за баннване но проблема си е мой.

            Comment


              #96
              ОК Ам гъл това го приемам като заплаха за баннване но проблема си е мой.
              Напразно го приемаш, любезни, аз отдавна вече не се занимавам с тези неща.
              НО се радвам иначе, че си ме разбрал - понятието за чест наистина е различно при всекиго и когато изхождаш от него, особено ако става въпрос не за личния му вариант, а за държавния, нещата стават още по-объркани. А ако се добави (както си написал) и наказателния кодекс...

              Comment


                #97



                За отбелязване са различните тълковни значения на думата "честност" в българския език, свързани главно с истината и справедливостта, доколкото ми е известно.
                Last edited by Dilana; 24-04-2007, 14:58.

                Comment


                  #98
                  Ами честта на България е това нещо за което онези хорица си зарязаха рахатлъка в толерантната,демократична и процъфтяваща Османска империя и тръгнаха да правят бунт.
                  Аха, значи честта на Русия е онова нещо заради което през 1917 селяните и заводските работници са награбили пушките и вилите за да правят бунт срещу толерантната,демократична и процъфтяваща Руска империя - демек честта е онова нещо което иначе се нарича недоимък и завист към по-добре живеещия от теб облицована в лозунгите на класовата борба
                  Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                  请您死在地狱般的阵痛
                  [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                  きさまはしんでくださいませんか
                  [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                  Comment


                    #99
                    А аз мога ли да попитам какво общо има това колко хора точно са участвали в Априлското възстание с темата дали е имало Баташко клане? Аз поне не мисля, че има нещо общо...

                    Comment


                      Нищо общо няма и според мен. Във въпросната статия от "Култура", поне доколкото си спомням, не се подлагаше на съмнение "клането" в Батак, а ставаше въпрос за създаването на определена митология около него в последствие и се отбелязваше, че подобна митология няма за други села, в котио по същото време са извършвани жестокости. Т.е. изследваше се конкретен случай на митотворчество и неговите измерения, което няма нищо общо с нечия чест, било то лична, народна или държавна.

                      ВЪпросът за честа и честността в българския език и във всекидневната реч е интересен, но също далеч от проблематиката на темата. Което предизвика моята реакция, но май само породих поредната мъртва издънка от стройния ствол на дискусията .

                      Comment


                        gollum написа
                        Нищо общо няма и според мен. Във въпросната статия от "Култура", поне доколкото си спомням, не се подлагаше на съмнение "клането" в Батак, а ставаше въпрос за създаването на определена митология около него в последствие и се отбелязваше, че подобна митология няма за други села, в котио по същото време са извършвани жестокости. Т.е. изследваше се конкретен случай на митотворчество и неговите измерения, което няма нищо общо с нечия чест, било то лична, народна или държавна.
                        Именно, Голъм, става въпрос за интерпретация на факти. А интерпретацията винаги е лична гледна точка.

                        Comment


                          Мисля че честта на Вашите предци е спала около 5 века че да се събуди по време на Априлското въстание. И съм сигурен че хората от това време са се борили именно срещу социалната и икономическата несправедливост, а за възвръщането на далечния спомен за ² Българско царство. Трябва да са били пълни идиоти и фанатици ако са го правили само за спорта и за чест - което само по себе си потъпква спомена им. Човек който се бори за прехраната си не е обезчестен, защото това според съвремените виждания е негово свещенно право.

                          Аз лично не бих се гордял със свой прадед който е живял цял живот добре под турска власт и си пил кафето с мюфтията и изведнъж прочел книжката на Паисий и решил че трябва да заколи мюфтията защото е поробител и защото България трябва да е свободна.

                          защо за каква свобода са се били те? В затвор ли са били? Не са ги пускали зад границата? не са им давали да изповядват вярата си? за какво заради глупавата идея за самоцелно самоуправление? Явно не е. Според мен причините за възраждането са дълбоко икономически и са продиктувани най-вече от изостаналостта на Османската империя в стопанско отношение , в следствие на което както е известно страдат обикновенно най-развитите области - защото от тях умиращият звяр смучи пресни сили за удължаване на собствената си агония.

                          Ако българското население което в този момент започва наистина забележителен стопански възход не беше ограничено от затъващата стопанска структура на империята, това Възстание никога нямаше да се състои , а може би нямаше да го има и освобождението. Турската империя дърпаше българския прогресивен стопанин , а без този стопанин нямаше да има с какво Раковски и Ботев да въоръжи четата си, Левски да изгради мрежата от комитетите и да се въоръжи Априлското въстание. Ако си мислите че тези пари са събрани от джобовете на сиромаси, които са карали на бартерна размяна или от бедни небръснати интелектуалци с глави пълни с идеи за светло бъдеще за световна справедливост и равенство то те също толкова ноивни колкото и тях. Според мен Възраждането е не толкова патриотично и културно, колкото икономическо възраждане на България - защото всичко друго би било анахронизъм в онази епоха на зараждащият се капитализъм.

                          замислете се защо въстанията са имали за центрове градове а не селата - не мисля че в градовете турците са си позволявали масови кланета и насилвания. но в селата където са правили мъжете са тръгвали на лична вендета а не на възстание, а в градовете където това не е ставало са тръгнали да се борят за свободата.
                          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                          请您死在地狱般的阵痛
                          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                          きさまはしんでくださいませんか
                          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                          Comment


                            Ох, давайте малко по-обективно (сиреч с по-малко патос и намесване на чест и честност).
                            XV mile the sea brode is
                            From Turkey to the Ile of Rodez...

                            Comment


                              Прочетете, ако намерите:
                              Йордан Венедиков. "История на въстанието в Батак 1876 година." Издание на Баташкото читалище «Паметник 4-и май». София, печатница Художник. 1929 г.
                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment


                                resavsky написа
                                Реформите / или по точно опитите за такива / в Османската империя през Х²Х век въобще не трябва да се отричат.Но трябва да се има впредвид че тези реформи засягат най - вече градовете където с известни условности може да се приеме че българското население получава известни права.Но положението в селата / където живее поне 70 процента от българското население / остава практически непроменено.А процесът на реформи протича изключително мудно със сериозна съпротива от консерввативните кръгове и мюсюлманското духовенство.
                                Всякакъв вид реформи в османската империя се извършват бавно, това не го отричам, но за икономическата история на българските земи Гюлханския хатишериф има огромно значение. Дори чисто юридически това е една огромна крачка - защото досега цялата земя е принадлежала на султана, земния наместник на аллах, а сега селяните придобиват над нея някаква собственост, премахнат е спахилъкът във всичките му измерения на практика. Султанът се явява сега гарант на селяните за тяхната собственост, а не собственик на абсолютно всичко (като разбира се тук трябва да се подразбира като най-вече държащ върховно право на алиенация). Сега селянининът има право да отчуждава собствеността си (продава, макар и само на хора от империята; занемари, така да се каже; завещава). Колкото и бавно да са вървели тези реформи, колкото и трудно да са навлизали те и за християните, и за мюсюлманите, били те рая или не, не можеш да ме убедиш, че този акт няма никакво значение, понеже просто не е така Той е началото на един дълъг процес на българския аграрен преврат. Така че разлика е имало, без да казвам, разбира се, че всичко на всеки българин в някое село му е било по мед и масло.

                                resavsky написа
                                За клането в Батак действително то е извършено от помаци но е инспирирано и поощрено от централната власт в Истанбул.
                                Е, добре бе, братче, от кого да е поощрено? От австрийския консул в Цариград ли? Еми естествено, че ще е от Портата. В крайна сметка избухването на въстанието си е един най-върховен акт на атака срещу властта ти. И българите да имаха такава империя сигурно и те щяха да правят такива поразии, без да плащат много много сметка за кое било хуманно и кое не. В крайна сметка аз не познавам много българи или хора източноевропейци, които да приемат напълно идеята за една идилична хуманност. Дори самият аз не я приемам, защото е просто една красива, но глупава утопия, която служи за създаването на международно право и идеи за извечни универсални човешки ценности, каквито няма, защото никой не може да ме убеди, че след като аз или един американец възприемаме човешкия живот като най-висша ценност, то всеки човек по дефиниция трябва да го прави. Това просто не е вярно и е очевидно. Тука, ако си мислим, че фактът, че сме християни би повлияло по друг начин и това би възпряло един административен апарат с много проблеми на главата си да направи някакви кървави бани, мисля, че ще сгрешим. Политиката не признава морал и чувства. Най-голямата ценност за политиката си е рациото в по възможност чист, необременен от каквито и да било скруполи, вид.... кой квото иска да ми говори след това....

                                Така че накратко мисля, че се натрупва много литературна и емоционална обремененост, когато става въпрос за турците и "робство" (а, императоре, благодаря ти, но все пак си мисля, че не съм духовно ограничен и знам какво е "роб", смятам, че съм изчел що-годе достатъчно за робовладелските общества в древността, че даже и за робството в по- ново време...а и освен това изразът в по-горния ми пост беше в кавички , а не съм казал, че трябва да се казва "присъствие" или такива глупости - това е също крайна позиция. "Османско владичество" смятам, че е достатъчно научно издържан и добър термин). Така или иначе у много хора този и по-горният ми пост би предизвикал възмущение, псувни, че съм депесарско мекере под прикритие или нещо подобно. Все едно, не ми пука особено, щото просто не съм такова. За такива въпроси се опитвам да разсъждавам максимално трезво и емоционално-дистанциарано и бога ми, повярвайте, адски е трудно, когато цял живот Вазов е трябвало да бъде пътеводната ти звезда и когато си виждал костите от Батак. Накратко не отричам, че Батак е едно зверство, че е нещо ужасно, че е потресло света, но ми се струва, че се е намера място и за малко-малко спекулиране, като се премълчават някои неща.

                                THE LABARUM


                                sevot yhtils eht dna ,gillirb sawT`
                                ebaw eht ni elbmig dna eryg diD
                                ,sevogorob eht erew ysmim llA
                                .ebargtuo shtar emom eht dnA

                                Бе сгладне и честлинните комбурси
                                тарляха се и сврецваха във плите;
                                съвсем окласни бяха тук щурпите
                                и отма равапсатваха прасурси.

                                Comment

                                Working...
                                X