Съобщение

Collapse
No announcement yet.

63 години от народния съд

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    SRH написа
    Това, което посочи е самата истина - Народният съд има за цел физическото унищожение на други политически опоненти. Покрай тия дейности страдат и други, несвързани с властта, хора. Т.е. по презумпция от другите (по оня болшевишки принцип). И едва след това започва вътрешната разправа.

    С процесите срещу Трайчо Костов и Никола Петков и пострадалите край тях комунисти, отваряш дума за съвсем други проблеми. Става дума за противопоставянето и практическото отстраняване на домораслите комунисти от властта. С тяхното ликвидиране, с пленума от 1956 г. повлияните (манипулираните) от съветите комунисти вземат тотално властта. Колая на такива доморасли комунисти (до 1950 г.) им се е търсел по всякакъв начин, най-често с обвинения за морално разложение (по онова време = на смърт) или като шпиони. След това започва песента за врага с партиен билет.

    И голяма част от озлоблението идва, заради знанието какво и как се е вършело от т.нар. Народен съд... Както и Кало посочи, много са се изцапали, много са знаели.
    Никола Петков не е комунист. Иначе си прав за "вътрешната разправа". Но в никой случай според мен комунистическата власт през 50-те не е ни най-малко изпитвала гузна съвест заради Народния съд.

    Comment


      #17
      Николай написа
      Никола Петков не е комунист. Иначе си прав за "вътрешната разправа". Но в никой случай според мен комунистическата власт през 50-те не е ни най-малко изпитвала гузна съвест заради Народния съд.
      За съвест не мога да говоря. Има свидетели на разправата, това е повече. Никола Петков е част от Народния съд (като част от ОФ). Той не е комунист и точно затова първо с него започват с обвинение за "контрареволюционна дейност". А Трайчо Костов е пример за червено отлюспване.

      Comment


        #18
        Това, което посочи е самата истина - Народният съд има за цел физическото унищожение на други политически опоненти.
        Toва най-малкото не е вярно поне за лицата, отговорни за присъединяването към Оста. Изобщо, когато се говори само с обобщения, става мазало. И дискусията стана съвсем политическа, че се намесват и морални квалификации, което е смешно.
        Quae fuerant vitia, mores sunt.

        Comment


          #19
          Юлиан Август написа
          Toва най-малкото не е вярно поне за лицата, отговорни за присъединяването към Оста. Изобщо, когато се говори само с обобщения, става мазало. И дискусията стана съвсем политическа, че се намесват и морални квалификации, което е смешно.
          добре,така да е-но колко от подсъдимите са свързани със въпросното присединяване и колко изгарят покрай тях на принципа "покрай сухото гори и суровото"?
          Примерно един Райко Алексиев със какво присъединяване е свързан?
          Или експертите по установяването на Катинското клане?
          Или срещу началниците на полицейски управления?На Държавна Сигурност?Срещу преследвачите на партизани?
          Една част от обявените със задна дата за престъпни деяния са меко казано доста субективни...
          Това е съдебен процес-станал наскоро-документацията се пази и е в основни линии публична.
          Който иска да пише обявените за престъпни деяния от едната страна,да тегли чертата и да пише съответно обявените от Нюрнбергските процеси примерно.И тя разликата ще лъсне...
          Или пък от едната страна-начина на оформяне на съдилищните състави,правилата за съдебно производство (то изобщо няма такива тук ама айде)...

          Comment


            #20
            Вижте, от чисто юридическа гледна точка, и Нюрнбергския процес не е издържан, изобщо.
            Обаче, има един такъв момент, че в историята победителите:
            1. избиват победените
            2. поробват победените
            3. властват с всичка сила над победените
            4. - в по-нови времена - търсят поне някакъв достоен механизъм за избягване на посочените три, но и за реализирането на някакъв тип справедливост - тази която заслужават онези, които първи са посегнали върху чуждото

            Народният съд в България по замисъл е именно това - възмездие за хората, докарали страната до гражданска война (разбира се - от страна на победилите в тази война). Разбира се, че неговата форма ще бъде използвана къде за решаването на идеологически, къде - за чисто лични проблеми - България никога не е била нещо повече от село в по-голям мащаб, с всичките му присъщи недостатъци и добродетели.
            Аз посочих по-горе, че въпреки прекомерната (по сила и по обхват) репресия на Народния съд, то той не може да се постави в логическата верига на репресиите на новата тоталитарна власт, зовяща се комунистическа/социалистическа. Тези репресии започват по-късно и са по-всеобхватни, по-стратегически издържани, но (колкото и странно да е), не са по-безмилостни. Именно защото са със стратегически характер - целта им не е да отварят много нови рани (не че това не се е случило частично), а, макар и с болка - да затворят старите, като при това осигурят одобрение от мнозинството, подчинение от страна на непокорното малцинстно (не че е имало чак толкова много непокорни).


            А единственото различно между нашите лагери и ГУЛАГ е може би мащаба (ако вземем процентното съотношение в населението между двете страни, и тая разлика межи да намалее)
            пак ще повторя - разликата между нашенските лагери и ГУЛАГ е количествена и качествена. у нас в тях попада нищожна част от населението, нищожна част от тези хора умира/загива в лагерите (едва ли много по-голяма, отколкото е смъртността извън тях).

            Comment


              #21
              добре,така да е-но колко от подсъдимите са свързани със въпросното присединяване и колко изгарят покрай тях на принципа "покрай сухото гори и суровото"?
              Божилов, когато се говори за съдебен процес, подобни обобщения не важат- иначе дискусията се превръща в една подобна на журналистическите говорилни. Щом е имало процес, имало е и конкретни обвинения, доказателства, действия- дали са били те обективни или не, е въпрос на отделно проучване. Поименно, подобно на онзи известн виц. Просто няма друга алтернатива.
              Ако подхождаме по другия, кръчмарския начин, то казаното от теб важи с пълна сила за всички по-известни масови процеси- включително и т.н. "Лов на вещици", устроен и проведен с участието на небеизвестния сенатор Маккарти.

              ...правилата за съдебно производство (то изобщо няма такива тук ама айде)...
              Това е много, ама много далеч от истината.
              Quae fuerant vitia, mores sunt.

              Comment


                #22
                Това, което аз знам по въпроса като лаик, е че присъдите на Народния СЪД официално са признати за нелегитимни и действията му са признати за престъпни от парламента на Република България. Съветът на Европа е осъдил комунистическите режими в Източна Европа като престъпни. Румъния например също официално е признала комунистическия режим за престъпен, същото е в Полша и т.н. На мен, като лаик в историята това ми стига. Сериозните дебати оставам на професионалните историци.
                Не 7, а 77 пъти по 7...

                http://www.mathematicalanthropology.org/

                Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                Comment


                  #23
                  Един от съставите на Народния съд разглежда т. н. Катинско дело - на съд са изправени българските участници в организираната от Германия международна комисия в Катин през 1943г. - доц. Марков и няколко свещеника и журналисти. Марков е оправдан, а останалите получават минимални присъди. Марков е свидетел на съветското обвинение в Нюрнбергския процес, когато трибуналът разглежда обвиненията за извършените от Германия военни престъпления в Катин.
                  SEMPER AGRESSUS

                  Comment


                    #24
                    Николай написа
                    Не мисля, че Народния съд няма нищо общо със справянето с опозицията.
                    Напротив, там е физически премахната значителна част от нея. Разправата с другата част е просто поотложена с година-две на принципа "Сега ги стискаме за ръката, после ще ги стиснем за гърлото"'. Един и същи процес с една и съща цел в две фази.
                    Едва ли хората тогава са расъждавали точно по този начин. Както беше споменато между ОФ/независимо какви/ и комунистическите правителства след 50-те няма много приемственост, като кадри и още по-малко, като политика. Не случайно термина е бил първо антифашист, а после комунист, земеделец, социалдемократ и т.н.
                    Първото народно събрание, отказва да национализира земята и предприятията. Единственото решение в тази посока е, да се национализират предприятията в които има немско участие - нещо съвсем нормално според мен. Това не се харесва много на братята и хората са сменени, а също и политиката - както каза Кало следва изграждане на тоталитарна държава по руски тертип.
                    Освен това не всички осъдени от народният съд са невинни жертви. Дядо ми е бил в сливенския затвор/поради това, че е бил антифашист/, където е бил подлаган на една интересна шегичка. Тези които са издържали на разпитите/да се чете - носили са на бой/, на случаен принцип са извеждани на разстрел веднъж седмично. Смешното е, че понякога разстрелите били истински, а понякога - не. Завързвали им очите и стреляли - някой път с халостни, някой път с истински патрони, осъдените никога не знаели. Дядо ми имал честа да участва три пъти в такова преставление/очевидно уцелвайки фалшивите разстрели/. Както се изрази той, хубавото било, че просто припадал вместо да получи инфаркт.
                    Според мен е съвсем нормално, на организаторите на това да им бъдат лепнати /ей така, на око/ 10 години затвор, след 45-а, за подобни методи.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      #25
                      Даркас, това, което си личи със страшна сила, че знаеш, е че не знаеш абсолютно нищо. Нито в областта на историята, а още по-малко - в правото.

                      Върховният съд отменя част от присъдите на Народния съд (1996), което, между другото, е политически, а не юридически акт, от който всеки, наричащ себе си юрист, трябва много сериозно да се срамува.

                      Comment


                        #26
                        Amazon написа
                        Едва ли хората тогава са расъждавали точно по този начин. Както беше споменато между ОФ/независимо какви/ и комунистическите правителства след 50-те няма много приемственост, като кадри и още по-малко, като политика. Не случайно термина е бил първо антифашист, а после комунист, земеделец, социалдемократ и т.н.
                        Първото народно събрание, отказва да национализира земята и предприятията. Единственото решение в тази посока е, да се национализират предприятията в които има немско участие - нещо съвсем нормално според мен. Това не се харесва много на братята и хората са сменени, а също и политиката - както каза Кало следва изграждане на тоталитарна държава по руски тертип.
                        Освен това не всички осъдени от народният съд са невинни жертви. Дядо ми е бил в сливенския затвор/поради това, че е бил антифашист/, където е бил подлаган на една интересна шегичка. Тези които са издържали на разпитите/да се чете - носили са на бой/, на случаен принцип са извеждани на разстрел веднъж седмично. Смешното е, че понякога разстрелите били истински, а понякога - не. Завързвали им очите и стреляли - някой път с халостни, някой път с истински патрони, осъдените никога не знаели. Дядо ми имал честа да участва три пъти в такова преставление/очевидно уцелвайки фалшивите разстрели/. Както се изрази той, хубавото било, че просто припадал вместо да получи инфаркт.
                        Според мен е съвсем нормално, на организаторите на това да им бъдат лепнати /ей така, на око/ 10 години затвор, след 45-а, за подобни методи.
                        Между ОФ и БКП от 50-те има разлика безспорно. Но между комунистическата партия от 1944-45 и БКП през 50-те няма никаква. А комунистическата партия играе първа цигулка в ОФ - и като влияние и като членска маса.
                        Не всички от осъдените са били невинни жертви. Сигурно. Обаче бих поставил нещата по друг начин - а всички ли са били виновни, че да се счита тази политическа разправа за проява на върховна справедливост и да й се търси оправдание?
                        И за жалост там е работата, че най-големите палачи от времето 1923-25 (когато политическия терор върху инакомислещите, вкл. комунистите, е най-силен) не са сред тези, съдени от Народния съд. В сравнение с 1923-25 събитията от 1943-44 са детска игра....

                        Comment


                          #27
                          Никола Петков може и да не е комунист но е отечественофронтовец до костите на мозъка.Това не трябва да се забравя.Днес се опитват да го изкарат знаме на антикомунизма но забравят че говорят за деен участник в преврата на 9 септември.Петков не е само че не е ограничавал вакханалиите през страшната есен на 1944 г. но не пропуска изгоден случай да се разправи с "вътрешните" си врагове от БЗНС "Врабча".Вижте какво става с Димитър Гичев,Вергил Димов,Муравиев.

                          Comment


                            #28
                            Член 73 от тогава действащата Конституция може да се счита за формално основание Народния съд да бъде обявен за незаконен:

                            Чл. 73. Никой не може да бъде наказан без присъда от надлежния съд, която е вече добила законна сила.
                            (Нова алинея от 11 юлий 1911 г.) Не могат да се създават изключителни съдилища или следствени комисии под никакъв предлог и под какво и да е наименование.
                            В военно време, или когато при належаща опасност, произходяща от външно нахлуване или въоръжено възстание, страната или част от нея се обяви в военно положение, действат предвидените в закона военно-полеви съдилища.
                            Военното положение се обявява с закон, ако Народното събрание заседава, или с указ, под обща отговорност на министрите, ако не заседава. В последния случай Народното събрание се свиква в пет дни за потвърждение на издадения указ.

                            В случая не би могло да се каже, че Търновската Конституция е била неотносима, защото самата Наредба-закон за Народния съд е издадена на основание на чл. 47 от Конституцията. Иначе самото решение на Върховния съд от 1996 г. наистина съдържа и отделни абсурдни постановки, но това е друга тема....

                            Comment


                              #29
                              кало написа
                              Върховният съд отменя част от присъдите на Народния съд (1996), което, между другото, е политически, а не юридически акт, от който всеки, наричащ себе си юрист, трябва много сериозно да се срамува.
                              Това искрено ме заинтригува Защо смяташ така?
                              We don't see things as they are, we see them as we are
                              ---Anais Nin----

                              Comment


                                #30
                                Някой наскоро се чудеше защо не се позволяват политически теми във форума (нали и политиката била част от историята). Мисля че тази тема (а и една друга в раздела за ВСВ) нагледно показват защо съществува това правило - теми, в които се засягат политически въпроси, свързани със сега съществуващи идеологии (или такива от близкото минало), неизменно се политизират. Кой знае защо политическите теми от Средонвековието рядко предизвикват подобен ефект.

                                Comment

                                Working...
                                X