Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Технически въпрос не за портала

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Технически въпрос не за портала

    Господа техничари и компютърджии,

    Искам да си направя сайт! Нищо не разбирам от това!

    Моля помагайте!

    Ще почна от елементарни въпроси - с какво да го правя, как да слагам снимки и т.н.

    Ако някой разбира и е склонен да помага нека да се обади, пък после можем да минем и на съобщения.

    Много разчитам някой да се отзове и да помогне за ограмотяване на населението!


    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    Аз лично когато ми се наложи подобно нещо, първата ми работа бе да отида в книжарница и да си постърся книга за това. След това поразпитах, за да намеря удобна и проста програма и нататък беше лесно. На практика за това става и всеки порст текстови редактор (например, notepad), но аз лично ползвам edit+, защото ми се вижда достатъчно проста, малка и същевременно удобна. Разбира се, досега не ми се е налагало нещо по-сложно от страници с връзки, текст и картинки, но мисля че по същия начин могат да се научат и по-сложни неща. Общо взето можеш да се научиш в рамките на две-три седмици дори и да не отледяш твъред много време за това.

    Comment


      #3
      Безплатни уроци на Български (и видео уроци). Всичко в областта на компютрите чрез видео уроци. Уроци за Photoshop, Excel, Corel, DreamWeaver, Flash, PHP, CSS, HTML, MySQL, и др., Трикове с Гугъл


      на този линк има всичко каквото ти трябва. не съм правил сайт до сега - само съм пробвал и не е много сложно :sm186:

      Comment


        #4
        Благодаря, ще го прегледам, но ми се ще да намеря и жив консултант

        Добре, да почнем отначало - препоръчайте къде да го хоствам
        Last edited by Thorn; 27-12-2007, 12:17. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          Какъв сайт и с каква цел?

          За хост на малък личен сайт - http://www.hit.bg/

          HTML - http://www.w3schools.com/html/default.asp
          CSS - http://www.w3schools.com/css/default.asp

          Трябва да имаш поне обща представа от последните две, ако искаш сайта да е готин.

          Comment


            #6
            Аз имам елемнатерен опит и на практика цялата работа я върши една програма Macromedia Dreamweaver MX. Всъщност, ако ще си купуваш книга, вземи някоя за работа с тая програма. Иначе предполагам ще можеш да си я свалиш от някой торент и ако вземеш да се забавляваш, за около три дни ще схванеш кое как се прави. С тая програма ще можеш да правиш базисни неща, но разни обработки на бутони и т.н. се правят с други програми.

            Значи какво правя аз (ама някой по-знаещ може да ме поправи ). Правя един фолдер, в който съхранявам цялата информация, дето ще я натикам в сайта. Правя първата страница (наричам я Index). На тая страница трябва да съобразя къде ще е текста, къде ще бъдат картинките, къде ще са бутоните, какъв фон ще бъде.

            Структурата на тая страница може и да се крадне от нета (избираш в браузъра си view -> source -> copy -> paste в Dreamweaver - в сорса). Може и сам да си измислиш кое как да бъде (бе, точно тук си личи кое е аматьорско). Самодейните страници ги правя с таблица, същото е като в word.

            Разполагам бутони, колкото вътрешни страници мисля да има. Ако бутоните са вертикални, в таблицата предвиждам да има съответния брой клетки отляво (изобщо където ще бъдат). Тия бутони програмата автоматично ги генерира и са много грозни Установих, че по-красиви бутони могат да станат с разни други програми, обаче не знам дали има безплатни. Бутоните могат да се крадат(обикаляш из нета, намираш си нещо хубаво), после със скрийн шот и после да се запазят в jpg. Dreamweaver-a има опция да прави връзки от картинки. Това обаче е хамалска история, защото ще изглежда добре, само когато се обработи с програми като фотошоп или корълдрол.

            После правя фона на страницата. Например, ако отляво да бутоните в клетки, избирам тия клетки и им слагам цвят. Ако в съседната колона има текст - > merge cells, така че да се оформи съответното пространство за текста. И там слагам някакъв фон, ако има нужда.

            На местата, дето искам да има картинка просто натискам едно бутонче и програмата ме пита коя картинка искам да сложа. Трябва да знаеш, че картинката трябва да е във вече направения фолдър, иначе после няма да я виждаш.

            Ако стилът на останалите вътрешни страници е същия, просто копирам тая първа страница и после пейст и ринейм. В тая вече нова страница се правят промени - на текст или картинки, или каквото ти хрумне. И после пак същото за колкото страници искаш.

            Сега тая работа трябва да отиде в интернет. Отиваш и си запазваш domain name и host (например тук). Хората ти пращат на мейл потребителско име и парола. Ползвам една програма Total Comander, която се свързва със сървъра, пиша си пратените пароли и потребителско име и се ъплоудва. После всяка нова промяна се качва.

            Толкова. М/у другото в Dreamweaver има какви ли не тарикатщини, които с ровичкане или четене ще усвоиш. Може и да не е професионално, ама работи

            Comment


              #7
              Май ще го направя на някоя блог платформа

              Сайтът ще е за средновековните църкви. Представям си го по следния начин:

              Начална страница - малко въведение и след това списък с църквите. За предпочитане освен името на църквата да има и малко тъмбнейлче с малка снимка.

              За всяка църква - отделна страничка с текст и галерия снимки.

              Възможност за коментари отделно под всяка страница, както в блоговете.

              Отделно една традиционна страница с линкове.

              Папка с документи - pdf, djvu и т.н. Предпочитам да ги приложа, а не да пускам линкове към тях, защото чуждите сайтове имат навика да изчезват.

              Скрита папка с достъп само за избрани с конфиденциални и пиратски материали.

              Би трябвало да е относително просто, или поне се надявам на това.
              Last edited by Thorn; 27-12-2007, 13:15. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #8
                Торн, аз например получих първия си сайт от Импера, за втория си свалих темплейт. Но съвета на Ам Гъл е добър. Без книга не става.
                Ако обаче с нещо мога да помогна съм винаги на линия :tup:
                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                Неизвестен руски адмирал

                Comment


                  #9
                  Малко използвачески е, но да попитам - някой може ли да обясни накратко (или на широко) как да си настроя търсачката, за да започне да търси в сайта. Докарал съм я на поле и бутон, но след това .... :kill_myse
                  Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                  Неизвестен руски адмирал

                  Comment


                    #10
                    Thorn написа
                    Господа техничари и компютърджии,

                    Искам да си направя сайт! Нищо не разбирам от това!

                    Моля помагайте!

                    Ще почна от елементарни въпроси - с какво да го правя, как да слагам снимки и т.н.

                    Ако някой разбира и е склонен да помага нека да се обади, пък после можем да минем и на съобщения.

                    Много разчитам някой да се отзове и да помогне за ограмотяване на населението!

                    Програмата, която ти трябва, се казва Web Page Maker. Моят сайт го направих изцяло с тази програма, без въобще да разбирам от HTML.

                    Comment


                      #11
                      Thorn написа
                      Възможност за коментари отделно под всяка страница, както в блоговете.

                      Скрита папка с достъп само за избрани с конфиденциални и пиратски материали.
                      Тези двете правят сайта прекалено сложен за човек, дето нищо не разбира. Ако си харесал готова платформа, най-добре е да ползваш нея.

                      Comment


                        #12
                        Тука в прикачения файл има най-най-елементарните неща за да разбере човек що е то HTML и има ли то почва у нас.

                        Comment


                          #13
                          Кухулин написа
                          Тези двете правят сайта прекалено сложен за човек, дето нищо не разбира. Ако си харесал готова платформа, най-добре е да ползваш нея.

                          Май като най-лесно ще ползвам блогова платформa, препоръчайте някоя с поддръжка на български
                          Last edited by Thorn; 27-12-2007, 18:55.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #14
                            Не го залъгвайте човека да учи HTML - само ще му убиете желанието!

                            Thorn написа
                            Май като най-лесно ще ползвам блогова платформ, препоръчайте някоя с поддръжка на български
                            Аз ти казах с какво да почнеш. Сам ще се убедиш, че стават нещата. Е, разбира се трябва да вложиш и малко въображение.
                            Last edited by ; 27-12-2007, 16:18. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                            Comment


                              #15
                              Уважаеми, това прикаченото нещо ми отне 10 минути. В Dreamweaver HTML е вграден, така че няма защо тепърва да учи команди. Сигурен съм, че Торн ще го овладее чудото за три дни. Давайте от opt.html

                              Comment

                              Working...
                              X