Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Наша игра тип Ages of Strife

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Наша игра тип Ages of Strife

    Гледам много форумци са се запалили по тази игра, аз като гледам правилата нещо не ме грабва, но се чудя дали пък да не пробваме да направим такъв тип игра, само че с нашето know how Техническото изпълнение не е проблем. Какво мислите?
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    #2
    Ами защо не ...
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      #3
      Ий вълна от всенароден ентусиазъм
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #4
        Хм явно ще трябва да скалъпя някакво по-конкретно предложение.
        albireo написа
        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

        Comment


          #5
          То ентусиазъм си има, въпросът е да решим какво точно ще е, аз иначе съм навит да участвам.

          Под тип "Ages of Strife" какво точно имаш предвид, random generated непрекъснато разширяваща се карта или просто военна web игра?

          Изобщо ако имаш някакви идеи може да ги понахвърляш тук за да можем да ги обсъдим.
          <<..........>>

          Comment


            #6
            Имах предвид стратегическа веб игра с карта - за пръв път чувам за "непрекъснато разширяваща се", ако Ages of Strife е такава не го знам, защото не съм видял подробни правила - с разни места за развиване и завладяване и с някаква хем проста, хем прилична бойна система.

            Мисля че първо трябва да изберем епоха, в която да се развива действието. Аз виждам няколко варианта:

            1. 19-20в , ако искаме да имаме някакъв минимален реализъм, са неизползваеми.
            2. 16-17в стават, само че няма танкове, ерго моят интерес спада геометрично Доколкото разбирам Ages of Strife е условно на подобно ниво.
            3. Космическа, на галактично ниво - "населените места" са планети, а армиите са космически флоти. Много неща могат да се измислят, освен това като че ли ще е най-лесно за реализация от техническа гледна точка. Освен това имам разни записани идеи от Универсумите.
            4. Космическа, на планетарно ниво - това ми хрумна сравнително наскоро, при това въобще не беше някаква оригинална идея - поцъках малко Alpha Centauri и, макар че самата игра не ме увлече особено (Цив 2 с космически дрешки), се замислих че на базата на такава основна идея може да се развие нещо интересно като хем да има техника от ниво индустриална цивилизация, хем самите населени места за развитие и завладяване ще могат да са оправдано малки и неразвити. Например, голям колонизаторски кораб претърпява авария малко преди пристигането и в резултат разни модули от него се разпиляват из цялата планета. Някои от тия модули ще се превърнат в населени места, а някои може просто да играят ролята на източници на ресурси или технологии или каквото измислим.
            5. Фентъзи - пълна свобода, може да има различни раси с там съответните бонуси и различни бойни части и тн и тн.


            За мен лично най-интересни биха били, по степен на интерес, варианти 4, 5, 3.
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              #7
              Мен ако питаш, най-лесно се реализира вариант 5. Аз имам бая наработки по този вариант, както и по космическия (дори наскоро пак се бях захванал и с двата, макар и в различно време). Проблемът, за мен, е че в подобен тип игра не може да има кой знае каква сложност, а следователно може би няма да е много интересна. Аз бих ти предложил нещо по-различно - игра от тип "Дипломация", т.е. свят, разделен на провинции, с опростени военни единици (примерно "дивизии", няколко типа) и още по-опростена икономика. Нещо от типа на настолната игра "Attack!", съчетано с идеи от "Риск". Хем е достатъчно простичко като система, хем като е направено по този начин ще може да участват повече хора и съответно, ще бъде интересно поради тази причина.
              Така или иначе, имам във висока степен готови варианти на форумна игра по фентъзи правила и от типа на тази, която описах горе. РАзбира се, форумната и браузерната игри са различни.

              Comment


                #8
                Голъме, не знам дали си обърнал внимание, но по едно време имаше темичка в раздел "Игри" за ей тази игрица "Supremacy1914" дето играхме с Грей и Даниц. Та тя общо взето е същото което предлагаш и ти, само не е фентъзи, а с войничета и танкчета.

                Империал, Age of strife е организирана на квадранти, всеки от които като се запълни (мисля че 5-6 играча беше максимумът) до него се създава нов квардант за новозаписалите се играчи. Така постепенно картата се разраства, а и покрай теб почти винаги има хора на твоето ниво. Картата там обаче се разраства само в една посока, колоните от квадранти са фиксиран брой като се стигне до последната се създава нов ред под предния.

                На мен лично космическа игра на планетрано ниво също би ми била доста интересна, но и другите идеи - за такава с планетки или фентъзи също са добри. Ако няма да е такава с планети, според мен трябва първо да се реши дали картата ще е на провинции или ще ползваме градове/укрепления/други населени места. След това дали ще се играе в реално време, ако не през какви интервали ще участва играча и след това вече можем да мислим нататък.
                <<..........>>

                Comment


                  #9
                  На мен ми се иска нещо по-свободно от това, което Голъм предлага. Най-добре всички да започват с една "база" (град, провинция, планета и тн) и от там нататък каквото сабя покаже. Подобна игра изобщо не сме дори обсъждали. Игра тип Дипломация ми се струва по-обвързваща и по-ограничаваща. Едноизмерно-разширяващата се карта на АоS e интересно, но неелегантно според мен решение на проблема как да бъде играта еднакво интересна на новобранците и на императорите. Може би по-добро решение би било да има "измерения" като по-горните да не могат даже да виждат по-долните (като се измисли някакво добре звучащо обяснение) или пък някакви характеристики, според които малките "бази" не представляват никакъв интерес за по-големите играчи, някакви принципни различия, които ги правят несъвместими.

                  Един друг основен въпрос е този за езика на играта:
                  - Български - изцяло нашенска игра, позволява повече вживяване и повече дълбочина или по-скоро доста по-нашенски стил. Само че броят потенциални играчи е по-ограничен.
                  - Английски - много повече потенциални играчи. Всеки, който се интересува от такива игри, си знае достатъчно английски за да се оправи, така че не мисля че ще е някаква бариера.

                  Айде да чуем повече мнения
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    #10
                    Да, Деймос, видях я. Не, Империал, не предлагам това. Не случайно написах "като настолната игра "Attack!". Идеята на последната е такава - картата е разделена на провинции (сухопътни и морски), всеки играч започва с една провинция и се разширява след това в каквато посока си иска. Икономиката е съвсем проста (територии и икономически и технологични карти, които се теглят от тесте - това така или иначе лесно се променя), военната система също е съвсем проста - грубо е базирана на ВСВ с няколко типа дивизии и доста оригинално и просто разрешение на сраженията по провинции. Ходовете се състоят от дипломатически (опит по политически път да се завладее територия) и военни действия.
                    Всичко това много лесно може да се превърне в проста и елегантна игра с малка промяна на икономическата система (за да е по-интересна все пак). Броя участници е ограничен само от размера на картата.

                    Може и фентъзи игра - аз мислех за нещо като фентъзи генерал, но със стратегическа карта. Т.е. голяма карта, разделена на провинции, всеки започва с една провинция, всяка провинция носи няккаъв доход (може да се строят и сгради, по подобие на градовете в AoS). Сраженията могат или да са стратегически като в Доминионите или дори тактически на малка карта а ла Фентъзи Генерал.

                    Comment


                      #11
                      Това, което видях като правила от Attack! беше че всеки започва с няколко провинции, т.е. с цяла държава, а самите провинции не бяха чак толкова много. Но както и да е, ти имаш предвид самите правила предполагам, а не толкова как точно е построена картата.

                      Тактически сражения не мисля че ще можем да си позволим, не може да се спре стратегическата игра за да се изчака завършека на едно такова сражение, не искаме да поставяме някакви сериозни изисквания към играчите откъм време, отделяно за играта.

                      Само че ми се искат повече коментари по тия основни въпроси преди да мисля по-конкретни неща. Дали да не преместя темата в публичния форум?
                      Last edited by Imperial; 18-11-2007, 00:03.
                      albireo написа
                      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                      Comment

                      Working...
                      X