Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Обсъждане бъдещето на форумите

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Обсъждане бъдещето на форумите

    ДОРИ НЕ СИ ПОМИСЛЯЙТЕ ДА ПИШЕТЕ В ТАЗИ ТЕМА АКО НЯМАТЕ НИЩО СЕРИОЗНО ЗА КАЗВАНЕ

    Тази тема подлежи на драконовско модериране. ВСЕКИ пост, който по моя преценка не допринася положително за бъдещото благо на Бойна Слава, ще бъде изтрит.




    Факт е, че за мен, както и за редица стари и по-нови форумци, сегашното състояние на форумите е ... безинтересно. Цялата активност през последните няколко месеца е съсредоточена в теми, които са значително встрани от интересите на кажи речи всички форумци, чието мнение има значение за мен. Идва момент, в който ми се налага да отчета съществуването на този проблем и да предприема някакви мерки. Ако трябва да формулирам проблема в опростен вид:

    - основният процент активност от известно време е концентриран в теми, занимаващи се с най-разнообразни въпроси около възникването на Първото Българско Царство и произхода и състава на неговите създатели и поданици. По мнение на тези, които бих определил като "ядро на БС", тези дискусии са като цяло ненаучни, много от тях откровено антинаучни и антиисторични. Като разбира се под "научност" нямам предвид че всеки участник има нужда от официална академична титла, а самият подход и отношение към събирането и обработването на историческата информация.

    - от друга страна, БС по идея би трябвало да е място за стойностно обсъждане на проблеми от областта на военната теория и дело. От много време насам, на този форум няма и помен от военна история, да не говорим за по-абстрактни неща. Не мога да позволя това да продължава. Нямам желание да администрирам форум, чието съдържание ми е безинтересно.

    - от трета страна, напълно разбирам, че уникалното ниво на културна дискусия, създадено и активно поддържано тук, прави БС единственото място за всякакъв опит за смислен разговор по всякакви исторически и сходни теми. Нямам желание да лиша голям брой участници от такова място.

    Следва да се търси компромисен вариант. Възможно е дори отделянето на дъщерни форуми или въобще преосмисляне на концепцията за Бойна Слава като военноисторически форуми. Отворен съм за стойностни идеи.

    Моля всеки, който смята, че неговото/нейното мнение ще бъде взето предвид при евентуалното вземане на решение за бъдещето на форумите, да го сподели. При нежелание за публично изказване на мнение, моля обръщайте се към мен на ЛС.
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    #2
    Наистина твърде жалко е превръщането на БС в място за обсъждане на теми доста отдалечени от първоначално предвидените. Военната, а и общата история напоследък са много малко застъпени според мен поради:
    1. Изчерпването на фундаменталните теми, които за 5 години сме предъвквали поне 100 пъти
    2. Намаля активността на някои от "старите" потребители, които имаха и значителни познани по съответните раздели на историята.
    Как може да се повиши активността на потребителите в посока на военната история? Това сме го дискутирали не веднъж. И според мен остава един огромен неизползван ресурс, каквато е Алтернативната военна история. За съжаление провеждането на форумни игри изисква отделянето на значително време и усилие. Но ако успеем да организираме такава игра мисля ще можем да повишим интереса към военната история.
    Други идеи за съжаление не ми идват.
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #3
      Ами какво да ви кажа - ако искате да вдигате нивото, то привлечете качествени хора! Това по всяка вероятност трябва да са хора от академичните среди (асистенти, доктори, доценти, професори...). Но не да сърфират анонимно с никове и т.н.! Убеден съм, че с авторитета и познанията си, те ще наложат точната форма на дискусия. Е, сигурно ще трябва да заделите някой лев за хонорари, ама...
      Друго прдложение: да се открие раздел за публикуване на авторски материали. Като казвам "авторски" имам впредвид на сериозни автори. След което те да бъдат обсъждани от форумците.


      НЕ СЪМ ИЗТРИЛ ТОЗИ ПОСТ САМО ЗАЩОТО ДОК Е ОТГОВОРИЛ НА НЕГО. ИНАЧЕ ДЕМОНСТРИРА НЕРАЗБИРАНЕ НА ПРОБЛЕМА.
      Last edited by Imperial; 03-11-2007, 15:15.

      Comment


        #4
        asdqw
        Last edited by Док Холидей; 05-11-2007, 22:26.

        Comment


          #5
          Форумът се е превърнал в общоисторически, а не специализиран за военна история. Но според мен това е предимство, а не недостатък. И моят интерес към историята е тръгнал от военната история, но постепенно осъзнах, че всъщност дори тя не може да бъде разбрана без другата и, че интересно е не само да знаеш как са се стреляли хората, но и защо са се стреляли или напротив - защо не са.

          Конкретни предложения:

          Трябва да стане пълноценен исторически портал. Само форум не е достатъчно. При положение, че тук в наистина в момента е най-качественото място за общуване относно историята в българския нет, то нека да стане функционално. Някак си ценните неща потъват с времето някъде из минали дискусии.

          Трябва да има бази с данни. Примерно една база с изброена цялата бронетехника или цялата авиация или огнестрелното оръжие по света с някакви данни. И непременно поне българските - тук вече просто трябва да е подробно, защото имаме достатъчно специалисти.

          Трябва да има галерии. Примерно галерии със снимките на старата българска бронетехника, артилерия и авиация. Дори да не са с огромен пикселаж, но нека да има снимка на българските Хочкиси и на българските Ансалдо. От гледна точка на моите интереси би трябвало да има галерия със снимки на старинните оръжия из музеите - мечове, шлемове и т.н., както и на изображенията на воини по стенописи и т.н. Аз съм направил такова нещо, но по-добре да е тук, отколкото да виси някъде на милостта на някакъв фотосайт.

          В България ужасно липсва сайт, подобен на Vostlit.info и на militera lib.ru , освен може би донякъде крораина.
          Но е добре някъде да сложим текстовете на хрониките, които имаме /даже ако може направо онлайн издания на ГИБИ и ЛИБИ/, както и разни мемоари и т.н.

          Може би е необходимо нещо от типа на iremember.ru. Там има кратки интервюта с ветерани от войната. За съжаление времето е почти изпуснато, хората, които са участвали през 1941-1945 вече са по на над 90 години, но някои от тях вероятно още могат да разкажат интересни неща. А биха били интересни разкази и на хора, които са служели на границата през 50-те години или пък са участвали в Чехословакиа 1968.

          Необходимо е да има и списък с линкове. Не е нужно той да се превръща в куп препратки към неизброимите исторически сайтове по света, но трябва да има такива към не повечето от няколко десетки български, може би с кратка анотация.


          Май написах някаква доста максималистична програма, това е по скоро мечта за целия бгнет, а не нещо по силите на един сайт, при това некомерсиален, но I have a dream


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #6
            Thorn написа
            Трябва да има бази с данни. Примерно една база с изброена цялата бронетехника или цялата авиация или огнестрелното оръжие по света с някакви данни. И непременно поне българските - тук вече просто трябва да е подробно, защото имаме достатъчно специалисти.
            ОК. Поне за българските кораби вече го имаме - Вимпел - Българският военноморски флот

            :secret: :38: :38: :nut: :1087: :1087: :wo-oh: :aaa: :aaa: :aaa: :aaa: :aaa: :aaa: :aaa: :aaa:
            Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
            Неизвестен руски адмирал

            Comment


              #7
              Аз предлагам едно малко "драконовско" решение- всякакви фенове на странни и екстравагантни безумни теории като т.нар. "автохтонисти", "прабългаристи", "ганчоценовисти", окултисти и изобщо цялата тая исторически неграмотна пасмина, която окепазява всяка тема, до която се докопа, да бъдат банвани завинаги още при първия пост, с който се разкрият.
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                #8
                Ги, правили сме го това - не помага. А и не са само те. В общи линии в момента, в който започнеш да разчистваш дискусиите от подобни дивотии и веднага се надига вой до небесата - "цензура, произвол!" - макар че в крайна сметка именно такива хора рушат форума. Е, май в крайна сметка, с много нерви и т.н. от страна на модераторския екип, форумът оцеля. Но разбира се се промени - което е нормално, предвид многократно увеличения брой потребители. Наистина, повечето от тях са "мъртви души" за дискусиите и практически броят пишещи съфорумци не се е увеличил кой знае колко в сравнение с началото, но промяната така или инак е налице. Дискуисията сигурно ще е бавна и тежка, но аз поне се надявам, че някаква полза от нея ще има - макар и обсъждания проблем да не изглежда лесно разрешим. Не е и като да не сме го обсъждали досега. През изминалите години от съществуването на форума, този проблем под една или друга форма е бил обсъждан - кога по-бурно, кога по-спокойно ...
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  #9
                  Може би всяка нова тема трябва да бъде първо преглеждана от модератор преди да бъде публикувана. Според мен така ще се отсяват тия теми, които са считани от форумната управа за интересни. Същевременно заданието на темата може да допуска определен кръг от отговори: например е неуместно да има разправия да оногундурите, когато става дума за каталаните (понеже имаше такава тема). Това ще значи саморегулация от страна на пишещите в темата.

                  Comment


                    #10
                    SRH написа
                    Може би всяка нова тема трябва да бъде първо преглеждана от модератор преди да бъде публикувана. Според мен така ще се отсяват тия теми, които са считани от форумната управа за интересни. Същевременно заданието на темата може да допуска определен кръг от отговори: например е неуместно да има разправия да оногундурите, когато става дума за каталаните (понеже имаше такава тема). Това ще значи саморегулация от страна на пишещите в темата.
                    Не съм съгласен с това! Аз членувах в един подобен форум, където имаше същите правила като описаните от теб и трябва да ти кажа,че НЕ работят.Пак си имаше мнения не на мястото им и то написани главно от хора с увеличени правомощия(модератори,администратори и др), докато гласа на обикновенните потребители все повече оставаше "глас в пустиня".По-добре е след като се пусне, темата да се заключи или изтрие.Доколкото виждам в повечето форуми е така.Това е нормалната практика.Но наистина трябва по някакъв начин да се регулират мненията на потребители, които си нямат работа и цял ден търсят световни заговори и консипрации,неразкрити мистерии и загадки. :aaa: :nod:

                    Comment


                      #11
                      Конкретно моето предложение е от отдела за българска история да остане само този за новата- от Освобождението до 1944 г. Всякакви теми, свързани с Втората, Първата и преди Първата българска държава да бъдат трити.
                      Но бих приел с радост което и да е решение на форумната управа, стига да се запази форума...
                      Quae fuerant vitia, mores sunt.

                      Comment


                        #12
                        Юлиан Август написа
                        Конкретно моето предложение е от отдела за българска история да остане само този за новата- от Освобождението до 1944 г. Всякакви теми, свързани с Втората, Първата и преди Първата българска държава да бъдат трити.
                        Но бих приел с радост което и да е решение на форумната управа, стига да се запази форума...
                        Аз очевидно съм против. Средновековието ми е интересен период.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          #13
                          Thorn написа
                          Аз очевидно съм против. Средновековието ми е интересен период.
                          Добре де,а не може ли да има само една тема за прабългарите(респ. за славяните и траките) и само там да се дискутира? Така спама значително ще намалее, пък и информацията ще е много по-лесно достъпна и по-добре систематизирана? :o :sm186:

                          Comment


                            #14
                            Мислил съм по този вариант. Няма да е голямо подобрение. Дори проблемът не е в самите теории , а в нивото на участниците. Просто не ни трябват хора, които проявяват интерес към историята само за да си намерят повод да викат "булгар, булгар!" и да се бият в гърдите.

                            Яко триене му е майката.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #15
                              SRH написа
                              Може би всяка нова тема трябва да бъде първо преглеждана от модератор преди да бъде публикувана. Според мен така ще се отсяват тия теми, които са считани от форумната управа за интересни. Същевременно заданието на темата може да допуска определен кръг от отговори: например е неуместно да има разправия да оногундурите, когато става дума за каталаните (понеже имаше такава тема). Това ще значи саморегулация от страна на пишещите в темата.
                              Правено е ... но е леко невъзможно вече, а и твърде натоварващо за модераторския екип. И поради обема от мнения и поради големината на много от тях и поради специфичността на някои раздели. Иначе звучи много хубаво, пробвали сме го даже, но бързо става задръстване в темите и често става твърде голямо задържане на мненията, което води до странични нежелателни ефекти. За съжаление не това е решението.
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment

                              Working...
                              X