Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Обсъждане бъдещето на форумите

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Нека и аз да се изкажа тогава
    Факт е, че напоследък не пиша много из форума, но това не означава, че не работя по моите си проекти в него. Просто всеки човек си има периоди, в които му е обективно невъзможно да поддържа същото темпо като преди.
    А иначе аз използвам форума по-скоро като място за съхранение на база данни по моите проекти, а не толкова като възможност да водя полемични спорове по различни теми. В този смисъл харесва ми възможността, която дава този форум, всеки да може да прочете вече събраното като база данни от мен, да посочва грешките в него и да го допълва.
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #32
      Imperial написа
      Не мога да дам по-конкретен отговор от следното:

      "Кой ще победи при идеални климатични условия на равно поле при дистанция 2км, ИС-2 или Тигър" като тема за дискусия е драстично против това, за което говоря. Иначе знаеш много добре какви са ми интересите в областта. :38:


      .
      а тема "поради защо "Тигър" е такъв какъвто е?" е ли това което може да се дискутира? И без това табличните данни лесно се намират, докато причините довели за тези данни са къде по интересни. Както споделих в последният ни раговор след прочитането на няколко "хубави" книги за американското танкостроене коренно си промених мнението за техните машини, просто там има отговори на много от въпросите "защо". Сега свършвам книгите за леките танкове и Шерман и почвам за Пантера (но тя не е хубав танк по дефиниция:mhehe: и ще четем амо за обща култура)

      Та теми "защо" отнасящи се за техниката са ли допустими?
      Иначе тема "сравнение" ми се щеше са съвременните танкове но...

      Comment


        #33
        Империал, сравнително добре си спомням, от моята гледан точка, разбира се, въпросните събития, както и историята на форума от последните - колко са? - години. Няма нужда да напомням (които са участвали - помнят и знаят) колко пъти съм подвигал в една или друга форма тези проблеми и сме им търсили решения. Но работата е в това, че на тези "първоначални люде" им липсва ентусиазъм, много от проблемите са обсъдени и никой не подвига нови, вместо това се оплакваме, че няма нищо интересно (което не е и съвсем вярно, но за това след малко). Факт е, че преди време за модериране отиваше много повече енергия, много повече трябваше да се модерира (именно така се изгради атмосферата, която днес ценим) и въпреки това ние, модераторите, успявахме едновременно да изчитаме целия форум (сега това би отнемало много по-малко време), да модерираме и да пишем мнения и да започваме теми, които се възприемаха като стойностни. При това пак двама-трима души вършехме кажи-речи цялата модераторска работа. Т.е. проблемът не е в количеството модератори или в количеството работа, нито пък в бройката стойностни потребители, а в умората и мързела. Две свързани и допълващи се едно друго явления.
        Ако се върнем към живота на форума от последната, примерно, година, то да се заключава, че едва ли не основният проблем са средновековните (средновековно-български) теми, няма да е точно - там пишат стойностни хора и нивото на дискусия се попромени. А имаше и не лоши дискусии, от които има смисъл, макар че и от модериране също имаше нужда (и то бе полезно). Явно е, че форумът отдавна е общоисторически и това е тенденция, която едва ли може да се промени, а и не мисля, че е чак толкова неинтересна - за мен поне това не е лошо. Но да се върна към проблемите и възможните решения, от моя гледна точка, разбира се.

        Представяте ли си някаква алтернативна информационна система, която да е по-ефективна и по-приятна среда за вашата дейност?
        Не, не си представям такава.

        До каква степен имате нужда от общоисторически форум с нивото на БС?
        Съдейки по това, че продължавам да пиша, често с удоволствие, понякога по вътрешна необходимост (да отговоря на нещо), то аз, поне, имам подобна нужда.

        Така както виждам нещата, основният проблем се очертава липсата на модераторска енергия. За да се поддържа атмосферата модериране е определено необходимо. Този проблем може в крайна сметка да се разреши по начин, вече предлаган, макар и навремето отхвърлян от мен. Мнението ми донякъде се промени както защото вече няма такава опасност от "разбягване" на отделните форуми, така и защото вече има изградена определена атмосфера и стандарт, които се разбират от доста потребители на форума. Решението е да се издигнат няколко отделни модератори, които да се занимавам с отделните подфоруми или подфорумни групи - като Дибо или Одзава. Следенето само на един подфорум, пир това на такъв, към който се проявява интерес, ще разреши донякъде този проблем.

        Вторият проблем, загубата на военната ориентация, може да се реши само с писане на нови теми. Вероятно ще е добре "военният дял" на форума да се отдели в самостоятелна група подфоруми, макар че може би това не е и задължително. Но има ли все още интерес и желание за такива дискусии? Кои са хората, които жадуват подобно нещо, а нямат възможност да участват в него, защото си губят енергията за модериране и администриране? С други думи (това е съвсем конкретен въпрос) ти, Грей и други, които в момента не пишат може би по причина на "загуба на насоченост" на форума (силуетът на Албирео ли съзирам някъде в ъгъла ), ще започнете ли да пишете по-активно по такива теми, ако спрете да се занимавате с модерирането на неинтересните ви раздели? Или причината за загубата на енергия е другаде (каквото подозрение имам)? За да има обсъждане, трябва да има какво да се обсъжда. Далеч съм от мисълта, която се изказва от време на време, че "всичко вече е обсъдено" - не е така. Има още много какво да се обсъжда, но кое спира обсъждането?

        Comment


          #34
          Много е писано, а и така набързо няма как да си събера мислите. Затова само надве-натри:
          Неучастието на модераторския екип е последната ни грижа - кога пък точно аз и моите теми са били основен двигател на форумната активност? Макар че като се замисля имам една две откровено глупави теми, радвали се поради своята глупост на завидна популярност...
          Същевременно енергията, нужна за модериране хич не е чааак толкова голяма. Така че не самото модериране е основната причина за неучастието (тук Голъм е прав). Има донякъде загуба на интерес, дали естествена или поради странични за форума фактори, но тя е нормална. Пък и честно казано не виждам защо трябва да адресираме все старите познати лица. Основните активни потребители на форума се променят и в това няма нищо лошо. Те са хората с енергия, които могат да съживят форума, не старите изхабени потребители, които трябва да пишат едва ли не насила.
          Затова темата ако се разглежда като "Как да накараме старите потребители да пишат отново и така да възродим форума" е грешна по същество. По-скоро трябва да е "Как да осигурим форума като поле за изява на определен вид хора, независимо дали стари или нови". Обаче си нямам на идея дали се справяме с това, малко ме е страх, че не предвид зачестилата напоследък конфронтация стари-нови...

          И нещо техническо - дилема, с която аз често се сблъсквам напоследък дали да оставя дадени откровено безсмислени постове с тайната надежда да раздвижат някоя прашасала дискусия и евентуално да породят нещо интересно. Това често е и причината да не орязвам в зародиш кръчмарски изпълнения. Не знам дали е правилната стратегия за анимиране на форума, май по-често избива настрани.

          ПП Променях няколко пъти поста си, така че да е максимално неясен и несвързан
          Last edited by Sir Gray; 05-11-2007, 10:43.
          XV mile the sea brode is
          From Turkey to the Ile of Rodez...

          Comment


            #35
            Аз също имам подобно усещане, но пък от мнението на Империал останах с друго впечатление - че той смята това за съществен проблем. Разбира се, ако правилно съм те разбрал, Империал, основният проблем за теб е бягството от първоначалната насоченост. Няма да крия, че имам пръст (повече от един, че и зъби са се включили, несъмнено) в това отклонение, но не мисля, че то е проблем. Какъв е проблемът, все пак? Нещо променило ли се е съществено през последните няколко месеца или пък спрямо положението на нещата преди една-две години? Или става въпрос за резултат от едно постепенно "осъзнаване"?

            ПП Грей, с нещо няма да се съглася - навремето сме водили много интересни дискусии и мисля, че имаш какво да пишеш, така че това, че не го правиш, за мен е неприятно.

            Comment


              #36
              Не бих искал да полемизираме излишно. Но все пак какво се опитваме да утвърдим, някакъв наш патент ли. Виждал съм военно-исторически форуми. Не пиша в тях, но ги чета. Има такива за Втората световна война, за Първата, за колониалните войни, за руската военноморска история, за френската революционна армия, за Даниел Морган или за Ямамото. Бойна слава постепенно се измести към съвсем други селения. Стана публицистично-есеистичен форум за препирни на тема "славянската кокошка или прааварското яйце." И явно не върви така.

              Comment


                #37
                Относно насочеността на форума ще цитирам отговора си на въпроса на Голум в icq:

                Golum ‎(9:14 AM):
                какво ще кажеш за дискусията, начената от Империал?
                Avisian ‎(10:13 AM):
                не съм я видял още - за какво иде реч?
                Golum ‎(10:15 AM):
                е, даже си писал там - за бъдещето на форума
                Avisian ‎(10:15 AM):
                аха
                Avisian ‎(10:16 AM):
                в това отношение моето мнение не се е променило ни на йота от последното такова обсъждане
                като уважаващ себе си форумен цербер съм на следното мнение
                ако не искаш общи приказки да надделяват над тематичните - махни секцията за общи приказки
                както и да го въртиш периферните теми винаги са по-богати от тематичните - защото периферията винаги е по-широка от ядрото
                Golum ‎(10:17 AM):
                така е
                Avisian ‎(10:18 AM):
                не може да се караме на хората защото използват дадена секция по предназначение
                ...или че предпочитат една секция пред друга.
                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                请您死在地狱般的阵痛
                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                きさまはしんでくださいませんか
                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                Comment


                  #38
                  Даниц, вероятно си прав - несъмнено има и теми, които въобще излизат от насочеността на форума, дори и ако (както е при мен) го виждаме като "общоисторически". Но справянето с подобни теми е въпрос на модериране. Няма нужда да откриваме нищо, за да го постигнем. Аз предпочитам да виждам повече конкретни исторически дискусии. А когато някой в подобна тема се намеси с някакви общи отклонения, камо ли с разсъждения около произхода на кокошката и яйцето - това лесно се реже и маха.
                  А за да има повече собствено исторически теми - ние трябва сами да си ги създадем. И да модерираме (да се модерира) дотолкова, доколкото отклоненията в "есеистична" посока да се режат.

                  А за по-общите дискусии, които придобиват и есеистична насоченост - макар че да се държат в по-аналитични рамки не е трудно - си има отделен раздел и те трябва да остават в неговите рамки.

                  Ако проблемът е в недостига на модераторска сила, то той може сравнително лесно да се разреши с разпределяне на функциите. Сигурен съм, че за всеки раздел ще се намери човек, който хем да има съответните интереси, хем да умее да поддържа атмосферата и да реже нещата, котио трябва да се изрежат.

                  Comment


                    #39
                    Общите приказки са си общи, те на мен не ми пречат - чат да става. Кокошкарско-яйчените теми в "тематичните" раздели идват в повече по-скоро. Но какво да ги правим тях, ако действаме с голямата тесла, във форума просто няма да се пише. Нищо.
                    Но усещам, че измествам дискусията в злободневно-модераторска насока, а не това е целта и. Така че да се върнем накъдето трябва.
                    XV mile the sea brode is
                    From Turkey to the Ile of Rodez...

                    Comment


                      #40
                      Не, не ме разбрахте, май.

                      Посещавам форума по три пъти на ден, по същата причина, по която го посетих и първия път, заради военната история. Тук пишехме за това, едно време. А сега отиваш на концерт на Manowar, а те почват да ти свирят подбрани подпури от Michael Jackson.

                      Заедно го правим интересен, но ако интересите се разминават, тогава трябва да има обособеност. Под някаква форма. Ето, Крилов ви го казва, ако отидеш на рпг.бг и вместо за гном с пет демидж и каничка диамантено кафе отвориш тема за Цеца Величкович, това няма да бъде прието. А при нас ще бъде възприето, като "историята в една по-широка рамка". Не обвинявам никого, всеки му е отпускал края, но така се получи. Просто щото не си гоним основния интерес или пък много време мина и всеки почна да се интересува от друго. На Бг-мама също има интересни теми, дали пък там не отворя една тема за Фалуджа.

                      Comment


                        #41
                        А има я и причината, че военно-историческите дискусии вече бая са понатежали и всяко добавяне иска и гледане и търсене във вече съществуващите, а и повече аргументация. Която "спирачка" си оказва своето влияние - това няма как да се избегне, но си е част от нормалното развитие. А и форумът надрасна детските си години, и от едно село (е, от информационно-дискусионна гледна точка) стана град, с неизбежните последици от една такава промяна - нещата станаха по-големи и по-сложни, появиха се "предградия" и т.н.
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #42
                          Не, разбрах те още първия път, Даниц . Не само ти мислиш така. Няма значение каква е причината, още по-малко пък - кой е виновен. Въпросът е какво да се прави. И трябва ли нещо да се прави въобще - дали БС е "форум за военна история" или напротив - БС е форум на пишещите в него. Кое ще е определящо - първоначално избраната насока, отразена в името или желанието за писане, което се самовъзпроизвежда ден подир ден, съсредоточено на едно конкретно място.
                          Накрая всичко се свежда до това какво пишем в този форум. Аз военно-исторически теми не съм виждал от много отдавна, самият аз не съм отварял такива сигурно от година, поне. То май има и повече от година, откакто самият аз съм отворил каквато и да е тема. Как ще променим това? Някакви идеи? И ще се промени ли ако свием тематиката отново до военната история, примерно със строго модериране в тази посока.

                          Comment


                            #43
                            Добре де, кой наистина пречи да се пишат теми от типа

                            „Каква роля е изиграла концепцията за стратегически бомбардировки през ВСВ”

                            „Доктрината на Дуе”


                            „Малкоизвестна операция на Червената армия против банда от басмачи през 1927 г. в Таджикистан”


                            „Участието и бойната роля на Шилка във войната в Нагорни Карабах”


                            „Процент от загубите причинени от артилерийския огън и от лекото огнестрелно оръжие през Кримската война”


                            Хубаво, обаче на мен ми е също толкова интересно, че дори и по-интересно да си говорим не само за оръдия и картечници, но също и за мечове и арбалети. И е нормално примерно битката при Велбъжд да ми е по-интересна от битката при Мюре.

                            Но не можем да избягаме от общоисторическия контекст на случката. Трябва да знаем как са били въоръжени бойците /полезност на темата за средновековните църкви и техните стенописи/, потенциалните планове на страните /полезност на теми за произход на династията и за взаимоотношения с други династии – примерно опит да изясним защо Асеновци са се погаждали с куманите, а други с татарите и на какво се е надявал Иван Асен III и т.н., че даже и етническия произход /или по-точно самосъзнанието/, защото не можеш да се опитваш да разбереш историята на Румъния без този ключов въпрос, камо ли раздиращите халифата войни между йеменити и кайсити, боеспособността на манчжурските и китайските части в армията на империята Цин или откъде са се взели туркополите в кръстоносните армии.


                            Дори съжалявам потребители, като …пииип…. или….. пииип защото те не са виновни, че съвременната ни историография се крие зад прашните пердета на мизерните си кабинети и не си подава носа в интернет. „Популяризирането” е оставено на откуп на хвалипръцковци като Професора и Кандидата на икономическите науки, на двама археолози, материално заинтересовани от раздуване на резултатите от разкопките си, за да намерят спонсори и комплексирани фолк хисторици.

                            Представете си съвременен абитуриент с интереси в историята. Не очаквайте от него да се рови в библиотеките, той ползва интернет. И ако няма нормални форуми, като този, къде той би успял да види един по-широк, по-безпристрастен и по-адекватен форум?


                            Не, не мисля, че трябва да се ограничаваме до въпроса за сравненията на Ли-Енфилд с Ли метфорд!


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #44
                              Аз застъпвам идеята, че точно сега не е моментът да се премахват раздели на форума.

                              Нека тези, които се интересуват от тематиката на раздел Хикс, Игрек или Зед, да си пишат и четат там. Не виждам причина да се бастисва целия раздел, посветен на средновековната българска история. Нека не изгаряме целия юрган (или - цялото легло, или - цялата къща) само заради няколко бълхи!

                              Името на форума е свързано с военната история, но тя се преплита с общата история, с археологията и т. н.

                              Хареса ми идеята да се добави подраздел за междувоенния период (м/у двете световни войни).

                              Може би (само може би) някои теми от раздела, посветен на общите приказки, биха могли (евентуално - след корекции от страна на модераторите) да бъдат разхвърляни из други форумни раздели.

                              Ако трябва, да се направят нови раздели и подраздели...

                              Аз бях започнал един проект, който в момента прашасва в архива... Става дума за "Календар на българската бойна слава" - датите от календара и събитията от българската военна история - срещу всяка от тях. Смятам да продължа работата си по него.

                              В този ход на мисли...

                              Мисля, че бихме могли да направим и календар на религиозните празници - православни, католически, протестантски, мюсюлмански...

                              Биха могли да се сложат препратки към тях, след като се оформят по някакъв начин, удобен за ползване (например - банери - както към сайтовете, стоящи вляво и вдясно от логото на форума).

                              А може и да се комбинират военния с православния календар и срещу датата да се виждат и военните събития, станали в различните години, и - празниците от църковния ни календар (някои от които трябва да се осъвременяват всяка година, понеже не се празнуват на една и съща дата)...

                              Бихме могли да съживим някои стари, но златни теми, както - и темите в международния раздел на форума.
                              Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

                              Comment


                                #45
                                Пиша в тази тема с ясното съзнаие, че всякакви разговори за кардинални промени и повишаване нивото на форума са достатъчно безперспективно занятие.

                                Ако трябва да тръгнем от причините за сегашното състояние на форума (което аз не смятам, че се различава твърде от което и да е познато ми състояние от времето на регистрацията ми до сега), то те са:
                                1. До голяма степен интересните теми вече са били предмет на обсъждане.
                                2. Тези, които още не са били обсъждани, се спотайват нейде и е трудно да бъдат открити и пуснати във форума.
                                3. Но дори и когато бъда заловена такава интересна като предмет тема и издърпана за ушите, въпреки това е много трудно тя да се случи като хубава тема. Трябва да се формулира проблем, да има поне няколко компетентни по нея потребители, те да имат голяма доза "споделени знания" и някакъв "information gap" помежду си и др.

                                Какво НЕ трябва да се прави:
                                1. Не трябва да се въвежда предварително модериране на темите и мненията.
                                2. Преструктурирането на форумите (раздробяване и обединяване на раздели, нови подраздели и т.н.) не води до качествени промени и ползата би могла да бъда (в което също се съмнявам) по-голяма подреденост и прегледност, но не и справяне с това, за което говори Имп.
                                3. Не трябва да се закриват раздели както имаше предложение за българското Средновековие. Освен глупостите там през последната година бяха написани и много стойностни неща. Дори си мисля, че те са основната причина за недолюбването на БС в българското интернет пространство, което аз го приемам като комплимент към БС.
                                4. И като обобщение - аз лично мисля, че няма необходимост нещо особено да се променя. Разбирам, че това е в разрез с поставения за обсъждане проблем в темата, но това е мнението ми.
                                Ако все пак трябва да се промени нещо, то може би трябва да е насочено към "монологизирането" на БС. Очевидно, че това, което правят Дибо, Одзава, Даниц, са едни от най-добирте неща тук (или поне най-запомнящите се). Може да се развиват нещата в тази посока, първото мнение на Торн беше в този дух. Което би трябвало да върви едновременно поставянето на форумите на второ място като цел на БС и ограничаването им. Не че особено ми допада този вариант за развитие, това определено няма да е "моята БС", но по този начин биха могли да се променят нещата в духа на предложеното от Импириъл.
                                Last edited by Хана; 05-11-2007, 18:31.

                                Comment

                                Working...
                                X