Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Палеолит news

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кухулин написа Виж мнение
    Недоразумение в смисъл имало ли е суша в Берингия преди 14к години или е нямало.
    Ами нали в цитата, който си дал, е отбелязан периода - 30000BР - 11000ВР - тъкмо влиза. В линка към руското уики, който аз дадох, пише между другото, че са изследвали кислород в морските утайки на дъното на Беринговия пролив - и смятат, че сушата (в твоя цитат - "land bridge") е имала максимална ширина около 1600 километра. Нещо повече, понеже в последния ледников период - баш от тия 30 до 15К преди н.е. (то и океана затуй е бил нам колко метра по-плитък!) в Сибир не са оцелели (няма археологически находки - има отпреди туй и след туй, значи е било покрито с лед и необитаемо), смята се даже, че тия, дето - по датирани огньове вече в Америка - са стигнали там по време (към края -15-14Кпр.н.е.) на заледяването - са оцелели баш на тая земя - Берингия - т.е. живели са на нея бая време и после са продължили напред, към Аляска. Ето тука една статия - има я и същата карта на мястото през това време. Може би имаш предвид, че като е суша, не са им трябвали лодки? Ами тия, за които писах, явно ги свързват с предполагаемата по-ранна вълна - от 50К до 30К пр.н.е. - която, евентуално, е оставила находките в Блуфиш, датирани 24Кпр.н.е. Това е споменато в уикито за заселването на Америка, тая вълна се предполага да са тръгнали от по-южни части на Азия - т.е. някои от там тръгват по море на юг - и стигат Австралия - първи датировки - 60К пр.н.е. - а пък други са се пробвали през Беринговия проток, малко преди да изчезне - и, както изглежда, са стигнали отсреща.
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    Comment


      Така е, така е, pnp5q е права - напоследък са дефинирали по-точно периодите и вече голяма част смятат, че първите преселници от Азия са дошли с лодки, а едва след тях - онези по отворилия се междувременно сухопътен маршрут през Берингия.
      A strong toun Rodez hit is,
      The Castell is strong and fair I wis...


      блог за средновековна балканска история

      Comment


        pnp5q написа Виж мнение
        други са се пробвали през Беринговия проток, малко преди да изчезне - и, както изглежда, са стигнали отсреща.
        =>

        Кухулин написа Виж мнение
        Има някакво недоразумение тук.

        Comment


          Ами уточни го къде е. Може би в мнението на учените, че пешеходците не са си носили лодки - и даже не са ги умеели хич? И по-точно в увереността им, че преплуването с лодки преди Берингия е толкова абсурдно, че за най-ранна граница на преселението "твърдо" се приемаше 10-12К пр.н.е.?
          А междувременно го погледнах на Гугъл мапс тоя остров къде е - ми той в едно архипелагче почти срещу Ванкувър! - т.е. - бая далеч от най-голямата ширина на Берингия - значи тия, дето са стигнали до него, са имали традиции в лодкостроенето - и са ги запазили по пътя от Аляска на юг до тоя остров.
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            pnp5q написа Виж мнение
            Ами уточни го къде е.
            Ами, цифрите ги писахме в горните постове.

            Протока изчезва преди 30к години.
            Първите данни за миграция са преди 24к години.

            =>

            Твърдението "други са се пробвали през Беринговия проток, малко преди да изчезне - и, както изглежда, са стигнали отсреща" не е подкрепено от никакви доказателства. Предполагам, че става дума за някакво недоразумение.

            Кой е имал лодки, кой е нямал, какви са им били традициите, това са отделни въпроси. Никой не твърди, че миграцията през морето е невъзможна, че преди 40к години са били с ръце в задниците и не са знаели как да плават. Сигурно са знаели, но засега няма данни да са прекосявали открито море в тоя район. Може по-нататък да се появят и такива данни, кой знае...

            Comment


              Според мене и ред други светила по въпроса (не че аз съм такъв, но още си спомням възторга, с който четох "Първия американец" на Керам) долната граница от 9 500 г. пр Хр. вече може да се счита за окончателно пробита, обаче 30 000 години са си. ...малко много. Мисля че мореплавателите са полазили тихоеканското крайбрежие преди ок. 17-18 000 години и плаването не е било презокеанско, а каботажно. Интересни са също данните за преселения откъм Европа по/до леда! На мене последните данни, основани на приликата между върховете на копията в Европа и Америка (култура Кловис) ми прозвучаха доста убедително...
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                Ок. 12 хил. г. пр. н.е. е най-старата достоверно установена дата. При всичко др. има съмнение за замърсяване на пробите и пр. неточности. Сега с находките от последите 2-3 год, които още не са публикувани подробно има интифа да дойде ок. 13 хил. г., но това е засега. Но това са находки от Аляска! Имаше преди една година предатиране на Блу фиш, ама май не се прие. И да не забравяме, че тези датировки са плюс-нинус средно 500 г.

                Последният обобщаващ труд с данни и след 2010 г. е Васильев С.А., Березкин Ю.Е., Козинцев А.Г., Пейрос И.И., Слободин С.Б., Табарев А.В. "Заселение человеком Нового Света : опыт комплексного исследования", 2015 (макар че всъщност излезе в началото на 2016). - една тухла от 700 стр. Заслужава си да се прочете. От нея става ясно, че нищо не е ясно...

                Click image for larger version

Name:	1014458336.800x600w.jpg
Views:	1
Size:	63.5 КБ
ID:	554053

                Доста интересни неща има, но почти всички данни са спорни и несигурни. Така е в археологията на палеолита...
                Във всеки случай находките в Аляска доста категорично сочат, че на територията на Берингия и Аляска протичат интензивни процеси, които обаче достигат до Лаврентийския щит - и дотам. Не е ясно изобщо кога са минали през/покрай него и откъде (крайбрежния път, през коридора или и по двата).

                Теорията на Станфорд и Брадли (т.нар. Солютрейска хипотеза) ми се струва крайно фантастична. Не случайно много малко хора я подкрепят. Тя се основава единствено на сходство в каменната индустрия, но както отбелязват критиците, има и видими разлики. Лична аз съм склонен да приема обяснението за конвергенция като обяснение за това сходство.
                Иначе теорията предизвиква множество въпроси, на които нито авторите, нито някой друг дава отговор.

                Comment


                  Хората отдавна са доказали, че минават отвсякъде Обаче ...ето сега например се опитвам да си изясня процесите, свързани със завоюването на Британия от англо-саксите и ...не успявам! Изчетох един тон материали, наистина и пак - нищо! Или почти нищо. Та какво остава за безписмените и безметални първозаселници на Новия свят?

                  Някой би ли казал нещо относно хипотезата за частично заселване на Северна Америка от Европа през Атлантическия океан? Напоследък тази теория като че ли набира сили, а най-добрите основания за нея се откриват в паралелите между солютрейската и т.нар. култура "Кловис"... Но аз едно време смятах, че типичните за кловисците върхове на копия идват в Америка през Азия.
                  A strong toun Rodez hit is,
                  The Castell is strong and fair I wis...


                  блог за средновековна балканска история

                  Comment


                    Едва ли набира сили напоследък, по-скоро ги губи. В днешно време няма как да се разчита на някакви бегли сходства в материалната култура, след като не се подкрепят от генетиката.

                    Comment


                      Кухулин написа Виж мнение
                      Едва ли набира сили напоследък, по-скоро ги губи. В днешно време няма как да се разчита на някакви бегли сходства в материалната култура, след като не се подкрепят от генетиката.
                      Да, но нивото на съвременните генетично-исторически изследвания ми се струва под всякаква критика, както Голъм беше казал преди време, липсва им адекватна база данни. Това, струва ми се, е и причината, поради която едва ли не през ден "откриват" нови характерни за дадена раса генни модификации и те вече наброяват стотици, без да е много ясно кога ще му дойде края. Напълно възможно е да е имало инфлукс на европеидно население през Палеолита и неговите потомци още да не са открити; индианците не ми изглеждат еднородни като генетично наследство.
                      A strong toun Rodez hit is,
                      The Castell is strong and fair I wis...


                      блог за средновековна балканска история

                      Comment


                        Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                        Да, но нивото на съвременните генетично-исторически изследвания ми се струва под всякаква критика, както Голъм беше казал преди време, липсва им адекватна база данни.
                        Няма значение какво е било преди време. Днес всяко неглижиране на генетичните изследвания те изхвърля през борда на научната платноходка.

                        Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                        Това, струва ми се, е и причината, поради която едва ли не през ден "откриват" нови характерни за дадена раса генни модификации и те вече наброяват стотици, без да е много ясно кога ще му дойде края.
                        Пишеш го така, все едно е нещо лошо Колкото повече маркери откриват, толкова по-добре. Кога ще му дойде края... ами когато ДНК спре да мутира. Няма да е скоро.

                        Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                        Напълно възможно е да е имало инфлукс на европеидно население през Палеолита и неговите потомци още да не са открити; индианците не ми изглеждат еднородни като генетично наследство.
                        Възможно е, разбира се, но не е много вероятно. Засега е установено значително еднородство, което при това не е свързано директно с европейския палеолит. Но пък е тясно свързано с Кловис.

                        Anzick-1

                        Comment


                          Не говоря за неглижиране, смятам просто, че липсва адекватно обширна база данни и същевременно онези, които провеждат изследванията и работят върху възпроизвеждането на генетичната история на човечеството, отчайващо слабо комуникират със съвременните историци - и това може да е само в минус и на двете научни направления Втората част на изказването ми е направо крещящо видима във всички изследвания по генетична история, които са ми попадали. А решението е толкова просто - прикрепяш един способен историк към екипа и проблемът се решава.
                          A strong toun Rodez hit is,
                          The Castell is strong and fair I wis...


                          блог за средновековна балканска история

                          Comment


                            Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                            Не говоря за неглижиране, смятам просто, че липсва адекватно обширна база данни
                            Проблема е, че адекватността на данните по отношение на даден въпрос далеч не е проста за смятане, а напротив - подобно твърдение се доказва с куп формули и цифри.

                            Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                            същевременно онези, които провеждат изследванията и работят върху възпроизвеждането на генетичната история на човечеството, отчайващо слабо комуникират със съвременните историци - и това може да е само в минус и на двете научни направления
                            За съжаление такава симетрия не се наблюдава. Историята няма с какво да помогне на генетиката, но генетиката може много да помогне на историята. И изобщо, едната е точна наука, а другата е хуманитарна.

                            Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                            А решението е толкова просто - прикрепяш един способен историк към екипа и проблемът се решава.
                            Това по принцип е добро решение, стига способния историк да си усвоява кротко бюджета и да не се ръчка в генетичните въпроси. Това важи за всички, разбира се - хубаво е всеки да си действа в сферата на компетентност.

                            Comment


                              Кухулин написа Виж мнение

                              За съжаление такава симетрия не се наблюдава. Историята няма с какво да помогне на генетиката, но генетиката може много да помогне на историята. И изобщо, едната е точна наука, а другата е хуманитарна.
                              Не мисля така Всичко, което се занимава с човека е "хуманитарно" и това само за начало, а нататъка има толкова много, че дори не искам да започвам.
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
                                Всичко, което се занимава с човека е "хуманитарно"
                                Генетиката се занимава с гени. Животните имат гени, растенията имат гени, кое ли няма гени. За наше щастие човека също има гени, но нека този факт не ни възгордява чак толкова...

                                Comment

                                Working...
                                X