Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Палеолит news

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Това, което например "отвращава" много хора и ги изпълва с недоверие към модерните гено-исторични изследвания, са изследвания от сорта на "българите са 45 % италианци!". Какво, по дяволите, значи "италианци", за начало? "Класическата" история (примерно) може да помогне с много неща, сътрудничеството между двете исторични дисциплини е must, дори и само за "разказа" да става въпрос, но май вече за съжаление нямаме научните бюджети на Студената война, тоталитариз(Ъ)ма, имперските епохи и, ъъъ, Първият Велик Глобализъм, иженарицаем "Ла Бел Епок", поради което трябва да се простираме според чергата. И професорите (някои от тях поне) не взимат колкото министрите, както е било в Царство България през 1936 г.
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
      Това, което например "отвращава" много хора и ги изпълва с недоверие към модерните гено-исторични изследвания, са изследвания от сорта на "българите са 45 % италианци!". Какво, по дяволите, значи "италианци", за начало?
      Проблема с отвращението и недоверието се решава лесно. Достатъчно е човек да прибегне до изпитаните принципи на научната методология. Четеш изследването, следиш веригата на аргументите и разбираш кой какво е имал предвид с определението "италианци". Ако нямаш възможност да приложиш такъв подход, тогава най-добре е да се придържаш към публикациите в по-авторитетни издания, където принципно такива лаладжийски заключения се срещат по-рядко. Лошото е, че дори в публикациите с ниско качество понякога има ценни неща.

      Това, разбира се, не е проблем конкретно на историята или на генетиката, а на науката като цяло.

      Comment


        Guy de Mont Ferrand написа Виж мнение
        Някой би ли казал нещо относно хипотезата за частично заселване на Северна Америка от Европа през Атлантическия океан? Напоследък тази теория като че ли набира сили, а най-добрите основания за нея се откриват в паралелите между солютрейската и т.нар. култура "Кловис"... Но аз едно време смятах, че типичните за кловисците върхове на копия идват в Америка през Азия.
        Тъй де, т.нар. Солютрейска хипотеза. Няма никакви други аргументи освен сходство в каменната индустрия. Сходство, но не идентичност.
        Как са се предвижвали през ледовете без да иман полярна адаптация - не знам... Полярната адаптация (иглу, харпун за лов на леда, шейна, каяк и пр.) се поява няколко хиляди години по-късно.
        Няма всъщност данни за заселване на същинските полярни области (откъдето уж са минали) преди културата Дорсет.
        Намерих книгата на Брадли и Станфорд "Across Atlantic Ice" - ами не ми е никак убедителна...

        Comment


          В някои случаи може да се разбере за италианците, в други не, но това всеки го знае, вярно е, че е проблем на цялата наука, но и генетиците пък не са длъжни да познават историята като историците. Имах предвид и сериозни публикации, които са ми правили лошо впечатление с неумението си да се оправят с историческите термини, а понякога незнанието може да доведе до пропуски - неочаквано имам предвид.

          За солютрейците твърдят, че били дошли с лодки, плавайки близо до ледника, който свързвал Америка и Европа. Множичко ми се види, но пък и самите кроманьонци живеят до ледника в Европа уж. Тъй като полинезийците са ми слабост, а те просто чупят всякакви рекорди с един сравнително прост като направа катамаран... Ако изскочат някакви допълнителни доказателства ще е интересно...
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            Първо няма никакви сведения, че са имали лодки по това време. Осен това те покрай ледника не минават за една седмица - трябва да ловуват морски животни (тюлени, моржове и пр.). Няма никакви следи, че солютрейците са практикували лова на морски животни, който е много специфичен.
            Изказват се още сума ти възражения, на които авторите на хипотезата нямат отговор. Както вече казах, единствено сходството на каменната индустрия е основа на техните идеи. Сходство, не тъждество.

            Comment


              За четене за солютрейската хипотеза:

              Файл : Stanford_Bradley_Collins-Across_tlantic_Ice_Universit_of_California_Press_( 2012).epub
              Линк за сваляне : http://dox.bg/files/dw?a=e54f4380eb

              Файл : Табарев_РАЕ-1-2011-libre.pdf
              Линк за сваляне : http://dox.bg/files/dw?a=1bee824cd5

              Файл : Табарев1-libre.pdf
              Линк за сваляне : http://dox.bg/files/dw?a=9b58fe0e7c

              Comment


                Нова теория сочи за произход на първите протохоминиди района на Чирпан
                "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                Comment


                  Нова, нова, колко да е нова.

                  Comment


                    Оу, вярно, благодаря - теорията не била нова, има публикувани нови данни от по-нататъшните изследвания
                    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                    Comment


                      Всъщност става въпрос за твърде древни примати, живели още преди предците на шимпанзето и човека да разделят пътищата си.
                      С други думи - мамуни.

                      Comment


                        Най-старото намерено човешко поселение в Новия Свят? Перу, преди 15 хил. г.

                        Comment


                          Всички кучета били от една глутница, според ново генетично изследване
                          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                          Comment


                            От една популация, което е малко по-различно.

                            Comment


                              Пещера в Южна Америка се оказа бърлога, издълбана от древни гигантски лемури (англ.)
                              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                              Comment


                                Не било компютри а компоти... Т.е. не лемури, а ленивци.

                                Comment

                                Working...
                                X