Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Развитие на европейските държави 1900-1914

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Да минем към разглеждането на морската търговия по-подробно и на колониите, доколкото това е въможно тук, и доколкото те засягат по някакъв признак разглежданата тема:

    Днес в сравнително по-малка степен, а тогава почти напълно, морето и океана са били свързани с това което наричаме Международна търговия. В епохата 1900-1914 големите индутриални държави, без изключение са конкуренти на този пазар. На постоянно нарастващото количество на свои стоки те трябвало да осигурят някакъв пазар и съответно път до него.Разрастването на индустрията и стопанството пък от своя страна , увеличава, както и днес нуждата от суровини, материали, храни и полуфабрикати. Конкуриращите се държави се опитвали всякак да вземат по-голям дял от търговията и обмена с останалия свят, тъй като точно по-това време , задокеанските страни, незавизсимо дали Америка, Азия или Африка стават за Европа оновен доставчик на суровина.

    Колонии и свободни морета, това е разковничето на всяко развитие тогава. Надпреварата често била скрита, но и лесно било да се стигне до конфликт.

    Това ме навежда на мисълта, че Първата световна е много повече икономическа война, от Втората, която в определена своя част или сфера е и иделогическа. Това в Първата не присъства, макар че национализмът, ако приемем тов за идеология, е основно средство. По това, естествено може да се поспори.

    Но Първата изведнъж започва да прилича на Картаген срещу Рим, повече от студената. Само дето Германия докъм 1910 не се усеща, че Картаген е ревнив. Навсякъде, във всеки свой проект, Германия среща противодействието на Великобритания. Прусия, ако може един паралел, се бори с Австрия за Германските земи, с Франция, макар и един на един, за доминиране над Западна Европа, с Англия, Германия ще се бори за Атлантика, Индийския океан, Средиземноморието и като цяло, за морските пътища. И донякъде предчуствайки го, но без да го разбират напълно, германците стягат и флот, само дето не намират аналога на гарвана като римляните.

    Сега, едва ли Германия е искала да стане колониална държава с размерите на Великобритания и дори на Франция. Бисмарк още смята, че колониите са слабост за създадената от него държава, обкръжена на собствения си континент от всички страни. Но тъй като увеличавайки вътрешната си сплотеност и производителност, тя увеличава и населението си, а оттам и работната си ръка, с около 1 милион годишно вече в началото на века, страната трябда да експанзира. В това отношение Вилхелм ²² никак не е късоглед, ако трябва обективно да разгледаме мотивите му. Цялото ми впечатление, че той има широчина на погледа, слуша индустрията и финансистите, разбира проблемите. Неговите слабости са по-скоро в характера, непостоянен, не много твърд, не много германски.

    И така, колониалната политика, тук и Маркс, и най-вече Хобсън, трябва да бъдат намесени, са следствие от икономическо развитие на Европа. Към 1900 година, и главно имайки се предвид Германия, но дори и Щатите, Япония и Италия, вече се говори за Нов Империализъм, за разлика от Британския "стар". На колониалния фронт, тестето е силно размесено за един век. Много неща са променени, и картата се е изменила твърде видимо:

    Разпределение на колониите в кв.км през 1800

    Испания........................8 937 000
    Великобритания .............3 558 000
    Португалия ....................3 428 000
    Франция .......................1 683 000
    Нидерландия.................. 796 000

    В 1900

    Великобритания..............26 724 000
    Франция .......................10 904 000
    Германия.........................2 576 000
    Белгия.............................2 340 000
    Португалия ......................2 093 000
    Нидерландия.....................1 988 000
    Испания............................ 194 000

    В екваториална Африка нещата са доста преплетени, но примерът само на разпределението на Северна Африка, Магреба, Либия и Египет, е показателен. Великобритания е съгласна на всякакво разпределение на Мароко, стига Германия да не участва през 1904. Средиземноморския бряг на страната, срещу Гибралатар се пада на една слаба държава, и това е достатъчно за Лондон, който до края на Х²Х век е силно привлечен от този район. Франция пък окончателно се отказва от Египет, а заради Тунис, признава права на Италия в Киренайка и Триполитания - пито-платено. Е, германците са разбирали сигурно тази игра, но какво да направят?

    Е ми, правят планове. Сред свободните и незаети още области, най-важно и добро разположение имат Сирия, Месопотамия (Ирак), Арабския полуостров и Персия. Великобритания и Франция също имат планове за тези земи. Британците имат план,приписван на поредния лорд Кързън,( тия или тоя Кързън, все с такива работи се замесват ) да създадат жп връзка от Египет, през Перим, Аден и Мускат между африканските и азиатските си владения. , накратко мжду Египет и Индия. С това те направо ще направят Индийския океан своя обособена зона! Германците обаче търсят пролука в Мала Азия и нататък. За това Германия в епохата съсредоточава цялото си политическо, финансово, икономическо влияние към Турция. За даси отвори пътя към пазарите на Индия, Австралия, Китай и т.н.

    Линията Цариград Багдад, всъщност германците наричали Хелголанд- Багдад. Искали да свържат Хамбург с Персийския залив, извън обсега на британската морска артилерия Балканския полуостров, Предна Азия, Сирия, Ирак, като цяло си били един доста значителен пазар. Пък и Хелголанд -Багдад не било нищо друго освен едно видоизменено възстановяване на старите средновековни връзки, преди колониалните сили да почнали да заобикалят нос Добра надежда. Германия искала да си върне търговията, която някога нейните градове споделяли с Венеция и Цариград

    Comment


      #32
      von Danitz написа
      Изключителен сайт по въпроса е http://kaiserliche-marine.de/
      Сайтът наистина е впечетляващ... (знам го...)

      von Danitz написа
      Но забележи обстановката. Точно по това време в Китай е избухнало така нареченото въстание на боксьорите. Германия изпраща експедиционен корпус. Това е и когато кайзерът съветва войниците си да се държат като "хуни". Германия вече е световна сила, глобално ангажирана.
      Да, и наистина съвпадение - замислях да пусна отделна тема за това въстаниe. Та въпросът ми директно е имали бъдеще тази тема и ако да имали интересуващи се....

      von Danitz написа
      Но аз мислех да караме подред, след икономиката да хвърлим поглед към обществените интереси, социалния живот и откритията, а с армиите и флота, не знам дали тук му е мястото, все пак това е една сравнително мирна епоха.
      Извинявям се, че поразбърках реда, но ми се искаше да вмъкна този момент, и за по сигурно го отделих от вашите "мнения" с ------... Щом не е за тук... моля да бъда извинен и, разбира се, оставям Ви свободно пространство за творене...

      gollum написа
      Аз съм съгласен. За тези цели си има специализирани форуми. Там достатъчно място се отделя.
      И на вас се извинявам. /А Какво искате да кажете с тези "специализирани форуми", та ако е възможно да им хвъля по едно око.../
      "... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."

      Comment


        #33
        Големан написа
        А Какво искате да кажете с тези "специализирани форуми", та ако е възможно да им хвъля по едно око...
        Големане, не ми се вярва, да сте ги пропуснали - под останалите се намират специализираните подфоруми за сухопътно, морско и въздушно въоръжение. Мястото на този род проблеми е в съответна тема в тези подфоруми. Хем там вече са се натрупали доста такива по отношение на флота преди и около ПСВ, даже наскоро се обсъждаха някакви работи.

        Comment


          #34
          Аха, за тях става дума. Благодаря...
          "... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."

          Comment


            #35
            Goleman написа
            замислях да пусна отделна тема за това въстаниe. Та въпросът ми директно е имали бъдеще тази тема и ако да имали интересуващи се....
            За бъдеще не знам, но аз лично се интересувам.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              #36
              може ли някой да ми даде по задълбо^ена информация за това как в края на 19 в. Великобритания,Германия ,Франция и САЩ си разпределят Океания.До колкото знам гореспоменатите три сили без Франция са си оспорвали ожесто^ено Самоа и Тонга? Интересното е 4е докато кралство Тонга запазва независимостта си( под британски протекторат,но все пак независимост с собствена монархия :tup: )то конфликта в Самоа е можел да прерасне в много сериозен проблем,когато през 1898 британците и американците изпраЩат бойни кораби в пристаниЩето на Апия.в крайна сметка дипмомацията пе^ели и съгласно Берлинския договор от 1900 Германия и САЩ си поделят държавата,като кайзера полу^ава лъвсия пай :rock: така да се каже по голямото пар^е.Великобритания се отказва от своите аспирациии в Самоа,но за сметка на това е компенсирана от германците в Соломоновите острови.Вануату е обЩо владение между Великобритания и Франция от 1887,

              Comment


                #37
                angevins, не мога да разбера едно нещо - колко трдно е да се използва буквата "ч"? Какво изразявате по този начин - презрението си към българския език ли? Или пък се борите за замяна на графичното изписване на буквата "ч" със знаците "4" или "^"? Интересни демонстрации.

                Comment


                  #38
                  какво ве^е неколкократно обясних на мойта клавиатура липсва тази буква при използването и на 3 системи на клавиатурата фонетика,стандартна и т.н.не виждам никакво презрение в това,по то4но обратното в този сайт в немалко форуми се говори на руски,на това не обръЩате внимание като презрение към бълг език


                  Ако не сте забелязали на руски говорят руснаците. За кирилизирането - използвайте КРЕДОР, който се намира в горния ляв ъгъл над прозореца за писане, той се справя доста добре. И със сигурност я има буквата 'ч' (аз самият в момента го използвам). Ако ми кажете на ЛС и каква точно Ви е клавиатурата, то ще мога да Ви помогна да я кирилизирате.
                  Sir Gray
                  Last edited by Sir Gray; 04-10-2007, 20:22.

                  Comment


                    #39
                    Нещо не си представям как може на стандартна, че и на фонетична кирилица да няма буква "ч". Аз поне досега на такава клавиатура не съм попадал, разбира се, за всичко си има пръв път. Но лично мен това определено ме дразни.

                    Comment


                      #40
                      Спора на тогавашните велики сили относно Самоа е породен от възможността за разполагане на военноморски бази в архипелага. След дипломатичното решаване на проблема западната част става колония на Германия, която през 1920г. минава под управлението на Нова Зеландия. Източната става американска. Тя е с площ от 195 кв.километра, но обхваща островите Тутукла и военноморската база в Паго Паго. От доста време базата не функционира и приема главно риболовни кораби.
                      They march in full battle dress
                      With faces grim and pale
                      Tattered banners and bloody flags
                      Rusty spears and blades...

                      Comment

                      Working...
                      X