Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Развитие на европейските държави 1900-1914

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Развитие на европейските държави 1900-1914

    Здравейте. Интересувам се от икономическото, технологичното и военното развитие на големите европейски държави, както и от влиянието му върху започването на ПСВ. И по-специално мястото на царска русия в този период.

    #2
    Русия не е водеща. Даже е в криза. Мястото и е на голяма държава с амбиции за топли пристанища. Има перспективи пред нея, но проблемите и се оказват повече от времето.

    За другото питай по конкретно, трудно е да обсъдим всичко на куп. Авиацията е на дневен ред, в технологичното развитие, както и военноморската надпревара. Икономически Германия се развива най-бързо, Британия също е водеща. Франция почва леко да обеднавя, но има добри позиции. А политически са хиляди перипетии...

    Comment


      #3
      Съгласен съм с Даниц. Въпросът е твърде общ, за да може да се отговори. Впрочем, погледни в раздела за ПСВ - там са обсъждани не малко от въпросите, които задаваш. Бих отбелязал, че общо взето Русия повече реагира, отколокото сама да е двигател в контекста на въпорса.

      Comment


        #4
        Русия по това време е в отчаено положение и макар икономиката да почва лека по лека да се покачва (твърде незадоволително, но все пак покачване), социалното напрежение е грандиозно - може би едната от причините Русия да влезе в ПВП е именно за да се тушира това социално напрежение - за съжаление времената вече на били такива в които войната спасяваше от революция - още повече че войната се развиваше много неблагоприятно за Русия изчерпвайки и последните и останали сокове - което накрая знаем до къде доведе. Бърз взрив на комунистическата пропаганда, "навремената" поява на идеолога на пролетариатската революция Ленин отново в Русия и събитията от 1917 - февруарската и последвалата я октомврийска революции.
        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

        请您死在地狱般的阵痛
        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
        きさまはしんでくださいませんか
        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

        Comment


          #5
          В раздела за ПСВ ги няма предпоставките за войната и за това питах тук. Интересувах се от някой линк към сайт където има сурови данни за периода( имам предвид автентични данни понеже с гугъл мога да попадна на някой манипулиран источник, каквито за съжаление има прекалено много ). Иначе това което сте писали отговаря горе долу на въпроса ми като идея. Имах подобни предположения, но не мога да се аргументирам с данни.

          Comment


            #6
            В раздела за ПСВ ги няма предпоставките за войната и за това питах тук.
            Сигурен ли си? Мисля че грешиш, имам смътен спомен, че преди време водех спор с Динайн точно по този въпрос и трябва да е било в някоя тема там.

            Даже бързо намерих и темата, котяо така и се зове "Причини за ПСВ".
            Last edited by gollum; 24-09-2007, 11:35. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              #7
              gollum написа
              Сигурен ли си? Мисля че грешиш, имам смътен спомен, че преди време водех спор с Динайн точно по този въпрос и трябва да е било в някоя тема там.

              Даже бързо намерих и темата, котяо така и се зове "Причини за ПСВ".
              Мерси, аз току що бях преровил всичките 5 страници с теми за ПСВ, но това явно ми е убягнало по някакъв начин.

              Comment


                #8
                А за икономическото развитие си трябват бая дебели книжки. За технологичното и военното това-онова в нета си има. Но гледай сега, ти поставяш 20 въпроса, по които брадатите учени спорят от 90 години. Има литература дето да те залее и да си прекараш остатъка от живота, ако ще и 200 години да са ти писани. Питаш неща извън възможностите за точен, конкретен и изчерпателен отговор. Те засягат първо начина на поглед върху тия въпроси, после фондаменталните въпроси за документите и данните, после събиране и превод и накрая анализ. Баси, как мислиш някой да ти отговори на въпроса на къде върви света?

                Comment


                  #9
                  Мисля, че икономическото развитие на Русия хич не бива да се подценява.Имам известни материали по темата, но не са ми на разположение. Скоро ще пиша с конкретика и факти.

                  Comment


                    #10
                    Ама ще може ли в сравнение да говорим, щото иначе руснаците са Клондайк в съчетание с Рур и финансите на Лондон?

                    Аз лично съм си подготвил домашното
                    Last edited by von Danitz; 24-09-2007, 16:33. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                    Comment


                      #11
                      Коце, Русия може и да е имала икономически потенциал (но е добре да видим кога започва той да се губи), но както отбеляза Даниц, първо той е много далеч от този на Германия, Великобритания, Франция и, второ, той само остава като "потенциал". Така и не се реализира в действителност. Това се вижда и по време на войната - руската империя веднага издиша икономически и се оказва напълно неспособна сама да поддържа армията си. И то именно промишлено неспособна.

                      Comment


                        #12
                        Периодът наистина е интересен и пълен със събития... Истина е и това, че може много да се чете по отделните въпроси... Но защо примерно не се абстрахираме, поне за малко, от предпоставките за Първата световна война, те ги има и преди 1900 г, но и са неразделна част от този период. Но като трябва да се разглежда периода, то нека да бъде всестранно. Защо да не загледаме явлнията в икономиката и наука, и от части тези за социално положение на отделните страни. Та в тези години има бум на нови открития... братя Райт летят, европейските столици вече на дневен ред се заливат от смях в салоните на седмото изкусто, Форд въвежда конвейера и масовото производство, раздават се първите Нобелови награди, играят се олимпийски игри(1900, 1904, 1908...), навлизат нови течения в изкуството..., но и жените излизат активно на улиците за да защитават интересите си, възникват социални вълнения(най-вече в Русия, където придобиват, наистина невиждани "форми"), движения, активно действат социалдемократи, и т.н... и т.н. Ако пък не желаете, няма нищо... С удоволствие ще чета темата и за напред, защото наистина е интересна...
                        "... намерих ключа и отворих вратата. Там - царството на моите сънища и мечти - беше пусто, глухо... отидох до картинаната, изтрих я от прахта, исках да видя още веднъж следите на онова, което някога мислех възможно. Но можех ли да вярвам на очите си? ..."

                        Comment


                          #13
                          Дали започна тема като цяло или пак за домашно ставаше дума? Все едно, да пробваме, макар че не знам до къде ще стигнем. Въпросът е форума да не закъсва откъм теми като византийски етнолог изправен пред българския расов гений.

                          Светът към 1900 година е бил населен от 1 610 млн. души по
                          "История на Дипломацията", том ²²², френска, колектив

                          В Европа положението е следното:

                          129 млн.живеят в Русия (1897).От тях 5 млн. са евреи.

                          Във Великобритания 37 милиона жители (32,5 само в Англия). 20% от британците живеят извън градовете, щото не ми се връзва да кажа на село. Лондон с агломерацията си е 7 милиона. Манчестър е 650 000 жители, Ливерпул 700 000, а Бирмингам 760 000.

                          Франция е 40,7 милиона жители.
                          Испания 18,6 милиона.
                          Италия 33 милиона.
                          Германия 56,3 милиона , от които вече 0,78 милиона чужденци и преселници.
                          Австро-Унгария е 47 милиона. Само Унгария (с Хърватия, като автономна част) е 16,8 милиона, от които 51,4% са маджари


                          Извън това Съединените щати са 76 милиона, от които само 20 милиона живеят на Запад от Мисисипи.

                          Съвсем в началото на периода, говоря от 1900 до 1902 има нещо като микро-световна икономическа криза.

                          В Германия например, която произвежда 109 млн. тона въглища и 6,6 млн. тона стомана, кризата се дължи на свръхпроизводство, което няма къде да се пласира и спекулации. Икономиките, макар че вече световния пазар е реалност, все още са малко сами за себе си.

                          Във Великобритания падат заплатите, но това е за периода до 1910 година,т.е. по дълъг процес.Британия произвежда 225 милиона въглища и нищо чудно, просто им трябват. Имат 9,3 млн. БРТ търговски флот - 2 пъти повече от американския и 10 пъти повече от френския към началото на века. 70% от световния тонаж слиза от британски елдинги.

                          Русия, финасова криза от 1900 до 1903, засягаща главно металургията, фалити и провал на програмата за строеж на жп линии...
                          Last edited by von Danitz; 25-09-2007, 10:15.

                          Comment


                            #14
                            Такаа...Да минем към търговията. Според Helfferich "La Prosperite Nationale de L'Allemagne de 1888 a 1913" Berlin 1915, от Народната ни библиотека - "Национален напредък на Германия 1888-1913":
                            През 1888 международната тъговията достига един обем от 64 милиарда марки, колосална сума, (курсовете на основните валути към 1890 прилагам в атачната картина отдолу)като имате предвид че 20 марки в епохата, се изчисляват на 190 евро през 2007 година


                            През 1895 година търговията между държавите нараства на около 71 милиарда марки, т.е. нараства за седем години с 11%. Представете си темповете на растеж.

                            През периода 1896-1910 международната търговия нараства от 76 на 132 милиарда, което е растеж за периода от 14 години от 77%. Всяка държава от водещите развива търговията си и се оптива да проникне все по-далеч и по-навътре в страните партньори или обект на търговския и интерес.

                            Но да направим сравнение на развитието на Германия спрямо другите:

                            През 1902 Великобритания има външна търговия за 20 296 000 000 франка (виж таблицата за курсовете)
                            През 1913 тази търговия достига до 32 547 000 000 франка, нарастване от невероятните 60% и само на глава на населението от това се падат по 725 франка от нея. Горе-долу могат да се издържат само от нея, макар че как ще я правят ако не работят!

                            През 1902 Германия има външна търговия за 12 886 000 000 за да нарасне през 1913 до 25 613 000 000 франка. Т.е. се увеличила с 100% Обаче и населението, пък и обема на търговията не са такива като на Англия и на глава от населението и се падат 390 франка, малко по-малко от необходимото за скромен живот.

                            Русия в 1902 има външна търговия за 3 612 000 000
                            В 1913 има 7 045 000 000, нарастването е добро, около 95%, но на глава от населението разхвърляно е много лошо - 57 франка.

                            Капиталите, за да можем после да минем върху теорията за Новия Империализъм, в частта в която засяга Европа.

                            Френските капитали към 1902 година в чужбина са възлизали на 24 милиарда марки или 30 милиарда франка. Според пресмятания на Germain, директор на Credit Lyonnais, в епохата Франция всяка година емитирала чужди ценни книжа за около средно 1 млрд. и 500 млн. франка. Но Великобритания, Франция и Германия заемали на този пазар твърде различно място. Конкуренцията и надпреварата между тях, изострена до краен предел, при такива нива на растежа и, да не забравяме, на печалбата, все пак не са заличавали националните им особености. Френският капитал в епохата бил преди всичко рентиерски. Френските рентиери влагали в държавни ценни книжа или обществени ренти при доходност от 4-5% годишно, заради сигурността. Германци и британци в индустриален капитал, и то често в чужбина. На първо място, разбира се били британците, и днес това е видимо по имотните им сделки.

                            Според сър Edgar Speyer, в 1900 Великобритания е вложила в чужбина 2 млрд и 500 паунда или 50 млрд. марки :1087: по тогавашния курс. По-голямата част била в бързо развиващата се Америка. Средно годишно получавали рента, капитални лихви и дивиденти от 1 млрд марки. Германците в чужбина соред Reichsmarineamt имали от 7 до 9 млрд. марки в 1900 година, които носели средно 6% или 460 до 550 млн. марки. От ценните книжа в самата Германия , които били привлякли 18 млрд. марки, имало доход от около 5% или 800 млн.Като цяло германските инвестции процентно са били по-доходни, сиреч, явно по-рискови. Горе долу с половината от британските средства са си докарвали малко по-малко от тяхните доходи.

                            Бия вече към причините за натиска, предизвикал войната, но преди това да добавя, че плюс на французите при самия конфликт е, че си имат парите при себе си. Това им копува доста неща.
                            Last edited by von Danitz; 25-09-2007, 14:55. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                            Comment


                              #15
                              Много интересни данни! :tup:
                              Учудвам се от населението на Русия - 130 млн. Все пак "само" 90 години преди разглеждания период, по времето на Наполеон, Русия има по-малко население от Франция. Ясно ми е, че това включва населението на Русия, Украйна, Полша и Беларус, но все още ми се вижда много.
                              Друго което не може да не направи впечатление, е това, че тогава само в Русия живеят 5 млн. евреи. Особено на фона на населението на България - 4 млн. Предполагам, че в последствие е имало сериозно преселване. Иначе в момента би трябвало да са 8-10 млн. само в Русия.
                              Другото, което се набива на очи, е огромното икономическо превъзходство на Великобритания и Германия пред всички останали. В онези времена, 50% от световната търговия, предполагам че значи и почти същият процент от световното производство?!?
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment

                              Working...
                              X