Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ф.М.Достоевски-има ли почитатели на неговото творчество?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ф.М.Достоевски-има ли почитатели на неговото творчество?

    Реших да "пусна" подобна тема, защото според моето скромно мнение този "писател" е не достатъчно оценен и разбран.А кой според вас е неговият най-авторитетен изследовател?Е,чакам-надявам се темата да намери достатъчно почитатели!!!

    #2
    Моя милост харесва Достоевски, макар да не съм изчел всичко негово. Според мен едно от най-големите му достижения е главата "Великият инквизитор" от "Братя Карамазови". Много малко неща могат да се мерят с тези няколко страници.
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      #3
      Има.
      Не чета изследователи на Достоевски, а Достоевски.
      Предполагам, че искаш да чуеш Бахтин.

      Comment


        #4
        М`да, ще се съглася с Док по тази точка - аз (а предполагам и той) я прилагам последователно към всички писатели (е, не само към писателите всъщност). Само ще допълня, че аз от доста време отнасям не чета" не само към изследователи на личността и творчеството на Достоевски (то това си е било така от край време), но и към самия писател. Имаше време - четях романите му и ги намирах за интересни.
        Конкретно по въпроса - не виждам основания да се смята, че Достоевски е неразбран, неоценен или нещо подобно. Разбира се, могат да се намерят слоеве в обществото, където или е непознат, или е непопулярен и по тази причина е и неразбран. Но за това си има причини . Мисля че доста от потребителите на този форум в един или друг момент са чели някои или много от романите му и вероятно са намирали нещо в тях, което да им допадне. С мен поне бе така навремето. Разбира се, далеч съм от младежкия възторг на Пилота (макар че когато бях на съответната възраст и аз в някои отношения си позволявах да бъда краен и да се възторгвам, макар и без да се отпускам чак в такава степен), но Достоевски като писател е интересен в някои отношения, като мислител също има попадения, но аз предпочитам някои от описанията му, особено на конкретен тип ситуации и герои. Да речем, спомената глава от "Братя Карамазови" не е нещо особено, според мен - общо взето слаба литература (самият похват е доста слаб), а като идея не е нещо кой знае какво, макар че на читатели в определена възраст прави впечатление. Но Достоевски в по-голямата част от романите си е описател на определен тип общество и характерните за него отношения - и двете са в голяма степен достояние на миналото.
        Както и да е, отпуснах се леко - мисля че подобен разговор на маса би се развил забавно. Даже имам смътния спомен, че с Док и Ханс сме подхващали мимоходом темата в подходяща кръчмарска обстановка.
        За да задвижа темата (нещо, което титулярт й е пропуснал да стори подобаващо), као се предполага, че писателят е неразбран и неоценен, то най-малкото следва да се уточни от кого и защо.

        ПП Пилот, с времето може би ще забележиш, че "велика книга" (или пък писател) е безсмислено нещо, особено с подобна претенция за всеобщност. Ако казва нещо, то е, че пред автора му остава много дълъг читателски път (то този път си е безкраен поначало, но в един момент се достига до съзнание, което силно ограничава подобни оценки).

        Comment


          #5
          Аз лично най - много харесах от него повестта "Записки от подземието". За мен Достоевски е много силен психолог и макар да не е майстор в чисто техническата страна на литературата, умее да внушава (Лично мнение, разбира се)
          Не 7, а 77 пъти по 7...

          http://www.mathematicalanthropology.org/

          Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

          Comment


            #6
            Достоевски е едно от най-влиятелните неща в литературата изобщо
            ако той е недооценен кой е оценен?
            може би само оня от Стратфорд

            Comment


              #7
              Тая тема лично на мене ми е симпатична, но не и ли е мястото в някакъв друг форум, примерно - литературен?

              Comment


                #8
                Иване, сигурно си прав. Но тъй като сме в този форум, то... темата е в подходящия раздел. Не ми се вярва някой да вземе тук (в този раздел) да обсъжда проблеми от областта на история на литературата или киното, така че можем да приемем, че тук им е мястото на такива теми (ако въобще имат място в този форум, макар че като знам какви теми са намирали място... то тези поне могат да бъдат интересни, поне за мен).

                Comment


                  #9
                  като цяло темата е от типа "вижте, аз съм чел достоевски и знам кой е. а вие?"
                  но грехът е простим ))
                  знаем го добре фьодор михайлович. а който не го знае си е негова работа. достоевски в никакъв случай не е забравен.
                  но ще ви кажа какво трябва да бъде забравено - последните 20 нобелови лауреати. /с изключение на 2-3/

                  Comment


                    #10
                    Не мисля, че Достоевски въздейства силно на една по-крехка възраст. То разбира се с натрупването на прочетените книги остротата на възприемането намалява и въздействието от книгата вече не е толкова впечатляващо (познанието трупа тъга, както е известно); но Достоевски е твърде мрачен на повърхността и доста сложно преплетен под нея, за да допадне на възрастовата група със свръхпроизводство на хормони. Поне такъв е моят личен опит, аз лично отложих четенето му за след училище.

                    Comment


                      #11
                      Моята баба е русист и за съжаление ме караше да го чета в оригинал на крехка възраст Минал съм голяма част от класиката като юноша и сега ми се налага да я чета отново, за да я разбера наистина.
                      Не 7, а 77 пъти по 7...

                      http://www.mathematicalanthropology.org/

                      Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм

                      Comment


                        #12
                        Хана, не определих Достоевски като "юношески автор" (каквито според мен са примерно Димитър Димов, Хемингуей и цяла плеада други (включително, макар че са по-зрели, и Грийн или пък Моъм (и кой ли друг не, всъщност))), така че и аз имах предвид възрастта около 18-19 до 22-23 (като психологическа или умствена възраст, не като хронологическа ), времето когато човек е склонен на възторзи и прекалява с идеализма, е според мен подходящо за начало на запознанството с него. В крайна сметка той е романист преди всичко и известната мрачност се съчетава с голяма сила на внушението (както отбеляза и Даркас), т.е. поради тези причини е подходящ за тази възраст (според мен). Поне аз започнах да чета романите му някъде в края на училището и до средата, края на следването си (тогава бях всеяден и редувах и съчетавах какво ли не). Преди време подхванах да препрочитам негов роман, но въпреки че все още намирам неща, които да ми допадат (най-вече детайли), все пак не е същото. Общо взето в началото ти харесват "братя Карамазови" и "Идиот"; после "Бесове", а към края по-скоро "Записките...". След това ти харесват отделни сцени или елементи от който и да е роман. Моменти на проблясъци, бих ги определил така. Философските притчи рядко попадат в тази категория, поне пир мен.
                        Впрочем, сега прегледах поста, към който вероятно е отправен твоя коментар, Хана, и трябва да допълня, че намека за възрастта е отправен към възторга и изкачването на даден автор на пиедестал, а не толкова към конкретния автор.

                        ПП Четенето на оригиналиня език е хубаво нещо, но ми се е случвало само на руски, за останалото се опирам на преводите. Достоевски го имахме на руски език, така че и аз по необходимост съм го чел на него. Не съм пробвал българксите преводи, но предполагам, че трябва да са доста добри.
                        Last edited by gollum; 05-09-2007, 12:08.

                        Comment


                          #13
                          Достоевски има какво да каже за всяка възраст

                          Comment


                            #14
                            За всяка възраст, а? Сигурно, при такова издание (картинките са големи и се четат добре, трябва да се щракне върху тях).

                            Comment


                              #15
                              Леле майко!

                              Comment

                              Working...
                              X