Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Модерна военно-политическа симулация

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Ами в никоя до сега. Имаше разни "units" които се разтакаваха с гордите названия "линкор", "крайцер" и т. н. Възможност за "флотски операции нямаше". По разбираеми причини.
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #32
      Бе аз друго си спомням. Десанти, морски сражения, съобразяване с флота.Иначе, то така и сухопътни сражения като хората нямаше...

      Comment


        #33
        Одзава, за да си доволен трябва само морска оперативна игра .

        Comment


          #34
          gollum написа
          Одзава, за да си доволен трябва само морска оперативна игра .
          Ами, донякъде. Вече нали говорихме. Операциите във флота се различават от сухопътните само по своята динамичност, която е невъзможно да свържеш в едно оперативно време. То това е и дилемата.
          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
          Неизвестен руски адмирал

          Comment


            #35
            Ами ако искате динамичност, сражението може да се води в реално време на някоя игра - единиците ще са известни поредварително, след това се разполагат на картата и пукотевицата почва... (Ако примерно един ход е 3 дни, то двата противникови адмирала си уреждат среща в нета през тези 72 часа и си уреждат сметките) Например Fleet Command става за по-елементарни симулации (друг е въпросът как ще се направи връзката с някого извън София).
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              #36
              Не е съвсем форумна игра. Иначе може.
              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
              Неизвестен руски адмирал

              Comment


                #37
                Нещата могат да се оормят и като форумна игра без да се прибягва до подобна външна симулация. При това, на достатъчно приелмиво ниво. Просто трябва да се използва повече от един "времеви поток". Да речем, в "Хегемония 1915" съм задал два времеви потока. За подобна съвременна игра вероятно ще трябват три.

                Comment


                  #38
                  Хора, аз така или иначе вече се заемам. Затова кажете какво искате да бъде включено. Мъничко по-конкретно ако може, за да знам какви фактори да включа. Одзава, ти искаш да се разшири морската тематика например. За отделни флот, морска пехота, морска авиация не мисля, че си струва да се впускам, защото нещата ще станат толкова подробни, че ще заемат половината игрови правила. Мисля в ескадрата и оперативното съединение да има и от трите рода морски сили. Бреговата ракетна артилерия ще е универсална с ракетните войски на армията и ще е в Сухопътните войски. Кажи малко повече как да изглеждат морските бойни действия.

                  Comment


                    #39
                    Дракончо, по принцип може да стане, но
                    1. Стратегическа или тактическа симулация ще правиш?
                    2. Как смяташ да обединиш авиацията и корабите в едно съединение?
                    3. Подводниците и мините смяташ ли да включиш?
                    4. Смяташ ли да се отчитат действията на патрулната авиация и орбиталните групировки разузнавателни спътници?
                    Опиши малко по-подробно и тогава ще видим. Всяко нещо е от значение, зависи как точно си го представяш.
                    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                    Неизвестен руски адмирал

                    Comment


                      #40
                      Според мен (това си е лично мнение), по-добре първо се опитай да реализираш нещо по-отдалечено във времето - например ПСВ или да речем ерата на ветроходите. Причината е, че съвременността е твърде сложна, а винаги е по-добре да се започне с нещо простичко и после да се усложнява. Затова и аз съм се съсредоточил върху ПСВ - хем присъстват основните елементи като индустриална цивилизация и масови армии, хем не са твърде много и усложнени.
                      Иначе аз имам някои идеи как това може да се осъществи, така че хем да има и вкус на съвременна война, хем да не е сложно, но тепърва ги изпробвам по-назад във времето, за да видя как вървят. И така или иначе това става за сметка на реалистичността и чрез съкращаване на определени части от симулацията в полза на други.

                      ПП Одзава, основният проблем е, това си го отбелязвал и ти, в различния "времеви метаболизъм" на сухопътните сили, авиацията и флота. Това може да се симулира дори и във форумна игра или поне си мисля, че съм измислил как да стане - чрез въвеждане на различно количество оперативни фази за всеки тип въоръжени сили в рамките на един и същи военен ход.

                      Comment


                        #41
                        gollum написа
                        ... в различния "времеви метаболизъм" ....
                        Алилуя! Да живее оперативната физиология :rock: :rock: :rock:

                        gollum написа
                        Това може да се симулира дори и във форумна игра или поне си мисля, че съм измислил как да стане - чрез въвеждане на различно количество оперативни фази за всеки тип въоръжени сили в рамките на един и същи военен ход.
                        Разбира се. Преди година и повече го обсъждахме точно в този план. Но тогава идеята беше уеднаквяване на "стратегическата тежест" (Ура за оперативната физика!!!!) на самите фази на сражението. Яно си успял да настроиш часовниците да цъкат едновременно ....
                        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                        Неизвестен руски адмирал

                        Comment


                          #42
                          Да, мисля че успях да го измисля как да стане, защото варианта с различен брой ходове не е добър. Вярно, засега съм го пробвал само с два типа въоръжени сили - сухопътни и военноморски (а миналата година го обсъждахме по-скоро само за военноморските, но пък за различни по идея театри). Но на същия принцип ще е и с авиация само ще трябва допълнително "настройване" на съотношенията. Идеята е проста - всеки тип въоръжени сили за един и същи времеви период може да реализира различен брой операции. Това се отразява като се въвеждат "оперативни фази" за сухопътната армия, флота и ВВС, например в съотношение 1 към 3 към 6. Т.е. за един военен ход образно казано сухопътните подразделения могат да реализират едно действие, флотските - три, а въздушните - 6.
                          Разбира се, това е само едната страна на проблема. Другата е пространствената и тук нещата са по-неприятни ако играта не е само оперативна. Флота и авиацията оперират в един мащаб, сухопътните сили - в друг. Ако при една "световна" симулация за флота и ВВС ще трябва оперативните разстояния на ход да се измерват в хиляди километри, то за сухопътните ще са в десетки и стотици. Т.е. или твърде много отделни елемент, което е нереалистично или отделна карта за всеки мащаб, което е непрактично. Обмислях да се реализира вариант с преходна зона между сушата и морските пространства, при който (например при шестоъгълна мрежа) да се въведе един мащаб за сушата и друг за морето, примерно в съотношение едно към десет. Тогава ще е сравнително лесно да се реализира всичко в рамките на една карта.
                          Естествено, при подобно ниво на симулация политическата и икономическата страна следва да са максимално опростени.

                          ПП Прав си, че прибързано въвеждам необмислени словосъчетания .

                          Comment


                            #43
                            Моля да ме извините, ако поради нулевия опит във форумните игри ръсна някоя глупост.
                            Тъй като се прави паралел с реалността, доколкото си представям, разузнаването може да се прави, да речем, с въздушни средства - и да уточнява позициите на чуждестранния флот примерно; или пък да подслушва чуждите посолства.
                            А дипломацията освен `пари за посолства` обикновено `харчи` данни /натрупан ресурс?/ от разузнаването и контра-разузнаването /плюс евентуално ресурс `външно-политическо влияние` - това може да са точки, натрупани от количество емигранти в други страни и проценти популярност на про-Х партия в не-Х държава - а тези проценти може и да растат в резултат на дипломацията.../ :sm186:
                            "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                            Comment


                              #44
                              Не, никак не е не на място намесата ти . Точно така изглеждат нещата в играта, която сега довършвам. С тази разлика, че военното разузнаване (т.е. въздушно, радио, наземно и т.н.) е отделено в оперативно и тактическо разузнаване и е част от военните ходове, като на подобно ниво на абстракция самото то е до голяма степен симулативно въведено (не като отделна реалия, а като част от цялото на военния модел). Докато стратегическото разузнаване, т.е. това, което не се извършва чрез военни средства е част от дипломацията. И тъй като основната му част е анализа на данни, то то се "заплаща" с интелектуалната и административна дейност, която съответната държава може да си осигури (т.е. имаме общ ресурс, който се използва конкурентно на няколко места). Самото стратегическо разузнаване може да бъде разделено на две части (за по-лесна симулация и обработка) - анализ на данни, т.е. постепенно натрупване на информираност, което ще означава, че дадената държава ще има възможност да отправя все повече въпроси за друга държава към посредника и да разчита на по-точни отговори. Втората част е агентурното разузнаване - т.е. възможност за организиране на диверсии, вербуване или пък направляване на политически сили в друга държава и прочее. Тя струва пари, високо рискова е и рядко дава търсения резултат. При тази дейност посредникът използва случаен фактор за да определи как и в каква посока ще се развие поръчаната операция.
                              Естествено, трябва да има и контраразузнаване, което да се занимава с втория вид операции. То може да се организира по подобие на първия тип, т.е. с влагане на суровини в области, които се защитават, което дава някаква вероятност за успешно прехващане на чужда операция (като вероятността е свързана с активността на чуждото разузнаване).
                              Въобще специалните операции свързани с манипулация на вътрешно-политически сили са малко сложни за реализация, защото изискват някакъв вътрешно-политически модел, а и социален такъв. В моя случай аз използвам сравнително прост социален и не пряко свързан с него политически модел, както и специфичен политически ресурс, който може да се използва за подобни въздействия (но заедно с това може да се използва и в собствената държава, т.е. става въпрос за преценка - дали да навредя на друг или да се опитам да оправя собствените си бакии).

                              Comment


                                #45
                                gollum написа
                                ПП Прав си, че прибързано въвеждам необмислени словосъчетания .
                                Нищо подобно. Според мен са си съвсем на място. Просто на мен ми звучат весело. Нищо негативно не вложих в поста.
                                Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                                Неизвестен руски адмирал

                                Comment

                                Working...
                                X