Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Тактика при сраженията между ветроходни кораби

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    да, това имам предвид Голъм. Ще се опитам утре да го илюстрирам нагледно - да сканирам такава схема и да я кача или да ти я пратя на пощата и ти да я качиш.
    Принципно за да се срине атаката на противника се извършва или поворот оверщаг или фордевинд, като по този начин атакуваната част /да речем център/ ляга на успореден курс с атакуващия я противник. Ако едновременно се извърши поворотът и от ариргарда и авнагарда тогва на свой ред атакуващите могат да попаднат в клещи, като авагардът и центърът образуват успоредни колони, между които се оказва вражеската линия.
    Ако искат да спечелят вятъра атакуваните поемат но контракурс /макар това да е доста трудно при насрещен вятър, а и самото маневриране е бавно, като се опитват да заемат наветрена позиция
    П.В.

    Comment


      #77
      За не знам кой път влязох да изчета тази тема цялата с голям интерес. Поразрових се след това по темата и ми изскочи в Youtube клип с тази игра - https://www.youtube.com/watch?v=0412f1orIn0
      Изглежда доста реалистично (макар че не съм живял в тези времена и няма как да знам). Малко е офтопик, тъй като няма какво да добавя към тактическата тема, но може да се стори играта интересна на някой. Вероятно сред сериозните теоретици по темата сигурно е популярна.

      Comment


        #78
        Може би наистина би трябвало да отворим тема в секцията за игрите, но и аз тази игра я очаквам с нетърпение. Особено предвид, че доста време похарчих по предишната игра на същия дизайнер - Civil War: Generals. Та може ако има още ентусиасти да си заформим една морска битка, да тестваме теориите на практика
        XV mile the sea brode is
        From Turkey to the Ile of Rodez...

        Comment


          #79
          Всъщност точно играта ме накара да се замисля за реализма на теоретичните тактики, които до момента се обсъждат. В тях има логика и вероятно до голяма степен се спазват определени принципи и доктрини. Едва ли обаче строят и от двете страни би се запазил в перфектни линии и точно според графиките предвид климатичните условия, вълнение и човешкият фактор. Също така от един момент нататък всеки кораб теоретично би имал различни щети по себе си т.е. параметрите на плаване на различните съдове по тази логика ще са също различни, както и адекватността в една динамична битка на всеки капитан ще е строго индивидуална, макар че всички теоретично се съобразяват с команди от по-високо. В подобни условия вероятно често е имало и елемент на хаос и меле, различно от подредеността на една компютърна игра или графика. Да не забравяме също, че маневрирането за удобна позиция и дългите боеве вероятно са се сблъсквали понякога с чести климатични промени в определени региони, което може би е водело до изненади и обрати...

          Comment


            #80
            Несъмнено, всякакви фактори като споменатите, климатични условия, маневриране и повреди по корабите, човешкият фактор и тн са допринасяли хубаво подредените схеми в плановете на практика да са изглеждали вероятно доста по-хаотични Винаги, когато разглеждаме идеалните тактически планове, дали на морска или сухоземна битка, винаги трябва да имаме едно наум, че това е силно идеализирана представа, по-скоро абстрактна илюстрация на общото развитие, отколкото детайлна и точна репродукция на събитията.
            Това казано, ако се върнем към интересното сравнение между протичането на една компютърна битка и една реална такава. Струва ми се, че специално ако говорим за Naval action, там битките винаги деградират в генерално меле, free for all, без спазване на строй и тактика. Въпросът за мен е дали това се дължи на "геймърското" поведение на играчите, търсещи екшън и свободни от огромния стрес на реалната заплаха за чест, здраве и живот (в този ред ) или е резултат от обективни реалии на морската битка.
            Ако е първото, това би означавало, че един дисциплиниран отбор, прилагащ реално доказаните тактики, би трябвало да има чувствително преимущество в симулираните битки.
            Ако ли пък няма, то може би тактиките не са с това значение, което ние им придаваме - може би реалността е била много по-различна от перфектно наредените линии на схемите и повече е наподобявала генерално меле или бързо е деградирала в такова.
            Идеята ми е, че симулациите и игрите вече според мен позволяват експерименталното валидиране на някои постулати, чиято важност досега сме можели да приемаме само на доверие. Макар че надали е случайна заплахата от смъртно наказание при напускането на линейния строй
            XV mile the sea brode is
            From Turkey to the Ile of Rodez...

            Comment


              #81
              Sir Gray написа Виж мнение
              Несъмнено, всякакви фактори като споменатите, климатични условия, маневриране и повреди по корабите, човешкият фактор и тн са допринасяли хубаво подредените схеми в плановете на практика да са изглеждали вероятно доста по-хаотични Винаги, когато разглеждаме идеалните тактически планове, дали на морска или сухоземна битка, винаги трябва да имаме едно наум, че това е силно идеализирана представа, по-скоро абстрактна илюстрация на общото развитие, отколкото детайлна и точна репродукция на събитията.
              Това казано, ако се върнем към интересното сравнение между протичането на една компютърна битка и една реална такава. Струва ми се, че специално ако говорим за Naval action, там битките винаги деградират в генерално меле, free for all, без спазване на строй и тактика. Въпросът за мен е дали това се дължи на "геймърското" поведение на играчите, търсещи екшън и свободни от огромния стрес на реалната заплаха за чест, здраве и живот (в този ред ) или е резултат от обективни реалии на морската битка.
              Ако е първото, това би означавало, че един дисциплиниран отбор, прилагащ реално доказаните тактики, би трябвало да има чувствително преимущество в симулираните битки.
              Ако ли пък няма, то може би тактиките не са с това значение, което ние им придаваме - може би реалността е била много по-различна от перфектно наредените линии на схемите и повече е наподобявала генерално меле или бързо е деградирала в такова.
              Идеята ми е, че симулациите и игрите вече според мен позволяват експерименталното валидиране на някои постулати, чиято важност досега сме можели да приемаме само на доверие. Макар че надали е случайна заплахата от смъртно наказание при напускането на линейния строй
              Отлично си схванал есенцията на написаното от мен. По никакъв начин не искам да омаловажавам написаното до момента в тактически план и темата е много интересна. Просто се опитах да вкарам малко допълнителни разсъждения. Би било интересно да можехме да се върнем за няколко часа във времето и да наблюдаваме неутрално и отвисоко развитието на сценария при Трафалгар например. Много написано, много картини, музейни експонати... Интересно как ли е изглеждало наживо всичко това...

              Comment

              Working...
              X