Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Любопитно

    Отварям такава тема, понеже не посмях да пусна това другаде. Пък и мисля, че е добре да има тема-развъдник, като нейните съобщения при нужда се развиват в отделна тема /или си остават като нещо любопитно, но ненужно - при което няма да се мотаят из други теми/.

    MTHEL
    "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

    #2
    Интернет е пълен със такива филмчета, просто трябва да знаеш как да използваш Гугъла.
    "Благословен е този, който нямайки какво да ни каже, се въздържа да ни уверява в това."
    Дж. ЕЛИОТ

    Comment


      #3
      Какво ли не измислят израелците...

      Comment


        #4
        Военно дело - на ученическия сайт znam.bg

        Хеликоптерче-балетист
        Last edited by pnp5q; 18-08-2007, 23:33.
        "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

        Comment


          #5
          Учени успяха да надминат скоростта на светлината!

          Сблъскахме се с парадоксално физично явление, при което можем да се окажем в крайната точка на пътуването без изобщо да започваме да се движим, отбелязват учените
          19.08.2007

          Учени от германския университет в Кобленц успяха по опитен път да надминат скоростта на светлината и да потвърдят съществуването на области с "нулево време", съобщи британското научно списание "Ню сайънтист".

          По време на опитите те регистрирали движение на фотон, чиято скорост надминавала скоростта на светлината, приблизително равна на 300 000 км/сек.

          Според изданието по този начин се поставят под съмнение основите на теорията на относителността на Алберт Айнщайн, която дава съвременното физическо описание на нашия свят. Тя гласи, че скоростта на светлината е абсолютна и не може да бъде надмината.

          Професорите Гюнтер Нимц и Алфонс Сталхофен успели по опитен път да получат и проучат известния в съвременната физика "ефект на тунела". Според съществуващата теория в такива тунели съществува "нулево време".

          Откритието бе направено при опити за преминаване на светлина между две огледални призми, разположени на метър една от друга.

          При това фотонът, пресичащ създадения тунел, достигал крайната точка заедно със светлината, отразена от една от стените на призмата, макар да преминавал значително по-голямо разстояние.

          Професор Сталхофен заяви, че опитите вече са повторени и в останалите водещи световни лаборатории, като учените са получили аналогични резултати.

          Сблъскахме се с парадоксално физично явление, при което можем да се окажем в крайната точка на пътуването без изобщо да започваме да се движим, отбеляза той.

          Копирано правилно от netinfo.bg

          Хайде да ни е честито! :rock: :rock: :rock:
          Дайте сега да доуточним космическите стратегии! :rock: :rock: :rock:
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            #6

            170 италианци учат за гладиатори в Рим

            Comment


              #7
              Патентоват метод за прогнозиране поведението на човека на основата на емоционалното му състояние и предишните му постъпки.
              Статията тук.

              Comment


                #8
                "Изследването на „Медиана” разкрива, че българските младежи не знаят елементарни неща. Една трета от тях нямат понятие какво означава число на квадрат, 40% не са чували за Чарлз Дарвин, 20% не знаят стойността на числото "Пи", над 60% смятат, че САЩ и Русия са били противници във Втората световна война. Само 30% знаят къде се намира държавата Андора." (http://www.mediapool.bg/show/?storyid=131593&srcpos=1)
                Интересно, днес не се ли учат в училище тези неща?:sm186:

                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                Comment


                  #9
                  Време беше да се усетят... :wall:

                  Всичко е въпрос на желание и мотивация... а те в повечето случаи рият някъде из дъното. Ние спорим кой колко знака след десетичната запетая на пи знае, те пък просто не го знаят.

                  :fire:

                  "Невежеството е блаженство" :sm100:

                  Comment


                    #10
                    Айде стига де. И аз не знам къде е Андора. Бъркам я с Ангола. Може би това е "елементарно" нещо, както и знаенето как му викат на 3.14, но поне аз засега не съм усетил липсата на тези критични познания. Явно съм тъп.

                    ПП В училище съм учил и други неща - например как дишат паяците и бръмбарите. Много занимателно в 5-и клас, но оттогава не ми е влязла в употреба тази информация. :tongue5:
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      #11
                      Dinain, бил ли си скоро в нормално училище? Тоест някоя гимназия, но не нещо елитно СМГ/НПМГ/1Немска?
                      Където уча нивото е много високо, може би едно от най-високите тук, но в нормална гимназия положението е трагично. Например при един мой приятел - разболява се учителката по немски, никой не й търси заместник => два месеца просто няма часове по немски. Или пък в ча по компи - играе се контра страйк.
                      Никой не следи изцяло отсъствия, защото отчетеното би било трагично... А оценки на поне 1/3 от учениците се дават колкото да минат в по-горен клас, просто защото на учителите не им се занимава да си губят времето с поправителни. А и самото отношение към учителите е ужасно, в час не се слуша, а се чати с смс-и и толкова. Ако въобще се влезе в час, де. По-вероятно е ученикът да си остане в някое кафеене, да си пуши цигари и да слуша чалга. И толкова. Така 12 години.
                      „Аз, Драгомир, писах.
                      Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                      Модератор на раздел "Военна Авиация"

                      Comment


                        #12
                        E, наскоро не съм бил Но знаенето къде е Андора така или иначе не го считам за "елементарно нещо", нито за някакъв съществен пропуск в образованието.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #13
                          Тази статия ми напомня един папирус, намерен преди не знам колко хиляди години, в който пише колко е зле младото поколение, как нищо не знае, не уважава моралните принципи и т.н. Нещата не са се променили
                          Принципно е възможно и приемливо, за мен поне, велик хирург или зооолог да не знае колко точно е Пи. Просто те са научили толкова много други неща след това, че са го забравили.
                          Ако у някого пропускът на някакво фактическото познание е за сметка на друго такова или най-вече на умението да се мисли логично, да се анализира, да се правят изводи и т.н., то тогава може да махнем с ръка на такъв пропуск. По-смислено за мен е образованието да дава някаква функционална образованост да я нарека, а не фактическа образованост, не че двете нямат някаква връзка, но тя не е абсолютна.

                          Comment


                            #14
                            Там е работата, че и функционална образованост няма.

                            Не бих казал, че пи е нещо, което се забравя. Най-малкото, решавайки кръстословици, човек рано или късно попада на "3.14" с две квадратчета след него. А анкетата е сред млади хора. Т.е. не е нормално да не знаеш пи в 11 клас например, когато се учи тригонометрия.

                            А колкото и да си остарял, забравящ, зает, незаинтересован, тесен специалист и т.н., има едно нещо, което една велика учителка нарече "санитарен минимум на знанието". Като например кой е Чарлз Дарвин и дали СССР и САЩ са били съюзници през Втората световна война.

                            Comment


                              #15
                              Хана написа
                              Тази статия ми напомня един папирус, намерен преди не знам колко хиляди години, в който пише колко е зле младото поколение, как нищо не знае, не уважава моралните принципи и т.н. Нещата не са се променили
                              Аз пък съм чувал, че склерозата настъпва, когато човек започне да мърмори разни от сорта: "Това, младите - нищо не става от тях". И това се предава от поколение на поколение.
                              Във връзка с папируса - искам да попитам къде им е сега цивилизацията на древните египтяни? Изглежда, че авторите на този папирус са имали известно основание. Каква далновидност от тяхна страна!
                              Хана написа
                              Принципно е възможно и приемливо, за мен поне, велик хирург или зооолог да не знае колко точно е Пи. Просто те са научили толкова много други неща след това, че са го забравили.
                              Там е работата, че според статията, възрастните не са го забравили, но тийнейджърите изглежда са го забравили, или по-скоро изобщо не са го знаели. Ето какво пише там:
                              "Качеството на образованието, което получават младежите под 19 години, е много влошено и те са с три пъти по-лоши познания от хората на средна възраст."
                              Но иначе споделям мнението, че е по-важно човек да притежава способността да мисли логично (за съжаление, тази способност е може би вродена и не се придобива, дори срещу заплащане ), а не да зазубря куп ненужна информация. Нормално е един професионалист в дадена област на възраст 50-60 години да е позабравил някои от ненужните неща, изучавани в училище. Но за млад човек да не знае кой е Чарлз Дарвин... нямам думи. Какво ли би написал такъв човек в темата за Еволюцията?:sm186: Дори един ученик въобще да не влиза в час, все трябва да му е влязло нещо в главата. Иначе как преминават в по-горен клас тези хора?
                              Споделям мнението, че човек трябва да има някакъв "санитарен минимум" от знания. Иначе какво логическо мислене може да се очаква от човек, който няма елементарна обща култура и не знае колко е 2+2?
                              А какво да очакваме от човек, който си мисли, че число на квадрат се изписва ето така:

                              число
                              ɪ

                              "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                              It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                              Comment

                              Working...
                              X