Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      При преброяването на населението в Русия между 14 и 25 октомври 2010г. е отчетено, че около 3 % от домакинствата в Русия, тоест около 1 500 000 домакинства (грубо казано това са малко над 4 000 000 души) нямат прекарано електричество (нямат ток) в жилищата си.

      Comment


        Steelman написа Виж мнение
        При преброяването на населението в Русия между 14 и 25 октомври 2010г. е отчетено, че около 3 % от домакинствата в Русия, тоест около 1 500 000 домакинства (грубо казано това са малко над 4 000 000 души) нямат прекарано електричество (нямат ток) в жилищата си.
        Стийлман, моля, този разговор на ЛС. Не знам за кого може да е любопитен и интересен (явно за някого е), но меренето на разни телесни атрибути - в личното пространство, а не в общото.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          Дроновете - на мирна служба
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            За първите 7 месеца на 2013г., в Русия е регистрирано, че са родени 1 085 081 души, а са починали 1 114 747 души. По време на преброяването на населението на Русия от 14 до 25 октомври 2010г. е регистрирано, че тогава в Русия в около 19 400 села не е живеел нито един човек, в около 36 200 села са живеели между 1 и 10 души, а в около 32 700 села са живеели между 11 и 50 души. Тези данни се дават заради Eguo, понеже той питаше защо не ги давам в форума.

            Comment


              Steelman написа Виж мнение
              За първите 7 месеца на 2013г., в Русия е регистрирано, че са родени 1 085 081 души, а са починали 1 114 747 души. По време на преброяването на населението на Русия от 14 до 25 октомври 2010г. е регистрирано, че тогава в Русия в около 19 400 села не е живеел нито един човек, в около 36 200 села са живеели между 1 и 10 души, а в около 32 700 села са живеели между 11 и 50 души. Тези данни се дават заради Eguo, понеже той питаше защо не ги давам в форума.


              Прирост рождаемости за январь-июль 2013 -100,8%
              Уменьшение смертности за январь-июль 2013 - 99,5%
              Итоги 2012 года ( а был практически нулевой прирост) возможно будут улучшены.

              В июле месяце (2013) в России родилось 181902 человек, а умерло 158721. Таким образом естественный прирост населения за июль составил- 23186 человек.
              В России - основная смертность приходится на Январь, Февраль, Март, Ноябрь и Декабрь.
              А пик рождаемости - в теплые месяцы.


              Steelmen, конечно, очень приятно, что тебе любопытна тема про Россию.
              А вот мне любопытна тема про Болгарию.
              Будь добр. Дай ссылку на сайт, содержащий государственную статистику по демографии Болгарии. Аналогичный Российскому gks.ru

              П.С.
              Steelman написа Виж мнение
              в Русия в около 19 400 села не е живеел нито един човек, в около 36 200 села са живеели между 1 и 10 души, а в около 32 700 села са живеели между 11 и 50 души. Тези данни се дават заради Eguo, понеже той питаше защо не ги давам в форума.
              Все уехали в Москву и Болгарию.
              Last edited by Eguo; 28-08-2013, 10:23.
              http://vseknigi.3dn.ru/publ/19-1-0-186

              Comment


                Дай ссылку на сайт, содержащий государственную статистику по демографии Болгарии. Аналогичный Российскому gks.ru
                Това е сайта на официалния институт, който се занимава с такива неща у нас (национален статистически институт). От тази гледна точка (демографска динамика) у нас нещата са много мрачни. Имаше за кратко известно подобряване, но и то приключи. Но мрачни са от поне 30-тина години, просто стават все по-тъмни.

                Comment


                  Явно няма отказване от демографската тема: нашата си българска демография, с почти 9 милиона към 1989 г. и около 7.36 млн към 2011 (и кой знае колко още българи, които не работят в момента с страната). Дори и да приемем загубеното население "само" за 1.5 милиона (реално е повече), то това е 17% загуба на популация за по-малко от четвърт век. Надали има по-голяма демографска катастрофа в страната в новата ни история.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    спокойно, скоро представителите на европоидната раса ще намалея, а представителите на индийските племена са плодовити и се стараят много (скоро водеща новина в един сайт бееш че имало ТРИ ТРИНАДЕСЕТ годишни родилки, май в благоевфрад) туй че гледайте оптимистично, краят на демогравската криза се задава и всичко ще бъде наред. За да стане това още по-бързо трябва да се отпускат повече помощи.

                    Не мога да си въобрязя ак по-коректно да го напиша.

                    Comment


                      Е, при тях също има тенденция за намаляване на раждаемостта (доколкото помня), макар и относителна (на фона на другите етнически групи), така че е съмнително доколко нарастването им като дял (постепенно) ще доведе и до "решение" на демографската криза. Обаче ми се струва, че този въпрос не е в профила на форума, а и влиза в разрез с локалните правила, та да вземем да го оставим за другаде, а? Това е насочено основно към стоманения човек и еуго.

                      Comment


                        А защо нарастването на населението се възприема като обезателно позитивно и необходимо развитие на една държава?
                        Това ми се струва малко остаряло схващане от началото-средата на 20-и век и въобще епохата на индустриализацията, масовите армии и работническите "армии". Гледам една Унгария например - в момента населението и е малко по-ниско от това през 1960 г. (9.9 млн. души) За половин век населението й е намаляло с -0.25%.

                        Бангладеш пък експлодира с население от 150 млн. души на територия колкото България.

                        Не обезателно голямо население=силна държава. Това според мен е валидно само за държавите в период на индустриализация, когато многобройната, евтина и нискоквалифицирана работна ръка се хвърля да реализира мащабни инфраструктурни проекти тип Беломорканал и Асуанския язовир. Голямото население изисква да му се намери работа и да бъде хранено с нещо, което не винаги става, и това е един от основните проблеми, чиито последствия наблюдаваме в момента в Арабската пролет, между другото. Малкото, високопродуктивно и образовано население е съвсем друго нещо. Според мен по-правилната посока на развитие е да се подобрява производителността и образоваността на населението, а не броя му.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          Dinain написа Виж мнение
                          Според мен по-правилната посока на развитие е да се подобрява производителността и образоваността на населението, а не броя му.
                          Стахотна идея предлагам учениците с успех под 4,5 или повече от 5 неизвинени отсъствия да се разстрелват или разфасоват за органи
                          Иначе днеска сутринта четох за системата на кибуците, любопитно дали може да се приложи тук за разрешаване на различни социални и икономически проблеми.....въпреки че тук го има момента че преобладаваща част от населението е изключително мързелива

                          Comment


                            Dinain написа
                            А защо нарастването на населението се възприема като обезателно позитивно и необходимо развитие на една държава?
                            Моят отговор е защото (обикновено, т.е. в нашия конкретен случай) имаме преход от една към друга възрастова структура, т.е. (не особено плавния, за да се изразя меко) "преход" към "намалено" население се съчетава и с доста бърз преход към възрастова структура, при която все по-малко хора в работна възраст трябва да издържат все повече пенсионери. Това, съчетано с не особено ефективна икономика и липса на някакви вътрешни резерви (с които да се преодолее преходния период, ако въобще приемем, че има такъв) означава, че положението само ще се влошава, т.е. ще имаме все по-малко хора в икономически активна възраст (каква част от тях заети е отделен въпрос) и все повече хора в неактивна. Лошо е, без всякаква връзка с армии, сила на държавата и прочее фактори.
                            Вторият проблем е, че не е ясно (поне на мен не ми е) дали въобще може да се поддържа стабилна структура на ненамаляващо и ненарастващо население без това да се отразява на възрастовата структура. Т.е. имам известни съмнения, че е възможно да се приложи схема на "малко, но високо-ефективно население" без механичен прираст (а той си идва с определени други проблеми).
                            Следващият момент е, че всичко това не се случва на празно място, а в условията на съществуваща инфраструктура. Намаляването на населението не става (знаеш) равномерно, т.е. подобни процеси водят до обезлюдяване, проблеми с поддръжката на инфраструктурата и други подобни "свивания". Съчетай го с процесите на урбанизация и се получава сериозен дисбаланс.

                            Dinain написа
                            Малкото, високопродуктивно и образовано население е съвсем друго нещо.
                            Така е. Нашето е намаляващо, застаряващо, болно, съчетано с непродуктивно и зле образовано и подготвено. Неприятна комбинация.

                            Dinain написа
                            Според мен по-правилната посока на развитие е да се подобрява производителността и образоваността на населението, а не броя му.
                            В някаква степен - и двете. Поне ако искаш да поддържаш инфраструктурата и да "усвояваш" цялата територия на държавата. Проблема е, че (в нашия случай) негативите от намаляващото, застаряващо и болно население се съчетават с икономическа криза и неефективност на всички нива. Не знам как могат да се почистят тези авгиеви обори, така че да се работи за повишаване на образоваността и производителността на населението. Ясно е, че стъпка по стъпка, ама изглежда, че няма кой и не знае от къде (и да има).

                            Впрочем, всичко това яко забива в съвременна политика, така че по-добре да не водим (тук) такъв разговор .

                            Comment


                              Голъм, аз разсъждавам в общ план, не конкретно за България. Наясно съм, че България има и множество други демографски проблеми, освен броя на населението: ти пишеш 'и двете', но тези цели (брой и "качество" да го наречем) са противоположни в голяма степен. Очевидно е, че поне в краткосрочен план, колкото повече ученици има, толкова по-малко "ресурс" (време, пари) може да се вложи във всеки един от тях. Гоги предлага да се разстрелват, но аз имам предвид друго - да се мисли как да се подобри образованието на съществуващите ученици, а не как да се увеличи броя им. Образно казано, ако имаш 20 чавета и ги направиш 30 чавета, каква е ползата?

                              Между другото, Гоги, кибуците са (били) на абсолютно доброволчески принцип и към днешна дата идеята им е отдавна фалирала и погребана (както и другите подобни идеи по света, обединения тип "комуна", завод-собственост на работниците и пр.). Вероятно това което визираш са трудови лагери.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                визирах точно кибуц, и знам че са доброволни. За съвременното съществуване се се интересувах честно казано,може самоимето да е останало. Иначе на теория би трябвало да свършат работа....ама при качествата на местното население....

                                Comment

                                Working...
                                X